Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio UKF/długie/średnie/krótkie do bloku

skaktus 13 Mar 2021 20:22 2070 47
    skaktus
    Level 37  
    Dzięki za wskazówkę. Też się skłaniam ku PL-330. Czy wersję softu sprawdzimy tylko organoleptycznie i należy wierzyć sprzedawcy czy są jakieś różnice w obudowie?
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wyświetla się na ekranie. Niech majfriend przed wysyłką przyśle ci zdjęcie.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Ja mam propozycję trochę inną. Na stronie HAMRADIO INDIA jest opis superkierunkowej anteny na pasmo 88/108 MHz. Wykonaj toto i powinno pomóc. Tu masz link: https://www.hamradio.in/circuits/moxon_fm.php
    Poza tym ja na twoim miejscu poszukałbym u hobbystów (nawet w PSZOK-u) jakiegoś np. Amatora stereo lub innej Toski albo Radmora. Te głowice UKF tam stosowane miały świetne parametry, dużo lepsze niż te odpustowo-bazarowe "supernowoczesne" (czytaj: dość tandetne) obecnie wciskane nam radia. Radio, które kiedyś kosztowało średnio trzy pensje, po remoncie będzie dużo lepiej grało niż te badziewia za trzy dychy. Dołożysz antenę z Hamradio India i masz doskonałe parametry! Przy okazji spędzisz kilka wieczorów, fajnie się bawiąc w remont starych polskich konstrukcji. Super sprawa! Polecam, baw się dobrze!
    Adamcyn
    Level 38  
    Radiowiec 2 wrote:
    Te głowice UKF tam stosowane miały świetne parametry, dużo lepsze niż te odpustowo-bazarowe "supernowoczesne" (czytaj: dość tandetne) obecnie wciskane nam radia. Radio, które kiedyś kosztowało średnio trzy pensje, po remoncie będzie dużo lepiej grało niż te badziewia za trzy dychy. D

Nie nadaje się w omawianym przypadku ze względu na szerokość p. cz. powyżej 200 kHz - słaba selektywność.

Tecsun PL-330 ma 128 kHz.
    Jap
    Level 28  
    Radiowiec 2 wrote:
    superkierunkowej anteny na pasmo 88/108 MHz

Kurczę, to albo ja do szkoły średniej muszę wrócić, albo Ty musisz nicka zmienić...
    Zabawa w remont starych polskich konstrukcji jest jak najbardziej fajna, ale:
    stare = PRLowskie = mocno kompromisowe z braku komponentów dobrej jakości. Marne płytki PCB itp. Rozumiem remont np. niemieckiego Grundig Satellite 650 - szczyt inżynierii tamtych czasów.
    Chyba nie słyszałeś jeszcze tych chińskich supernowoczesnych Tecsunów - stąd Twoja dziwna opinia.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Jap wrote:
    Radiowiec 2 wrote:
    superkierunkowej anteny na pasmo 88/108 MHz

Kurczę, to albo ja do szkoły średniej muszę wrócić, albo Ty musisz nicka zmienić...
    Zabawa w remont starych polskich konstrukcji jest jak najbardziej fajna, ale:
    stare = PRLowskie = mocno kompromisowe z braku komponentów dobrej jakości. Marne płytki PCB itp. Rozumiem remont np. niemieckiego Grundig Satellite 650 - szczyt inżynierii tamtych czasów.
    Chyba nie słyszałeś jeszcze tych chińskich supernowoczesnych Tecsunów - stąd Twoja dziwna opinia.

