Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Co wybrać 2 głośniki czy jeden ? car audio

wojteklysy5 17 Mar 2021 20:59 1278 47
Bosch
    wojteklysy5
    Level 5  
    Witam proszę o pomoc mianowicie mam dylemat jeden głośnik czy dwa i ile ohm ??
    Wzmacniacz który posiadam ma następującą moc 1 x 1400 watt 4 ohm -- 2 x 450 watt 2 ohm -- 2 x 350 watt 4 ohm co zagra najlepiej ? dodam że najtaniej w tej chwili z tego co znalazłem wyjdą dwa głośniki Z3-10PRO GŁOŚNIK 10" 2X4 OHM 500 rms ale to moje zdanie i nie wiem jak to zagra czy może szukać używki 1 x 4ohm tylko to już cena kosmos proszę kolegów znających temat o pomoc pozdrawiam i zapraszam do konwersacji .
  • Bosch
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    tylko to już cena kosmos

Jaki masz budżet?
    wojteklysy5 wrote:
    Wzmacniacz który posiadam ma następującą moc 1 x 1400 watt 4 ohm

I nazywa się ? (tylko nie pisz żę FIRST Austria).

Dodano po 12 [minuty]:

Jeżeli to Crunch CR 600 to tutaj masz instrukcję do niego:

https://www.manualslib.com/manual/225507/Crunch-Cr600-4.html#manual

Dodano po 1 [minuty]:

Odnośnie Twojego poprzedniego tematu wkleiłem tą instrukcję obsługi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19312618&highlight=#19312618
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    WITAM PONOWNIE DZIĘKI ZA ZAINTERESOWANIE

Jeżeli piszesz na forum to wyłącz CapsLock-a.

NIKT TUTAJ NIE JEST GŁUCHY !!!

Dodano po 2 [minuty]:

A jak już ochłoniesz z emocji to dlaczego nie kupisz gotowej skrzyni basowej?
    Jeden porządny głośnik załatwi sprawę i sprosta Twoim wymaganiom:
    Ground Zero GZIW 12SPL-BR D2
    https://allegro.pl/oferta/ground-zero-gziw-12spl-br-d2-subwoofer-30cm-1000w-9314173421
  • Bosch
    wojteklysy5
    Level 5  
    Spokojnie . Dzięki ale takie głośniki jak ten przez ciebie zaproponowany nie robi na mnie wrażenia bo miałem dużo mocniejsze spinane w 1 x 4 ohm i nie dały rady bo wzmak palił je w kilka tygodni HiFonics ZLI12BP 750 rms === sioux titan 3000w 1000w rms Audion 900 rms itp. Dlatego pytam o te dwa boschmanna wymienione wyżej , nie stać mnie na jeden o mocy około 1400 watt rms ale te o których piszę wyżej każdy z nich ma 500 rms są tanie na allegro koszt dwóch to około 480 zł .
    Zależy mi na dużym basie którego doświadczyłem w wymienionych głośnikach jednak wszystkie się spaliły dlatego kombinuje z dwoma głośnikami słabszymi dobranymi mocą ale myślę że dwa zrobią ciśnienie lepsze niż jeden a moc będzie dobrana do wzmacniacza ??

Dodano po 10 [minuty]:

Dodam że głośniki które paliłem co niektóre miały wagę około 15 kilogramów jeden także zabawki mnie nie interesują .
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    które paliłem co niektóre miały wagę około 15 kilogramów jeden także zabawki mnie nie interesują

Zastanów się pierw co znaczy spalić głośnik i jak się to ma do tego czym ty je "palisz".
    Jak poznasz co zabija głośnik w przypadku wzmacniacz który na wyjściu zamiast przebiegu sinusoidalnego ma kwadrat to tym "piecykiem" zabijesz każdy głośnik z przesterowanego sygnału który będzie generował ten wzmacniacz.
    Nie po to dałeś go do naprawy.

Te dwie pierdziawki też załatwisz jak wszystkie do tej pory...

