Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokalizacja rozdzielnicy w budynku jednorodzinnym

easa 11 Mar 2021 13:08 447 12
  • #1
    easa
    Level 1  
    Lokalizacja rozdzielnicy w budynku jednorodzinnym

    Mam pytanie, gdzie zamieścić rozdzielnicę? W projekcie jest w szafie, ale czy nie lepiej umieścić ją w garażu lub w kotłowni?

    Moderated By zbich70:

    3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat.
    Wydzielone z https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12125011#12125011

  • #2
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    easa wrote:

    Mam pytanie, gdzie zamieścić rozdzielnicę? W projekcie jest w szafie, ale czy nie lepiej umieścić ją w garażu lub w kotłowni?

    W żadnej szafie. Również nie w garażu, ani kotłowni.

    Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2019 poz. 1065

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych;
  • #3
    Merio186
    Level 17  
    retrofood wrote:
    easa wrote:

    Mam pytanie, gdzie zamieścić rozdzielnicę? W projekcie jest w szafie, ale czy nie lepiej umieścić ją w garażu lub w kotłowni?

    W żadnej szafie. Również nie w garażu, ani kotłowni.

    Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2019 poz. 1065

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych;

    Ale czy złącza to to samo co rozdzielnica domowa? W moim mniemaniu nie.
    Ale jeśli tak, tym samym można polemizować, że w domku jednorodzinnym należałoby wydzielić specjalnie pomieszczenie, najlepiej dostępne tylko z zewnątrz. Suche - bez żadnych kanalizacji w środku.

    Ja uważam, że rozdzielnica powinna być w możliwie centralnym miejscu w domu by odległości do obwodów były jak najkrótsze. Jednak bez przesady, jeśli sień jest mniej więcej w połowie domu to można w sieni. Jeśli jednak jest garaż to jedna z odpowiednich opcji na rozdzielnice. W Twoim projekcie to jedna z dobrych opcji to właśnie ten garaż. Dom nie jest duży. Inna alternatywa to ta szafa. Nie trzeba przecież robić jej w szafie. Szafa może być mniejsza.
  • #4
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Merio186 wrote:

    Ale czy złącza to to samo co rozdzielnica domowa? W moim mniemaniu nie.

    Masz coś na poparcie mniemania? Tylko nie upraszczaj. Tam wyraźnie napisano "złącza instalacji elektrycznej", a więc nie sieci, lecz instalacji.
    Merio186 wrote:

    Ale jeśli tak, tym samym można polemizować, że w domku jednorodzinnym należałoby wydzielić specjalnie pomieszczenie, najlepiej dostępne tylko z zewnątrz. Suche - bez żadnych kanalizacji w środku.

    Cieplej, cieplej... ale jeszcze zbyt zimno. Specjaliści od dawna postulują wprowadzenie obowiązku wydzielenia w każdym projekcie budowlanym tak zwanego "pomieszczenia przyłączowego". Do niego należałoby wprowadzić wszelkie instalacje do budynku. Kanalizacyjną też. I z wejściem od wewnątrz. Uprościłoby to diametralnie kwestie zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony przed zakłóceniami wszelakiego rodzaju.
    Może się kiedyś doczekamy.
  • #5
    Merio186
    Level 17  
    retrofood wrote:
    Merio186 wrote:

    Ale czy złącza to to samo co rozdzielnica domowa? W moim mniemaniu nie.

    Masz coś na poparcie mniemania? Tylko nie upraszczaj. Tam wyraźnie napisano "złącza instalacji elektrycznej", a więc nie sieci, lecz instalacji.
    Merio186 wrote:

    Ale jeśli tak, tym samym można polemizować, że w domku jednorodzinnym należałoby wydzielić specjalnie pomieszczenie, najlepiej dostępne tylko z zewnątrz. Suche - bez żadnych kanalizacji w środku.

    Cieplej, cieplej... ale jeszcze zbyt zimno. Specjaliści od dawna postulują wprowadzenie obowiązku wydzielenia w każdym projekcie budowlanym tak zwanego "pomieszczenia przyłączowego". Do niego należałoby wprowadzić wszelkie instalacje do budynku. Kanalizacyjną też. I z wejściem od wewnątrz. Uprościłoby to diametralnie kwestie zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony przed zakłóceniami wszelakiego rodzaju.
    Może się kiedyś doczekamy.

    Nie chcę prowadzić polemiki, ale złącze kontrolno-pomiarowe z jednej strony ma sieć z drugiej instalację elektryczną. Zatem możemy to dwojako rozumować.

    Wydzielone pomieszczenie techniczne powinno być dla każdego medium osobno, przecież rzeczoznawca ppoż nie chce widzieć rur w pomieszczeniu głównego wyłącznika zasilania. Zatem np. przy budowie domku bez pozwolenia do 30m musielibyśmy przeznaczyć 25% na tylko pomieszczenia techniczne. Nie zawsze to ma sens.
  • #6
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Merio186 wrote:

    Nie chcę prowadzić polemiki, ale złącze kontrolno-pomiarowe z jednej strony ma sieć z drugiej instalację elektryczną. Zatem możemy to dwojako rozumować.

    Tiaaa... bo rozmawiamy o złączu kontrolno - pomiarowym. Panie, a Ty nie grzmisz...

    Merio186 wrote:

    Wydzielone pomieszczenie techniczne powinno być dla każdego medium osobno, przecież rzeczoznawca ppoż nie chce widzieć rur w pomieszczeniu głównego wyłącznika zasilania. Zatem np. przy budowie domku bez pozwolenia do 30m musielibyśmy przeznaczyć 25% na tylko pomieszczenia techniczne. Nie zawsze to ma sens.


