Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant/Tasmota HTTP + obudowa

p.kaczmarek2 20 Mar 2021 14:09 2130 7
  • Sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant/Tasmota HTTP + obudowa
    Witajcie moi drodzy
    Przedstawię tutaj mój sieciowy sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant poprzez Tasmota HTTP. Sterownik oparty jest o PIC18F67J60 i dodatkowo oferuje m. in. odczyt temperatury, budzik, przyciski, niezależny panel WWW oraz szerokie możliwości konfiguracji.

Wstęp
    Projekt powstał by lepiej zapoznać się z działaniem IoT i HA.
    Projekt oferuje:
    - kompatybilność z Home Assistant i aplikacją Tasmota Control na Androida (dzięki użyciu Tasmota HTTP)
    - niezależny od Home Assistant panel WWW (ale przez Home Assistant też można wszystkim sterować)
    - sterowanie 4 przekaźnikami poprzez panel lub HA
    - możliwość dodania karty rozszerzeń z dodatkowymi 10 przekaźnikami (lub wiecej)
    - funkcjonalność budzika/buzzera
    - odczyt temperatury z termometrów na I2C (wraz z wykresami na własnej stronie WWW oraz przesyłaniem ich do Home Assistant)
    - możliwość dokonania konfiguracji przez USB
    - synchronizacja z czasem z internetu poprzez NTP
    - własna pamięć EEPROM (przydatna gdy chcemy używać sterownika bez parowania go z Home Assistant)
    - wsparcie statycznego IP oraz DHCP

Zawartość płytki i jej projekt
    Większość elementów użytych w projekcie już miałem i znałem z wcześniejszych prób.
    Sercem układu jest 'Ethernetowy' mikrokontroler PIC18F67J60 który zasadniczo ma wszystko w sobie co potrzebne do zrealizowania takiej komunikacji (to tak jakby ENC28J60 + mikrokontroler w jednym).
    Do niego oczywiście podłączone jest odpowiednio gniazdo na złącze RJ45 ze zintegrowanym transformatorem sygnałowym, tzw. 'magjack', tutaj JXD1-0008NL.
    Zasilanie układu podłączane jest przez wtyk usb typu C. PIC zasilany jest z 3.3V, więc dodatkowo na płytce jest regulator LDO 3.3V - MIC2940.
    Złącze USB na płytce też pełnić funkcję komunikacyjną - do niego podłączony jest MCP2221, konwerter USB<->UART, który z kolei podpięty jest do UART od PICa.
    Dodatkowo w wolnym miejscu na płytce umieściłem 6 pamięci 24AA256, wszystkie na jednej szynie I2C. Trochę tych pamięci mam, z tego powodu wybrałem je zamiast karty SD.
    Na magistrali I2C jest jeszcze zamontowany powierzchniowo malutki termometr TC74 (bardziej do testów i bo 'było miejsce', bo odczytana przez niego temperatura będzie nieco zawyżona przez grzanie się układu).
    Piny IO PICa prowadzą do 4 niezależnych przycisków, 4 diod LED oraz 4 przekaźników sterowanych tranzystorami BC847.
    Same przekaźniki to SRD-05VDC-SL-C.
    W środku dodatkowo jest buzzer, by móc realizować też np. funkcję budzika.
    Płytka posiada też diodę zieloną 'standby' oraz wyprowadzony przycisk RESET.
    RESET można też wywołać zdalnie poprzez MCP2221 (poprzez jego GPIO). Służy do tego osobny tranzystor i zworka 'CDC_RST'. To z myślą o ew. programowaniu poprzez bootloader UART.
    Płytka posiada też wyprowadzone dodatkowe piny oraz I2C w celu umożliwienia jej rozwoju poprzez zrobienie jej prostej nakładki z dodatkowymi przekaźnikami.
    Z boku płytki wyprowadzone jest złącze ICSP by można było tez ją łatwo programować PICKITem.
    Projekt został zrobiony w Eagle, wymiary to 10cm na 7.6cm. Limit 10cm jest podyktowany cenami w płytkarni (płytki o wymiarach do 100mm na 100mm są najtańsze).
    Projekt PCB:
    (co do tych dziwnych zworek na płytce - są one dane na wypadek gdybym chciał łatwo podpiąć np. przekaźnik na inny pin. Po prostu projekt był robiony po trochę nocami/weekendami i nie byłem pewny, czy wszystko jest ok, to chciałem sobie zostawić furtkę do łatwych modyfikacji)

