Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację, aby wychłodzić dwa pokoje?

szarik1404 19 Mar 2021 18:53 648 11
    szarik1404
    Level 13  
    Witam. Mieszkam w małym bloku na 1 piętrze pod dachem. W upały jest b. gorąco, więc planuje zamontować klimatyzacje. Mam jednak problem jakie rozwiązanie byłoby dobre. Najtańsza wersja to zawiesić w przedpokoju naprzeciw drzwi do dwóch pokoi, jeden ma 15 m2, drugi około 20. Pytanie jednak, czy da się tak wychłodzić te pokoje? Przedpokój ma 3 m na 1,2 m. Tak to wygląda z perspektywy splita.
    Caparso13
    Level 4  
    W przedpokoju między pokojami albo najlepiej przed wejściami do nich jeśli to możliwe przy takim metrażu 5 KW powinno w zupełności wystarczyć
    szarik1404
    Level 13  
    Czyli na przeciw drzwi od pokojów będzie dobrze? Jeden fachowiec był, ale mówił coś o 3,5 kW. Te trzy pomieszczenia - dwa pokoje i korytarz mają w sumie 36 m2, ale pokoje są mocno nasłonecznione od południowo zach. strony. Planuje co prawda żaluzje zewnętrzne, kolega pisze o 5 kW. Boje się że z korytarza będzie lodówka, a w pokojach słabo się wychłodzi. W tym mniejszym potrafi być 33 stopnie.
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Mieszkanie jest twoje czy wynajmujesz? Jeżeli twoje to klimatyzator w każdym pomieszczeniu no i teraz jeszcze pytanie czy dajesz split czy multi. Tu nie ma co oszczędzać bo będziesz narzekał.
    szarik1404
    Level 13  
    Wiem, że multi byłoby idealne, ale niestety jest bariera finansowa.
    jimasek
    Ale to co szukasz u nas usprawiedliwienia dla twojej kiepskiej decyzji? Jak nie masz kasy kup splita a do drugiej lokalizacji połóż rurki i przewody kupisz jak będziesz miał finanse. Oczywiście musisz mieć miejsce na dwie jednostki zewnętrzne. Taka moja rada.
    szarik1404
    Level 13  
    Nie szukam usprawiedliwienia, rozumiem że to gorsze wyjście, ale obiecuje, że napisze jak bardzo, bo w kwietniu mam zamówionego fachowca, będzie dla potomności.
    Caparso13
    Level 4  
    Multi w takim małym metrażu to chyba jakiś żart! Niepotrzebne koszta 9
    viktor1950
    Level 22  
    szarik1404 wrote:
    Wiem, że multi byłoby idealne, ale niestety jest bariera finansowa.

"Jeśli chcemy zmniejszyć koszty związane z zakupem i montażem systemu klimatyzacji w systemie SPLIT możemy wybrać wariant DUO inaczej zwany również TWIN, w którym do jednego agregatu zewnętrznego podłączone są dwie jednostki wewnętrzne, posiadające wspólne sterowanie. W praktyce oznacza to, że nie będziemy mieć możliwości autonomicznej pracy poszczególnych jednostek wewnętrznych, jak to jest w typowych układach MULTI."
    szarik1404
    Level 13  
    Caparso13 wrote:
    Multi w takim małym metrażu to chyba jakiś żart! Niepotrzebne koszta 9[/quote Czyli to rozwiązanie jest wystarcząjace]?
    szarik1404
    Level 13  
    Jednak zapadła decyzja-dwie osobne jednostki do każdego z pomieszczeń, wyjdzie 1000 zł taniej niż multi.
    jimasek
    Myślę że nie będziesz żałował.