Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieci LAN na kablu koncentrycznym

Wyjec1 16 Mar 2021 20:33 348 7
Telkom Telmor
 • #1
  Wyjec1
  Level 2  
  Witam,
  Mam taka sytuacje:
  Dom w którym obecnie sieć WiFi słabo chodzi zwłaszcza na drugim piętrze (dwa piętra i parter stare budownictwo).
  Zamiast ciągnąć nowe kable "skrętka" i pruć ściany, chciałem wykorzystać istniejący kable koncentryczne które są w ścianach i zrobić mini sieci LAN, a że wszystkie kable koncentryczne kończą się w jednym miejscu więc super sprawa.
  Czy macie może jakieś doświadczenie z odpowiednimi urządzeniami które:
  > odpowiedni switch lub inne urządzenie zmieniające sygnał z RJ45 na kabel koncentryczny (tam gdzie zbierają się wszystkie kable koncentryczne to tam chcę to umieścić - minimum 3 porty maks 8 portów).
  > odpowiednie konwerter czy tez inne urządzenie zmieniające sygnał z kabla koncentrycznego na RJ45 (w pokoju aby zrobić gniazdo).

  Rozważam jedno z dwóch, rozmieścić Access Pointy na każdym piętrze i koniec, lub rozmieścić Access Pointy i doprowadzić sieć do pokoju (zobaczę jakie będą koszty).

  Liczę na konstruktywne podpowiedzi w zakresie jakie urządzenia polecacie (naj dłuży kabel koncentryczny oscyluję że ma jakieś 30-35m), na co trzeba uważać w takiej sieci? czy mam użyć jedynie konwerterów RJ45 na Koncentryk i podłączyć wszystko do zwykłego switcha czy też switch do którego podłączę kabel koncentryczny a jedynie w pokojach konwertery z koncentryka na RJ45? czy taka sieć ma sens bytu?

  Sieć będzie używana przez domowników do serfowania i grania. Planuje kupić AP firmy Ubiquiti oraz kontroler AP Ubiquiti UniFi Controller Cloud Key więc tu będzie w miarę proste.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi :).
 • Telkom Telmor
 • Telkom Telmor
 • #3
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Wyjec1 wrote:
  Rozważam jedno z dwóch, rozmieścić Access Pointy na każdym piętrze i koniec, lub rozmieścić Access Pointy i doprowadzić sieć do pokoju (zobaczę jakie będą koszty).

  Skrętka to nie przewód energetyczny jak pokombinujesz to upchniesz w listwach przypodłogowych a wiercenie (otwory) będą prawie niewidoczne lub proste w naprawie.
 • #4
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Jeśli AP od ubi, to pewnie myślisz o kilkuset Mbps, więc tylko konwertery systemu MoCA przychodzą mi na myśl.
 • #5
  Wyjec1
  Level 2  
  Nie mam żadnego doświadczenia z takimi rozwiązaniami (mowa o kablach koncentrycznych), zastanawiam się co będzie najlepiesze (koszt do jakości). Co do prędkości to pewnie internet będzie 300/30mb, więc na osobę będzie przypadało jakieś 40/5-10mb jak AP rozda prędkości i to wystarczy. Jeżeli do AP to bym chciał zdecydowanie największą prędkość bo to jest AP a jak na punkt to może być do 100MB bo i tak dzieciaki tego nie "skonsumuja" ;).
 • #6
  adamz74
  Level 31  
  A może po kablach energetycznych... ?! Powinno być taniej niż modemy na kable koncentryczne, np: TP-LINK TL-PA4010

  Pozdr!
 • #7
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  adamz74 wrote:
  A może po kablach energetycznych... ?! Powinno być taniej niż modemy na kable koncentryczne, np: TP-LINK TL-PA4010

  Wyjec1 wrote:
  internet będzie 300/30mb,

  Może w tym samym pokoju, w tym samym gniazdku, ale dodatkowo toto ma port wejścia LAN tylko 100Mb.

  To też robi 100Mb: TRANSMITER UTP / COAXIAL EOC-110KIT KOMPLET 2 SZT (Allegro Numer oferty: 9907898373)
 • #8
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Wyjec1 wrote:
  Co do prędkości to pewnie internet będzie 300/30mb, więc na osobę będzie przypadało jakieś 40/5-10mb jak AP rozda prędkości i to wystarczy.

  To średnia statystyczna ;)

  Pamiętaj, że dostęp do netu jest szeregowy, pakiet-za-pakietem. Więc prędkość na klienta to będzie kombinacja szybkości łącza do klienta z podziałem czasowym dostępu poszczególnych klientów.

  Wyjec1 wrote:
  Jeżeli do AP to bym chciał zdecydowanie największą prędkość bo to jest AP

  AP powinien mieć łącze na max, czyli na dostępną prędkość łącza od operatora - w tym przypadku te 300Mbps. Czyli - router i AP z portami LAN 1G, a system przesyłania po kablu dający te 300Mbps, czyli MOCA lub podobne. Te proste konwerterki, z przeznaczeniem do kamer i systemów monitoringu to raczej będzie zdecydowanie poniżej 100Mbps.

  Oczywiście, można "napędzić" te AP i z takiego prostego konwerterka z prędkości kilkunastu, kilkudziesięciu Mbps (half-duplex dodatkowo), ale spowolni ci na maxa klientów.

  Wyjec1 wrote:
  a jak na punkt to może być do 100MB bo i tak dzieciaki tego nie "skonsumuja"

  Jak wyżej - oczekiwać można podobnych prędkości. Oczywiście - ile, to tylko złożenie takiego łącza może pokazać, bo zależy to od dużej ilości czynników.

  Najprościej - kupić taki prosty zestaw przez internet z opcją zwrotu - sprawdzić, jakie prędkości można osiągnąć i wtedy zadecydować. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na typ złącza koncentrycznego w takim konwerterku - z reguły mają tam BNC, rzadziej F. Trzeba się zaopatrzyć w kable połączeniowe o odpowiednich końcówkach.