Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wzmacniacz do suba Pasywnego TONSIL ZgN 200-8-5

21 Paź 2005 14:32 1492 3
 • Poziom 2  
  Witam, mam SUBWOOFER Pasywny TONSIL ZgN 200-8-594 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=67705238 i chciałbym zamontować w nim wzmacniacz http://www.matronix.pl/?cmd=wds100tp i mam następujące pytania:
  1 w kolumnie są 2 głośniki 8 omowe, czy mozna te głośniki zmostkować i podłączyć do wzmacniacza i czy to jakoś wpłynie na pracę wzmacniacza
  2 w kolunie są zwrotnicę (ponoć dwie) , czy trzeba je odłączyć i głośniki (zmostkowane) podłączyć bezpośrednio pod wzmacniacz.
  3 czy taka moc wzmacniacza i gabaryty kolumny wystarczą w pokoju około 40 m kw do oglądania filmów ?
  Z góry dzięki za pomoc:D
 • Poziom 13  
  Z oznaczeń wynika, że jest to Sub o mocy znamionowej 200 WAT i
  rezystancji 8 Ω
  ad 1 Jeżeli w tym subie są głośniki 2*8Ω to możesz je połączyć równolegle przez co uzyskasz rezystancję 4Ω i wykorzystasz w pełni moc wzmacniacza. Należy zwrócić uwagę na fazowość głośników najprawdopodobniej pracują one w układzie push-pull.
  ad 2 Tak możesz całkowicie wyrzucić filtry (nawet wskazane) przez co zyskasz na lepszym impulsie kolumn ze względu na czyste obciążenie przez małą rezystancję wzmacniacza.
  ad 3 Pokój jest spory i prawdopodobnie wzmacniacz z tą kolumną może mieć problemy - wszystko zależy od efektywności subwoofera. Przy efektywności w granicach 92-93dB powinien wystarczyć chocią wzmacniacz najprawdopodoniej oparty jest na TDA7294 a one nie szczycą się zbyt dobrymi parametrami chyba, że weźmiesz wersję mostkową tego wzmacniacza 200W.
  Pzdr
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko:
  " Należy zwrócić uwagę na fazowość głośników najprawdopodobniej pracują one w układzie push-pull" znam tą zasadę działania 2 głośników (jeden jest w pozycji wypchanej a drugi wciągniętej ), wywalając wszystkie zwrotnice i podłączając 2 głośniki moim zdaniem głośniki będą pracowały w zgodnej frazie. Budowa suba jest przystosowana jest do pracy w układzie push-pull" . Pytanko :
  -W jaki sposób podłączyć głosniki aby pracowały w układzie push-pull" ze wzmacniaczem?
  pozd
 • Poziom 13  
  Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie w "fazie zgodnej" jeden pcha w tym czasie drugi ciągnie - zwróć uwaę na to, że głośniki mają zaznaczony plus poprzez znak "+" lub czerwoną kropkę przy wyprowadzeniach. Jeżeli łaczysz je równolegle i pracują czołem membrany do siebie to "+" do "-" drugiego głośnika i na odwrót. Jeżeli pracują "jeden za drugim" to "+" do "+" "-" do "-". Wyjaśnienie odnośnie podłączenia głośników uzyskasz w poniższym linku.
  http://diyaudio.pl/articles.php?id=6&PHPSESSID=a67c49cf4a805bfe3afe13ccbc852f3c
  Jest to strona poświęcona budowie subwooferów. Znajdziesz tam wiele ciekawych rzeczy. Radzę poczytać artykuły na tej stronie - bardzo przydatnych.