Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz w puszce i dodatkowo rurkowy czy można....

Wojtek 24 lata 21 Oct 2005 19:51 2671 5
 • #1
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam!
  Zainstalowałem sobie zestaw z 4 anten kierunkowych. Sygnały schodzą do zwrotnicy antenowej 1. CH12, 2. CH21-60, 3. CH48, 4. CH56. Dla 1. TVP1, 2. TVP2, TVP3, POLSAT, i czeskie (a niech będą), 3. TV4, 4. TVN. Programy TV4 i TVN śnieżą. Zainstalowane anteny dla zakresu UHF są 16 elementowe 2 razy w zakresie 21-60 i raz w zakresie 40-60. Antena w zakresie VHF jest 5 elementowa. Uzysk anten UHF według producenta mieści się między 10dB-14dB. Wzmacniacze antenowe mają po 32dB. Chciałbym poprawić odbiór TV4 i TVN. Znalazłem w internecie wzmacniacze rurkowe typu PAR i tu model o mniejszym wzmocnieniu 7dB-15dB, czyli PAR345U. Zakłada się je na kablu koncentrycznym, na którym leci zasilanie. Jeśli posiadam już wydzielone na osobnych antenach i wzmacniaczach stacje TVN i TV4, to czy mogę założyć dodatkowo 2 takie wzmacniacze przed wejściem sygnałów do zwrotnicy, bez obawy o przesterowanie sygnałów lub ich ogólnym pogorszeniem?
  Jak jeszcze można poprawić odbiór w takich sytuacjach? Kiedyś czytałem o filtrach wycinających częstotliwości radiowe w OIRT i CCIR, ale takowych do zamocowania na kablu zasilającym nieznalazłem. Dziękuję za odpowiedzi od osób zainteresowanych.
 • Helpful post
  #2
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Pamętaj, że wzmacniacz wzmacnia to co "widzi", czyli jezeli do zwrotnicy dochodzi już zaszumiony obraz - na niewiele może sie on zdać.
  Dlatego puść sygnał tv4 i TVn po najkrótszej drodze (wyeliminuj wszelkie możliwe straty - tłumienie) do telewizora i zobacz jaki jest obraz - jeżeli będzie on klarowny - wtedy przed wejściem na zwrotnice dołozysz wzmacniacz - kilka - kilkanaście dB.

  Innym rozwiązaniem będzie dołożenie wzmacniacza płytkowego w samej antenie tzn - mocniejszego.

  Powodzenia
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  sp8gsc
  Level 26  
  Ja bym zaczal od porzadnego ustawienia anten i pomiaru syganlow przychodzacych z kazdej z nich. Potem pomyslalbym o ich wlasciwym zsumowaniu. (Byc moze zwykla zwotnica to za malo). Wzmacniacze antenowe to dobre rozwiazanie, ale niestety zbieraja wszystko. Jak sa w pobliza jakies silne sygnaly to beda przesterowywaly wzmacniacz i dalej to juz wiadomo. (Synaly takie moga wystepowac sporadycznie wiec zaklocenia moga byc tylko chwilowe, ale jak sa duze to jest to wkurzajace).
 • #4
  Wojtek 24 lata
  Level 25  
  Witam kolegów: "kasprzyk" i "sp8gsc". Dziękuję za zainteresowanie postem. Udzielę kilku odpowiedzi do Waszych postów. Sygnał z każdej anteny przed wprowadzeniem do zwrotnicy został doprowadzony do telewizora na przewodzie ok 10metrów. Anteny zostały osobno optymalnie ustawione. Chodziłem długo po balkonie aż sobie sprawdziłem tak prawie na pewnika które miejsce jest najlepsze. O ile programy telewizji publicznej ustawia się dość szybko, o tyle tv4 i tvn już nie. Obraz może nie jest klarowny ale jest pozbawiony zakłóceń. Nie mam żadnych pasków. Gdybym zdecydował sie na tv4 "odra test" kanał31 z Poltegoru, to już byłbym uziemiony, bo u mnie "wcina" się czeska jedynka. Normalnie w ciągu dnia widać tv4 i poziome paski. Pod wieczór, a właściwie w nocy odbiór znacznie sie poprawia i na mocniejszym tv4 juz bardzo mocno przebija ĆTV1. No tvn też jest dużo lepszy. Ale wracając do tematu. tvn ch56 i tv4 ch48 bez odbić i zakłóceń. Mocniejszego wzmacniacza już nie założę, bo to 32dB, i już większych się nie robi. Zwrotnicę mam już specjalnie pod dany region (takie się teraz robi) i nie wiem w sumie, jak można sumować sygnały na inne sposoby, może lepsze? Jeśli zatem obydwie stacje są wolne od odbić czy pasków to rozumiem, że do wzmacniaczy turbo 32dB moge jeszcze dać max 15dB z drugiego wzmacniacza na przewodzie zasilającym? Dziękuję.
 • #5
  sp8gsc
  Level 26  
  Nie nalezy przesadzac ze wzmacniaczmi. Najlepszym wzmacniaczem jest sama antena. Jesli daje za maly sygnal to nalezy zwiekszyc ilosc elementow. Najlepszym rozwiazniem jest zainstalowanie anten na wysokim maszcie. Wtedy sygnal jest duzo silniejszy. Jesli masz juz wznacniacz w puszce antenowej i nie chcesz albo nie mozesz zaistalowac wiekszej anteny wyzej ani zainstalowac lepszego wzmacniacza o mniejszych szumach, a sygnal jest nadal za slaby to mozna sprobowac wzmocnic syganl przed wejsciem do zwrotnicy - sprobuj, ale jak pisalem duze wzmocnienie, to duze klopoty z ewentualnymi zakloceniami, a tez potrzebne beda przeglady instalacji co kilka lat, bo wzmacniacze wystawione na wysokie (latem) i niskie (zima) temperatuty szybko sie niszcza.
 • #6
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witaj

  Teraz wszystko do końca wyjaśnione - najwyraźniej sygnał tych stacji w tym miejscu nie jest zadawalający.

  Tak jak kolega wyżej pisał - musisz albo szukać lepszego miejsca (chociaż podejrzewam, że nie masz juz mozliwośći) albo zastosować antene kierunkową ale np 27elementów - niestety ceny już idą w górę.

  Jezeli nie chcesz się męczyć z anteną - podstaw na poczatek ten wzmacniacz - ale daj go jak najbliżej anteny wystarczy 8-14dB


  Pozdrawiam