Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta OSB + profil stalowy zamknięty - czym skręcać

djmaxkg 18 Mar 2021 21:50 2160 33
    djmaxkg
    Level 7  
    Witam.
    Posiadam blaszak kupuję profile stalowe zamknięte
    Rozmiar: 60 mm x 30 mm x 2 mm
    Oraz płytę
    Płyta MFP 12 x 1250 x 2500 mm 3,125 m2

Oczywiście pójdzie jeszcze styropian ale chodzi mi o to że muszę profile połączyć z blaszakiem i pytam się czym najlepiej to robić??
    Proszę o wymiary śrubek jakimi muszę to przykręcać bo nie wiem.
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Farmery samogwintujące do metalu.
    Dobrać długość żeby nie wystawały do środka.
    djmaxkg
    Level 7  
    trojan 12 wrote:
    Farmery samogwintujące do metalu.
    Dobrać długość żeby nie wystawały do środka.

Tzn?? Słuchaj pytam się bo nie znam się na tym kompletnie i będę to robić pierwszy raz. Chodzi o to że mam profil 60x30x2 on jest zamknięty no i zwykłą blachę jak to blaszak i muszę przymocować jak rozumiem farmerem od zewnątrz i długość śrub musi być taka żeby śruba nie wystawała w środku profilu?? No bo do tego profilu będę mocował płytę 18 i jak rozumiem w tym przypadku też muszę wybrać długość śruby taki aby tylko lekko przewiercił się w profil tak??
    trojan 12
    Level 35  
    Wiertło na końcu śruby + kawałek gwintu.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    djmaxkg wrote:
    No bo do tego profilu będę mocował płytę 18

Kup "farmery" 30 mm. Wiertło musi przejść i gwint złapać profil.
    djmaxkg wrote:
    Chodzi o to że mam profil 60x30x2 on jest zamknięty no i zwykłą blachę

Do tego kup farmery o długości całkowitej 12-15 mm. Wkręty z krótkim wiertłem. Długość wiertła tych wkrętów samowiercących dobiera się do drubości wierconego materiału. Np gdy wkręcasz w materiał o gr. 2mm to końcówka wiercąca wystarczy że ma 3mm, do materiału o gr. 10mm dobierasz długość wiertła 12mm. Chodzi o to żeby gwint nie złapał zanim wiertło nie przejdzie na wylot. Przykręcając płytę OSB do profila musisz ją nawiercić wiertłem o 1mm grubszym niż grubość wkręta. Do przykręcania blachy nawiercać nie musisz.
    djmaxkg
    Level 7  
    Mierzejewski46 wrote:
    djmaxkg wrote:
    No bo do tego profilu będę mocował płytę 18 mm

Kup "farmery" 30 mm. Wiertło musi przejść i gwint złapać profil.
    djmaxkg wrote:
    Chodzi o to że mam profil 60x30x2 on jest zamknięty no i zwykłą blachę

Do tego kup farmery o długości całkowitej 12-15 mm. Wkręty z krótkim wiertłem. Długość wiertła tych wkrętów samowiercących dobiera się do grubości wierconego materiału. Np gdy wkręcasz w materiał o gr. 2 mm to końcówka wiercąca wystarczy że ma 3 mm, do materiału o gr. 10 mm dobierasz długość wiertła 12 mm. Chodzi o to żeby gwint nie złapał zanim wiertło nie przejdzie na wylot. Przykręcając płytę OSB do profila musisz ją nawiercić wiertłem o 1 mm grubszym niż grubość wkręta. Do przykręcania blachy nawiercać nie musisz.

O rzesz ty Panie... no to już nic nie rozumiem. Wiem, wiem, jak tego nie można zrozumieć, no ale nie jestem w stanie.
    Ale zapytam się po mojemu: jest blaszak który ma grubość 1 mm może 2 mm no i profil stalowy zamknięty o grubości 2 mm więc muszę kupić wkręty farmerskie do stali o długości 5 mm? Jak możesz to podaj mi link jakie dokładnie mam kupić.

