Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audiolab 8000s - Problem z protection

stailaiker1 18 Mar 2021 23:22 801 27
Tespol
    stailaiker1
    Level 3  
    Mam problem z moim Audiolabem 8000s. Pewnego dnia odmówił posluszenstwa. Przestał grać prawy kanał. Słychać było tylko trzaski. Problemem okazał się być jeden maly tranzystor w końcówce mocy. Przy okazji wymieniłem wszystkie kondensatory w sekcji wzmacniacza oraz dwa rezystory regulowane. Po naprawie wzmacniacz działa ale nie do końca poprawnie. Jeśli podłącze cd obiema czinczami to wzmacniacz gra poprawnie ale podczas podkręcania około godziny 10 odłącza głośniki na przekaznikach. Jeśli natomiast podłącze tylko lewe czincze to lewy kanał gra do godziny 4 i też go odcina. Prawa czincza jak jest tylko podłączona to o 10 włącza się circuit protection tak samo jak z dwiema czinczami. Po podłączeniu czinczy do samej końcówki mocy efekt taki sam. Ktoś na może pojęcie co to może być?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    stailaiker1 wrote:
    Przy okazji wymieniłem wszystkie kondensatory w sekcji wzmacniacza oraz dwa rezystory regulowane.

A te rezystory nastawcze jaką funkcję spełniały ?
    Jak ustaliłeś ich położenie ?
    stailaiker1
    Level 3  
    Rezystory ustawiają prąd spoczynkowy. Wymieniłem i ustawiłem zgodnie ze schematem. Jeszcze jedno: ja mam wersję angielska wzmacniacza a schemat od chińskiej. Jest kilka różnic ale myślę że to akurat nie jest problemem. Nie mogę znaleźć schematu do tej angielskie wersji.
  • Helpful post
    SlawekKedra
    Level 42  
    Trzeba byłoby obejrzeć na oscyloskopie co dzieje się na wyjściach w chwili odłączania głośników lub dokładnie przeanalizować układ zabezpieczeń i zidentyfikować obwód który powoduje to wyłączenie.
    stailaiker1
    Level 3  
    Niestety nie posiadam oscyloskopu. Z tego co słyszałem na reduktorze szumu, ten układ zabezpieczający jest dość skomplikowany. Jeśli tamten pan nie wie na jakiej zasadzie dziala, to ja raczej nie mam szans tego rozgryźć. Zauważyłem jeszcze ze przekaźniki do głośników nie zawsze zaskakują za pierwszym razem. Czasami nawet trzeba kilkanaście razy włączyć i wyłączyć żeby zaskoczyły. Podejrzewam układ 2sk389v ale kupiłem niby używane ale były to jakieś chińskie podroby. Nawet nie ruszył na tych chińskich podwójnych jfetach. Dźwięk w słuchawkach też znilkł były tylko trzaski. Próbowałem dwa oba te same efekty. Na szczęście po wlutowaniu starego wszystko wróciło do normy czyli tak jak było przed zmianą.
  • Tespol
    Menuet
    Level 17  
    Witam,
    Tak się zastanawiam, że skoro przed Twoja naprawą wzmacniacz w zasadzie działał prawidłowo, a wymieniłeś głównie kondensatory, to czy nie pomyliłeś się z jakimś co do jego polaryzacji? Mam wrażenie, że wzmacniacz się wyłącza przez składową stała na wyjściu. Mierzyłeś napięcie na wyjściu? Może któryś z nowych kondensatorów ma za duża upływność?

Pozdrawiam,
    Menuet
    kris8888
    Level 34  
    stailaiker1 wrote:
    Problemem okazał się być jeden maly tranzystor w końcówce mocy.

Który mały tranzystor? Wrzuć schemat i wskaż go na schemacie. Jeśli od wejściowej pary różnicowej to powinien być wymieniony razem z drugim tranzystorem z pary albo przynajmniej dobrany na podobne wzmocnienie. W przeciwnym wypadku może być problem ze stałym napięciem na wyjściu wzmacniacza.
    stailaiker1
    Level 3  
    Dziękuję za pomoc. Reszta tranzystorów sprawna. Miałem podejrzenie, że coś jest nie tak z 2SK389V. Podmieniłem na taki sam i efekt żaden, czyli wzmacniacz wyłącza się na godzinę 10 jeśli podpięte są oba czincze. Jeśli odepnę prawy, to na lewym kanał gra poprawnie. Zauważyłem, że jeden podwójny rezystor ma zawyżony opór. Na lewym kanale ma 0,3? a na prawym 0,9-1?. Ciężko było go dostać ale jest już w drodze. Dam znać co i jak po wymianie.
  • Helpful post
    Sanjose
    Level 29  
    Nie oczekuj trafnych porad skoro sam podajesz mało szczegółowe informacje tak jak by każdy znał ten sprzęt od podszewki.