    Trzy zdania i cztery głupoty. Pozostań w swoim mniemaniu, skoro Ci z tym dobrze.
  • #7
    zbich70
    Level 43  
    Merio186 wrote:
    Nie chcę prowadzić polemiki, ale złącze kontrolno-pomiarowe z jednej strony ma sieć z drugiej instalację elektryczną. Zatem możemy to dwojako rozumować.
    Ale z czym ty wyjeżdżasz? Autor zapytał tylko czy rozdzielnica może być w szafie i zaprezentował "projekt" z metody Ctrl+C+V.
    Chcesz mieć rozdzielnicę w szafie, gdzie wieszasz płaszcze, kurtki, garnitury?
  • #9
    Merio186
    Level 17  
    zbich70 wrote:
    Merio186 wrote:
    Nie chcę prowadzić polemiki, ale złącze kontrolno-pomiarowe z jednej strony ma sieć z drugiej instalację elektryczną. Zatem możemy to dwojako rozumować.
    Ale z czym ty wyjeżdżasz? Autor zapytał tylko czy rozdzielnica może być w szafie i zaprezentował "projekt" z metody Ctrl+C+V.
    Chcesz mieć rozdzielnicę w szafie, gdzie wieszasz płaszcze, kurtki, garnitury?
    Warto przeczytać całą wypowiedź, a nie tylko wycinek. Jest to odniesienie do kolegi wyżej, który rozpoczął polemikę złącza instalacji elektrycznej.

    Dodano po 6 [minuty]:

    retrofood wrote:
    Merio186 wrote:

    Nie chcę prowadzić polemiki, ale złącze kontrolno-pomiarowe z jednej strony ma sieć z drugiej instalację elektryczną. Zatem możemy to dwojako rozumować.

    Tiaaa... bo rozmawiamy o złączu kontrolno - pomiarowym. Panie, a Ty nie grzmisz...

    Merio186 wrote:

    Wydzielone pomieszczenie techniczne powinno być dla każdego medium osobno, przecież rzeczoznawca ppoż nie chce widzieć rur w pomieszczeniu głównego wyłącznika zasilania. Zatem np. przy budowie domku bez pozwolenia do 30m musielibyśmy przeznaczyć 25% na tylko pomieszczenia techniczne. Nie zawsze to ma sens.


    Trzy zdania i cztery głupoty. Pozostań w swoim mniemaniu, skoro Ci z tym dobrze.
    Przytaczam fakty z życia wzięte. Żaden rzeczoznawca ppoż nie uzgodni projektu gdzie w rozdzielni głównej przebiegają instalacje sanitarne.
  • #10
    zbich70
    Level 43  
    Merio186 wrote:
    Przytaczam fakty z życia wzięte. Żaden rzeczoznawca ppoż nie uzgodni projektu gdzie w rozdzielni głównej przebiegają instalacje sanitarne.
    W tym temacie nie ma mowy o instalacjach sanitarnych. Autor pyta tylko czy rozdzielnica główna może być w szafie.
  • #11
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Merio186 wrote:
    Przytaczam fakty z życia wzięte. Żaden rzeczoznawca ppoż nie uzgodni projektu gdzie w rozdzielni głównej przebiegają instalacje sanitarne.

    Nie rozdzielni a rozdzielnicy, poza tym ja wspominałem o pomieszczeniu przyłączowym, a więc tam, gdzie energię elektryczną wprowadza się z zewnątrz poprzez przyłącze, a nie gdzie się energię elektryczną rozdziela.
    Dlatego poćwicz czytanie ze zrozumieniem, bo na razie komentujesz to, co sam se wymyśliłeś.

    Dodano po 2 [minuty]:

    zbich70 wrote:
    Merio186 wrote:
    Przytaczam fakty z życia wzięte. Żaden rzeczoznawca ppoż nie uzgodni projektu gdzie w rozdzielni głównej przebiegają instalacje sanitarne.
    W tym temacie nie ma mowy o instalacjach sanitarnych. Autor pyta tylko czy rozdzielnica główna może być w szafie.

    Może jeszcze z ochronnikami we wnętrzu ta rozdzielnica? Nowa moda...
  • #12
    750kV
    Level 31  
    Rozdzielnica powinna być zamontowana wewnątrz budynku, jak najbliżej wejścia głównego. Należy zapewnić bezproblemowy dostęp do niej, czyli nie wewnątrz mebli, nie za meblami i nie nad drzwiami (częsty błąd w deweloperce). Wysokość posadowienia powinna umożliwić swobodny dostęp do najwyżej położonego aparatu, bez wchodzenia na cokolwiek (drabina, krzesło, taboret, itd.).
  • #13
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    750kV wrote:
    Rozdzielnica powinna być zamontowana wewnątrz budynku, jak najbliżej wejścia głównego. Należy zapewnić bezproblemowy dostęp do niej, czyli nie wewnątrz mebli, nie za meblami i nie nad drzwiami (częsty błąd w deweloperce). Wysokość posadowienia powinna umożliwić swobodny dostęp do najwyżej położonego aparatu, bez wchodzenia na cokolwiek (drabina, krzesło, taboret, itd.).

    Dokładnie tak. Wygląd zewnętrzny drzwiczek rozdzielnicy nie szpeci ściany, więc jedyną przeszkodą w umiejscowieniu jej w reprezentacyjnym miejscu przedpokoju może być zamiar ustawienia w tym miejscu jakiegoś mebla. Dlatego dość często rozdzielnicę lokuje się na tej ścianie, na którą otwierają się drzwi wejściowe. Tam, za nimi, drzwiczki przeszkadzają najmniej.