Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór rodziaju połączenia, kontrolera, akumulatora do paneli słone off grid 705W

14 Mar 2021 21:43 330 7
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #2
  waranzkomodom
  Level 20  
  Napisz, co chcesz tym zasilać jeszcze i w jakich porach roku.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #4
  waranzkomodom
  Level 20  
  Hobbystycznie, czyli żeby sobie poobserwować jak to działa, to kup akumulator samochodowy używany za 50-70zł, taki co do odpalenia auta już się nie nada, ale oświetlenie LED jeszcze spokojnie uciągnie i podłącz z jednym panelem 235 przez regulator ładowania PWM 20 A i podłącz do tego żarówkę 12 V. Koszt łącznie pewnie ok. 150zł.
  A zanim wydasz więcej pieniędzy, to musisz jednak być za etapem "trudno powiedzieć", bo wtopisz pieniądze bez sensu.
  Nie sposób dobrać zestawu, dopóki nie wiadomo do czego. Najlepiej to robić w oparciu o zakładane dobowe zużycie.
  Np. dobowo ok. 10 h pracy biurowej laptopa: 10x25 Wh = 250 Wh
  Wyciskarka wolnoobrotowa do soków: 20 minut x 150 W = 5 Wh
  Warto też przemyśleć, czy jesteś gotów te sprzęty, które się da (laptopy, światło, lodówka turystyczna, tv turystyczne) podłączać do instalacji niskonapięciowej, czy nie. Tak jest najefektywniej, bo przetwornice na 230 V mają deklarowaną sprawność 90%, a realnie między 80 a 90, czyli straty dochodzące do 20%. Ale trzeba kupić ładowarki niskonapięciowe i pociągnąć kable, jeśli to nie jest jednopomieszczeniowa altana.

  To dom, gdzie jesteś na stałe i masz prąd normalnie prąd z sieci, kiedy Ci zabraknie w akumulatorach, czy to jakaś działka?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  waranzkomodom
  Level 20  
  patato1212 wrote:
  Proszę odpowiedzieć na moje pytania.

  Ja nie dopytuję ze złośliwości tylko dlatego, że chcę Ci pomóc. Żeby zobrazować Ci, w jakim jesteśmy punkcie, wyobraż sobie taką sytuację - wchodzisz do decathlonu i łapiesz sprzedawcę
  - Potrzebuję buty 42
  - Chce Pan buty górskie, do biegania, czy czy korki piłkarskie?
  - Później zdecyduję, byle były wygodne.
  W efekcie w najlepszym wypadku masz buty queachua, w których średnio się gra w piłkę, średnio idzie w góry i średnio biega. A w najgorszym kończysz z korkami, a tak naprawdę nie znosisz gry w piłkę.

  patato1212 wrote:
  Jak będzie nadmiar energii, to coś się pomyśli jak ją wykorzystać. Np. ogrzewanie wody.

  To nie jest szczegół, tylko esencja. Bo zupełnie inne rozwiązanie jest w takim wypadku najoptymalniejsze niż gdybyś chciał z tej instalacji zasilać elektrosprzety w garażu.

  Jeśli chcesz mieć maksymalną elastyczność, to do paneli o tej mocy możesz spokojnie założyć dwa akumulatory 150Ah spięte szeregowo (a nawet i dwa po 200Ah), spiąć panele szeregowo, użyć regulatora mppt, np. Tracer 3215BN (będzie można jeszcze dorzucić panel) i dokupić przetwornicę z czystym sinusem o mocy ciągłej 2000W. Tylko to jest koszt pewnie ponad 4000zł (a w perspektywie wymiana akumulatorów za jakiś czas), a na koniec może się okazać, że wybrany cel można było osiągnąć 2 razy taniej, gdyby dobrać wszystko właśnie pod niego.
  Ew. Sinus pro 2000S zamiast regulatora i przetwornicy, wyjdzie trochę taniej, ale nie jest to super porządny sprzęt (w tym wypadku panele połączone równolegle).

  Mi na hobby wystarczyłby jeden panel 230W i jeden akumulator 150Ah i regulator 20A - po jednym słonecznym dniu można przez 5 dni korzystać z laptopa do pracy biurowej przez 10h na dobę, zakładając podłączenie go do instalacji 12/24 V. Od marca do listopada komputer nie będzie nigdy potrzebował innego prądu niż Twój własny, a w słonecznie dni na luzie jeszcze zasilisz coś oprócz tego.

  Jesteś przekonany do off-grid? To hobby nie będzie ani tanie, ani ekologiczne przy 700Wp. Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad mikroinwerterami on-grid, czy na pewno to nie będzie dla Ciebie lepsze rozwiązanie. To dopiero jest gwarancja pełnej elastyczności.
  Na wypadek, gdyby CIę to zainteresowało, tu jest np. wątek na ten temat. Mikroinwerter tej marki na jeden z Twoich paneli to koszt 300zł. 3 kupisz za tyle, za ile jeden porządny akumulator 150Ah. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3565584.html.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  waranzkomodom
  Level 20  
  Możesz je spokojnie połączyć równolegle, tylko daj diody pv 10A na plusie każdego panelu przed konektorem do łączenia równoległego. Wtedy nie ma szans, żeby prąd popłynął z pozostałych paneli do tego, który jest zacieniony.

  W przypadku paneli w zasadzie oba połączenia są ok, i równoległe (konieczne trochę grubsze przewody i dodanie diod, wystarczy regulator obsługujący napięcie do 100V, ale za to obsługujący większe natężenie) i szeregowe (główna wada to konieczność zastosowania regulatora obsługującego 150V, ale za to może być model na mniejsze natężenie). Więcej uwagi będziesz musiał poświęcić regulatorowi, bo taka pojemność akumulatora do takiej mocy paneli wychodzi trochę nieszczęśliwie. Moim zdaniem najlepszy wybór to Tracer 4215BN.

  Rozwinięcie, choć nie wiem, czy będzie zrozumiałe. Akumulator nie powinien być ładowany zbyt dużym prądem względem jego pojemności. Optymalnie prąd 0,1C, czyli dla akumulatora 200ah - 20A, ale jak będzie trochę większy, to nic się nie stanie.
  Przy akumulatorze 300Ah/12V mógłbyś użyć regulatora na 50A/100V lub przy 150Ah/24V regulatora na 30A/100V Przy akumulatorze 200Ah/12V możliwy prąd ładowania na poziomie 50A (0,25C) to trochę dużo, może to skrócić żywotność akumulatora. Z kolei regulator na 40A/100V może się spalić zimą, jeśli panele dadzą więcej niż 110% mocy (jego maks to realna moc 770W). Byłby tak na granicy ryzyka. Mówię tu o tracerach z serii AN. Przy utrzymaniu tej pojemności akumulatora chyba najlepiej wybrać trochę droższy model 4215BN - 40A/150V. Nie puści do akumulatora więcej niż 40A i ma duży zapas mocy.

  Edit:
  Sorry, nie powinienem pisać po nocy na zmęczeniu. Diody 20A!