Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesid K3G51 - Piekarnik nie działa po wymianie grzałki

Zakopianczyk 13 Mar 2021 10:47 438 27
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Witam. Po wymianie to może za dużo powiedziane. Wykręcałem górną grzałke aby wyczyścic piekarnik i po poskładaniu wszystkiego do kupy piekarnik przestał całkowicie działać, nawet lampka sie nie zapala. Zauważyłem że nie przykręciłem do obudowy elememtu ze zdjęcia i jak wziąłem to do rąk to się to otworzyło i wyskoczyły jakieś blaszki z tego. Co to jest? I czy to może być przyczyna że piekarnik nie reaguje?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    Zakopianczyk wrote:
    Co to jest? I czy to może być przyczyna że piekarnik nie reaguje?

To jest zapewne /bezpiecznik termiczny. Bez niego nie będzie działał piekarnik.
  • Helpful post
    alekt77
    Level 37  
    W załączniku instrukcja serwisowa ze schematem. Na schemacie ta część jest oznaczona jako TP - Termoprotector. Jeśli rozpadł się to musisz kupić nowy np. tu: :arrow: Link
    Zakopianczyk wrote:
    czy to może być przyczyna że piekarnik nie reaguje?

Tak bo ten bezpiecznik jest włączony w szereg ze wszystkimi elementami grzejnymi.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    A jest gdzieś jakieś zdjęcie albo schemat w którym miejscu to ma być zamontowane? Bo niby są w tym czujniku 2 otwory na śrubki a w kuchence jest tylko jedno miejsce gdzie by to pasowało i jest jedna dziura w obudowie. Mozliwe że toa być przykręcone na jedną śrubke?

alekt77 wrote:

Tak bo ten bezpiecznik jest włączony w szereg ze wszystkimi elementami grzejnymi.

Lampka w piekarniku też by się nie zaświecała od tego?
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    Zakopianczyk wrote:

Lampka w piekarniku też by się nie zaświecała od tego?

Nie wiem, lecz chyba powinna. Może jeszcze o czymś zapomniałeś ?
    W celu sprawdzenia piekarnika, możesz (tylko awaryjnie i na krótko) zewrzeć przewody od tego bezpiecznika i piekarnik powinien "normalnie" funkcjonować
    Połączenie oczywiście zaizolować.
    Ryszard49
    Level 37  
    Na schemacie jest wyraźnie pokazane jaką rolę spełnia ten element - (TP).
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Ryszard49 wrote:
    Na schemacie jest wyraźnie pokazane jaką rolę spełnia ten element - (TP).

Ja kompletnie sie na tym nieznam i nie umiem czytac schematow. Możesz wyjaśnić?

kokapetyl wrote:
    Nie wiem, lecz chyba powinna. Może jeszcze o czymś zapomniałeś ?

Fakt. Chyba jeszcze kabel od uziemienia co tez powinien byc przykrecony chyba do obudowy?
    kokapetyl
    Level 43  
    Zakopianczyk wrote:
    Fakt. Chyba jeszcze kabel od uziemienia co tez powinien byc przykrecony chyba do obudowy?

Oczywiście że tak, to jest dla bezpieczeństwa. :!:
    Jednak on nie będzie miał wpływu na funkcjonowanie sprzętu.
    Ryszard49
    Level 37  
    kokapetyl, w poście #13 udzielił porady, zastosuj się do niej. Jak wszystko zadziała wymień uszkodzony element.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Możliwe że kabelek od uziemienia i ten termostat był przykręcony do obudowie razem na jednej srubce?
    kokapetyl
    Level 43  
    Zakopianczyk wrote:
    Możliwe że kabelek od uziemienia i ten termostat był przykręcony do obudowie razem na jednej srubce?