Padła prośba o schemat tego wzmacniacza. Tu na forum są ludzie dla których ten układ zabezpieczeń może okazać się prosty jak budowa cepa.
  • Helpful post
    jozgo
    Level 39  
    stailaiker1 wrote:
    Na lewym kanale ma 0,3? a na prawym 0,9-1?.

Sprawdź rezystory emiterowe. Z nich jest brane napięcie (informacja o prądzie końcówki) do układu Protect
    Jeżeli jest tak jak piszesz to nie dziwne że układ Protect Over load się aktywuje i odłącza wyjście głośnikowe!!!
    Menuet
    Level 17  
    jozgo wrote:
    stailaiker1 wrote:
    Na lewym kanale ma 0,3? a na prawym 0,9-1?.

Sprawdź rezystory emiterowe. Z nich jest brane napięcie (informacja o prądzie końcówki) do układu Protect
    Jeżeli jest tak jak piszesz to nie dziwne że układ Protect Over load się aktywuje i odłącza wyjście głośnikowe!!!

Witam,
    Autor przecież napisał (nie bezpośrednio), że chodzi o rezystory emiterowe i jeden z nich ma zawyżoną wartość.

Pozdrawiam,
    Menuet
    jozgo
    Level 39  
    Menuet wrote:
    rezystory emiterowe i jeden z nich ma zawyżoną wartość.

" Toż żech napisał" aby to jeszcze dobrze sprawdził. Bo ta informacja była taka...
    Z pytajnikami?
    stailaiker1 wrote:
    Na lewym kanale ma 0,3? a na prawym 0,9-1?
    marada72
    Level 21  
    Ktory tranzystor w tym prawym kanale wymieniłes ? Wstawiles taki sam czy jakis zamiennik. Moze ten tranzystor, który wstawiles ma za duze wzmocnienie ( mozna by ten tranzystor sprawdzic w sprawnym kanale i porownac z tym co wstawiles nowy).
    Czy pod obciazeniem wyjść glosnikowych ( wpiete glosniki) mierzyles jakie jest napięcie stale na zaciskach glosnikowych ?
    Stopien wzmocnienia przed ukladem końcówki mocy jest zasilany niesymetrycznie, czy kondensatory na jego wyjsciu, ktore odcinaja skladowa stała tez wymieniłeś lub sprawdziles czy nie maja upływnosci ?
    stailaiker1
    Level 3  
    Wymieniłem dziś ten podwójny rezystor. Żadnych zmian. Dalej to samo. W sumie to już wymieniłem wszystkie tranzystory i kondensatory w prawej końcówce mocy. Plus parę podejrzanych rezystorów. Diody wydają się być w porządku. Jutro zamienię tranzystory końcówki mocy stronami. Z lewej na prawa. Może jakiś tranzystor jest nazwijmy to chiński i nie działa dobrze. Dzięki za pomoc. Podsyłam schemat w załączniku, jakby ktoś to angielskie cudo chciał zobaczyć.
    SlawekKedra
    Level 42  
    Czy to wyłączanie nastepuje również wtedy kiedy głośniki nie są podłączone do wzmacniacza?
    stailaiker1
    Level 3  
    Tak. Czy podłączone głośniki czy nie dzieje się tak samo.
    Menuet
    Level 17  
    A co z pomiarem napięcia stałego na wyjściu? To jest dosyć istotna rzecz...

Pozdrawiam,
    Menuet
  • Helpful post
    jozgo
    Level 39  
    Jeżeli miałeś uszkodzony ten podwójny rezystor emiterowy, Chociaż tu chyba kolektorowy,
    To sprawdź tranzystory w tym układzie.
    Przede wszystkim Q832, Q934.
  • Helpful post
    SlawekKedra
    Level 42  
    Sprawdź jakie jest napięcie w punkcie TP11 w chwili kiedy zostanie przekroczony próg wyłączenia i wzmacniacz odłączy przekaźnik. Ten test przeprowadź bez głośników.
  • Helpful post
    jozgo
    Level 39  
    SlawekKedra wrote:
    Sprawdź jakie jest napięcie w punkcie TP11

