Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Obwody elektryczne w domu zasilanego jedną fazą

semco_1802 21 Mar 2021 20:55 1590 52
Ochrona Domu
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Wstyd Kolego że nie widzisz zależności IPZ L-N z bezpieczeństwem pożarowym.
    Podaj liczbowo kryterium pomiaru IPZ w celu realizacji bezpieczeństwa pożarowego.
    kkas12 wrote:
    Kolejna "norma" made in markus-19.
    Norma podaje kryteria liczbowe.

Kolego markus 19 - zmierzyć nie wystarczy, trzeba zinterpretować wyniki pomiaru.
  • Ochrona Domu
    markus-19
    Level 30  
    CYRUS2 wrote:
    Podaj kryterium pomiaru IPZ w celu realizacji bezpieczeństwa pożarowego.

Jest coś takiego jak IPZ które gwarantuje elektromagnetyczne wyłączenie, i jest to wartość liczbowa.
    Są nawet tabele gotowce z podaną max długością przewodu zależnie od ch-ki zabezpieczenia która gwarantuje elektromagnetyczne wyłączenie przy zwarciu.

Ale pomijając normy. Na logikę IPZ L-N może mieć dowolną wartość wg Ciebie?
  • Ochrona Domu
    markus-19
    Level 30  
    kkas12 wrote:
    Więc wyjaśnij powód dla którego w układzie TN mamy wykonywać pomiar impedancji pętli zwarcia pomiędzu L-N jeśli warunek SWZ jest spełniony dla L-PE?
    Wartość IPZ L-PE często bywa inna niż L-N.
    markus-19
    Level 30  
    kkas12 wrote:
    Inna to znaczy jaka? Większa, mniejsza?
    I jakie zagroże nie dla użytkownika to powoduje?

Poważnie pytasz czy "nakręcasz" dialog? Gdyby ktoś inny pytał nie miałbym takich wątpliwości...
    No ale odpowiem w skrócie ze prąd +rezystancja = wydzielanie ciepła. Zagrożenia pożarowe.
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Jest coś takiego jak IPZ które gwarantuje elektromagnetyczne wyłączenie, i jest to wartość liczbowa.
    Są nawet tabele gotowce z podaną max długością przewodu zależnie od ch-ki zabezpieczenia która gwarantuje elektromagnetyczne wyłączenie przy zwarciu.
    Nieprawda.
    Znasz fizykę ?
    Przewód grzeje się na jednostkę długości dlatego nie ma znaczenia jego długość
    pod kątem termicznym.

To podstawy doboru zabezpieczeń w instalacji.
    Istotny jest przekrój przewodu i sposób odprowadzania ciepła - nie IPZ.
    markus-19
    Level 30  
    CYRUS2 wrote:
    Nieprawda.
    Znasz fizykę ?

Tylko nie tą samą co Ty, bo wg mojej fizyki odpowiednia długość przewodu podłączona do biegunów L-N nie spowoduje zadziałania zabezpieczenia, ale na skutek przepływającego prądu będzie się jedynie nagrzewał.
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Poważnie pytasz czy "nakręcasz" dialog? Gdyby ktoś inny pytał nie miałbym takich wątpliwości...
    No ale odpowiem w skrócie ze prąd +rezystancja = wydzielanie ciepła. Zagrożenia pożarowe.
    Nieprawda.
    Prąd +rezystancja ≠ wydzielanie ciepła.
    markus-19
    Level 30  
    CYRUS2 wrote:
    Nieprawda.
    Prąd +rezystancja ≠ wydzielanie ciepła.

Dlaczego więc przewód się nagrzewa pod wpływem prądu? Dlaczego 10m Al nagrzewa się bardziej niż 10m Cu przy tym samym amperażu?
    kkas12
    Level 43  
    Zapomniałeś o napięciu i o czasie wyłączenia :)

Ale:
    Wartość płynącego prądu ograniczy prąd znamionowy zabezpieczenia, które spełnia warunek SWZ dla L-PE.
    Zwiększona rezystancja (zły styk) przewodu L została wykluczona pomiarem impedancji L-PE.
    Miernik w trakcie sprawdzenia warunku SWZ pomiedzy L-PE praktycznie wykluczył zwiększoną rezystancję żyły N.

