Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanie z elektrotechniki

21 Paź 2005 15:37 1488 3
 • Poziom 20  
  Witam:)
  mam zadanie z elektrotechniki...( mam swoja koncepcję ale chciałbym sie upewnić czy mam racje). otoż dany jest taki obwód jak poniżej ,a pytanie jest :jak zmienią się wskazania mierników:
  a) gdy zewrzemy kondesator c 1
  b) gdy zewrzemy rezystor o rezystancji R
  ...pewne jest że w obu przypadkach amperomierz wskaże wiekszy prąd ...
  Pozdrawiam
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Witam
  Przy zwarciu kondensatora pojemność wypadkowa ulegnie zwiększeniu, skutkiem tego będzie zwiększenie prądu w obwodzie. Amperomierz wskaże większą wartość prądu a watomierz większą moc czynną.

  W drugim przypadku prąd też ulegnie zwiększeniu (amperomierz wskaże większą wartość) natomiast watomierz wskaże zerową moc czynną.

  Pozdrawiam
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 20  
  Szczerze mówiąc miałem nadzieje że w pierwszym przypadku moc nie ulegnie zmianie bo reaktancja zmaleje a prąd wzrośnie ...mam jeszcze pytanie: Fizyczna interpretacja mocy biernej jest taka że jest to moc pobierana albo oddawana przez cewkę lub kondesator ??? jesli nie to bardzo proszę o poprawna definicję..pzodrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Znam kilka definicji mocy biernej, ale tak łopatologicznie to wymiana energii między magazynami (cewką i kondensatorem). Jest to moc, która "nie jest potrzebna" ponieważ nic nie daje a tylko obciąża przewody zasilające.

  Weźmy przykład cewki rzeczywistej. Napięcie zailające cewkę 230 VAC, prąd pobierany z sieci 10 A, a moc czynna (ciepło) tylko 230 W. Łatwo zauważyć że 9 A krąży w sieci a nic nie daje.
  Moc pozorna S=U*I
  Moc czynna P=U*I*cosφ
  Moc bierna Q=U*I*sinφ

  Pozdrawiam