Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Silnik indukcyjny jednofazowy - Potrzebne dane uzwojenia

ggglajciarz 12 Mar 2021 23:40 456 12
    ggglajciarz
    Level 9  
    Witam szanownych Kolegów.
    Dostałem do przezwojenia silnik jednofazowy indukcyjny (sprężarka powietrza :Bass Polska, stojąca zbiornik 100l)
    Uzwojenie aluminiowe jest totalnie zwęglone, że nie mogę go odwzorować.
    Było asymetryczne:16żł-uzw. pracy, 8żł- uzwojenie pomocnicze.
    Silnik bez wyłącznika rozruchowego, na stałe wpięty z uzwojeniem pomocniczym kondensator 40mikrof.
    Chcę uzwoić uzwojeniem miedzianym, aby moc była podobna ,szczególnie moment rozruchowy , co jest chorobą przy takich silnikach na 2800obr/min.
    Wirnik ma średnicę-67mm, długość użyteczną-97mm.
    Bazując na paramertach uzwojenia trójfazowego i wielkości okna stojana ,moc jego powinna być 1,5-1,7kW. na 2800obr/min przy zasilaniu trójfazowym.
    Myślę, że zadano mu podobną moc fabryczną na jednej fazie, mając na uwadze jntensywne chłodzenie otwartego stojana.
    Wiadomo , że mocy nie zwiększymy uzwajając miedzią, jest ona związana z wielkością rdzenia stojana, ale chciałbym jak najbardziej trafić w parametry fabryczne.
    Jeśli ktoś może pomóc odnośnie parametrów uzwojenia bardzo proszę.
    Serdecznie pozdrawiam
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Te sprzęty mnożyły się jak grzyby po deszczu, życzę Ci jak najlepiej ale z doświadczenia wiem, że zdobycie danych uzwojenia może nie być proste.
    ggglajciarz wrote:
    Uzwojenie aluminiowe jest totalnie zwęglone, że nie mogę go odwzorować.

Jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym nie dał rady z uzwojenia odczytać danych. Z którymi danymi masz problem?
    ggglajciarz
    Level 9  
    Do krzysiek 7
    Sadziłem, że jest to typowe uzwojenie asymetryczne, tyle , że aluminiowe.
    Są trzy średnice drutu:0.8mm, 0.85mm, 1.15mm. Upalone doprowadzenia do przewodów zasilających.
    Myślę, że 0.8+0.85mm to robocze, 1.15mm pomocnicze.
    Ale po przeliczeniu w żłobkach jest 4 cewki po 40zw. średnicy 1.15mm i 8cewek (0.8+0.85mm), i tu mam problem:160zw. na fazę uzwojenie pomocnicze? Mało. Na dodatek 8 cewek niby pracy mają różną ilość zwoi. W kilku naliczyłem 29zw.
    Za póżno to zauważyłem. Jak wyprasowałem uzwojenia, część z nich się rozpadła i zrobił się bałagan.
    Jeśli nie znajdę danych ,nawinę uzwojenie symetryczne miedzią następująco:
    Uzwojenie pracy: trzy w grupie 2*0.9mm 30zwoje w żłobku.
    Uzwojenie pomocnicze: też trzy w grupie(0.9+0.55mm) 40zwoje w żłobku, kondensator 40 mikrofaradów.
    Jak to widzisz?
    Pozdrawiam
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    0,8 + 0.85 daje praktycznie tyle samo w przekroju co 1.15. Niemożliwe aby w uzwojeniu pracy było mniej cewek niż w pomocniczym. Pewnie część uzwojenia pracy i pomocniczego była ułożona razem w żłobkach dwuwarstwowo, czasami potrafi być kilka lub kilkanaście zwojów głównego pod pomocniczym. Osoba niedoświadczona może tego nie zauważyć. Zawsze stosowałem zasadę, że dopóki nie znałem na 100% schematu uzwojenia, to nie usuwałem cewek.
    Nie obiecuję, że coś znajdę ale jutro wolną chwilą poszperam w swoich zapiskach.
    ggglajciarz
    Level 9  
    Nie mam wielkiego doświadczenia, jeśli chodzi o bardziej rozbudowane uzwojenia silników jednofazowych ,zajmowałem się głownie silnikami trójfazowymi, oraz klasyką jednofazową (starsze pralki, pompy wody na poczciwym 1,1kW). Na marginesie, moja największa robota, to przerabiałem silnik siłowy, z wirnikiem klatkowym miedzianym 970obr /min 20kW na generator do mojej turbiny wiatrowej o średnicy wirnika 20m. ( tak słownie: dwadzieścia metrów) trzy łopaty , która służyła 14lat, ale to inna bajka.
    W tym wypadku sam strzeliłem sobie w kolano, zbyt pochopnie to wycinając.
    Jeśli coś znajdziesz, będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    ggglajciarz wrote:
    Było asymetryczne:16żł-uzw. pracy, 8żł- uzwojenie pomocnicze.