Niby tak, to też masa.
    Jednak uważam że przewód ochronny powinien byc niezależny od innych elementów, powinien mieć własne miejsce do zamontowania.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Ok dzięki, ale jeszcze jedno. Co oznaczają te napisy na tym czujniku bo jest tam coś takiego: 16A 250V i pod spodem III 08 T300 generalnie mi chodzi o to III 08 T300 bo na tym który mogę kupić jest ten drugi człon inaczej oznaczony tj. II 20
    kecajk49
    Level 29  
    Najistotniejsze jest T300, czyli temperatura wyłączania zasilania grzałek, a to pozostałe to miesiąc i końcówka roku produkcji, i są bez znaczenia.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    Zakopianczyk
    Level 5  
    kokapetyl wrote:
    W celu sprawdzenia piekarnika, możesz (tylko awaryjnie i na krótko) zewrzeć przewody od tego bezpiecznika i piekarnik powinien "normalnie" funkcjonować. Połączenie oczywiście zaizolować.
    Poszedłem za tą radą, odłączyłem ten czujnik i zwarłem razem konektory od czujnika i piekarnik nie ruszył kompletnie. Tak jakby był wyłączony z kontaktu, a iskrownik do kuchenki działa.

Ogólnie powiem po kolei co zrobiłem że nie działa, a wcześniej działało. No więc chciałem umyć piekarnik i w tym celu odkręciłem tylną obudowę aby dostać się do grzałki górnej. Odpiąłem 4 kable od grzałki i wykręciłem grzałkę (2 śrubki) międzyczasie chyba gdzieś tam też musiał być przykręcony ten czujnik i uziemienie, ale nie pamiętam a zdjęcia nie zrobiłem. Po umyciu zacząłem to składać czyli przykręciłem grzałkę podpiąłem 4 kable (kable dobrze podłączone bo kolejność sobie zaznaczyłem akurat) i nagle mi się ten czujnik otworzył i wypadły jakieś elementy i zostawiłem to tak rozwalone. Włączyłem do kontaktu i próbowałem uruchomić piekarnik. Efekt: mrugnęła na ułamek sekundy lampka kontrolna na przednim panelu i koniec. Piekarnik nie działa. Może jakiś bezpiecznik wywaliło albo coś? Proszę o pomoc

Na drugim zdjęciu: czerwona strzałka: jakiś otwór i jakby drucik wystaje i nie wiem czy to tam był przykręcony ten czujnik? Zielona strzałka: śruba mocująca grzałkę i tam podłączyłem uziemienie bo tak chyba było.
    Indesid K3G51 - Piekarnik nie działa po wymianie grzałki20210314_1..850.jpg Download (2.67 MB) Indesid K3G51 - Piekarnik nie działa po wymianie grzałkiIMG-202103...WA0001.jpg Download (142.87 kB)
    Ryszard49
    Level 37  
    Spróbuj ustawić pokrętło termostatu na maksa.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Zrobiłem tak i zaczeło coś strzelać w przednim panelu. Rozebrałem i zobaczyłem że pokrętło tzn ten nastawnik sie w srodku nadpalił. Co to sie porobiło to ja niewiem. Po co ja tą cholerną grzałke wykręcalem. I co teraz
    kokapetyl
    Level 43  
    Zakopianczyk wrote:
    zacząlem to składać czyli przykreciłem grzałke podpiąłem 4 kable (kable dobrze podłączone bo kolejność sobie zaznaczyłem akurat)

Nie jestem przekonany o Twojej racji.
    Patrząc od prawej strony kabel żółty (ma cztery znaczniki) kolejny siwy (ja tam widzę tylko dwa znaczniki)
    Pierwszy i drugi zmostkowany ???
    Proponuję jeszcze raz rozłączyć te przewody i miernikiem sprawdzic przejścia na samych grzałkach, bo coś ten mostek mi się nie podoba.
    Ryszard49
    Level 37  
    kokapetyl, napisal;
    Quote:

Zajrzyj do schematu montażowego (post #3), to będziesz wszystko wiedział.
    Wiadomość dla autora tematu:
    Link
    Prawa ikonka pod zdjęciem, film pokazujący wymianę przełącznika.
    kokapetyl
    Level 43  
    Ryszard49 wrote:
    kokapetyl, zajrzyj do schematu to będziesz wszystko wiedział.