Chcesz mieć porządne ciśnienie w aucie to niestety ale budżet musisz większyć ale jak sam piszesz:
    wojteklysy5 wrote:
    to już cena kosmos

Więc pozostaje ci kupić te :
    wojteklysy5 wrote:
    są tanie na allegro koszt dwóch to około 480 zł .

Dodano po 7 [minuty]:

A tak btw twój wzmacniacz ma 900W w mostku 4ohm TYLKO kiedy dostanie na dwa wejścia TEN SAM SYGNAŁ.
    Mam nadzieje że wiesz o czym mowa? (sygnał MONO).
    wojteklysy5
    Level 5  
    Nadal nie dajesz odpowiedzi wzmak się spalił bo syn grał w aucie bez kondensatora niestety taka moc ze spadkami napięcia robi swoje. Wzmak można powiedzieć już jest naprawiony . Sprawa jest taka że te dwa boschmanny mają po 500 rms każdy w 2 ohm a mój wzmak ma 450 rms na każdy kanał w 2 ohm czyli nie spali dwóch takich głośników a może być ciekawie , powtarzam nie stać mnie na głośnik 1400 rms 4 ohm dlatego szukam alternatywy .
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    wzmak się spalił bo syn grał w aucie bez kondensatora

Przy takich mocach o których Ty tutaj mówisz nie potrzeba kondensatora.
    Sprawę załatwiają kable od 16mm2 wzwyż i porządna instalacja plus dobry akumulator.
    wojteklysy5 wrote:
    Wzmak można powiedzieć już jest naprawiony

I kondensator zamontowany?
    wojteklysy5 wrote:
    mój wzmak ma 450 rms na każdy kanał w 2 ohm

Więc zakup te dwa głośniki zrób do nich skrzynię .
    I zastosuj się do instrukcji podając sygnał MONO na obydwa wejścia wzmacniacza.
    sunrise84
    Level 42  
    Przeczytaj proszę komentarze pod tym wzmacniaczem :
    Crunch CR 400
    "Leistungsangaben vom Hersteller:
    (bei 12V und <0,05% THD)

2x 200W an 4Ohm
    2x 350W an 2Ohm
    1x 700W an 4Ohm gebrückt

Danke fürs Messen :) "

Moim zdaniem zakup te dwa Bosch... coś tam zrób skrzynię i testuj.
    Zobaczymy jak długo podziałają.
    Zainteresuj się też instrukcją która Ci podesłałem aby to wszystko dobrze podłączyć.
    By wzmacniacz kolejny raz nie trafił do naprawy. O ile tam jeszcze jest co wymieniać.
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    mój ma 1400 rms w mostku ptrzy 4 ohm

UDOWODNIJ MI TO ŻE MA 1400W !
    Podałem ci fabryczną instrukcję , ile mam mocy według producenta który posiada lepsze warunki do pomiarów niż :
    wojteklysy5 wrote:
    ZNAM STRONY KTÓRE PRZEPROWADZAŁY TESTY MOC SPRAWDZONA I POKRYWA SIĘ Z PRODUCENTEM
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    https://www.amp-performance.de/en/1254-Crunch-CR400.html

słabszy brat mojego wzmaka

3 raz podajesz mi stronkę którą znam od 10 lat.
    Chcesz kup 2 bosch... coś tam , podłącz sprawdź.
    Ja osobiście kupiłbym jedną porządną skrzynkę podłączył pod mostkowane wyjście i miał zapas mocy.
    Jeżeli chcesz z auta robić auto do dB DRAG to nie za 480zł budżetu na głośniki.
    wojteklysy5 wrote:
    auto choinka !!!

Jeżeli masz kiepską instalację to tak będzie.
    Poza tym sprzętu audio w aucie słucha się na włączonym silniku kiedy napięcie w instalacji wynosi min te 13.8V a nie 12V to wtedy masz choinkę. Proste.