Takie mogą być?
    https://allegro.pl/oferta/wkrety-farmerskie-farmer-4-8-x-20-250-szt-8946927442
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Te co podałeś do przykręcenia blachy do profila są dobre. Do przykrecenia płyty osb 18 kup o długości 30mm.
  • Helpful post
    trojan 12
    Level 35  
    Te z linku są dobre bo wymiar jest podawany od łba śruby do końca wiertła. Po odjęciu grubości podkładek zostaje miejsce na wkręcenie tylko w jedną stronę profilu.
    djmaxkg
    Level 7  
    No to gitara. A czym przykleić styropian do blachy? Czy to w ogóle ma sens, bo zdania są podzielone. Jeśli tak, to co polecacie.
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Sudabond Sudala. Lekko punktowo pokleić. 5-6 punktów kleju o wielkości orzecha włoskiego i będzie dobrze. Jak będzie steropian odpychać to dociskać raz czy dwa.
    djmaxkg
    Level 7  
    A farmery 35 mm mogą być? Te do płyty? Bo 30 mm nie ma na allegro jest 25 i 35.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    djmaxkg wrote:

Mogą być. Płyta 18 mm to 17 zostanie odjąć 2-3 mm na uszczelkę. Spoko.
    djmaxkg
    Level 7  
    Mierzejewski46 wrote:
    djmaxkg wrote:

Mogą być. Płyta 18 mm to 17 zostanie odjąć 2-3 mm na uszczelkę. Spoko.

No ok, ale te farmery mają taki minus, że łeb będzie wystawał z płyty a mi zależy na tym aby płyta po zamontowaniu była płaska bez wystających wkrętów (jeśli to możliwe).
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    djmaxkg
    Level 7  
    Winylov wrote:
    Cześć. Wkręty farmery kup wzmacniane do stali, bo takie do drewna po przewierceniu profila 2mm nie dadzą rady nagwintować otworu i ukręcają się łebki, a część gwintująca zostaje w otworze i jest kaplica. Zdaje się że te z linku należą do tych wątłych do drewna, te do stali mają szersze żądełko wiercące.
    Coś takiego bardziej:
    https://allegro.pl/oferta/wkret-wkrety-samowi...MI9ojOsarC7wIVdkiRBR0qpQtUEAQYAiABEgL3sfD_BwE

O widzisz dzieki za link tak jest łatwiej a jeszcze jakbyś dał link do wkrętów aby profil połączyć z blaszakiem byłbym wdzięczny
    User removed account
    Level 1  
    djmaxkg
    Level 7  
    A pytanie takie juz praktyczne. No bo mam garaż i od zewnątrz chcę zamontować profile stalowe i jak rozumiem muszę je zamocować od zewnątrz tylko zachodzę w głowę jak to niby zrobić??

Dodano po 4 [minuty]:

Winylov wrote:
    Budowałem kiedyś takie blaszaki z profila i przerabiałem te farmery, w sklepie z blachami dachowymi sprzedają tylko takie do montażu w drewno, mieczyk w nich służy bardziej do wiercenia w blasze kryjącej niż w stalowej konstrukcji. Wyobraź sobie jak zaczynasz wiercić blachę/płytę do profila i nagle łeb robi "psztyk" i gwint zostaje wkręcony w 1/3 w profil, trzeba to było kombinerkami wykręcać i w to samo miejsce wkręcać nowego, a zależało nam na brązowym kolorze wkrętów bo taki kolor miała blacha. Więc kupowaliśmy te srebrne do stali i malowaliśmy łby sprajem bo nigdzie nie mieli malowanych do stali.
    W sprawie łączenia profila z blaszakiem to nie wiem jaką masz koncepcję, bo nie bardzo widzę co i jak.

