Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłaczenie falownika w bloku z wielkiej płyty

kermu 14 Mar 2021 20:49 942 14
lampy.pl
    kermu
    Level 11  
    Chciałbym wykonać mikro instalalację PV na dwóch panelach po 400W zainstalowanych na balustradzie balkonu.
    Liczniki energii są zlokalizowane przy wejściu do piwnic, ja mieszkam na 1 piętrze.
    Czy ZE wyrazi zgodę na podłączenie falownika do
    a) rozdzielnicy w moim mieszkaniu
    b) do instalacji wewnętrznej w pokoju przylegającym do balkonu gdzie chcę zainstalować inwerter, aby nie układać dodatkowego okablowania do rozdzielnicy w mieszkaniu.

Krzysztof
  • lampy.pl
    toolpusher
    Level 23  
    Dobra rada: Zapytaj się sąsiadów czy im to nie będzie przeszkadzać i czy wkrótce nie będą pozbywać się mieszkania.
    Dobrze jest też mieć zgodę ze spółdzielni mieszkaniowej
    Był tu już taki jeden na forum co wojował z nową sąsiadką.
  • lampy.pl
    jurek.parus
    Level 18  
    To wszystko są próby przeskalowania dużych rozwiązań na potrzeby mikro, a może podejść do tego z innej strony?
    Przecież z tych dwóch paneli nie naprodukujesz prądu na zimę, więc..... po co odsyłać go do sieci?

Kupujesz tani prosty chiński inverter z aliexpress i do tego akumulator:
    - to są niskonapięciowe falowniki więc powinien się znaleźć taki który zadziała z dwoma panelami w stringu
    - falownik nie potrafi odsyłać energii do sieci - to co produkuje idzie na bieżące zużycie plus do akumulatora - odpada Ci cały proces zgłaszenia prosumenckiego - jesteś zwykłym klientem
    - w dzień się ładuje akumulator, wieczorem go wykorzystujesz - nie pobierasz energii z sieci
    - jeśli nastąpi przeciążenie invertera (pralka) to bezprzewodowo przełącza się na sieć, aby potem samoczynnie wrócić na zasilanie akumulatorowe
    - fakt, zajmuje trochę więcej miejsca niż mikrofalownik - ale masz przy okazji zasilanie backupowe off-grid
    ja niestety mam mieszkanie na zacienionym parterze - więc mój pomysł nie jest wypróbowany :)

Link do losowego przykładu tego typu falowników
    waranzkomodom
    Level 20  
    Trochę zależy od wielkości rodziny i rytmu dnia, ale ta logika wydaje mi się bez sensu
    jurek.parus wrote:
    Przecież z tych dwóch paneli nie naprodukujesz prądu na zimę, więc..... po co odsyłać go do sieci?

Skoro przy tak małej instalacji jest duża szansa, że prawie całość pójdzie w autokonsumpcję, to po co tracić pieniądze na akumulatory? Przy taki niewielkiej skali koszt tych 20%, które pobierze ZE to będą jakieś grosze w skali roku.
    Nie wierzę, że koszt pracy elektryka, który przygotuje odpowiednio zabezpieczoną rozdzielnicę, która usatysfakcjonuje ZE, wyjdzie w perspektywie 5 lat drożej niż akumulatory. A i dwa mikroinwertery mają szansę być tańsze i mniej zawodne niż inwerter off-grid z aliexpres.
    Cytro12
    Level 26  
    Aku do mieszkania w bloku i off gridowe rozwiązania - pysznie, jakie szczęście, że nie mieszkam w bloku i nikt nie poddaje mnie takim mimowolnym testom :)
    karwo
    Level 26  
    kermu wrote:
    Chciałbym wykonać mikro instalalację PV na dwóch panelach po 400W zainstalowanych na balustradzie balkonu.

A co na to zarządca/administrator budynku?
    Balkon od ulicy czy od podwórka?
    Jak ze sztywnością balustrady balkonu?
    Kto będzie odpowiadał za szkody gdy np. wiatr zdmuchnie panel na auto/człowieka?
    Pytania od strony zarządzania nieruchomościami, kwestie techniczne samej instalacji to inna bajka....
    paszczakq
    Level 26  
    zawsze właściciel odpowiada za twórczość . nawet jak masz "profesjonalne" instalacje pv na dachu to odpowiedzialność taka sama .
    JkmT
    Level 11  
    Rezystor240 wrote:
    kermu wrote:
    1kW bez wentylatorów lub z wentylatorami o regulowanej prędkości obrotowej ?

Ja mam mikroinwertery 2kW i maja chłodzenie pasywne, bez wentylatorów. Mikroinwertery homylies, bardzo dobre nie zawodne.

Poprosiłbym o linka do tych mikroinwerterów,
    dziękuję.
    karwo
    Level 26  
    paszczakq wrote:
    zawsze właściciel odpowiada za twórczość . nawet jak masz "profesjonalne" instalacje pv na dachu to odpowiedzialność taka sama .

Odpowiada właściciel ale jest różnica między własnym dachem a balustradą balkonu w bloku.
    margas60
    Level 2  
    Przy tak małej mocy zabawa w prosumenta mija się z celem nie wspominając o kosztach. Spółdzielnia będzie bruździć sąsiedzi zazdrościć. Temat ze spółdzielnia przerabiałem i zostało na tym że "nielegalnie" mam za oknem 600 Wat a w domu 220 Ah / 12V akumulatory z których poprzez zwykłego UPS 500W zasilam całe oświetlenie i kilka urządzeń z małym poborze mocy typu modem do Internetu router, monitor. komputer, jakiś wentylator w lecie. Z samochodowego gniazdka 12V po obniżeniu napięcia do 5V ładuje telefon i inne gadżety. A jak energetyka z powodu awarii wyłączy prąd to mam światło i mogę korzystać i internetu.
    Tomkii
    Level 15  
    margas60 wrote:
    Przy tak małej mocy zabawa w prosumenta mija się z celem nie wspominając o kosztach.

On-grid jakby tego nie liczył jest jednak tańszy. Od 0,8kWp łapie się na podłączenie do energetyki. Mogą utrudniać trochę życie papierami, ale wielkiego wyboru nie mają...
    Małe inwertery nie muszą mieć RS485, nie dajcie się zrobić w konia. Należy mieć port logiczny zapewniający odłączenie od sieci (czyli może być stycznik odcinający instalację).
    Mam on-grida i off-grida (około 7kWh w aku).
    jurek.parus
    Level 18  
    margas60 wrote:
    "nielegalnie" mam za oknem 600 Wat a w domu 220 Ah / 12V akumulatory z których poprzez zwykłego UPS 500W zasilam całe oświetlenie i kilka urządzeń z małym poborze mocy
    dokładnie o takim rozwiązaniu pisałem, tyle że chiński falownik automatycznie przełącza się na sieć przy przeciążeniu i po rozładowaniu akumulatora - po prostu wygodnie