Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niezależny magazyn energii czy falownik hybrydowy SolarEdge + LG Chem RESU

krisskos 18 Mar 2021 15:40 3645 10
Przewód Toplex
    krisskos
    Level 5  
    Posiadam fotowoltaikę o mocy 9,92 kW na garażu wolnostojącym. Układ jest zrobiony na optymalizatorach mocy wraz z falownikiem SolarEdge. Chciałem zapytać szanowne grono jakby podejść do tematu gdybym chciał zrobić układ hybrydowy gdy elektrownia wyłączy zasilanie, a ja dalej chciałbym mieć zasilanie. Oczywiście koszty duże ale przynajmniej teoretycznie chciałbym zrozumieć podejście bo nie wszystko jest dla mnie jasne.

Przypadek numer jedne to wymiana falownika na SolarEdge hybrydowy i dodanie baterii [przykładowo LG Chem RESU.
    Mamy tutaj wszystko w jednym miejscu bo falownik ładuje baterię bezpośrednio z paneli i tylko jedną konwersję DC- AC.
    Problemy:
    - bateria jest w garażu wolnostojącym, który nie jest ogrzewany zimą i temperatura oscyluje tam koło 0 stopni. Zatem jak rozumiem wydajność baterii bardzo spadnie i to szybko. Chyba, że się mylę? Można przenieść baterię do ciepłego pomieszczenia ale to około 15-20m kabla dla napięcia DC. Warto?
    - jak zniknie zasilanie w sieci to jak zapewnić, że prąd nie ucieknie do sieci? Jakiś ATS? Jak zachowa się wtedy układ z falownikiem hybrydowym - wyłączy się czy będzie podawał napięcie na dom i garaż?

Przypadek numer dwa czyli niezależny układ w domu z baterią. Przykładowo Link
    Koszt też duży ale jak rozumiem tutaj już mam urządzenie, które nie puści prądu z domu do sieci. Chyba, że się mylę?
    Poza tym nie ma tutaj zysku z fotowoltaiki bo ładujemy prądem z sieci. Chyba, że jest układ, który wykryje kiedy ma się bateria ładować jak fotowoltaika dużo produkuje.

Prosiłbym o wyjaśnienia niejasnych dla mnie momentów systemów.
  • Przewód Toplex
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    Każdy falownik ma zabezpieczenie przed pracą wyspową, więc w przypadku braku napięcia w sieci i tak nie będziesz miał możliwości skorzystać z energii w magazynie. Więc i Ci ona nie "ucieknie" do sieci. Chyba, że producent taką pracę przewidział i falownik będzie potrafił pracować w trybie off-grid w takim przypadku. Musisz to sprawdzić w dokumentacji falownika hybrydowego. Ale oczywiście masz wtedy limit dostępnej mocy wynikający z mocy jaką może dostarczyć magazyn.
  • Helpful post
    jurek.parus
    Level 18  
    krisskos wrote:
    SolarEdge hybrydowy i dodanie baterii [przykładowo LG Chem RESU

Takie falowniki są najczęściej falownikami on-grid i nie potrafią działać off-grid - taka koncepcja - mierzy zużycie prądu przez dom i tyle oddaje z baterii - mniej więcej, parę watów mniej, parę więcej nie ma znaczenia bo jesteś on-grid i albo się odeśle albo się pobierze.
    Skoro masz 9,92kWp to masz instalację trojfazową - falownik trójfazowy MUSI produkować symetrycznie na wszystkich fazach (wymóg certyfikacyjny) - więc w zależności od dostawcy enerii masz jeszcze problem z bilansowaniem międzyfazowym.