Szanowny Kolego! Remont starocia to nie doprowadzenie do stanu "używalności", ale także przywrócenie parametrów, które można uzyskać na współczesnych częściach. Poza tym jeszcze jedna sprawa: sygnał stereo FM, aby być prawidłowo odebrany, powinien mieć w odbiorniku szerokość pasma przenoszenia 300 kHz. Nie 128 nie 200 ale akurat 300, co zapewniają dobre filterki FCM. Tylko się nie daj ponieść "fantazji", że np. przełożone z z jakiegoś zachodniego Schneidera lub innego podobnego mają być dużo lepsze niż diorowskie. NIE. Nasi spece, jak mogli, tak się starali i nie partolili tych odbiorników. Można zbudować supersprzęt na superpodzespołach, jak to robi Blaupunkt, Philips i inni. Ale zbudować supersprzęt na "badziewiach" czyli tranzystorach m.cz. nadających się do regulacji świateł na skrzyżowaniach, a nie do akustyki, na dodatek trzymającego dość niezłe parametry, to już mistrzostwo świata. A nasi to potrafili. Teraz wystarczy wymienić tranzystory m.cz. na parowane BC550C i zmodernizować (czytaj: porządnie wyremontować) układ pośredniej, dekodera stereo i głowicę UKF (czytaj: porządnie przestroić) i można świat doganiać. Przez moje biurko przeszło przynajmniej dwadzieścia takich urządzeń w ostatnim roku i zapewniam Cię, że odbierają super. Tosca, Zodiak to trudne tematy, ale dla Kolegi Amator stereo porządnie zrobiony to byłoby na początek coś. Te radia są do naprawy banalnie proste. Jedynym trudnym problemem jest "kombinacja alpejska" z linką od skali. Reszta jest milczeniem. A jak nasz Kolega posłucha tej ciepłej barwy, wysycenia tonów i dynamiki, to nie będzie chciał zmienić tego na coś "superzachodniego". Wiem, co mówię.
    Adamcyn
    Level 38  
    Radiowiec 2 wrote:
    Radio, które kiedyś kosztowało średnio trzy pensje, po remoncie będzie dużo lepiej grało niż te badziewia za trzy dychy

Jap wrote:

Zależy, czego kto oczekuje:

Szerokość pasma wzmacniacza p. cz. FM określona jest rodzajem emisji. W przypadku użytkowanego w Polsce zakresu UKF zgodnego z normą CCIR (87,5 ÷ 108 MHz) dewiacja D = ∆F ma wartość 50 kHz.

Jeśli dla odbiornika Hi-Fi przyjmiemy maksymalną częstotliwość modulującą równą 15 kHz, zgodnie z przyjętą wyŜej zasadą wyznaczania szerokości pasma otrzymamy: Szerokość pasma B = 2(∆F + fm) = 2(50 kHz + 15 kHz) ≈ 130 kHz.

Podobnie jak w przypadku wzmacniacza AM, Idealna charakterystyka przenoszenia wzmacniacza p. cz. FM powinna mieć kształt prostokąta o częstotliwości środkowej równej fp i o wstęgach bocznych o szerokości ± 65 kHz.

W przypadku odbiornika FM stereo szerokość pasma przenoszonego przez wzmacniacz p. cz. musi być znacznie większa.

informacja o sygnale stereofonicznym jest umieszczana na (wytłumionej) podnośnej równej 38 kHz. Maksymalna częstotliwość modulująca ma wartość 38 kHz + 15 kHz = 53 kHz.

Pasmo B musi w tym przypadku wynosić 2(50 kHz + 53 kHz) ≈ 200 kHz.

Jeżeli odbiornik jest wyposażony w dekoder RDS, szerokość pasma musi być jeszcze większa. Cyfrowy sygnał RDS umieszczany jest na podnośnej o częstotliwości 57 kHz, którą w tym przypadku należy przyjąć jako największą częstotliwość modulującą. Pasmo przenoszenia p. cz. winno wynosić w tym przypadku B ≈ 230 kHz.

