Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

tomybb 17 Mar 2021 14:16 2517 11
  • "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

Jako uzupełnienie do mojego "napięcia referencyjnego" które kiedyś przedstawiałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18830423#18830423 na popularnym serwisie aukcyjnym znalazłem takie oto urządzenie.

Reklamowane jako zawierające elementy RLC o bardzo wysokiej precyzji. Mogące posłużyć do kalibracji multimetrów.

Urządzenie o niewielkich wymiarach, otrzymujemy go w samej foli. Na dole przyklejone cztery nóżki.
    "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC"Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

Obudowa charakterystyczna dla wielu, obecnych chińskich konstrukcji. Złożona z sześciu skręconych ścianek. Dla mnie osobiście te patenty wyglądają na prawdę estetycznie i dobrze się prezentują. Dodatkowo bezproblemowa rozbiórka w razie potrzeby. Z tyłu naklejka z wynikami pomiarów.

Przyznam szczerze, że na tym mi najbardziej zależało. Zastanawiam się tylko nad wiarygodnościach tych informacji. W pierwszej kolejności sprawdziłem czy wyniki pomiarów są tam chociaż wpisane odręcznie, a nie np. wydrukowane i wklejane takie same do wszystkich wysyłanych przedmiotów. Faktycznie, po dogłębnym przyjrzeniu się mogę stwierdzić że ktoś wpisywał je odręcznie. Więcej niestety się nie dowiemy, żadnego świadectwa nie otrzymujemy w zestawie. To co zauważyłem: nie zawsze otrzymujemy takie same wartości elementów, przykładowo na aukcji której kupiłem są zdjęcia z innymi.
    "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

Jak już wspomniano wcześniej, obudowę łatwo rozłożyć odkręcając cztery plastikowe śrubki.
    "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

W środku widać nasze elementy RLC.

Cewka bez oznaczeń.
    "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC "Kostka" z precyzyjnymi elementami RLC

Kondensator o oznaczeniach CB 14, 60000pF, napięcie100V oraz tolerancja 0,5%. Symbol 1985 oznaczający datę produkcji (?).

Rezystor o oznaczeniach 180K00 XQ.

Sprawdzając w internecie możemy dowiedzieć się, że jest on o tolerancji 0,02%.

Sprawdziłem jakie wskazania otrzymam na kilku multimetrach. Najpierw Brymen BM867s.

Aneng AN8008.

UNI-T UT33A.

Wszystkie pomiary dokonane tą samą sondą pomiarową, najlepszą jaką mam z multimetru Brymen. Takie same warunki otoczenia.
    Do pomiaru indukcyjności mam (na razie) tylko jeden przyrząd.
    UNI-T UT602, pomiar na dołączonych do zestawu sondach.

Urządzenie na pewno będzie gościć u mnie częściej. Przyda się przy sprawdzaniu niektórych przyrządów itp. Na zdjęciach aukcji widać było wyraźne napisy "RLC" na obudowie, ja otrzymałem taki gdzie nie jest to zbyt widoczne, aby się nie pomylić tak na szybko nakleiłem dodatkową kartkę z oznaczeniem.
    Koszt przedmiotu to ok 60zł w Chinach. Zdjęcia i aukcję z której korzystałem.

https://pl.aliexpress.com/item/32750556047.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec65c0fuqBlVm
    https://www.ssdrjlg.com/index.php?main_page=product_info&products_id=237194