Zajrzałem, już wiem i wycofuję podejrzenie o błędne podłączenie grzałek. :cry:
    Zakopianczyk
    Level 5  
    kokapetyl wrote:
    Nie jestem przekonany o Twojej racji.
    Patrząc od prawej strony kabel żółty (ma cztery znaczniki) kolejny siwy (ja tam widzę tylko dwa znaczniki)
    Proponuję jeszcze raz rozłączyć te przewody i miernikiem sprawdzic przejścia na samych grzałkach, bo coś ten mostek mi się nie podoba.

Pisakiem zrobilem 4 kreski na czwartm kablu 3 na trzecim itd. Tam są trzy znaczniki tylko tak wyszlo na zdjeciu.
    Tak wygląda nastawnik. Mozna gdzies trafic zamiennik? Boje sie ze kupie org i znowu sie spali

Zaczelo sie ze odlaczylem ten termpstat i podlaczylem dwa kabelki od niego razem
    Ryszard49
    Level 37  
    Tutaj Masz link:
    Link
    Prawa ikonka pod zdjęciem uruchamia film pokazujący wymianę przełącznika.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Wiem jak wymienic ale raczej chodzi o przyczyne od czego to sie stało bo kupie nowy i bedzie to samo. Mozna gdzies kupic zamiennik? Bo ori to 90zl makabra.
    Ryszard49
    Level 37  
    Pokazałeś tylko zdjęcia górnych grzałek, a jak z dolną ?, nie ma tam jakiegoś zwarcia?.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Tam nic nie ruszałem. Odkręcałem tylko górną grzałke i przy składaniu do kupy zaczely sie problemy bo sie ten termostat rozpadł i generalnie mam z nim problem bo niepamiętam w ktorym on miejscu był przykręcony czy był on tam gdzie czerwona strzałka czy tam gdzie zolta i był razem na jednej srubce przykrecony z kabelkeim zoltym od uziemienia. Jest gdzies dostepny jakis schemat albo zdjecie jak to powinno byc? Kupie ten termostat i nastawnik i poskladam tak jak ma byc i musi dzialac

Ps. A.moze problem jest że uziemienie jest do grzałki przykręcone (zielona strzalka) to druga srubka do mocowania grzalki i tam poszlo uziemienie ale niewiem czy tak powinnno byc
    Ryszard49
    Level 37  
    Na przełączniku powinno być wszystko opisane, po opisie można stwierdzić w jakiej sekcji wystąpiła nieprawidłowość (które styki zostały wypalone). Przeważnie samo nic się nie psuje.
    Zakopianczyk
    Level 5  
    tzn w ktorym miejscu? Widać że wszystko zaczelo sie od styku 1a bo sie kompletnie spalił. I potem za nim 3a (bo styku 2 i 2a brak). Ale kompletnie niewiem jak sprawdzic co to za funkcje? A moze spalilo sie temu bo na tą pozycje nakręciłem. Moze jak bym ustawil inną to by inna sie spaliła. Niemam juz pomyslu

Edit: znalezlem zdjecie jak ma byc zamontoeany ten termostat ( foto 1 ) czyli jednak na jednej srubce od grzalki razem z uziemieniem
    Ryszard49
    Level 37  
    Styk 3A-3 to obwód grzałki zewnętrznego grilla. 1A-1 to styk załączający (główny) wszystkie elementy grzejne, oświetlenie piekarnika oraz silnik wentylatora. Żeby wykryć przyczynę spalenia wyłącznika trzeba przemierzyć wszystkie obwody załączane poprzez niego. Nie można bez tych czynności montować nowego przełącznika.
    Co do termostatu, to jeden przewód podłączony pod zasilanie a drugi na mostek przełącznika (10A, 9A, 3A, 5A, 7A, 11A).
    Zakopianczyk
    Level 5  
    Ryszard49 wrote:
    trzeba przemierzyć wszystkie obwody załączane poprzez niego.

Dzięki ogólnie za cierpliwość. No mam miernik ale jak się to mierzy? Co gdzie trzeba przyłożyć? ;-)
    Ryszard49 wrote:
    Co do termostatu, to jeden przewód podłączony pod zasilanie a drugi na mostek przełącznika (10A, 9A, 3A, 5A, 7A, 11A).
    Tego zdania niezbyt rozumiem. Czyli co trzeba zrobić?