Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop ASUS N61VN - Windows 10 - Nie bootuje bez wejścia do BIOS

1mentos 19 Mar 2021 11:59 216 6
 • #1
  1mentos
  Level 11  
  Witam,

  Może ktoś pomoże ? ;-)

  Męczyłem zasyfionego starego laptopa ojcu z fabrycznym Win 7. Zainstalowałem 10kę, pełno problemów ze sterownikami grafiki, WiFi, itp., ale w końcu udało mi się z prawie ze wszystkimi poradzić. Zostały dwa. Otóż nieważne jaka jest sekwencja w BIOS bootowania lapek nie chce wystartować. Trzeba przy włączaniu przytrzymać F2/otworzyć BIOS i bez żadnych zmian od razu F10, Save OK i startuje/pracuje normalnie. Tragedii nie ma ale trochę to upierdliwe. Zaktualizowałem BIOS z 207 do 209 czyli najnowszego jaki znalazłem, ale nic to nie dało. Nic przy starcie w DVD czy gniazdach USB nie siedzi i zawsze to samo "Reboot and Select proper Boot device". Wciskanie "any key" nic nie daje, powiela się ten sam komunikat. Zmiany w tych ustawieniach też nic nie dają, to znaczy zaraz po zmianie i zapisaniu lapek wystartuje, ale potem po zamknięciu znów to samo. Każdą kombinację testowałem. Co to może być bo już nie mam koncepcji a w sieci nic. Drugi problem chyba nierozwiązywalny. Kamerka do góry nogami. Nowe sterowniki ją blokują, nie ma obrazu, a przwrócone stare działają ale znów do góry nogami. Zainstalowałem taki programik ManyCam gdzie można ją obrócić i potem tą ustawiłem w Skype i tak już chyba zostawię chyba że ktoś coś jeszcze może zasugerować?

  Z góry dziękuję za pomoc/sugestie
 • #2
  mativ1987
  Level 12  
  może laptop za stary na 10 i problem jakiś z komunikacją jest
  pod Windowsem 7 nic takiego się nie działo?
 • #3
  1mentos
  Level 11  
  Na Win7 to był tak zapchany nie wiadomo czym, że startował z 5min a potem odpalenie czegokolwiek kolejne 5 i taka sama reakcja na kliknięcie czegokolwiek innego ;-), teraz to błyskawica normalnie ;-). Ale fakt, wcześniej tego problemu nie było. Wiem, że wszystkie problemy to pewnie przez niekompatybilność takiego starocia z Win10 i brak wsparcia programowego. Ale z tym BIOSem i startem to mnie to dziwi, przecież wówczas jeszcze nic WIN nie powinien mieć do rzeczy czy się mylę?
 • #4
  Gelip
  Level 34  
  Bateria CMOS ma 3V? Do którego portu SATA masz podłączony dysk. Z trzeciego screenshota wynika iż bios nie wykrywa dysku tylko napęd CD/DVD.
 • #5
  entermen
  Level 32  
  @1mentos
  Przywróć w biosie wartości fabryczne. Potem ustaw tak jak ma być i spróbuj wystartować.
  Sprawdź też baterię.
  Po wyjęciu baterii laptopa na chwilę i potem po starcie trzyma Ci ustawienia godziny w systemie?

  Odwrócona kamerka to problem ze sterownikiem.
  Poszukuj odpowiedniego po identyfikatorach lub może windows sam pobierze przez aktualizacje.
  Sprawdź to.
 • #6
  safbot1st
  Level 43  
  Zamieść jeszcze SMART dysku z CrystalDiskInfo.
 • #7
  1mentos
  Level 11  
  Win 10 wszystkie aktualizacje ma ściągnięte choć był z tym ogromny problem, by wystartowały. Ale po jakiś czyszczeniach ustawień wg neta się w końcu udało, zasysał całą noc skubany. Żadne sterowniki kamerki czy to ciągnięte przez Win10 po ich usunięciu, czy aktualizowane do najświeższych czy powrót do starych nic nie dawały - kamerka albo nie działała albo do góry nogami. Widać nie ma już wsparcia dla tego systemu, ale to rozwiązał ten programik ManyCam - da się go w Skype ustawić jako źródło obrazu z kamerki bez jego wcześniejszego odpalania. No a BIOS był przywracany do wartości fabrycznych oczywista, nic to nie dawało. Potem załadowałem też świeższy, ale podobny skutek. Dysk nie był fizycznie też przepinany wewnątrz a Win7 na nim startował dobrze, choć długo, więc nawet tego nie podejrzewam. Ale już nie miałem siły do tego lapka i oddałem ojcu bo potrzebował. Musi startować z wciśniętym F2, potem F10 i ENTER i wszystko działa. Przy okazji sprawdzę jeszcze z tą wyciągniętą bateria i trzymaniem czasu i zobaczymy.

  Dzięki wszystkim za sugestie