Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki falownik na dach kopertowy Solar Edge i optymalizatory czy Mikrofalowniki

Draftkomski 12 Mar 2021 10:07 1170 8
 • #1
  Draftkomski
  Level 2  
  Witam,

  Chcę założyć instalację na prostokątnym kopertowym dachu. Połać południowa jest najmniejsza, więc muszę rozłożyć panele na połaci wschodniej i zachodniej. Z tego co się orientuje zwykły falownik centralny odpada bo mniej oświetlone połacie zaniżą działanie innych paneli. Z tego co już wiem mogę iść w kierunku mikrofalowników, które jak dobrze zrozumiałem mają niezależne przetworcice prądu z DC na AC dla każdego panela, lub w kierunku falownika Solar Edge i optymalizatorów. O ile działanie mikrofalowników jest dla mnie zrozumiałe to już tego drugiego rozwiązania nie.
  Mamy panel który generuje napięcie i natężenie prądu stałego który trafia na mikrofalownik. Może być ono różne z różnych paneli (jeden na wschodzie drugi na południu) bo panele nie są połączone w szereg tylko działają niezależnie.

  Czy ktoś z Was może mi wytłumaczyć działanie Solar Edge plus optymalizatory? Bo jeżeli panele są połączone szeregowo i sa różnie oświetlone to generują różne napięcie i natężenie prądu DC. I co tam za czary sie wtedy dzieją, że to niby nie wpływa na siebie.

  Czy porostu optymalizator odcina zacieniony panel i zimniejsza szereg? No ale jak nie jest zacieniony tylko różnie nasłoneczniony? Znalazłem informacje ze paneli na szereg musi być co najmniej 14. Jak panele są odcinane i przez to zmniejsza sie ich liczba w szeregu to co instalacja nie działa?
  O ile przedstawiciel proponujący mikrofalownik wytłumaczył mi to tak jak pisze wyżej to Ci od SE nie potrafią mi tego wytłumaczyć, tylko twierdzą że tak się robi i już ;)

  No i na pytanie czy do innego falownika można użyć optymalizatorów to niby tak ale z SE to działa wydajniej, ale dlaczego to już nikt nie wie.

  Na koniec napisze, że bieżace zuzycie to ok 4 tyś kWh, rozważam wiec 5 kW lub 6,5 do 8 w zależności od ewentualnych inwestycji, które zwiększa zużycie.
 • #2
  bryko
  Level 21  
  SE w skrócie działa tak, że na stringu utrzymuje cały czas stałe napięcie 750V (przeważnie, dla trójfazowych). Optymalizator jest przetwornicą DC/DC i dobiera sobie napięcia od strony łańcucha i prądy w obwodach modułów tak, że bardziej oświetlone panele dają więcej niż te nie oświetlone. W efekcie każdy panel może pracować z innymi parametrami prąd/napięcie/moc niż inne. Widać to na wykresie dla dwóch przykładowych paneli, jeden S (moduł 2) drugi W (moduł 21). Napięcie modułu to to co daje panel, napięcie optymalizatora to napięcie od strony łańcucha, prąd to prąd panela.
  Jaki falownik na dach kopertowy Solar Edge i optymalizatory czy Mikrofalowniki

  co przekłada się na moc uzyskiwaną z paneli w taki sposób
  Jaki falownik na dach kopertowy Solar Edge i optymalizatory czy Mikrofalowniki

  Jak widać, nie jest to proces skokowy (wyłączanie poszczególnych paneli), ale dostosowanie się całej instalacji do tego ile w danym momencie produkuje każdy panel
 • #3
  Draftkomski
  Level 2  
  Jeżeli optymalizator podwyższa napięcie to kosztem natężenia prądu. Rozumiem, że jest to po to aby w stringu było optymalne napięcie dla falownika centralnego. Czyli idąc tym tropem spada moc instalacji, ale cały czas jedt zamiana DC na AC?

  Jeżeli mikrofalownik ma oddzielne przetwornice DC na AC dla każdego panela czyli ma tyle MPPT co paneli, a nie tyle MPPT co stringów to w praktyce powinien produkować więcej prądu przemiennego bo daje 100% jakie w danej chwili może uzyskać każdy z paneli.

  SE plus optymizatory mają sprawić, żeby instalacja porostu działała z optymalnym napięciem 750 V DC cały czas, ale kosztem natężenia i co za tym idzie kosztem finalnej mocy instalacja po stronie prądu AC 230v który tak naprawdę nas interesuje.

