Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radia samochodowego bez resetowania ustawień

diablok6 09 Mar 2021 21:29 351 6
    diablok6
    Level 15  
    Witam
    Nie mogłem znaleźć podobnego tematu.
    Szukam radia z nowszych które mają usb do odtwarzania mp3 i może być tak że łączenie przez bt do telefonu jako taki zestaw głośnomówiący
    Ale żeby po odłączeniu zasilania nie resetował ustawień(oprócz czasu) , albo pobór czuwania był bardzo mały. Tak jak np. w przypadku starszych blaupunkt czas owszem się resetował ale pozostałe ustawienia już nie , nawet 5 lat leżały na półce to ustawień nie tracił oraz pobór był znikomy, taki że nawet zwykły miernik nie był wstanie zmierzyć.
    testowałem typowego no name, mante, xblitz i kilka innych, wszystkie po odłączeniu resetowały się, oraz pobór był średnio 50mA
    Do 200zł by się coś znalazło.
    Czy ktoś by polecił jakiś model, firmę?
    emik
    Level 31  
    diablok6 wrote:
    pobór był znikomy, taki że nawet zwykły miernik nie był wstanie zmierzyć

To wtedy nie jest miernik a wskaźnik.
    diablok6 wrote:
    testowałem typowego no name, mante, xblitz i kilka innych, wszystkie po odłączeniu resetowały się, oraz pobór był średnio 50mA

Prawdopodobnie źle podłączasz w samochodzie (z jednego plusa).
    justka80
    Level 30  
    Podłącz żółty z radia do +12V stale, a czerwony do +12V po zapłonie i powinno być OK.
    Żółty z czerwonym nie mogą być ze sobą połączone i stale zasilane bo będziesz miał pobór >50mA mimo wyłączenia radia.
    sosarek

Level 43  
    @emik @justka80 Chyba nie do końca rozumiecie - jak wspomniał Autor stare Blaupunkty, także Kenwoody i coś jeszcze posiadały baterie/kondensatory do podtrzymywania ustawień choćby zapisanych stacji, ustawień dźwięku itp.
    justka80
    Level 30  
    W starych Blaupunktach zaprogramowane stacje radiowe, a w niektórych i nastawy parametrów audio zapisywane były w pamięci eeprom, która nie wymaga żadnego napięcia podtrzymania, dlatego nawet (jak pisze autor) po 5-o letnim leżakowaniu na półce uruchamiały się z dawnymi ustawieniami. Dawne Kenwood'y, Panasonic'i, Sanyo i wiele innych miały podtrzymanie oprogramowania oparte na kondensatorze Gold Cup i zachowywały je do czasu rozładowania tego kondensatora. Ale nie zetknąłem się z radiem w którym kondensator Gold Cup lub bateria litowa, podtrzymywał oprogramowanie w radiu leżącym na półce dłużej niż rok.

Jedyne co być może źle zrozumiałem (bo nie jest precyzyjnie określone), to czy autor pyta o radio, które chce całkowicie pozbawiać zasilania, czy pyta dlaczego po wyłączeniu radia ma pobór prądu 50mA.
    diablok6
    Level 15  
    Wiem że żółty to jest podtrzymywanie i go się podłącza do + akumulatora, a czerwony do zapłonu. Tylko że podłączenie samego podtrzymywanie(żółtego) już wskazuje około 50mA, a dołożenie czerwonego(bez włączania radia) to dodatkowo więcej pokazuje.
    @justka80
    Chodzi mi o radio nowsze które można całkowicie pozbawić zasilania bez utraty ustawień
    Choć też chciałbym wiedzieć czemu jest taki pobór. czy wszystkie te nowsze tak mają?
    emik
    Level 31  
    diablok6 wrote:
    Chodzi mi o radio nowsze które można całkowicie pozbawić zasilania bez utraty ustawień

Takie radia są już nie produkowane.
    diablok6 wrote:
    Choć też chciałbym wiedzieć czemu jest taki pobór. czy wszystkie te nowsze tak mają?

Nie wszystkie. W Twoim wypadku coś jest nie tak z radiem, zbyt duży pobór prądu na samym podtrzymaniu.