No jest garaż z blachy jest szkielet z kątowników i tyle. A chcąc zamocować płytę OSB od wewnątrz to chyba muszę najpierw zamontować profile stalowe i do tych profili płytę OSB (przynajmniej tak wszyscy mi to mówią) tylko jak niby mam zamocować profil do konstrukcji blaszaka tego jeszcze nie wiem..........
    User removed account
    Level 1  
    djmaxkg
    Level 7  
    Winylov wrote:
    Ja bym odkręcił odnitował obecną blachę i zastąpił ją płytą OSB, także nie wiem czy ten profil będzie aż tak konieczny. Po wymiarach płyty OSB sądzę, że mają pióro/wpust?

Nie ma takiej opcji. Nie mogę ściągnąć blachy i założyć płytę OSB. Muszę założyć płytę od wewnątrz garażu i myślałem nad tym sposobem:
    https://www.youtube.com/watch?v=szVxl7wU2gM&ab_channel=martinez
    Mierzejewski46
    Level 34  
    No i masz rozwiazanie. Wypróbowane w praktyce. Tylko te wkręty. Lepsze te co Ci podlinkowałem. Na torx-a. Nie obemkną mniej się umęczysz. Robiłem tymi tależykowymi samowiertmymi. Ciężko dobrać bita do nich. Dobry PH musi być a i tak potragi obrobić krzyżak we wkręcie
    User removed account
    Level 1  
    djmaxkg
    Level 7  
    A co powiecie na profil do regipsu stalowy C właśnie brat żony mi powiedział że to by było najtańsze i też trwałe.
    Ogólnie pomysł zarzucił taki:
    1. Profil C stalowy do regipsu przymocować do blachy i stelaża garażowego nitami zrywanymi
    2. Przymocowanie płyty OSB 12 do tych profili

Co wy o tym myślicie?? czy te profile dadzą radę utrzymać płytę OSB oraz np półkę z ciężkimi narzędziami??
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Tam gdzie półka trzeba gęściej dać np. dwa razy gęściej. I dodatkowo wkrętami wzmocnić połączenie nitowane. Nity ogólnie dadzą radę ale pracowne bardziej i droższe. Wiercić trzeba.
    djmaxkg
    Level 7  
    Płyta OSB + profil stalowy zamknięty - czym skręcać Płyta OSB + profil stalowy zamknięty - czym skręcać

Tak to wygląda u mnie. Szukam taniego sposobu bo to tylko garaż ale szybkiego i trwałego bo o to mi chodzi.
    Jeszcze myślałem nad lagerami drewnianymi ale już sam nie wiem co lepsze tzn tańsze i prostrze
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    djmaxkg
    Level 7  
    O widzisz a wtedy do płyty 12 jakie wkrety?? I czy taki profil utrzyma płytę??
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Mierzejewski46
    Level 34  
    djmaxkg wrote:
    Jeszcze myślałem nad legarami drewnianymi, ale już sam nie wiem co lepsze tzn. tańsze i prostsze

Profil ościeżnicowy czy UA wzmocniony jest dobry, ale koszty by cię zabiły. Tak jak piszesz legarki np. 4×5 albo 5×5 przykręcić do blachy na farmery do drewna między kantówki włożyć styropian, na to przykręcić płytę OSB na wkręty do drewna i git. Sporo pokazały zdjęcia co zrobiłeś. Farmery mają uszczelki więc przykręcasz nimi kantówki od zewnątrz. Oznaczasz miejsce gdzie kantówka ma być wiercisz otworek na górze i na dole żeby potem wiedzieć gdzie wkręty wkręcać. Powodzenia.
    djmaxkg
    Level 7  
    Płyta OSB + profil stalowy zamknięty - czym skręcać

To jest przednia ściana. Na rogach są dwa kątowniki i 3 poziome w tym jeden na środku mają one 2,5 cm ta druga pozioma to pólka jej nie będzie. I teraz gdzie dać te legary? W pionie na całą długość i na połączeniu płyt czy jak?
    Na tą ścianę wchodzą 2 płyty OSB więc myślałem że zamontować 3 dwa na rogach i jedną na połączeniu i tyle, ale czy to nie za mało? No i jakie wkręty wybrać do mocowania tych legarów do stelaża stalowego? I jak rozumiem wkręty od zewnątrz (od blachy) nie od wewnątrz tak?