W odbiornikach radiowych wysokiej klasy stosuje się wzmacniacze p. cz. FM o przełączanej szerokości pasma przenoszenia. W przypadku słabych sygnałów (poniżej czułości określonej dla odbioru stereofonicznego) odbiornik przełącza się samoczynnie z trybu stereo na monofoniczny, jednocześnie włączany jest dodatkowy filtr ceramiczny o węższej charakterystyce przenoszenia. Dzięki temu ogranicza się szumy powodowane odbieranym sygnałem pilota (częściowo wytłumionym) i składową X (stereo), które przedostawałyby się do wzmacniacza małej częstotliwości jako sygnał monofoniczny.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    @ Adamcyn. Święte słowa. A Filtry FCM czyli piezoceramiki 10,7 MHz naprawdę mają szerokość 300 kHz. Owszem mozna by się pokusić o regulację szerokości a nawet zrobić to elektronicznie na innego typu super konstrukcjach. Ale... to przerost formy nad treścią. Kolega autor postu zrobi jak zechce, a ja po prostu jestem fanem starej UNITRY i dlatego optuję za remontem jakiegoś fajnego starocia. Po pierwsze radość z zabawy podczas remontu po drugie radość i satysfakcja jak ruszy i pięknie zagra. Panowie! Człowiek urodził się by być szczęśliwy. :D Pozdrawiam!
    Adamcyn
    Level 38  
    Radiowiec 2 wrote:
    Filtry FCM czyli piezoceramiki 10,7 MHz naprawdę mają szerokość 300 kHz

Są też 150 kHz i 110 kHz.

http://kambing.ui.ac.id/onnopurbo/orari-dikla.../10_7%20MHz%20IF%20Filter%20Modifications.htm
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Tylko że ja mierzyłem polskie filtry takim urządzeniem o nazwie NANO VNA. Pięknie mierzy i owszem są szersze np. do telewizorów no i węższe. Ja tylko mówię co zastałem w polskich odbiornikach FM.
    kris8888
    Level 35  
    Polskie filtry FCM niestety wykazują po latach tą przypadłość, że mają duże tłumienie w swoim paśmie przepustowym. Nawymieniałem się już tego trochę. Standardowy objaw to słaba czułość i szumy na zakresie FM.

@Radiowiec, proponujesz autorowi jakiegoś Radmora, Toscę czy Zodiaka, a przecież napisał że nie za bardzo ma miejsce na dodatkowe elementy jak chociażby kolumny. Też już proponowałem jakiś porządny tunerek od wieży, nawet mam kilka sprawdzonych modeli, ale skoro brak na to i na wzmacniacz miejsca to niestety.

Co do remontu jakiegoś kompaktowego sprzętu Unitry to jedynie pokusiłbym się w przypadku autora na Julię Stereo. Potrójne filtry ceramiczne w torze FM tego radyjka (po oczywiście ich wymianie na współczesne odpowiedniki o odpowiednio wąskim pasmie) powinno zapewnić wystarczającą selektywność. Ma programator kilku stacji więc spełnia też to dodatkowe kryterium autora.
    Tyle że to radio stało się już nieco na wyrost "kultowe", podobnie jak Radmor, więc ciężko je ustrzelić w rozsądnej cenie i jako takim stanie.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Prawda. Niektóre filtry to prawdziwe indywidualnośći. Jak patrzę na nie to sam się czasem zastanawiam. Wyobraź sobie radio samochodowe Wiraż. Swego czasu bardzo drogie i z wysokiej półki. I jak to miało odbierać UKF z filtrami szerokimi na 300 kHz? Ale jak to się mówi dawało radę. Prawda jest taka że te polskie to były barrrrrrdzo solidne. Próbowałem powyciągać z obecnych współczesnych odbiorników samochodowych. Poza radiem z Forda pozostałe rozlatywały sie po pierwszym dotknięciu lutownicą. A te z Forda miały to do siebie że były wykonane jak kwarce, czyli solidne metalowe obudowy i konstrukcja jak na wojnę. Niestety szerokość mi za diabła nie pasuje do stereo FM. A to z takiego powodu ze w polskich radiach( i innych też) gro jakości odbioru stanowi tak zwane "pole wzmocnienia " Gain Bandwich" Jest to iloczyn szerokości filtra razy wzmocnienie stopni wzmacniacza. Czyli im szersze pasmo tym lepsze wzmocnienie. Owszem rzutuje to na jakość bo za szerokie filtry to jest przekleństwo ale TU można spowodować poprawę poprzez dokładne dostrojenie anteny do rezonansu danej stacji ( bo wymiary można przecież dopasować) plus srebrzanki w głowicy które Polacy namiętnie stosowali no i kierunek anteny. Wszystko jest do zrobienia, nawet w bloku. Ciekawe czy autor postu zna anteny typu CFA ? Czyli anteny z polem krzyżowym? W wielkim skrócie - antena z polem krzyzowym to antena w postaci cewki i kondensatora w rezonansie na danej stacji która umieszczona w pobliżu ściany bloku "łapie daną falę " w miejscu gdzie wystepuje najsilniej. W dziesięciopietrowcach i wyższych taki "falowód " np. dla fal średnich stanowią rury od gazu. A na UKF stanowi to poprzez sprzężenie z tym potężnym żelastwem zamurowanym jako konstrukcja nośna budynku. Po prostu, to żelastwo poprzez to ze tam jest i ma takie a nie inne rozmiary jedne częstotliwości wzmacnia a drugie osłabia zależnie gdzie jest umieszczona nasza antena. Tak to pokrótce wygląda.
    Jap
    Level 28  
    ludzie, facet selektywnego szuka radia szuka - nie ma gdzie anten zainstalować... co wy tu o remontach polskich staroci wypisujecie i antenach kierunkowych....
    To może doradzę jeszcze tak - za 150PLN RTL.SDR v3 - jak masz kompa bo tu piszesz to i za grosze super odbiornik kupisz. Obróbką cyfrową odfiltrujesz co się da i powinno być git.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    @ Jap. To też jest rozwiązanie! Muzyka z tego leci z jakością cyfrową. A tak poza tym to już podyskutować nie mozna? Kolega autor zrobi jak zechce a my przy okazji pogadamy.
    Adamcyn
    Level 38  
    Radiowiec 2 wrote:
    na UKF stanowi to poprzez sprzężenie z tym potężnym żelastwem zamurowanym jako konstrukcja nośna budynku. Po prostu, to żelastwo poprzez to ze tam jest i ma takie a nie inne rozmiary jedne częstotliwości wzmacnia a drugie osłabia zależnie gdzie jest umieszczona nasza antena

