Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy gaśnie po 1-2 sekundach

Passat GT 08 Mar 2021 18:44 1356 4
    Passat GT
    Level 17  
    Cześć. Posiadam telewizor Thomson 39FU5253, w którym z dnia na dzień pojawiły się kłopoty z podświetleniem matrycy. Objaw jest taki, że po włączeniu TV podświetlenie pojawia się na 1-2 sekundy po czym natychmiast gaśnie. Dźwięk i obraz są cały czas, poza tym mankamentem telewizor działa normalnie (obraz sprawdziłem, że jest świecąc na matrycę latarką). Sprawdziłem kondensatory elektrolityczne w zasilaczu głównym - nie znalazłem żadnego uszkodzonego. Sprawdziłem też kondensatory elektrolityczne w zasilaczu podświetlenia matrycy - tutaj też nie znalazłem żadnego uszkodzonego. Sprawdziłem wyżej wymienione moduły pod kątem śladów nadpaleń - nic nie widać. Zmierzyłem napięcie wychodzące z zasilacza głównego - powinno być 24V wg opisów na płytce drukowanej, zmierzyłem 23,60coś V więc myślę, że tutaj problemu nie ma. Zauważyłem, że odłączenie zasilania zasilacza podświetlenia i ponowne podłączenie na pracującym TV powoduje, że podświetlenie ponownie zadziała niestety jest to również 1-2 sekundy i gaśnie. Podczas tych 1-2 sekund widać, że podświetlenie jest równomierne i wyświetlany obraz jest prawidłowy. Podmieniłem już moduł zasilacza podświetlenia na używany z allegro wg. zapewnień sprzedawcy 100% sprawny i niestety bez zmian - ponownie 1-2 sekundy i podświetlenie gaśnie, odłączenie zasilania zasilacza LEDów i ponowne podłączenie skutkuje jak wcześniej odpaleniem podświetlenia na kolejne 1-2 sekundy. Co sprawdzić jako następne? Gdzie szukać usterki? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
    Paweł
  • Helpful post
    NIXIE_123
    Level 33  
    Zobacz jaki układ scalony steruje przetwornicą od diod LED. Z jakiegoś powodu się wyłącza. Po kolei eliminuj OVP OCP. Koniecznie zajrzyj do noty katalogowej, wtedy dowiesz się jak oszukać układ. Ja typuje uszkodzone diody w taki sposób że mają większe napięcie przewodzenia i w kontrolerze włącza się OVP
    Passat GT
    Level 17  
    Na płytce sterownika podświetlenia są 2 sztuki HAI7203HA CC2410 i póki co nie udało mi się odnaleźć noty katalogowej do tych scalaków. Jest też HAI5208PB NN2380 do którego także póki co noty nie znalazłem i ATP360A13 NN12801 0X610 do niego też nie udało mi się znaleźć noty. Wpisując oznaczenia wszystkich wyżej wymienionych układów scalonych znajduje jedynie oferty sprzedaży z rozmaitych stron ale na żadnej z nich nie ma noty katalogowej. Załączam zdjęcie płytki sterownika diod LED, mam też zdjęcie płytki znalezione w internecie na którym jest naniesiona rozpiska jakie powinny być napięcia w poszczególnych punktach niestety bez obciążenia (z odłączonymi diodami) układ nie startuje, a przez 1-2 sekundy nie udało mi się zmierzyć żadnego z podanych napięć. Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy gaśnie po 1-2 sekundach