Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Fizyka - rozkład sił, obliczenia

18 Mar 2021 15:47 288 10
  • Level 3  
    Warunki które panują w tej styuacji / Dane:
    - Napęd np. silnik elektryczny za każdą sekwencją ma taką samą moc.
    - Punkt przyłożenia (o ile tak to mogę nazwać) jest przyczepiony do ciała stałego np. deski i połączony z silnikiem zebątką.
    - Ciało stałe np. deska, występuje w dwóch wariantach długości, 30 oraz 60 cm. Symbolizują tą czerwone punkty 1 oraz 2.
    - Kierunek ruchu (niebieska strzałka), pokazuje w którą stronę przesunie się koniec deski (czyli czerwony punkt 1 albo 2, odpowiednio na 3-dziestym oraz 6-dziesiątym centymetrze deski, poczynając od punktu przyłożenia).
    - Zakres ruchu. Ruch będzie się odbywał tylko w jedną stronę, nie jest to pełny obrót.
    - Pomarańczowe punkty 1 oraz 2, to miejsca, w które koniec deski (30 lub 60 centymetrowej), będzie uderzał.

Problem badawczy, jakie przeliczenia wykonać, aby obliczyć (w warunkach jakie podałem wyżej) siłę uderzenia, jaką otrzyma pomarańczowy punkt 1 (jeśli deska będzie miała 30cm) oraz siłę uderzenia w pomarańczowy punkt 2 (w przypadku, gdy deska ma 60cm).

P.S
    Moc silnika oznaczamy - x; długość deski oznaczamy - y; siłę uderzenia (odpowiednio w punkt 1 oraz 2) - z (i wyrażamy ją w N).

P.S.S
    Ilość zębów na obu zębatkach, chyba wpływa na żądany wynik? Czy możemy to pominąć? Chciałbym też wiedzieć, jakie wyniki otrzymalibyśmy, jeżeli większa zębatka by miała 40 zębów, a mniejsza 15. Jak obliczać zmianę wyniku poprzez przełożenie? Fizyka - rozkład sił, obliczenia

P.S.S.S
    Jeśli, umieściłem zapytanie w złym temacie - przepraszam, nie chciało "wskakiwać" w inny temat. Fizyka - rozkład sił, obliczenia
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 3  
    @retrofood
    Tylko, że to nie jest zadanie domowe.
    Ja chcę zrobić urządzenie o działaniu zbliżonym, do tego, co opisałem.

Jeśli natomiast chodzi Ci, o to abym przedstawił mój tok rozumowania,
    to po prostu chcę zaczerpnąć informacji, o jakie pytałem :)

P.S.
    Przepraszam, rzeczywiście mogłem napisać, że to nie jest zadanie domowe.

P.S.S.
    Dlatego też dałem to zapytanie do Sekcji Technicznej, a nie sekcji szkolnictwo.

Dodano po 17 [minuty]:

retrofood wrote:

@retrofood , no i jak teraz mam przenieść to do odpowiedniego tematu??!
    Było w odpowiednim, to zmieniłeś. Nie trzeba było tak nadinterpretowywać moich intencji.
  • Moderator of the Technical section
    Tak czy inaczej, jest to teoria. Zaprezentuj więc swój tok myślenia, a ktoś Ci pomoże.
  • Level 3  
    retrofood wrote:
    Tak czy inaczej, jest to teoria. Zaprezentuj więc swój tok myślenia, a ktoś Ci pomoże.

Aha...
    No to z tego, co mi się wydaje, to coś mi się kojarzy, że przy podwojeniu długość ramienia klucza. np. płaskiego, moment obrotowy zwiększa się dwukrotnie. Ale tu chyba bardziej chodzi o siłę odśrodkową, no i pojawia się pytanie, czy rzeczywiście tak jest, a przy okazji jak to policzyć?
  • Helpful post
    Level 39  
    OCZOTON wrote:
    Problem badawczy, jakie przeliczenia wykonać, aby obliczyć (w warunkach jakie podałem wyżej) siłę uderzenia, jaką otrzyma pomarańczowy

Jeżeli to ma być siła uderzenia, to problem wg mnie trzeba rozpatrywać w warunkach dynamicznych, a nie statycznych. W tym przypadku, za mało danych, można je oczywiście przyjąć, że są dane.
  • Moderator of the Technical section
    Zacznijmy od początku. Znajomość mocy silnika nic nie daje, bo w takim zakresie obrotów silnik będzie pracował w fazie rozruchu. A wiec jakikolwiek konkret będzie wymagał analizy charakterystyki. Czyli dalszych wielkości nie będzie jak ustalić.
  • Level 3  
    gimak wrote:
    OCZOTON wrote:
    Problem badawczy, jakie przeliczenia wykonać, aby obliczyć (w warunkach jakie podałem wyżej) siłę uderzenia, jaką otrzyma pomarańczowy

Jeżeli to ma być siła uderzenia, to problem wg mnie trzeba rozpatrywać w warunkach dynamicznych, a nie statycznych. W tym przypadku, za mało danych, można je oczywiście przyjąć, że są dane.

Dzięki za radę. A teraz już czysto praktyczne pytanie: Czy jest jakiś przelicznik, co do wzrostu siły uderzenia, w stosunku do podwojenia długości tej przykładowej deski?

Czy będzie to dwa razy większa siła uderzenia, więcej mniej?

Dodano po 3 [minuty]:

retrofood wrote:
    Zacznijmy od początku. Znajomość mocy silnika nic nie daje, bo w takim zakresie obrotów silnik będzie pracował w fazie rozruchu. A wiec jakikolwiek konkret będzie wymagał analizy charakterystyki. Czyli dalszych wielkości nie będzie jak ustalić.

Okej... A jeżeli założymy, że to większe koło zębate nie jest napędzane silnikiem, tylko "magicznym" źródłem energii :p, które w chwili ruchu, daje stałą prędkość obrotową tej większej zębatce, a zarazem jakiś moment obrotowy. To czy wtedy jesteśmy w stanie obliczyć?

Dodano po 18 [minuty]:

Chyba znalazłem jakąś poszlakę.
    Quote:
    Moment siły (obrotowy) względem punktu O osi obrotu jest to iloczyn wektorowy wektora wodzącego (ramienia siły) r(wektor) punktu przyłożenia siły F(wektor) i tej siły.

M=r*F

Chyba to jest połowiczna odpowiedź na pytanie: Jaki wpływ na siłę uderzenia na końcu przykładowej deski, ma jej długość.

Teraz pozostało pytanie, jak obliczyć siłę tego uderzenia, wliczając przełożenie (40:15) oraz moc/energię/moment obrotowy na dużej zębatce.
    Jakieś rady macie Panowie?
  • Helpful post
    Level 39  
    OCZOTON wrote:
    A teraz już czysto praktyczne pytanie: Czy jest jakiś przelicznik, co do wzrostu siły uderzenia, w stosunku do podwojenia długości tej przykładowej deski?

Czy będzie to dwa razy większa siła uderzenia, więcej mniej?

W sytuacji zbliżonej do statycznej (bardzo mała prędkość kątowa), to uderzenia, a właściwie nacisku będzie dwukrotnie mniejsza.
    Przy dużej prędkości kątowej, będzie większa, ale o ile to trudno określić, bo mocy silnika, przełożenia i długości deski, trzeba brać pod uwagę bezwładności nie tylko deski, ale również łodzi oraz elementu w który ta deska uderzy.