Aleś wymyślił. :)
    Wg mnie ściany budynku wraz z uzbrojeniem to uziemienie, ew. przeciwwaga dla niektórych anten na niższe częstotliwości.
    kris8888
    Level 35  
    Radiowiec 2 wrote:
    Muzyka z tego leci z jakością cyfrową.

Z tą jakością cyfrową to aż tak bardzo bym nie przesadzał.:-) To nie DAB+ a nadal FM, tyle że zdemodulowane cyfrowo, ale jednak z pewnymi wadami samej modulacji FM.
    To RTL.SDR v3 w sumie jest dobrym rozwiązaniem, zobaczymy co ostatecznie wybierze autor. Problemem jest jedynie że trzeba to podpiąć do jakiegoś lepszego telefonu z androidem albo laptopa więc jeśli to miałoby tylko służyć do codziennego słuchania radia np. w kuchni, to może być już mało wygodne.
    Co do telefonów to przypomniało mi się, że jeszcze do niedawna były dostępne telefony, które miały wbudowane radio FM też oparte już o technologię SDR i zrealizowane w tym samym chipie który obsługiwał cały tor radiowy telefonu. Selektywność była całkiem dobra, gorzej nieco z czułością, dodatkowo zepsutą przez antenę na bazie kabla od słuchawek. No i tylko FM, a zdaje się że autorowi chodziło też o inne pasma.
    Kwestia jeszcze jak silne są te nakładające się stacje radiowe w miejscu odbioru.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Adamcyn wrote:
    Radiowiec 2 wrote:
    na UKF stanowi to poprzez sprzężenie z tym potężnym żelastwem zamurowanym jako konstrukcja nośna budynku. Po prostu, to żelastwo poprzez to ze tam jest i ma takie a nie inne rozmiary jedne częstotliwości wzmacnia a drugie osłabia zależnie gdzie jest umieszczona nasza antena

Aleś wymyślił. :)
    Wg mnie ściany budynku wraz z uzbrojeniem to uziemienie, ew. przeciwwaga dla niektórych anten na niższe częstotliwości.

Jak to mawiał naczelny "fizjolog " Polsatu... Sa na tym świecie rzeczy o których fizjologom sie nie śniło. Badałem temat dogłębnie. Jest jak mówię. Poczytaj o antenach CFA , sam się przekonasz.