Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawy problem z radiem Taraban

21 Paź 2005 20:57 2900 22
 • Poziom 11  
  Witam szanownych Panów Elektroników, mam stare radio Taraban w tej chwili nie pamiętam dokładnie serii (jest bardzo podobne do ślązaka, dość charakterystyczne, każdy takie ma i wszystkie były robione prawie tak samo).

  Ten ciekawy problem to brak szumu na jakimkolwiek zakresie,
  tak jakby część m.cz. była odcięta od demodulatora.
  (obojętnie czy to UKF-było przestrojone i działało, czy długie)

  Napiszę teraz co sam sprawdziłem:
  -wzmacniacz m.cz. (UL1481 jak dobrze pamiętam)
  -regulacja dźwięku i tonów (wytarte potencjometry-wymienione)
  -demodulator i układ UL1211 (z demodulatora sygnał przechodzi na głośnik)
  -część wzmacniacza w.cz. do C30 (dotykając tam pensetą słychać silny szum na długich, UKF-cisza [C30-trymer przed wzm. w.cz. do ant. ferryt.])
  -tranzystory BF194 (5)

  Dalej nie wiem co robić, może to wina przełączników, ale te także sprawdziłem. Zimnych lutów także brak. BArdzo proszę o jakieś pomysły bo mi się skończyły.
 • RenexRenex

 • Poziom 27  
  Rozumiem,że te scalaki wymieniłeś,ewntualnie co do końcówki mcz to łatwo sprawdzić.Popatrz na oporniki zasilające poszczególne tranzystory- szczególnie obw heterodyn- często padają i same tranzystory.To stare radio,może być pęknięcie na druku, zimny lut przy przelączniku zakresów etc.Weź schemat do ręki o ile nie masz za dużo wprawy i kolejno ryć obwody-innego wyjścia nie ma.
 • RenexRenex
 • Poziom 21  
  Sprawdź, czy przy przełączaniu przełącznikami zakresów słychać trzaskanie w głośniku...
  ... a następnie wymień kondensatory ceramiczne w pośredniej - powinno pomóc - powodzenia ;)
 • Poziom 17  
  Witam. Kondensatory w obrębie UL 1211, to najczęstsza przypadłość w tym odbiorniku. Warto też pokręcić PR-kiem.
 • Poziom 14  
  Bardszo dawno temu naprawiałem kilka takich odbiorników oczywiście wtedy były na topie i zastosuj się do zaleceń kolegów Gwarycha i Zbynio1.
  Spróbuj ruszyc pr-kiem w pcz i wymieniaj kondensatory jakieś 1...100nF lub sam przełącznik zakresów domyślam się, że sprawdziłeś napięcia zasilania układów scalonych i tranzystorów.
  Powodzenia
 • Poziom 11  
  Dziękuję za zainteresowanie.
  Odpowiadam na pytania:

  -Ul1211 wymieniłem, mierzyłem napięcia na AM 11V (jak na schemacie) na UKF za niskie 8V na schemacie chyba 9V Demodulator AM działa natomiast FM nie jestem przekonany, podłączyłem generator ok 50Hz na we przed układem i słychać "bzykanie" więc chba tak.

  -sprawdziłem diody (5szt.) wszystkie dobre i obwody pol. trazystorów prawi wszystki U w normie tylko w głowicy UKF były jakieś odchyłki, ale to chyba nie wyjaśnia braku szumu. MIałe kiedyś usterkę że wymieniałe tr. w głowicy, ale szum był (cichy) i nie można było złapać żadnej stacjii.

  -przełączniki sprawdziłem omomierzem i wszystko wydaje się być w normie

  -zimne luty-opukałem płytkę, ale od czasu do czasu słychać jakieś trzaski
  może związane z przełącznikami,

  -pojemności dookoła UL1211 to same kondensatory ceramiczne, żaden z nich nie jest zwarty, sprawdzę jeszcze raz-to trudne bo raczej trzeba wylutowywać, utrata pojemności chyba im nie grozi?

  -sprawdziłem zasilanie głowicy R 1k przez który to idzie jest OK

  Dużo tych problemów może coś razem eymyślimy, jeszcze raz dzięki.

  -co do kręcenia PR-kiem co częsta przypadłość, ale wymieniłem i nic, wymieniłem też C za tym PR-kiem.
 • Poziom 23  
  Miałem kiedyć coś takiego i był przebity kond. od deemfazy tzn. zaraz za detekt. FM do masy pojemność parę nF
 • Poziom 37  
  1.2 - 1.4 V na 5p. UL1211 . Jeżeli jest inaczej- zapomnij o szumach nawet. W ogóle to obmierz go dookoła. Dokładnie.
 • Poziom 35  
  Sprawdź, czy nie masz czymkolwiek zwartego sygnału w.cz./p.cz. do masy. A najlepiej to w ciemno podstaw UL1211 i powinno być dobrze...
 • Poziom 37  
  andk1eltd napisał:
  A najlepiej to w ciemno podstaw UL1211 i powinno być dobrze...
  Piotrek Hojka napisał:
  UL1211 wymieniłem,
  Na 100 podejrzeń o uszkodzenie ukladu UL1211 jedno jest słuszne; robiąc przez 15lat te radyjka może z 5 razy układ byl uszkodzony. Jego wymiana jest albo dla początkujących, albo zupełnie jako ostatnia czynność naprawcza.
 • Poziom 21  
  Jeszcze raz te kondensatory ceramiczne dookoła układu warto wymienić, one nie pokażą przebicia na multimetrze i nie tracą pojemności, łapią po prostu jakiś upływ po podaniu odpowiedniego napięcia jak się zestarzeją, a może od wilgoci, i to sprawia problem - możesz to wstępnie sprawdzić, choć metoda nie jest najpewniejsza - podgrzej je po kolei dość mocno lutownicą transformatorową, aż się lekko "spocą" parafiną, czasem wtedy przez moment "zagada" - pojawi się sygnał znaczy, o ile do tej pory coś jeszcze nie padło od wielokrotnego sprawdzania ;) i pokręć PR-kiem