Takiego układu uzwojeń silnika sprężarki nie znalazłem u siebie, nawet wymiary rdzenia się nie zgadzają.
    Dla przykładu coś takiego:
    24 żłobki, długość rdzenia 91 mm, średnica wewnętrzna rdzenia 77 mm, średnica zewnętrzna rdzenia 145 mm.
    2,2 kW, 2800 obr/min., kondensator 70 µF.
    Uzwojenie pracy: poskok 3, 5, 7, 9, 11; drut Al 1,05 + 1,00; ilość drutów w żłobku (zaczynając od najmniejszej cewki) 10, 26, 36, 56, 60.
    Uzwojenie pomocnicze: poskok 5, 7, 9, 11; drut Al 1,00 + 0,95; ilość drutów w żłobku (zaczynając od najmniejszej cewki) 20, 32, 48, 64.
    Wiem, że ten silnik różni się od Twojego ale zamieszczam to dla zobrazowania ułożenia uzwojeń. Uzwojenie pracy zajmowało 20 żłobków, a pomocnicze 16 żłobków, tak więc 12 żłobków było wspólne dla obu uzwojeń.
    Drugi sposób zwojenia silników jakie znalazłem, to poskok był identyczny dla obu uzwojeń i wynosił: 5, 7, 9, 11.
    Tu 8 żłobków było wspólnych.
    ggglajciarz
    Level 9  
    Analizując pierwsze uzwojenie, które opisałeś, coś mi świta gdzie popełniłem błąd. Otóż patrząc na spalone uzwojenie pamiętam 4 cewki ułożone średnicowo tylko z grubego drutu, czyli o poskoku 9 i 11, które wziąłem za całe uzwojenie pomocnicze, a z Twojego schematu jest to część ,,czystych" 4 cewek uzwojenia pracy, a pozostałe są mieszane i stąd ta niezgodność ilości zwoi i średnic drutu , które liczyłem.
    Uzwojenie pomocnicze zajmuje tylko 4 czyste żłobki, reszta wspólne.
    Zastanawiała mnie także dziwna dwuwarstwowość cewek, chociaż nie były izolowane, a część cewki z cienkiego drutu była bardziej zwęglona.
    Czyli uzwojenie mogło być takie, jak przedstawiłeś , a uzwojenie 1,15mm było uzwojeniem pracy, natomiast 0,8+ 0.85 uzwojeniem pomocniczym. Niestety ilości zwoi już nie policzę, średnica mojego stojana to 130mm.
    Ten typ uzwojenia jest bardziej pracowity, prawie jak dwuwarstwowe, może stosując symetryczne, w razie jakiegoś nie dopasowania, lżej coś poprawić( w sytuacjach niepewnych ,lakieruję po sprawdzeniu).
    Dziękuje bardzo za zainteresowanie i pomoc.
    Pozdrawiam
    ggglajciarz
    Level 9  
    Udało mi się znależć dwie cewki, gdzie uzwojenie z mniejszą średnicą drutu jest na dole, czyli do tych czterech cewek, co miały po 40 drutów (jak pisałem wcześniej, że jest za mało zwoi, 160 na fazę jako pomocniczą) reszta uzwojenia pomocniczego była w cewkach pracy, a uzwojenie pracy jest 0.8+0,85mm.Czy tak mogło być?
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Zasadą jest, że uzwojenie pracy ma mniej zwojów i większą średnicę drutu. Nie myl tylko ilości zwojów z ilością drutów w zlobku, bo przy dwóch drutach równoległych ilość drutów w zlobku będzie 2 razy większa od ilości zwojów.
    Z zasady też uzwojenie pracy układa się jako pierwsze ale spotkałem się z przypadkiem, że bylo odwrotnie. Tak więc trzeba tu być ostrożnym.
    ggglajciarz
    Level 9  
    Ponieważ nie mam danych odnośnie rozmieszczenia ilości zwoi w cewkach mieszanych, więc stosując uzwojenie niesymetryczne nie będę mógł odwzorować dobrego uzwojenia sinusoidalnego.
    Dlatego też zdecyduję się raczej na uzwojenie symetryczne, o którym wspomniałem wyżej, będzie łatwiejsze do wykonania.
    Jak przezwoję i sprawdzę, opiszę co wyszło.
    Dziękuję i pozdrawiam
    ggglajciarz
    Level 9  
    Witam
    Silnik został przezwojony,zastosowałem jak wspomniałem wcześniej uzwojenie symetryczne;
    -uzwojenie pracy trzy w grupie (2*0.9mm) zwoje 28 w żłobku.
    - uzwojenie pomocnicze też trzy w grupie 0.9mm zwoje 40 w żłobku.
    Kondensator bez zmian-40 mikrofaradów
    Silnik bez wyłącznika rozruchowego
    Stojan: średnica-67mm, długość-97mm, średnica zewnętrzna stojana-122mm, ilość żłobków- 24
    Pobór prądu w czasie pracy- około 9A
    Silnik bardzo dynamicznie startuje, temperatura w normie, aczkolwiek wiadomo, że silniki jednofazowe mają temperaturę pracy wyższą niż silniki siłowe, nawet pracując jałowo.
    Dość namęczyłem się z uzwojeniem pracy, ponieważ było duże wypełnienie w żłobku przy tej średnicy drutu, ale chcąc jak najmniej ryzykować, chciałem zmieścić maksymalną ilość zwoi.
    Cieszę się,że udało mi się " wstrzelić" w parametry, może komuś się to przyda.
    Dziękuję krzysiek7 za podjęcie tematu i pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie
    ggglajciarz
    Level 9  
    Witam
    Silnik został przezwojony,zastosowałem jak wspomniałem wcześniej uzwojenie symetryczne;
    Stojan: średnica-67mm, długość-97mm, średnica zewnętrzna stojana-122mm, ilość żłobków- 24
    Silnik bardzo dynamicznie startuje, temperatura w normie, aczkolwiek wiadomo, że silniki jednofazowe mają temperaturę pracy wyższą niż silniki siłowe, nawet pracując jałowo.
    Dość namęczyłem się z uzwojeniem pracy, ponieważ było duże wypełnienie w żłobku przy tej średnicy drutu, ale chcąc jak najmniej ryzykować, chciałem zmieścić maksymalną ilość zwoi.
    Pozdrawiam serdecznie

Dodano po 4 [minuty]:

Witam
    Pozdrawiam serdecznie
    Temat uważam za zamknięty.