Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

napęd do bramy przesuwnej + połączenie z bramą garażową somfy + kamera i wideodo

osek17 09 Mar 2021 15:05 375 3
Optex
 • #1
  osek17
  Level 9  
  Witam,
  postaram się jak najbardziej skrótowo aby było przejrzyście:
  -przy bramie garażowej mam Somfy MODEL Dexxo OPTIMO i 3 piloty
  -potrzebuję napędu do bramy przesuwnej zewnętrznej, waga bramy około 270kg, światło przejścia 408cm, budżet na napęd 2000? (jeśli warto dorzucić więcej- proszę o propozycje) / faac 740? ; lineamatic hormann seria 3 na 500kg? 300kg?
  -docelowo podpięte to pod jedną aplikację/android, najlepiej aby też było w aplikacji widać czy otwarta czy zamknięta brama. jakiej aplikacji szukam?
  -do tego kamery zewnętrzne (max 4 szt) jakich szukam?
  -do tego wideodomofon również sparowany z bramami i telefonami (aby można było otwierać furtę/ bramy/ podglądy kamer itp)
  -fajnie jakby dało się to też sparować z podlewaniem ogrodu/ czym to sterować? (5 linii nawadniających/ słabe ciśnienie)
  pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Czyli krawaty wiąże, usuwa ciąże... ;) - to co opisujesz to pełny system automatyki budynkowej ( i zapomniałeś dodać system alarmowy...). Nie napisałeś, ile na to wszystko chcesz przeznaczyć, ale pełne zintegrowanie tego wszystkiego to kwota min. 4-cyfrowa (nie licząc napędu bramy).
  Z punktu widzenia prostego usera (czyli też mojego - nie z poziomu specjalisty ) masz 3 wyjścia:
  - zrobić system rozproszony, min 2 apki, zintegrowanie maksymalnie proste w wykonaniu - wykonalne przez początkującego
  - zrobić agregację wszystkiego (prawie) - systemem automatyki domowej - ale będziesz musiał się z tego doktoryzować, a w perspektywie niekończące się ulepszanie (kwota czterocyfrowa ze średniego pułapu)
  - wynająć firmę i zrobić scentralizowany system automatyki - kwota od pięciocyfrowej bez górnego limitu.

  Powiedzmy, że najprostsze ogarnięcie:
  - zdalne uruchamianie bramy i uruchamianie nawadniania wraz z odczytem zwrotnym stanu bramy przez system sterowania WiFi typu Supla, Tuya i podobne
  - domofon IP jednocześnie także obsługujący bramę i dający podglądy z dodatkowych kamer (nietani- to już branża blisko monitoringu - BCS, HKVision i in. ...) lub amatorsko - osobny "zwykły" videodomofon (który też odpali bramę - tyle że z własnego panelu, ale do zdalnego otwierania WiFI będziesz miał już w/w system) a podgląd chałupy tanim zestawem rejestrator+kilka kamer analog lub IP albo tylko kilka kamer IP działających w jednej chmurze obsługiwanych jedną apką (wszystko PRC).

  Idąc po linii Somfy - można próbować złożyć zestaw z centralką automatyki TaHoma i urządzeniami io-homecontrol (napędy bram, domofony itp) ale tanie to oj nie będzie.

  Co do napędu bramy - za 2K zł tego są dziesiątki ; dla bramy o masie 280 kg dobierasz zestaw z podwójnym zapasem - taki 400-600 kg - i to będzie ok 1900-2300 zł
  Masz też wybór między
  - napędami z silnikiem 230V - napędy niezniszczalne ale toporne w obejściu (hałas, wibracje, duże zużycie prądu, dodatkowe funkcje typu antyzgniecenie - w płatnej opcji) - przykłady - FAAC741, Came BX/ZX, Beninca Bull i dużo innych,
  - napędy z silnikami niskonapięciowymi szczotkowymi - wymagające czasem obsługi ale z dużą kulturą pracy, niskim zużyciem energii, mnóstwem funkcji - przykłady : Nice Robus 400/500/600 , właśnie Hormann LineaMatic 5, FAAC C721, Came BXV i dużo innych.
 • Optex
 • #3
  osek17
  Level 9  
  Witaj @kotbury
  dzięki za odzew.
  - alarm teraz nieistotny
  - skłaniam się ku systemowi rozproszonemu
  - ten wideodomofon, który można łatwo połączyć z bramą, furtką, kamerą oraz telefonem- każdy tej firmy jest już tak zaawansowany? może podrzucisz jakiś konkretny model z którym długo nie będę miał problemów? budżet 2k? 3k? (choć kamery mogę łączyć osobno- nie muszą współgrać z domofonem)
  -odnośnie napędu: "Hormann LineaMatic 5" jest do 250/300kg i 6m, siła ciągu 650N; ale "FAAC C721" ma siłę 530N i jest do 800kg?! to chyba jakiś wałek... ?. bardziej mi podchodzi ten FAAC C721, na YT ciągnie nawet 13mb bramy... ale ten Hormann wydaje się dużo cichszy?
  czy do tego FAAC C741 nie będę miał problemu dołożyć dodatkowy przycisk w garażu na otwierania i zamykanie oraz dorzucić tą zamel supla?
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do domofonów IP z możliwością podpięcia kamery - wiem że są, mogę wskazać wyrywkowo jakiś model (np wpisz na A...o HKVision w dziale domofony - wyskoczy tego masa w zakresie cen od 300 zł do 3K złoty) ale czy będzie OK (i jakie są OK) - nie moja działka (sugeruję popytać w równoległym dziale - w "domofony, kontrola dostępu").

  Co do napędu - porównuj w swoim przypadku z LineMaticem P - on ma już bramy do 500 kG. Siła ciągu w N to tylko jeden z parametrów i jeden z nielicznych ścisłych (i to nie do końca - jest siła ciągła, siła startowa itp), masa bramy jako parametr (a tym bardziej długość - może być brama 12m z masą 100 kg :) ) to parametry bardziej opisowe (zależą też od rodzaju i wytrzymałości mechanizmu, rodzaju sterowania silnika itp) . Załóż że jeśli masz bramę o konkretnej masie - pomnóż przez 2 i wtedy dobieraj napęd.
  Wyższe półki popularnych napędów (u Faaca z 1 na końcu nazwy, u Nice typ od 400 w górę, Hormann - z dopiskiem P) - każda powinna dać radę twojej bramie (no, u Nice dałbym Robusa 600, 400 może być ciut za słaby). Najsilniejszy z w/w jest chyba FAAC 741 - blisko mu do napędów tonowych bram - ale działa jak stara, rozklekotana sieczkarnia, podobne napędy ma Came - BX Strong, ale bez przesady - 280 kg to nie tona....

  Do każdego napędu tej klasy możesz dołożyć zewnętrzne wyzwalanie (w większości nawet rozbudowane - np osobne otwieranie i zamykanie, tryb osiedlowy itp)