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1547 posts with rating 1057, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • TestoTesto
    398216 Usunięty
    Level 43  
    tomybb wrote:
    Koszt przedmiotu to ok 60zł w Chinach.
    Nie wiem czy to dużo jak za złożenie obudowy z kilkoma elementami wewnątrz. Na pewno jednak miałbym wątpliwości co do stabilności wartości tych elementów w funkcji temperatury, czasu itp. Widać że po prostu do typowej obudowy wsadzono kilka elementów o dość dobrych parametrach i zmierzono je na jakimś precyzyjnym mierniku a wyniki pomiarów wpisano w tabelkę. I w zasadzie to największy koszt związany z wytworzeniem tego wzorca. Do sprawdzania miernika RCL nadaje się, ale jako wzorzec ? Tu raczej byłbym powściągliwy w ocenia.
    andrzejlisek
    Level 28  
    Moim zdaniem dużo lepiej byłoby włożyć potencjometry, trymery i cewki z regulowanym rdzeniem, a potem ustawić wartości dokładnie zgodne z założeniami, taka regulacja z pomiarem wartości na gniazdach uwzględni również pasożytnicze rezystancje i reaktancje.
  • TestoTesto
    Macosmail
    Level 34  
    Przecież trymery i potencjometry nie mają wymaganej stabilności. Tutaj nie tyle chodzi o tolerancję, a o stabilność w ppm. Kondensator wygląda na styrofleksowy i jeżeli rzeczywiście pochodzi z 1985r. to jest dobrze "wysezonowany".
    Janusz_kk
    Level 30  
    andrzejlisek wrote:
    Moim zdaniem dużo lepiej byłoby włożyć potencjometry, trymery i cewki z regulowanym rdzeniem,

Bez szans. Elementy z regulacja mają tragiczną dokładność długookresową. każdy wstrząs zmienia ich wartości.
    Aby nie być gołosłownym masz przykład, multimetr 6 1/2 cyfry https://www.holzleitner.com/el/solartron-7150/index-en.html
    Są zdjęcia środka a i jest też serwisów-ka ze schematami. Nie ma żadnych potencjometrów :)
    czareqpl
    Level 30  
    Wygląda na to, że według Chińczyków każdy rezystor dokładnie pomierzony i opisany może służyć jako element wzorcowy.
    Skoro im w pomiarach wyszło 4.76543kOhma to znaczy, że tyle jest i ma stanowić Twój punkt odniesienia. Napisana wartość na tabliczce znamionowej i do klienta :)
    Jeżeli te elementy są stabilne w dT i w czasie to w sumie nieważne jakie mają wartości, według Chińczyka są z zasady referencyjne o ile zostaną dokładnie zmierzone.
    Janusz_kk
    Level 30  
    czareqpl wrote:
    Wygląda na to, że według Chińczyków każdy rezystor dokładnie pomierzony i opisany może służyć jako element wzorcowy.

Sprawdziłeś co to za rezystor czy tak tylko sobie gdybasz bo się nudzisz?
    Bo gdybyś zadał sobie trochę trudu to zobaczyłbyś że nie jest to zwykły rezystor tylko precyzyjny o bardzo wąskiej tolerancji, jakbyś jeszcze popatrzył w link który dałem ze zdjęciami to zobaczysz że w multimetrach 6 1/2 cyfry właśnie takiej klasy są rezystory.
    czareqpl
    Level 30  
    Panie Janusz_kk a Ty sprawdziłeś co to za rezystor, czy sugerowałeś się tylko nadrukiem na elemencie od Chińczyka? :D
    Janusz_kk
    Level 30  
    czareqpl wrote:
    Panie Janusz_kk a Ty sprawdziłeś co to za rezystor, czy sugerowałeś się tylko nadrukiem na elemencie od Chińczyka?