Ale w tym punkcie to wystarczy impuls by przerzutnik z Q939 i Q940 zadziałał.
    Dobrze myślę?
  • Helpful post
    SlawekKedra
    Level 42  
    Tak ale potrzebujemy wiedzieć jakie jest tam napięcie w chwili wyłączenia ponieważ potrzebujemy wiedzieć co konkretnie powoduje w efekcie końcowym wyłączenie przekaźnika. Na tą chwilę tego nie wiemy, zatem musimy się jakoś dowiedzieć np. zbierając informacje o napięciach panujących w różnych miejscach układu.
    stailaiker1
    Level 3  
    Sprawdzilem. Tp11 pokazuje 160mv. Gdy natomiast położę minusowa końcówkę miernika do obudowy a plus do Tp11 to jestem w stanie podkręcić potencjometr głośności do 12 :30. Pozniej włącza się protect. Nie puszczając końcówek miernika. Wzmacniacz wychodzi z trybu protection po około 10 sekundach. Wczesniej nigdy nie wstał z trybu protection bez wyłączania wyłącznikiem. Natomiast przekaźnik głośnikowy nie zawsze się włączał. Czasem trzeba było wyłączyć kilkanaście razy zanim zatrybil. Jednak gdy trzymam końcówki miernika w pozycjach jak wyżej to przekaźniki zaskakuje zawsze za pierwszym razem. Wracając do podpowiedzi. Gdy trzymam plus na Tp11 i podkręcam potencjometr głośności to nic się nie zmienia na mierniku. Skacze tak około 160mV i na 10 godzinie przechodzi w protection. Te dwa transystory q832 i q943 wydają się być sprawne. Mierzyłem napięcia na końcówce mocy i gdzie się da jeszcze. Wszędzie w miarę prawdziwe oprócz tego protection. Jutro sprawdzę całe to protection z kondensatorami rezystora i diodami jeszcze raz. PS strasznie ciezko się wylutowuje z tej płytki. Dzięki za pomoc. Teraz jest nadzieja
    jozgo
    Level 39  
    stailaiker1 wrote:
    Te dwa transystory q832 i q943 wydają się być sprawne.

Jak możesz to na próbę wymień.
    SlawekKedra
    Level 42  
    stailaiker1 wrote:
    Gdy trzymam plus na Tp11 i podkręcam potencjometr głośności to nic się nie zmienia na mierniku. Skacze tak około 160mV i na 10 godzinie przechodzi w protection.

Tym sposobem wykluczyliśmy ten układ od TP11 w lewo.
    Zmierz napięcia na anodach D946, D947, D948 kiedy układ się wyłączy.

stailaiker1 wrote:
    PS strasznie ciezko się wylutowuje z tej płytki

W zasadzie powinno się wylutować tylko uszkodzone elementy.
    jozgo
    Level 39  
    A to Cię Sławku nie zastanawia?
    stailaiker1 wrote:
    Gdy natomiast położę minusowa końcówkę miernika do obudowy a plus do Tp11 to jestem w stanie podkręcić potencjometr głośności do 12 :30. Pozniej włącza się protect. Nie puszczając końcówek miernika. Wzmacniacz wychodzi z trybu protection po około 10 sekundach. Wczesniej nigdy nie wstał z trybu protection bez wyłączania wyłącznikiem. Natomiast przekaźnik głośnikowy nie zawsze się włączał. Czasem trzeba było wyłączyć kilkanaście razy zanim zatrybil. Jednak gdy trzymam końcówki miernika w pozycjach jak wyżej to przekaźniki zaskakuje zawsze za pierwszym razem.

Może tez problem z R949, R950 jeżeli układ reaguje na, wielką przecież, rezystancję miernika.
    SlawekKedra
    Level 42  
    jozgo wrote:
    A to Cię Sławku nie zastanawia?

Tak, to jest zastanawiające ale na tą chwilę nie jestem w stanie tych spostrzerzeń wykorzystać w jakikolwiek sposób. Mogę to jedynie przyjąć jako informację do późniejszego wykorzystania.

jozgo wrote:
    oże tez problem z R949, R950 jeżeli układ reaguje na, wielką przecież, rezystancję miernika.

Nie wydaje mi się aby problemem były te rezystory. Jeśli chodzi o ścisłość to układ reaguje na przyłożenie sond pomiarowych do konkretnych punktów. Nie jest natomiast oczywiste że to rezystancja wewnętrzna miernika powoduje reakcję. Zaryzykuję twierdzenie że reakcję wywoła także przyłożenie samych sond miernika (bez podłączonego do nich miernika), do tych samych punktów.
    stailaiker1
    Level 3  
    Po wymianie tych dwóch transystorow wzmaczniacz ożył. Tzn działa poprawnie. Wielkie dzięki panowie. Już myślałem że zaliczy szrot. PS po wylutowaniu tych transystorow zmierzyłem je miernikiem. Wydawały się być ok. Ale wstawiłem nowe i okazało się że któryś był uszkodzony. Nie wiem który bo wstawiłem dwa jednocześnie.
    jozgo
    Level 39  
    stailaiker1 wrote:
    PS po wylutowaniu tych transystorow zmierzyłem je miernikiem. Wydawały się być ok. Ale wstawiłem nowe i okazało się że któryś był uszkodzony.

Właśnie dlatego prosiłem "Wymień na próbę".
    Coraz częściej się tak zdarza.