  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Sprawdź napięcia na UL1211, może być przywarty któryś z filtrów.
  13,14 n. około 10V
  12,10 n. 2,1V
  2, 8 n. 3,3V
  1 n. 2,8V
  6 n. 0,65V
  na 5 n. reguluje się PR-kiem na około 1,37 do 1,4V dla FM.W filtrach pod obudowami też są kondensatory.
 • Poziom 11  
  No to tak:
  napięcia na UL1211 są prawie takie same jak na schemacie
  ponadto zrobiłem eksperyment: odciąłem dławik od nużki 5 czyli WE układu 1211 szumu dalej nie było tzn że część w.cz. jest dobra. Teraz to już naprawdę nie wiem co robić. Sprawdzać kondensatory w filtrach to masakra na płytce. Chyba sobie daruję to radio.

  Wracając do napięć to są trochę zaniżone w stosunku do schematu.
  Dziękuję za odpowiedzi, życzę wszystkim udanych napraw :)
 • Poziom 37  
  Piotrek Hojka weź się do roboty! Z UL1211 nie ma "prawie". Na p. 9 0.02V gra rolę! Obmierz to i napisz.
 • Poziom 11  
  Prawie jak z moją mama kiedy każe mi sprzątać w pokoju.

  Porównywałem z inny radiem z tym scalakiem i napięcia są inne niż na schemacie, więc myślę że nie są one aż tak ważne. Sprawdzałem jeszcze notę tego układy i tam jest napisan , że pracuje poprawinie w pewnym zakresie napięć zasilających, to skoro zasilanie może się "trochę " różnić to i napięcia na poszczególnych nóżkach też mogą być "troszeczkę" inne.

  Myślę, że usterka nie leży w tym układzie (może leży gdzieś w dalszym "pobliżu").

  Co do filtrów to nigdy nie słyszałem żeby to ktoś wymieniał, dalej sprawdzanie wszystkich elementów po kolei raczej nie bardzo, może to by coś dało pod warunkiem, że nic tym sprawdzaniem nie uszkodziłem.
  No to pozdrawiam wszystkich cierpliwych serwisantów! Pa!
 • Poziom 37  
  Mama? Milo mi! Nie chcesz naprawiać ani się uczyć? -to nie! http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/CEMI/ul1211.pdf
  Chodzi o to, że jedne napięcia mogą być z dużą tolerancją, inne nie. W końcu jakie różne napięcia mogą być na bazie, jeśli emiter jest na masie? Na kolektorze owszem, może być różnie.
  I filtry wymienialem...
 • Poziom 15  
  Witam
  Zaraz mnie tu ktoś objedzie że uczę partyzantki ale sam tak robiłem: Brałem inne sprawne radio (np TRABANT) i lutowałem krótki drucik na wyjściu p.cz. FM oraz lutowałem krótki (krótki!!!) drucik na wejście p.cz. uszkodzonego. Jezeli pośrednia i m.cz. sprawne to musi zagadać z odległości kilkunastu cm. Ewentualnie można mikro skorygować strojenie filtrami jakby 10.7 nie było w którymś radiu 10.7 - ale lepiej nie jak nie trzeba. Pozdro RUBIK
 • Poziom 37  
  Podstawianie elementu lub kawałka sprzętu to praktyka ok. Za to na pewno jeszcze nie pora na kręcenie jakimkolwiek filtrem!

  Dodano po 17 [minuty]:

  Akurat też 'morduję' jednego Tarabana i nawet mi wydawało się, że pora na wymiane UL1211. Wymieniłem- i jak myslicie- potrzebnie? Oczywiście nie. Pierwszy chyba raz: popuszczał elektrolit 47µ.
 • Poziom 11  
  Może jak zdobędę miernik pojemności to coś poradzę, ale narazie to wyniosłem to radio do piwnicy. Co z oczu to i z serca!
  pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  witam niech i ja dodam cos od siebie .byl zakład czy uruchomię" tylko"
  MK2500 ,też posiada tą kostkę napięcia napięcia a potem wszystko proste
  juz działa też na ukf u mnie był kond między kostką a filtrem pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Pietrek,przepraszam ale napisz jak sprawdziles UL1481.
 • Poziom 11  
  1481 sprawdziełem w ten sposób, że podałem sygnał na we tego układu (jakieś 50Hz) i usłyszałem jes w gośniku, podałem sygnał również za demodulatorem i to również słyszałem w głośniku. Każde wogóle dotknięcie palcem płytki słychać w głośniku) czyli wzmacniacz m.cz. napewno sprawny. Pisałem juz o tym na początku.
  pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Jeśli interesuje Cie jeszcze ten problem, bo już mija prawie pół roku, to proponował bym Ci sprawdzić gniazdo dodatkowego głośnika z tyłu radia. tam najczęściej znajdziesz zimny lut, lub zły styk rozłączający głośnik główny i dodatkowy. Pozdrawiam.