Przeczytaj temat od początku, wszystko pisze :)
    ^ToM^
    Level 39  
    Przedstawiona w artykule kostka jest przeznaczona dla zastosowań hobbystycznych a nie zawodowych. W tej sytuacji użyte przez producenta podzespoły (niezłej jakości swoją drogą) oraz podanie ich z dokładnością jak na zdjęciach jest adekwatne do zastosowań. Bez problemu można tego użyć do sprawdzenia własnego multimetru. Ma to sens!
    varaktor
    Level 12  
    Temat arytykułu ciekawy ale wykonanie fatalne. Wrzucasz kilkanaście zdjęć, w zasadzie większość bez sensu i bez opisu, bez pogania najważniejszych parametrów. Na prawdę sądzisz że ktoś będzie się przyglądał co pokazuje miejnik i na jakim zakresie jest ustawiony? W artykule brakuje tabeli z pomiarami poszczególnych komponentów wraz z zestwieniem dokładności mierników. Nie ma znaczenia jak jest skręcona obudowa, itp. Przydałoby się pokazać wartości rezystancji dla temperatury 20, 30, 40 stopni. Więcej treści inżynierskiej mniej zdjęć i bajania.
    tomybb
    Level 26  
    varaktor wrote:
    Temat arytykułu ciekawy ale wykonanie fatalne. Wrzucasz kilkanaście zdjęć, w zasadzie większość bez sensu i bez opisu, bez pogania najważniejszych parametrów. Na prawdę sądzisz że ktoś będzie się przyglądał co pokazuje miejnik i na jakim zakresie jest ustawiony? W artykule brakuje tabeli z pomiarami poszczególnych komponentów wraz z zestwieniem dokładności mierników. Nie ma znaczenia jak jest skręcona obudowa, itp. Przydałoby się pokazać wartości rezystancji dla temperatury 20, 30, 40 stopni. Więcej treści inżynierskiej mniej zdjęć i bajania.

Moim zdaniem akurat w tym temacie nie ma sensu wstawiać tabeli z wynikami ponieważ jest ich mało. Zdjęcia zostały specjalnie tak zrobione aby można było od razu odczytać z nich wartość. Wyniki widać bez powiększania miniatur zarówno na stronie w przeglądarce jak i aplikacji. Specjalnie to sprawdzałem. Dodatkowo, przy zdjęciach od razu rzuca się w oczy na jakim mierniku robiony był pomiar. Tabela jest dobra jeśli mamy kilka, kilkanaście wyników do porównania. Chociaż i z tym jest problem ponieważ zawsze są zwolennicy tabelek albo zdjęć. Było to już wielokrotnie poruszane na forum i nie ma sensu kolejny raz o tym. Ja rozwiązałem to w ten sposób, że gdy (tak jak tutaj) jest mało wyników wstawiam tylko zdjęcia, jak więcej to kilka zdjęć a resztę w tabeli. Uważam, że to dobra metoda i ją stosuję. W tym konkretnym temacie nie trzeba się przecież przypatrywać na jakim zakresie ustawiony jest multimetr. Mamy tylko trzy elementy których wartości są oznaczone. Więcej pomiarów, multimetrami o mniejszej dokładności uznałem za niepotrzebne i nie wnoszące nic do tematu. Jedyny, najdokładniejszy multimetr jaki jest w moim posiadaniu to właśnie Brymen BM867s. Przyrządów do pomiarów innych parametrów testowanych elementów nie posiadam, przynajmniej nie takiej klasy które mogłoby "coś pokazać", bo nie mówię tutaj o popularnych testerach tranzystorów itp. Tytułową "kostkę" zakupiłem w trochę innym celu, ale faktycznie pomiar rezystancji przy różnych temperaturach mógłby być ciekawy więc i taki test wykonam. Co do zdjęć, no cóż, taki mam styl, jestem i będę wyznawcą powiedzenia że; "jedno zdjęcie zastępuje tysiąc słów". Są zwolennicy i przeciwnicy takiej metody. Już się przyzwyczaiłem "że nie wszystkim dogodzisz" :)
    Ktoś inny pisząc artykuł o tym samym urzadzeniu mógłby zwrócić uwagę, skupić się na testowaniu w zupełnie inny sposób, dla kogoś istotne będzie: czy obudowa jest łatwo rozbieralna, a nie np. sklejona, inny nawet o tym nie pomyśli. Uważam, że wiele uwag jest bardzo korzystnych dla wszystkich. Często uzupełniam artykuły o rzeczy, które w pierwszej kolejności nie przyszły mi do głowy lub z innych przyczyn nie zostały zamieszczone.