Dodano po 4 [minuty]:

HiFonics VXi3000D Wzmacniacz 1-kanałowy 1500W RMS
    https://allegro.pl/oferta/hifonics-vxi3000d-w..._unit_id=e07d431e-d15a-4fc4-a70d-74d0e96519a6

Jeżeli chcesz mieć te 1.4KW w samochodzie.
    Mimo że jest to wzmacniacz w klasie D to zobacz jakie on ma wnetrzę porównując go do Twojego wzmacniacza.

Dodano po 5 [minuty]:

Proszę poczytaj sobie na temat całej serii Crunch CR :
    https://www.diymobileaudio.com/threads/zed-ma...runch-600-150-100-450-and-nib-15-pros.113521/

Kliknij prawym myszy tam jest opcja przetłumacz na polski.

Spokojnej nocy.

Dodano po 6 [minuty]:

Czytałem trochę tematów które poruszałeś, już w 2018 roku dostałeś informację że potrzebujesz lepszy wzmacniacz aby tamten głośnik zagrał lepiej :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15471658&highlight=#15471658

Matibedzin1989 wrote:
    hifonics brutus bxi4000
    wojteklysy5
    Level 5  
    Czy myślisz że każdy to laik !!?? instalacja grubsza niż kciuk grubasa znam zasady nie jestem laikiem w takich sprawach ! pytałem o to co jest powyżej nie udowadniaj mi że ludzie którzy testowali wzmak są głupsi od ciebie bo do tego trzeba mieć sprzęt i wiedzę a co ty masz ???!

Dodano po 25 [minuty]:

Spytam inaczej Boschmann Z3-10PRO kto ma lub miał i jak to napędzał i czym ??
    olaf x
    Level 33  
    Obawiam się że być może nikt tutaj. To nie jest makaron "nitki" że choć raz w miesiącu w każdej chałupie się użyje do rosołu.
    Poza tym nie fascynowałbym się cyferkami w opisie, najbardziej miarodajnym wskaźnikiem mocy jest bezpiecznik jaki jest na kablu do zasilania. Jeśli masz problem nadal zdradzić symbol swojego sprzętu to sam pomnóż wartość bezpiecznika przez 14V jakie jest w instalacji (oczywiście przy pracującym silniku) i odejmij od tego około 1/3 na ciepło końcówki mocy. Wtedy sie dowiesz ile on naprawdę może mieć mocy. Być może nawet jeden głośnik by wystarczył, a że ci się spalił to może być wina przesterowania sygnałem , wtedy nawet nieduża moc wystarczy żeby głośnik poszedł z dymem. Tak więc zweryfikuj te liczby.
    A tak btw ile ci pograł ten wzmacniacz na wyłączonym silniku? Akumulatora powinno starczyć przy tych mocach które deklarujesz na góra 8-10 minut grania. I powinien tam być bezpiecznik od 100A wzwyż.
    sunrise84
    Level 42  
    olaf x wrote:
    Akumulatora powinno starczyć przy tych mocach które deklarujesz na góra 8-10 minut grania. I powinien tam być bezpiecznik od 100A wzwyż.

+
    wojteklysy5 wrote:
    instalacja grubsza niż kciuk grubasa znam zasady nie jestem laikiem

