anchilos wrote: anchilos wrote: Kotły z serii NIEDŹWIEDŹ CONDENS wyposażone są w sprawdzony, trwały, wężownicowy grubościenny wymiennik ciepła ze stali szlachetnej.
Nie wymiennik płytowy, który może się zatkać przy starej instalacji.
I jest z nierdzewki, a nie jak ACV aluminiowy.
Możesz polecić coś lepszego do starej instalacji otwartej?
Mówi się stal nierdzewna, tylko, że taka stal nie istnieje. Stal nierdzewna staje się nierdzewną, kiedy na jej powierzchni wytworzy się warstwa zabezpieczająca przed korozją (warstwa tlenków chromu, niklu). Tę warstwę nazywamy warstwą pasywacyjną lub pasywną.
Tu poczytaj:
https://www.worldstainless.org/Files/issf/non.../PDF/Euro_Inox/What_is_Stainless_Steel_PL.pdf
Warstwa ta tworzy się z czasem na skutek działania tlenu z powietrza.
Stal nierdzewna pozostaje nierdzewną tak długo, jak długo nie jest uszkadzania warstwa pasywna w sposób mechaniczny. Stal taka potrafi być odporna na kwasy, sole, ługi i wiele różnych chemikaliów, ale nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Widzisz, rzecz polega na tym, że w starych instalacjach choć byś się nie wiem jak starał ją wyczyścić idealnie to i tak będą pływać cząstki korozji oraz cząstki stali węglowej.
Te cząstki trą o powierzchnię wymiennika i się w tę powierzchnię wbijają. Uszkadzają warstwę pasywną i wtedy zaczyna się proces korozyjny. Oczywiście proces ten jest bardzo długi, ale jest i jest tym większy im więcej zanieczyszczeń pływa w instalacji. Z tego powodu wymienniki kotłów modernizacyjnych wykonuje się z grubszej stali, a wymienniki mają większe przekroje przepływów, aby spowolnić ten przepływ wewnątrz kotła.
Z tego powodu zwykłe kotły z wymiennikami nierdzewnymi po prostu się nie nadają do takich instalacji, bo dość szybko dochodzi do perforacji wymienników.
Kolejną rzeczą w przypadku wymienników nierdzewnych jest jakość spoin. Stal nierdzewna ma wielokrotnie większy skurcz spawalniczy co sprawia, że przez wiele lat w spoinach pozostają naprężenia i bywa, że niewielkie przegrzanie na skutek zapowietrzenia instalacji może spowodować pęknięcie spawu. Poza tym po spawaniu stal nierdzewna musi być wytrawiona i spasywowana.
W przypadku kotłów ACV/Thermagen woda kotłowa przepływa poprzez miedzianą rurę, która jest zatopiona w aluminiowo-krzemowym bloku radiatora. Miedź podobnie jak stal nierdzewna pokrywa się warstwą pasywną, ale sama z siebie też wykazuje dużo mniejsze tendencje do korodowania jako metal półszlachetny.
Kotły te są bardziej odporne na cząstki korozyjne pływające w instalacji, ale okupione jest to nieco niższą sprawnością wymiennika, bo jest ona na poziomie 107% max. W przypadku Niedźwiedzia jest ona minimalnie wyższa. Natomiast standardowych kotłów z wymiennikami nierdzewnymi sięga nawet do 110%.
Poza tym kotły te są jako jedne z niewielu dopuszczone do instalacji otwartych i nie tracą gwarancji.
Niezależnie jaki kocioł się wybierze to instalację należy wypłukać, a do zabezpieczenia kotła zainstalować dobry filtr magnetyczny.
Moim zadaniem nie ma nic lepszego do bezpośredniego wpięcia w starą instalację jak ACV/Thermagen i modernizacyjne Sunier Duval Niedźwiedź.
Oczywiście można też iść inną drogą. Kupić najtańszy kocioł jakikolwiek i cieszyć się przez 5-6 lat, a może nawet i 10 lat, że kupiło się taniej.