  Czy ja to dobrze rozumuje?
 • #4
  bryko
  Level 21  
  Draftkomski wrote:
  SE plus optymizatory mają sprawić, żeby instalacja porostu działała z optymalnym napięciem 750 V DC cały czas, ale kosztem natężenia i co za tym idzie kosztem finalnej mocy instalacja po stronie prądu AC 230v który tak naprawdę nas interesuje.


  Nie. Masz stałe 750V DC a prąd w łańcuchu taki jaki wynika z oświetlania i to jest w falowniku przekształcane na AC 230/400. Nie ma żadnego "kosztem". Optymalizatory ustawiają swoje napięcia tak, żeby prąd DC (więc i moc) w łańcuchu był największy na jaki pozwala aktualne oświetlanie.
 • #5
  Draftkomski
  Level 2  
  Ok to dlatego w szeregu musi być co najmniej 14 paneli, który generuje ok 50 V DC aby suma napięcia była 750V DC? natomiast natężenie jest takie jak generuje pojedynczy panel? Inne na południu i inne na wschodzie?

  Czyli SE różni się od mikrofalownika tym, że mikrofalownik ma od razu przetwornice AC i jest to inaczej skonstruowane jeżeli chodzi o połączenie modułów?

  Teoretycznie wydajność jest zbliżona, ale minusem SE jest minimum 14 paneli lub więcej, i brak możliwości rozbudowy bez wymiany falownika centralnego na większy przy założeniu przewymiarowania falownika o ok 15-20%?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jeszcze jedno. Jak mamy 14 paneli na SE i na jeden padnie duży cień. To optymalizator odetnie go z szeregu? Jeżeli tak to spada nam napięcie poniżej tych 750 V? i cała instalacja jest mniej wydajna?
 • #6
  bryko
  Level 21  
  Zobacz na wykresy jakie Ci podesłałem. Rano ok 8ej napięcia obu modułów masz w przybliżeniu po 34V, natomiast prądy jakie płyną w panelach to 4A dla południowego a 0,6A dla zachodniego co oczywiście oznacza że w przybliżeniu południowy produkuje 136W a zachodni 20W. O 11tej odpowiednio 31V, 7A, 217W i 34V, 4.6A 156W, o 15tej 34V, 2A, 68W i 36V, 3.3A, 130W.

  Przy instalacji E/S/W falownik masz zawsze mniejszy niż suma mocy paneli. Jeśli więc teraz kupisz falownik o takiej mocy jak panele to spokojnie 30% dodasz.

  Jak jeden panel zostanie zasłonięty w całości to po prostu nie będzie dawał mocy ale odcięty nie zostanie. Dopóki inne zapewnią utrzymanie 750V instalacja działa normalnie, jak wypadnie więcej paneli (np zmierzch) to cały string spada do przysłowiowego zera i wyłącza produkcję całkowicie.
 • #7
  ignac80
  Level 19  
  A jakie duże są te połacie, jakie wymiary mają? Podzielić na dwie , zwykły falownik z dwoma wejściami i nic nie kombinować. Na południowej dać na maksa , resztę na tę stronę która ma odchyłkę na południe. Ja mam kopertowy dach i można tam naprawdę dużo zmieścić.
 • #8
  Draftkomski
  Level 2  
  Południowa połać jest najmniejsza bo budynek jest prostokątny. Zmieszczę tam 5-6 paneli. Czy ilść paneli w stringu bez optymalizera nie powinna być zbliżona. Nie powinno się chyba dawac 10 na jednym stringu a na drugim 5?

  Myślę też o rozbudowie.

  Mam pytanie jeszcze jak zachowuje sie SE przy napięciu poniżej 750 V DC. Czy falownik działa do czasu aż napięcie jest równe napięciu startowemu falownika? Czy to też nie takie oczywiste? Im więcej paneli w szeregu z SE tym lepiej? Przy tych minimalnych 14 panelach jest to trochę ryzykowne.
 • #9
  bryko
  Level 21  
  Nie przejmuj się tym 750V. Dopóki panele dają cokolwiek to zawsze będziesz je miał. Problem zrobi się dopiero jak całkiem wypadnie kilka paneli (np zasypane całkowicie śniegiem), ale wtedy i tak nie ma warunków do produkcji energii.