Jednak idąc za ciosem można w obwodach trójfazowych mierzyć pętlę pomiędzy każdą fazą do PE, każdą fazą do N i pomiędzy fazami.
    A jak fantazja dopisze to i pomiędzy N-PE ;)

Ja nie twierdzę, że nie ma obiektów w których takie badanie jest wskazane wykonywać a może i należy je wykonywać. Ale mieszkaniówka (i nie tylko) na pewno do nich nie należy.

I gwarantuję ci, że jeśli którykolwiek z wykonawców zamieści w kosztorysie pozycje zawierające pomiar o którym piszesz to zostanie uznany za hohsztaplera i nawet nie będzie miał jak się bronić, bo twych "norm" minister w rozporządzeniu nie przywołał.
    A i w KNR'ach takiej pozycji też nie uświadczysz.
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Wstyd Kolego że nie widzisz zależności IPZ L-N z bezpieczeństwem pożarowym. Poza tym radzę przypomnieć sobie normy bo gwarantuje Ci że znajdziesz tam to co wg Ciebie jest moim wymysłem.
    Czekamy na wartości liczbowe, wynikające z przepisów - pomiary IPZ - pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
    markus-19
    Level 30  
    Nie przeciągając, Skandynawia ze względu na drewniane budownictwo ma bardzo daleko idące środki ochrony Ppoż. Myślę że nie jest to jedynie czyjś wymysł, a tak na prawdę efekt pracy i badań doświadczonych inżynierów. Pamiętać należy jednak że murowane domki też płoną...
    CYRUS2 wrote:
    Czekamy na wartości liczbowe, wynikające z przepisów - pomiary IPZ - pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.

To ja poproszę o potwierdzenie że wartość IPZ L-N może mieć np 5 Ohm

Dodano po 3 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Miernik w trakcie sprawdzenia warunku SWZ pomiedzy L-PE praktycznie wykluczył zwiększoną rezystancję żyły N.

A możesz powiedzieć jak?

Dodano po 7 [minuty]:

kkas12 wrote:
    gwarantuję ci, że jeśli którykolwiek z wykonawców zamieści w kosztorysie pozycje zawierające pomiar o którym piszesz to zostanie uznany za hohsztaplera i nawet nie będzie miał jak się bronić, bo twych "norm" minister w rozporządzeniu nie przywołał.

Wiem wiem, u nas jeszcze TNC z zerowaniem, a inżynier magister, a może nawet doktor nie może zaprojektować instalacji w mieszkaniu w bloku. O ile doktor może sobie zrobić uprawnienia, o tyle elektryk po zawodówce i z ogromnym doświadczeniem już nie.
    Wg mnie powinno się mierzyć zarówno "loop" jak i "line".

Dodano po 16 [minuty]:

CYRUS2 wrote:

Niestety nie jestem najlepszy z matmy więc wyników dla poszczególnych charakterystyk nie podam bo nie wiem skąd się to bierze. Jeśli ktoś czuje się na siłach matematycznych to proszę o kontakt. Chętnie to rozszyfruję. Obwody elektryczne w domu zasilanego jedną fazą

Dodano po 29 [minuty]:

No dobra. Tak na dobranoc.... Nie tylko wysokie IPZ jest niebezpieczne(I to w ROZDZIELNICY). Niskie również... Obwody elektryczne w domu zasilanego jedną fazą

Bo

Obwody elektryczne w domu zasilanego jedną fazą

Dodano po 57 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Jednak idąc za ciosem można w obwodach trójfazowych mierzyć pętlę pomiędzy każdą fazą do PE, każdą fazą do N i pomiędzy fazami.

Miałem już iść spać ale przeczytałem to...
    A Ty nie mierzysz? A skąd wiesz gdzie wystąpi uszkodzenie?
    Tak do przemyślenia 😉
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Wg mnie powinno się mierzyć zarówno "loop" jak i "line".
    Podaj kryteria i przepisy - czekamy na to.
    Amator chce mierzyć, ale sam nie wie jak.

Dobrze napisał Kkas12 zarzucając koledze markus 19 "hochsztaplerkę".

markus-19 wrote:
    Nie przeciągając, Skandynawia ze względu na drewniane budownictwo ma bardzo daleko idące środki ochrony Ppoż.
    Z tych bzdur nic nie wynika.
    W Norwegii jest IT a w Europie nie ma.
    W Norwegii jest miedzyfazowe 230V

Kolego markus19 - jak nie znasz polskich przepisów to nie pisz w tym dziale.
    Nie wprowadzaj celowo ludzi czytających forum w błąd.
    markus-19
    Level 30  
    CYRUS2 wrote:
    jak nie znasz polskich przepisów to nie pisz w tym dziale

Jeśli Ty znasz to przedstaw jaki konkretnie powinien być winik IPZ L-N? Czy nie ma to żadnego znaczenia?
    CYRUS2 wrote:
    W Norwegii jest IT a w Europie nie ma.

