Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] LG XA16 - wymiana lasera, niby czyta ale jednak nie.

bpjl 12 Mar 2021 19:28 264 13
Tespol
    bpjl
    Level 12  
    Cześć.

Dostałem na stół mikrowieżę LG XA16 z problemem nie czytania żadnych płyt. Postawiłem na uszkodzony laser i nabyłem nowy (model SOH-AAV). Po wymianie wygląda to tak:
    - większości płyt wieża dalej nie czyta
    - niektóre zaczęła odtwarzać bez problemu (naprawdę nieliczne)
    - są też takie przy których niby odczyta płytę ale nic nie odtwarza tylko przeskakuje na kolejne utwory.

Mam 2 pytania:
    - czy szukać innej wady poza laserem a jeśli tak to gdzie?
    - czy takie zachowanie nowego lasera kwalifikuje go do zwrotu/wymiany?
  • Tespol
  • Tespol
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Sprawdź czy nie zmieniła się wysokość talerzyka na płytę względem górnej powierzchni osłony lasera.W wypadku talerzyków zatrzaskowych (gdzie nie ma dociskającego płytę od góry talerzyka) bardzo częsta usterka; podczas zakładania płyty albo zbyt mocno naciśniemy, albo klej puści i talerzyk się przesuwa w dół - prawidłowa odległość pomiędzy dolną powierzchnią płyty a górną powierzchnią plastikowej osłony lasera to ok. 1-1,5mm.
    Jeśli odległość jest ok, a nadal występują problemy z czytaniem niektórych płyt - ustal jakie płyty czyta (i czy zawsze te same) - będzie można potwierdzić (lub zaprzeczyć) jakość nowej głowicy.
    Tu więcej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
    bpjl
    Level 12  
    398216 Usunięty wrote:
    Sprawdź czy nie zmieniła się wysokość talerzyka na płytę względem górnej powierzchni osłony lasera.W wypadku talerzyków zatrzaskowych (gdzie nie ma dociskającego płytę od góry talerzyka) bardzo częsta usterka; podczas zakładania płyty albo zbyt mocno naciśniemy, albo klej puści i talerzyk się przesuwa w dół - prawidłowa odległość pomiędzy dolną powierzchnią płyty a górną powierzchnią plastikowej osłony lasera to ok. 1-1,5mm.

Na tyle na ile jestem w stanie to wymierzyć to stawiam na jakieś 2,5mm więc wychodzi na to że za wysoko. Ale raczej tak przewidział producent bo chyba samo z siebie do góry nie poszło. Tak mi się wydaje.
    398216 Usunięty wrote:
    Jeśli odległość jest ok, a nadal występują problemy z czytaniem niektórych płyt - ustal jakie płyty czyta (i czy zawsze te same) - będzie można potwierdzić (lub zaprzeczyć) jakość nowej głowicy.
    Tu więcej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html

Nie mam w tym momencie żadnej płyty CDR więc wszystko testuję na tłoczonych oryginałach. I to właśnie na nich dzieją się takie cuda jakie opisałem w pierwszym poście.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    bpjl wrote:
    chyba samo z siebie do góry nie poszło.
    zakładając płytę nie czuć że talerzyk się porusza? Może przy zdejmowaniu płyty z talerzyka ten był się podniósł?
    Nie wiem jaki tam jest talerzyk, ale w niektórych jego górna część przy prawidłowej wysokości talerzyka była na równo z końcem osi silnika. Niestety, to nie do końca w 100% sprawdzalne - czasem inny silnik lub inny talerzyk i się te wymiary nie pokrywały.
    bpjl wrote:
    wszystko testuję na tłoczonych oryginałach.
    Tu już się i ja przekonałem, ze nawet fabryczne płyty nie są sobie równe pod względem "odbiajalności" światła lasera. Ważne, by zawsze na tych samych problem występował. Jak nie; może to świadczyć o innym rodzaju uszkodzenia/problemu.
    bpjl
    Level 12  
    398216 Usunięty wrote:
    zakładając płytę nie czuć że talerzyk się porusza? Może przy zdejmowaniu płyty z talerzyka ten był się podniósł?
    Nie wiem jaki tam jest talerzyk, ale w niektórych jego górna część przy prawidłowej wysokości talerzyka była na równo z końcem osi silnika. Niestety, to nie do końca w 100% sprawdzalne - czasem inny silnik lub inny talerzyk i się te wymiary nie pokrywały.

Talerzyk siedzi sztywno na samym końcu osi silnika.
    398216 Usunięty wrote:
    Tu już się i ja przekonałem, ze nawet fabryczne płyty nie są sobie równe pod względem "odbiajalności" światła lasera. Ważne, by zawsze na tych samych problem występował. Jak nie; może to świadczyć o innym rodzaju uszkodzenia/problemu.

Dokładnie tak jest. Mam 2 płyty które łapie bez problemu, 2 na których sam przełącza utwory i 5 których nie łapie (disc erro).
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Obejrzyj płyty,które czyta i niedziałające.Czy na któryś nie ma rys.Słabszy jakościowo laser będzie miał na nich problemy.Zastosuj test wstrząsowy.Jeśli po lekkim puknięciu odbiór ginie,to laser jest podejrzany.
    bpjl
    Level 12  
    Wymieniłem kupiony laser na inny egzemplarz i zachowuje się dokładnie tak samo.

radiogaga wrote:
    Zastosuj test wstrząsowy.Jeśli po lekkim puknięciu odbiór ginie,to laser jest podejrzany.

Jeśli trafi się płyta którą łapie bez problemu to można pukać nawet mocniej niż delikatnie i nic się nie dzieje.
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Szkoda,że nie wymieniłeś całego pick-upa.Teraz albo podmiana mechaniki,albo użycie oscyloskopu i pomiar RF.
    bpjl
    Level 12  
    Jak to mówią - do 3 razy sztuka. Nawet był bym w stanie zamówić całą mechanikę tylko czy może być z laserem oznaczonym jako AAF? Nie potrafię znaleźć AAV z mechaniką z talerzykiem z zatrzaskiem (tymi kuleczkami trzymającymi płytę).
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jak nie będzie zatrzaskowego talerzyka to jak płytę przytrzyma? Z kolei zamiana talerzyka może skończyć się jego odkształceniem (trwałym niestety).
  • Helpful post
    radiogaga
    Service technician RTV
    Zatrzaskowe talerzyki są bardzo mocno klejone.Duże ryzyko uszkodzenia.Zadzwoń do Przemka do Impela.Może coś wymyśli.
    bpjl
    Level 12  
    Jak pisałem wcześniej - wymieniłem kupiony laser na nowy egzemplarz ale objawy były takie same. Chciałem jeszcze raz wymienić ale tym razem całą głowicę wraz z mechaniką ale właściciel tego LG stwierdził że nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na naprawę sprzętu tej klasy. Nabył coś nowego a to zostawił na części.

W sumie wszystko oprócz CD działa (radio, USB i BT) więc znajdę kogoś komu przyda się to w takim stanie jaki jest.

Dziękuję za chęć pomocy w naprawie.