+
    Co wybrać 2 głośniki czy jeden ? car audio Co wybrać 2 głośniki czy jeden ? car audio
    Biorąc pod uwagę grubość kabla zasilającego ten wzmacniacz , gdzieś chyba mamy "wąskie gardło" .
    olaf x
    Level 33  
    To podstawowy błąd uwierzenia w to co piszą recenzje "artykuł sponsorowany".
    Przez długie lata użytkowałem https://www.audiosklep.pl/carpower-wanted-1800d-p2087 wraz z dwoma równolegle podłączonymi https://www.crutchfield.com/S-1IKBwgp9nIP/p_130TSW305C/Pioneer-TS-W305C.html w dwóch skrzynkach. Nie mając pod ręką bezpiecznika 80 wstawiłęm 60 i się spalił przy graniu ostro na włączonym silniku, po włożeniu 80 działał normalnie. W tamtych czasach było 3 miejsce na db drag. Na szczęście z wiekiem człowiekowi przechodzi. Przy wyłączonym silniku pograło 5-8minut i akumulator się skończył.
    Tak że zweryfikowałbym dane tego wzmacniacza a nie krzyczał drukowanymi literami. Trochę zrozumienia jak i my staramy się okazać.
    sunrise84
    Level 42  
    Dlatego z wielkim szacunkiem dla autora tego tematu proponuje zakup gotowej skrzyni basowej aby uniknąć kolejnych rozczarowań jeżeli poczytamy jego posty.
    Wzmacniacz który ma 1400W przy 4ohm to naprawdę wielki grzejnik.
    Przyznam się bez bicia nie odczuwałem jeszcze potrzeby posiadania u siebie w samochodzie 1400W mocy do rozdysponowania.

Dodano po 1 [minuty]:

wojteklysy5 wrote:
    Wzmacniacz który posiadam ma następującą moc 1 x 1400 watt 4 ohm

Wedle słów autora to przy 2ohm powinien mieć z 2500W mocy :D .
    powalla
    Moderator of CarAudio
    wojteklysy5 wrote:
    LUDZIE !!!!!!!

Proszę poprawić wszystkie swoje posty tak aby nie naruszały naszego regulaminu i zasad poprawnej pisowni.
    wojteklysy5
    Level 5  
    Piszesz że wiesz wszystko na temat mojego wzmacniacza a nie wież że ten wzmacniacz stabilny w mostku jest tylko w 4 ohm i piszesz głupoty typu to by miał 2500 rms w 2 ohm !? Ponadto 900 watt rms w mostku 4 ohm ma model słabszy cr 400 przy 13,3V mój jest modelem wyższym i mocniejszym więc nie wiem co w tym dziwnego że głośniki grzały się do czerwoności po czym paliły jak już pisałem ten wzmak ma około 1,4 kw rms w mostku 4ohm prąd około 13,3V i porównywanie go do hifonics jest po prostu śmieszne .
    Mam rozumieć że hifonics to może mieć ileś tam mocy a mój crunch to śmieć widzisz tak nie jest gdybyś miał pojęcie o firmie crunch USA to wiedział być że moce podane przez producenta są zaniżone podane przy około 12 V w ten sposób nikt nie zarzuci że moc nie pokrywa się z podaną i dyskusja typu udowodnij masz cienkie kable i nie wiesz co to mostek są na poziomie zerowym ! Dalej pytałem o dwa głośniki 500 RMS każdy ich koszt około 500 zł za dwa dlatego że to dużo taniej niż jeden około 1500 rms koszt takiego około 1700 zł te dwa podłączam pod każdy kanał 450 rms w 2 ohm i jest można powiedzieć super tylko chodzi o to czy te dwa słabsze dadzą taki bass jak jeden 1500 rms tyle i aż tyle nic więcej nie potrzebuje wiedzieć myślę że lepiej nie da się wyjaśnić o co pytałem , pozdrawiam i nie dziękuje za dziwne wywody które nikomu nic dają w dodatku nie na temat .
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    nie wiem co w tym dziwnego że głośniki grzały się do czerwoności po czym paliły

Piszesz bzdury naprawdę.
    https://www.manualslib.com/manual/225507/Crunch-Cr600-4.html?page=6#manual
    >>>>> 6strona tej instrukcji <<<<<<
    Ma 900W przy 4ohm w mostku.
    wojteklysy5 wrote:
    a mój crunch to śmieć

Ty to napisałeś nie ja.
    wojteklysy5 wrote:
    Ponadto 900 watt rms w mostku 4 ohm ma model słabszy cr 400 przy 13,3V

Ma 700W czytaj instrukcję prosze.
    wojteklysy5 wrote:
    Dalej pytałem o dwa głośniki 500 RMS każdy ich koszt około 500 zł

Więc dostałeś już wyżej odpowiedź.
    Zakup dwa głośniki , wykonaj obudowę i podziel się z nami wrażeniami.
    Nikt za Ciebie nie dokona wyboru i testów.
    Traktujesz mnie jak wroga a ja staram się Ciebie sprowadzić na ziemie abyś trochę ochłonał.
    Ja rozumiem że Ty twierdzisz że Twój wzmacniacz ma 1400W , więc poproś znajomego elektryka który ma przyrządy do mierzenia poboru prądu niech zmierzy ile pobiera amper Twój wzmacniacz przy pełnym wysterowaniu i napięciu wtedy jakie panuje w instalacji.
    Wtedy możemy porozmawiać o mocach gdzie 40% to będą straty cieplne.
    olaf x
    Level 33  
    Niech się Kolega
    wojteklysy5 tak nie zacietrzewia, chyba nie zasłużyłem niczym jeszcze na taki OPR.
    Zacznijmy od końca, wiemy jakie dwa głośniki mamy porównywać, symbol podany na początku. Ale z jakim? Bliżej nie określonym 1500RMS. To jak mamy porównać? To takie samo porównanie jak słabszy Crunch CR-400 z Twoim .... bliżej nieokreślonym. Nigdzie nie zauważyłem symbolu. Może jestem dyletantem według Kolegi, ale elektronika to ścisła gałąź i wymaga dokładności, symboli i oznaczeń. Na ile ścisłe jest zapytanie, na tyle dokładna jest odpowiedź.
    sunrise84
    Level 42  
    olaf x wrote:
    Crunch CR-400 z Twoim .... bliżej nieokreślonym

+
    sunrise84 wrote:
    Jeżeli to Crunch CR 600 to tutaj masz instrukcję do niego:

Ja to zasugerowałem bo autor do tej pory nie raczył nam powiedzieć o jakim wzmacniaczu rozmawiamy.
    Zasugerowałem to czytając jego tematy.
    wojteklysy5
    Level 5  
    DO KOLEGI olaf x .

Ten mój wzmacniacz na wyłączonym silniku nie powinien grać ale sprawdzałem już kiedyś gra około 4 minut jeśli można to nazwać graniem , do zasilenia tego potwora potrzeba około 150A więc mówi to samo za siebie , zaś głośnik Pioneer o którym piszesz jest dla mnie jak zabawka miałem jeden o mocy i wadze twoich trzech więc wmawianie mi że sugeruje się recenzjami i wszystko to co napisałem to nie prawda bo ty wiesz lepiej bez żadnych argumentów to tak naprawdę brak wiedzy koleś który to testuje ma swoją stronę jest Niemcem znam go osobiście mam do niego 80 km więc kto tu mówi czy pisze fantastykę jestem zdania że jeśli czegoś się nie wie lub nie jest się pewnym to najlepiej ugryźć się w język lub nie klikać ! Ponadto trochę czasu poświęcić i można zobaczyć samemu bo w kilku miejscach w necie jest o nim i nawet moc podana i to podobnie jak ja podałem ale przecież po co ja wiem słyszałem nie może być udowodnij , śmieszne pozdrawiam .
    olaf x
    Level 33  
    Hm , i już widać nieścisłości nawet w katalogu na przykładzie przywołanego 600, pisze 900W? A poniżej bezpiecznik 60A? Czyli 840W, z czego 1/3 na ciepło pójdzie. Jak to się ma do katalogowych danych? ;)
    wojteklysy5
    Level 5  
    Chłopcy czytamy ze zrozumieniem wasze nic nie warte opinie na temat wzmacniacza mnie nie interesują ! Powtarzam pytałem o coś innego jeśli nie potraficie lub nie wiecie nic na temat zapytania to żegnam nie potrzebuje gawędziarzy którzy nie widzieli głośnika o wadze 15 kg i wzmaka który ma rms więcej niż ich zabawki max mocy z Hin żegnam bajki inny dział !
    olaf x
    Level 33  
    wojteklysy5 wrote:
    DO KOLEGI olaf x .

Ten mój wzmacniacz na wyłączonym silniku nie powinien grać ale sprawdzałem już kiedyś gra około 4 minut jeśli można to nazwać graniem , do zasilenia tego potwora potrzeba około 150A więc mówi to samo za siebie , zaś głośnik Pioneer o którym piszesz jest dla mnie jak zabawka miałem jeden o mocy i wadze twoich trzech więc wmawianie mi że sugeruje się recenzjami i wszystko to co napisałem to nie prawda bo ty wiesz lepiej bez żadnych argumentów to tak naprawdę brak wiedzy koleś który to testuje ma swoją stronę jest Niemcem znam go osobiście mam do niego 80 km więc kto tu mówi czy pisze fantastykę jestem zdania że jeśli czegoś się nie wie lub nie jest się pewnym to najlepiej ugryźć się w język lub nie klikać ! Ponadto trochę czasu poświęcić i można zobaczyć samemu bo w kilku miejscach w necie jest o nim i nawet moc podana i to podobnie jak ja podałem ale przecież po co ja wiem słyszałem nie może być udowodnij , śmieszne pozdrawiam .

Skoro Kolega z punktu zakłada że wie najlepiej i zarzuca wszystkim że nie mają wiedzy, to grzecznie mówiąc po co Kolega tu zadaje takie pytania, skoro wszelkie odpowiedzi lub zapytania skazane są na porażkę u "Pana Besserwissera" ? Z mojej strony koniec dyskusji, nie będę sie denerwował po próżnicy z tak błahego powodu.
    A tak btw. model tego wzmacniacza nadal jest tajne/poufne?
    W #22 zapytałem do jakiego głosnika mamy porównywać, ale nie ma odpowiedzi, to jak mamy doradzić?
    sunrise84
    Level 42  
    wojteklysy5 wrote:
    jak już pisałem ten wzmak ma około 1,4 kw rms w mostku 4ohm prąd około 13,3V i porównywanie go do hifonics jest po prostu śmieszne

Bardzo bym Cię prosił abyśmy się tutaj nie kłócili na temat takich błahych rzeczy jak mieszanie natężenia prądu ( A ) a napięcia ( V ) .

"Moc urządzeń elektrycznych w obwodach prądu stałego możemy obliczyć ze wzoru, będącego iloczynem napięcia i natężenia prądu. Wzór na moc prądu elektrycznego to P = U I, gdzie P – moc, U – napięcie prądu a I – natężenie prądu.

\large P = U \cdot I
    P=U⋅I
    Jednostką mocy prądu elektrycznego jest także jeden wat: 1 W = 1 V × 1 A."

Więc teraz całkiem na spokojnie proszę policz sobie ile amper musiałby brać twój wzmacniacz aby osiągnał 1400W.
    Kolega wyżej już ci podpowiedział że 100A. Mniej więcej.

1400W / 14V = 100A i to jest tylko ''czysta moc" na głośnik, a gdzie masz straty ciepła ?
    Więc dolicz 50% do tych 100A.

Myślę że już troszkę jaśniej to wszystko wygląda. Dlatego obecnie stosuje się dla takich mocy wzmacniacze pracujące w klasie D gdzie można te 1.5kW osiągnąć niższym kosztem strat ciepła i niższym poborem prądu.

Dodano po 2 [minuty]:

wojteklysy5 wrote:
    którzy nie widzieli głośnika o wadze 15 kg i wzmaka który ma rms więcej niż ich zabawki max mocy z Hin żegnam bajki inny dział !

Waga głośnika wyznacznikiem jego czego? mocy ?

Dodano po 3 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic416510.html
    Poczytaj troszkę na temat tych zabawek które chcesz kupić za 250zł sztuka.