Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klej E6000, F6000, B7000, T7000, B8000, T8000, E8000 - porównanie

mahcin 18 Mar 2021 11:53 3126 2
    mahcin
    Level 27  
    Masa pytań na świecie, brak wielu odpowiedzi.
    Połączyłem i przetłumaczyłem wiele słów ze świata w całość, nie wiem ile w tym prawdy, ale bardzo miło by było mieć temat w którym byśmy dowiedzieli się wszystko o tego typu kleju. Także jak masz jakieś wartościowe info, proszę dopisz.

Który wybrać? B czy T ? To tylko oznaczenie "Black" czarny i "Transparent" przezroczysty, nic poza tym.

"E" czy "F" ? Wydaje mi się że tu już tylko dedukcja zostaje patrząc na skład - pozostawiam to do przemyśleń w stosunku do poniższej historii realiów składu i nazewnictwa bo nie mam żadnych konkretów.

Jedna ze spraw podstawowa to: zawartość substancji stałych.
    Ta sama nazwa kleju B7000/T7000 może zawierać różnie: 28%-32%, 30%-35%(dane z internetu) lub nawet 45%-50% (egzemplarz który mam w rękach). Więc takim o to sposobem pojawiają się tematy że B7000 jest zły bo niszczy obudowy lub jest zły bo się rozkleja w upalne dni, lub: jest świetny... Musimy podchodzić tu z logiką, sprawdzać etykietę i jeszcze do tego próbować wierzyć że taka ilość a nie inna substancji stałych jest prawdziwa i używać do odpowiednich celów. (Większość dobrze pewnie pamięta świetne baterie do Nokii 3310 rzędu 3000mAh :D sarkastycznie mówiąc, z czasów kiedy nie było technologii która by tyle upchała w takie pudełeczko)

Kolejna sprawa to czas wiązania kleju - tu dobrać w zależności od upodobań.

Jeszcze jedna sprawa to moc kleju - nie chcemy przecież skleić obudowy tak, by jej już nigdy nie rozkleić. Tutaj mam brak informacji niestety, teoretycznie seria z Chin 8000 powinna być jeszcze bardziej "elastyczna" niż seria 7000.

Temat ruszyłem ponieważ zaciekawiły mnie fakty, dlaczego ten sam B7000 może mieć różnie z cząstkami stałymi dalej nazywając się 7000 a nie np 7100. Zaciekawiło mnie dlaczego jedni chwalą a inni narzekają że niszczy obudowy czy się rozkleja w wysokich temperaturach (latem). Po przeczytaniu wielu materiałów osobiście twierdzę że każdy tu ma rację. Ten co mówi "niemożliwe" ma rację bo ma inną wersję kleju 7000 i ten co mówi "klej nie nadaje się" bo trafił na inną wersję tego samego 7000 kleju. Ciężko tu używać słowa "podróbka", w sumie nie da się, jest to produkt podobny do tego o którym niżej napiszę.

E6000 - rodzic wszystkich tego typu klejów.

Oryginalny klej E6000 jest stworzony i produkowany od dziesiątek lat przez Eclectic w Stanach Zjednoczonych i jest nazwą zastrzeżoną tej firmy (Eclectic Products). Klej E6000 ma wiele odmian, np E6000 do małego rzemiosła, lub E6000 z siłą standardów linii produkcyjnych... dalej jest to E6000 ale z dopiskami zastosowań a co za tym idzie, lekką zmianą składu.
    Fabryki (głównie w Chinach) robią tak naprawdę te odmiany E6000 prawie zawsze nazywając go inaczej: F6000, B7000, T7000, E7000, E8000.... choć są i tacy co produkują opakowania "E6000 USA" ale oczywiście nadal nie jest to produkt w/w producenta.

Przyjęło się ogólnie przez ludzi że:
    B7000 - zazwyczaj jest używany do sztuki i rzemiosła małego rozmiaru, znalazł zastosowanie dzięki temu przy naprawach telefonów komórkowych a raczej wyświetlaczy i klapek klejonych.
    To tak naprawdę kopia E6000 do małego rzemiosła z ok 30% materiałami stałymi, który można zakupić w oryginale z USA jako przezroczysty, biały lub czarny.

W innych słowach to ta sama droga jak z Adidas a Adibas, czy Samsung a Samsumg.
    Mamy wiele klejów E6000 właśnie pod innymi nazwami by Eclectic miało trudniej z pozwami, ale na samym końcu cierpimy na tym również my rozczarowaniem że coś miało działać inaczej...

Odmiany E6000 są produkowane przez Eclectic od dziesiątek lat. Inne kleje o podobnej nazwie mogę być lepsze lub gorsze, totalna ruletka. Nie namawiam tutaj absolutnie do zakupu produktów firmy w/w, nie namawiam do twierdzenia że Chińskie kleje to samo zło, bo wiele z nich jest świetnych. Absolutnie nie namawiam do odstąpienia od zakupu B7000 z Chin. Na celu mam tylko wyjaśnić prawdopodobieństwo sprawy, jak to naprawdę jest z tym nazewnictwem. Na celu mam to że jak ktoś spróbuje kleju np B7000 i stwierdzi "badziewie", to żeby miał na uwadze że nie koniecznie "badziewie" bo nazywa się B7000 a bardziej rozchodzi się o to kto go i jak wyprodukował.

W załączniku przykładowe foto, jednego z setek możliwych porównań produktów rzekomo obu z USA, sprzedawanych z miejsca w Europie:
    Klej E6000, F6000, B7000, T7000, B8000, T8000, E8000 - porównanie
    XdekHaker
    Level 1  
    Świetny post, dziękuję za wyjaśnienie.
    pszczyna
    Level 20  
    Kupiłem klej ZHANLIDA B-6000 i jest przeźroczysty oraz zachowuje się nie jak półsilikon lecz jak Technikol