O IT nie wiele wiesz więc daruj sobie. Poza tym TN też w Norwegii istnieje.
    kkas12
    Level 43  
    Piszesz bzdury.
    Zamieszczasz wyrwane z kontekstu skany (nie podając źródła) w najmniejszym calu nie dotyczące tego o czym piszesz. Zasłaniasz się "słabością z matmy" co świadczy o tym że nawet nie wiesz co zamieściłeś, co z kolei jasno wskazuje iż pojęcia nie masz jak ową "wykładnię" w życie wcielić. Nie wiesz nic o ch-ce K i nie wiesz gdzie ma ona zastosowanie.

Bzdury waszeć głosisz.
    Bzdury których obronić nie potrafisz, bo obronić ich się nie da.
    Puść chłopie muzykę.
    Bo "normy" made in markus-19 istnieją tylko w twej wyobraźni.
    markus-19
    Level 30  
    kkas12 wrote:
    Nie wiesz nic o ch-ce K i nie wiesz gdzie ma ona zastosowanie.

Zamiast wytykać moje słabości i niewiedzę, napisz jak powinno być poprawnie. Jeśli IPZ L-N nie ma znaczenia napisz dlaczego, jeśli ma to napisz jakie być powinno. Po co tyle zbędnych słów?

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 wrote:
    Przewód grzeje się na jednostkę długości dlatego nie ma znaczenia jego długość

Wg Ciebie kolega CYRUS2 ma rację?
    kkas12
    Level 43  
    Nie skacz z kwiatka na kwiatek.
    Podaj normę która bezwarunkowo wymaga pomiaru impedancji pętli zwarcia pomiędzy L-N w obwodach jednofazowych a w obwodach trójfazowych również L-L.
    Podaj czas (oczywiście w oparciu o normę) w jakim ma nastąpić zadziałanie zabezpieczenia.
    Albo puść muzykę.
    markus-19
    Level 30  
    kkas12 wrote:
    Podaj normę która bezwarunkowo wymaga pomiaru impedancji pętli zwarcia pomiędzy L-N w obwodach jednofazowych a w obwodach trójfazowych również L-L.

Nie ma bezpośredniej normy która by to nakazywała, pośrednio natomiast już sam zapis iż instalacja nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt nakazuje zabezpieczenie instalacji przed skutkami termicznymi.

Dodano po 2 [minuty]:

kkas12 wrote:
    Podaj czas (oczywiście w oparciu o normę)

Do 5s w obwodach rozdzielczych.
    CYRUS2
    Level 42  
    markus-19 wrote:
    Nie ma bezpośredniej normy która by to nakazywała, pośrednio natomiast już sam zapis iż instalacja nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt nakazuje zabezpieczenie instalacji przed skutkami termicznymi.
    To zapewniają bezpieczniki.
    Nawet to trzeba koledze markus 19 klarować do czego służą bezpieczniki !
    Przy doborze bezpiecznika nie ma mowy o IPZ .

Więc skończ kolego z wciskanen "kitu" o pomiarze IPZ w obwodzie L-N.
    Jako zabezpieczenie przed pożarem.
    zbich70
    Level 43  
    Wystarczy tej jałowej dyskusji. Autor pytał o ilość obwodów.
    Odpowiedzi padły.

Edit:
    Na prośbę autora otwieram. Dyskutantów proszę o powstrzymanie się od komentarzy, dopóki Autor się nie odezwie.
    semco_1802
    Level 14  
    Podsumowując, rozdzielnia będzie przygotowana na ewentualną późniejszą zmianę zasilania z 1fazy na 3fazy.
    CYRUS2 wrote:
    A gdzie przpięciówka ?
    Gdzie uziom, GSW i połączenia wyrównawcze główne ?

Co do uziemienia będzie ono zrobione dopiero jak będę wymieniał WLZ wraz z wymianą licznika oraz wyniesieniem go na zewnątrz budynku, bo w chwili obecnej nie mam takiej możliwości.