Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Użyj funkcjonalnego języka programowania Scheme z płytką LambdaChip Alonzo STM32

ghost666 10 Mar 2021 21:59 612 1
 • Użyj funkcjonalnego języka programowania Scheme z płytką LambdaChip Alonzo STM32
  Większość systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach jest wyposażona w oprogramowanie układowe napisane w asemblerze, C lub C++. Ale jak wspomniano w artykule opublikowanym w 2000 roku zatytułowanym „Punkt widzenia: Lisp jako alternatywa dla Javy”, funkcjonalne języki programowania, takie jak Lisp lub Scheme, mogą oferować krótsze czasy programowania w porównaniu z C/C ++ lub Javą.

  Mając to na uwadze, powstał LambdaChip. Jest to lekka, wirtualna maszyna o otwartym kodzie źródłowym zaprojektowana do pracy na systemach wbudowanych z ograniczonymi zasobami, na przykład mikrokontrolerem taktowanym 80 MHz z 50 KB pamięci RAM. Jest ona programowalna za pomocą wieloparadygmatowego języka programowania Scheme, dialektu Lispa, szeroko stosowanego do badań nad programowaniem funkcjonalnym i nauczania.

  Firma stojąca za projektem, zwana również LambdaChip, właśnie stworzyła również własny sprzęt - LambdaChip Alonzo. Jest to płytka rozwojową z STM32 ARM Cortex-M4 z 512 KB pamięci Flash, 128 KB RAM i łącznością Bluetooth LE.

  Specyfikacje LambdaChip Alonzo:

  * Mikrokontroler - STMicro STM32F411CEU6 z rdzeniem ARM Cortex-M4 MCU taktowany 100 MHz z pamięcią Flash o pojemności 512 KB, 128 KB pamięci RAM
  * Pamięć - gniazdo karty MicroSD
  * Łączność - Bluetooth 4.0 Low Energy
  * Złącze GPIO w rastrze 2,54 mm
  * Debugowanie - 10-pinowe złącze programujące do zewnętrznego debuggera
  * Różne - RGB LED, biała dioda LED, 3 przyciski (BOOT0, RST i User)
  * Zasilanie - 5 V przez port USB-C lub bateria przez złącze 2-pinowe

  Płyta nie jest naprawdę wyjątkowa, ale zawiera funkcje potrzebne LambdaChip, takie jak karta microSD, na której wynikowy plik binarny jest kopiowany po kompilacji i automatycznie ładowany przez maszynę wirtualną.

  Użyj funkcjonalnego języka programowania Scheme z płytką LambdaChip Alonzo STM32


  Do zaprogramowania płytki potrzebny będzie debugger, dlatego firma dostarcza również kompletny zestaw zawierający debugger Saruman, kable USB i debuggera, kartę microSD, czytnik kart USB SD oraz akrylową obudowę. Do programowania zalecany jest system operacyjny oparty na systemie Linux, ale ponieważ zapewniany jest także obraz dockera, obsługiwane są również systemy Windows i Mac OS. Wszystko odbywa się z wiersza poleceń przez środowisko Laco z kompilatorem Scheme generującym plik kodu bajtowego LEF. Tak wygląda próbka kodu mrugająca diodą:

  Code:
  (define (main x)
  
    (gpio-toggle! "dev_led0" 15)
    (usleep 200000)
    (if (= x 0)
      #t
      (main (- x 1))))
  (main 10)
  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/03/08/use-scheme-functional-programming-language-with-lambdachip-alonzo-stm32-board/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10306 posts with rating 8600, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls