Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanie z elektrotechniki

21 Paź 2005 15:37 1488 3
  • Poziom 20  
    Witam:)
    mam zadanie z elektrotechniki...( mam swoja koncepcję ale chciałbym sie upewnić czy mam racje). otoż dany jest taki obwód jak poniżej ,a pytanie jest :jak zmienią się wskazania mierników:
    a) gdy zewrzemy kondesator c 1
    b) gdy zewrzemy rezystor o rezystancji R
    ...pewne jest że w obu przypadkach amperomierz wskaże wiekszy prąd ...
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Witam
    Przy zwarciu kondensatora pojemność wypadkowa ulegnie zwiększeniu, skutkiem tego będzie zwiększenie prądu w obwodzie. Amperomierz wskaże większą wartość prądu a watomierz większą moc czynną.

W drugim przypadku prąd też ulegnie zwiększeniu (amperomierz wskaże większą wartość) natomiast watomierz wskaże zerową moc czynną.

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 20  
    Szczerze mówiąc miałem nadzieje że w pierwszym przypadku moc nie ulegnie zmianie bo reaktancja zmaleje a prąd wzrośnie ...mam jeszcze pytanie: Fizyczna interpretacja mocy biernej jest taka że jest to moc pobierana albo oddawana przez cewkę lub kondesator ??? jesli nie to bardzo proszę o poprawna definicję..pzodrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Znam kilka definicji mocy biernej, ale tak łopatologicznie to wymiana energii między magazynami (cewką i kondensatorem). Jest to moc, która "nie jest potrzebna" ponieważ nic nie daje a tylko obciąża przewody zasilające.

Weźmy przykład cewki rzeczywistej. Napięcie zailające cewkę 230 VAC, prąd pobierany z sieci 10 A, a moc czynna (ciepło) tylko 230 W. Łatwo zauważyć że 9 A krąży w sieci a nic nie daje.
    Moc pozorna S=U*I
    Moc czynna P=U*I*cosφ
    Moc bierna Q=U*I*sinφ

Pozdrawiam