Schemat:
    PIC18F67Re...em.png.zip Download (106.92 kB)Points: 2 for user
    Pliki źródłowe Eagle:
    PIC18F67Re...-eagle.zip Download (126.24 kB)Points: 2 for user
    Gerbery które wysłałem płytkarni:
    PIC18F67Re...erbers.zip Download (344.56 kB)Points: 2 for user

Lutowanie
    Samo PCB zleciłem w płytkarni. Zamówiłem 5 sztuk, czyli najtańsza opcja:
    Puste PCB:
    Początek lutowania:
    Pierwszy funkcjonalny układ - PIC, rezonator, układ zasilania, MCP2221, złącze programowania. Na tym etapie już sprawdzałem czy PIC działa (lutuję tanią lutownicą i do tego słabo widzę, więc chcę na wczesnym etapie wiedzieć czy wszystko jest OK):
    Już gotowe układy Ethernet (komunikacja też już działa), pierwszy przekaźnik:
    Ciąg dalszy lutowania (po paru miesiącach przerwy), dostawa złącz KF300 3 pin:
    Już z buzzerem oraz z dodatkowym termometrem TC74A na dłuższym przewodzie (jeden TC74A jest w obudowie SMD na płytce, drugi jest w obudowie TO220 na kabelku):
    Prawie gotowa wersja, częściowo wyczyszczona z topnika:
    Gotowa wersja, jeden telefon z Tasmota Control drugi ze stroną WWW z PICa:

Obudowa
    Obudowę zaprojektowałem w Blenderze i wydrukowałem z filamentu PLA na mojej drukarce Ender 3 PRO.
    Na początek naniosłem sobie dokładniejsze wymiary płytki:
    Przeniosłem je do Blendera.
    Pierwszy wydruki, przymiarka:
    Druga wersja:
    Przymiarka, wersja bez wierzchu:

Końcowy projekt:
    Końcowy efekt:
    Sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant/Tasmota HTTP + obudowa Sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant/Tasmota HTTP + obudowa Sterownik przekaźników kompatybilny z Home Assistant/Tasmota HTTP + obudowa
    Obudowa oczywiście wymaga dodatkowo wydrukowania przycisków które by wystawały z obudowy i dotykały tactile switchy.

Program na PC do resetowania układu przez USB
    Program ten powstał ponieważ początkowo planowałem opracowanie bootloadera na USB (a właściwie UART), lecz ostatecznie uznałem, że taki bootloader jest zbędny bo i tak mam ICSP wyprowadzone na obudowę.
    Mimo wszystko go tu opiszę.
    Program ten wykorzystuje dodatkowe cyfrowe GPIO od MCP2221 w celu zwarcia pinu MCLR od PICa do masy.
    Program korzysta z dwóch bibliotek:
    - MCP2221 HID Library- Author: Zak Kemble, contact(malpa)zakkemble.co.uk
    - HIDAPI - Multi-Platform library for communication with HID devices. - Alan Ott Signal 11 Software
    Całość zmieściłem w pojedynczym, prostym do skompilowania projekcie Visual Studio - nie trzeba pobierać żadnych dependencji, załącznik poniżej:
    mcp2221_re...210306.zip Download (25.83 kB)Points: 2 for user
    Zrzut ekranu z działania:
    Kod:
    Code: c
    Log in, to see the code

Dodam tylko, że jest tutaj potencjalna pułapka dla początkujących. MCP2221 pozwala zapisać sobie w pamięci konfigurację i pamięta ją po odłączeniu zasilania. Jeśli skonfigurujemy go tak, że domyślnie pin resetujący mój układ jest wysoki i zapiszemy tą konfiguracje poprzez mcp2221_saveGPIOConf(myDev, &gpioConf); to potem już nie uruchomimy w żaden sposób normalnie mojej płytki, bo PIC będzie ciągle w stanie RESET.