Sprzęt z linku to Victron, najlepszy - może działać on-grid, off-grid, z opcjami przełączania w różnych przypadkach - bardzo dobry - ale ta cena!
  • Przewód Toplex
    ksysju
    Level 15  
    Na własnym przykładzie powiem, victron multiplus i za nim inwentery.
    Bez prądu w sieci inwentery pracują bez problemu o ile maja gdzie oddać moc z paneli.
    krisskos
    Level 5  
    Quote:
    Skoro masz 9,92kWp to masz instalację trojfazową - falownik trójfazowy MUSI produkować symetrycznie na wszystkich fazach (wymóg certyfikacyjny) - więc w zależności od dostawcy enerii masz jeszcze problem z bilansowaniem międzyfazowym.

Proszę popraw mnie jak źle rozumiem. Owszem mam 3 fazy więc jak na jednej odbieram 3 kW, a na pozostałych 2 powiedzmy tylko 0,5 kW to i tak na każdej mam 3 kW i nadmiar z baterii idzie do sieci?

Quote:
    Na własnym przykładzie powiem, victron multiplus i za nim inwentery.
    Bez prądu w sieci inwentery pracują bez problemu o ile maja gdzie oddać moc z paneli.

Czy możesz bardziej opisać swój układ, który posiadasz? Jestem ciekaw spostrzeżeń użytkownika, a nie tylko ulotek internetowych. Będę wdzięczny za informacje.
    ksysju
    Level 15  
    Patrząc od licznika Victron Multiplus 3kw + aku ~5kwh za tym Inwertery SMA .
    Multiplus jest na 48V , bo taki chciałem. Zaczynałem z akumulatorami SLA bo miałem dostęp do 3 letnich.
    Po roku dałem sobie spokój, teraz mam Pylontech US2000

Taki układ wynika z tego, że zaczynałem od 4 paneli i SB1.6. potem co roku coś dokładałem ;-)

Baterie litowe trzeba trzymać w ciepłym, o ile pamiętam to od 18 stopni sterownik zaczyna ograniczać prąd ładowania,
    poniżej 8 stopni to już 0,1 znamionowego prądu ładowania. Akurat tego to nie doczytałem i musiałem "pilnie" szukać miejsca w domu.
    marekkeram1
    Level 10  
    Nie wydaje mi se żeby przy temperaturze poniżej +8 stopni było tylko 10% znamionowego prądu ładowania. Posiadam samochód elektryczny i podczas użytkowania w zimie przy temperaturze poniżej zera zasięg maleje szybciej ale nie jakoś bardzo znacząco myślę że około 10-20%, to samo przy ładowaniu, na pewno w czasie mrozu nie osiągniemy takiej prędkości ładowania co przy 20 stopniach C, ale to 0,1 znamionowego prądu ładowania jest wydaje mi się mocno przesadzone. Czy tak piszą w kartach katalogowych? i te dane nie są błędne?
    ksysju
    Level 15  
    Temp w C, uściślijmy , że chodzi o LiFePo4

50 to 13 degrees 35 A
    12 to 3 degrees 6 A
    2 to -7 degrees 3 A
    krisskos
    Level 5  
    Masz wsparcie dla 1 czy 3 faz?
    Jak braknie zasilania w sieci co odpowiada u Ciebie za odcięcie i przejście na off grid?
    ksysju
    Level 15  
    1 Faza

Od licznika pierwszy jest Victron i on pilnuje zasilania.
    krisskos
    Level 5  
    Quote:
    Takie falowniki są najczęściej falownikami on-grid i nie potrafią działać off-grid - taka koncepcja - mierzy zużycie prądu przez dom i tyle oddaje z baterii - mniej więcej, parę watów mniej, parę więcej nie ma znaczenia bo jesteś on-grid i albo się odeśle albo się pobierze.

Falownik mam w garażu i tak jak myślałem montować tam baterię to nie jest najlepsza sprawa bo budynek jest nieogrzewany.
    Możesz mi wyjaśnić z tym mierzeniem, tak w ramach poszerzenia wiedzy. Przypuśćmy, że na fazach pobieram 1kw 3kW i 2 kW to wychodzi, że pobieram łącznie 6kW. Wtedy taki falownik poda po 2kW na fazę bo teoretycznie licznik powinien to zbilansować? Dobrze rozumiem?