Czas z internetu poprzez NTP
    Program na PIC18F67J60 regularnie pobiera czas z internetu poprzez protokół NTP. Oczywiście czas odliczany jest też lokalnie, ale na płytce nie ma rezonatora kwarcowego zegarkowego i na dłuższą metę bez synchronizacji z internetem powstałyby szybko duże przekłamania w pokazywanej godzinie.
    Pobór czasu z internetu sprowadza się tylko do wysłania jednego pakietu w trybie bezpołączeniowym (UDP) i odebrania na niego odpowiedzi. PIC radzi sobie z tym i jednocześnie może obsługiwać UDP i TCP (jako serwer HTTP).
    Struktura pakietu:
    Code: c
    Log in, to see the code

Szczegóły wysyłania/odbioru znajdują się w kodzie.

Ostateczna wersja firmware
    Kod napisany jest w Mikro C ale nie ma to większego znaczenia, bo funkcje są wydzielone tak, że można łatwo go przenieść na inny kompilator czy tam platformę. Całość podzielona jest na pliki:
    Nazwa pliku Krótki opis
    interrupt.cimplementacja przerwań, obsługa timera zliczającego czas, bufor kołowy od UART, funkcja odczytująca linię z UART (dla linii komend)
    memory.cobsługa pamięci poprzez I2C (wspierane zarówno są single-byte write oraz page-write, lecz funkcje od page nie obsługują multi page write, szczegóły w nocie katalowej pamięci)
    settings.c zapis i odczyt ustawień IP i nie tylko z pamięci
    files.c niedokończony system plików który miał być na pamięciach EEPROM, listowanie plików, tworzenie ich, usuwanie
    tc74.c obsługa TC74 poprzez I2C (odczyt temperatury jako integer)
    relays_and_leds.c podstwowa obsługa portów w trybie wyjść cyfrowych, służy do sterowania przekaźnikami i LEDami
    helpers.c pomocnicze funkcje, np. funkcja licząca checksumę, używana jest ona m. in. do weryfikacji konfiguracji z pamięci EEPROM
    main.c główny plik, odbiór pakietów oraz główna pętla, dodatkowo linia komend UART
    alarm.c plik budzika, parsing godziny, ustawienia budzika, odczyt i zapis godziny z pamięci EEPROM
    ntp.c obsługa pobierania czasu z internetu poprzez NTP (wysyłanie pakietu poprzez UDP i odbiór odpowiedzi)
    main.h zbiorczy nagłówek dla całego projektu

Kod pisałem z założeniem, że nie napotka on na złośliwego użytkownika próbującego dokonać np. przepełnienia bufora. Możliwe, że wkrótce to poprawię.
    Ostateczna wersja do pobrania:
    PIC18F67J6...210320.zip Download (708.86 kB)Points: 4 for user

Dowolność konfiguracji przez USB bez potrzeby programowania
    Konwerter USB<->UART MCP2221 zapewnia możliwość konfiguracji całości bez dostępu do sieci LAN i bez programatora.
    Po podłączeniu do komputera przewodem USB uzyskujemy wirtualny port COM:
    Potem wystarczy uruchomić tylko jakiś terminal UART, np. RealTerm i można odbierać logi z urządzenia:
    Można też wysyłać komendy. Każda komenda zakończona jest znakami CR LF:
    Poniżej umieszczam skróconą listę komend:
    Komenda Argumenty Krótki opis
    date/time/nowbrakwyświetla bieżący czas (regularnie synchronizowany z internetem poprzez NTP)
    tempbrakwyświetla ostatnie pomiary temperatur
    statebrakwyświetla stan przekaźników
    toggleindeksprzełącza stan danego przekaźnika
    offindekswyłącza dany przekaźnik
    onindekswłącza dany przekaźnik
    dhcp 0 lub 1 włącza lub wyłącza DHCP
    ipadres IP jako A B C D ustawia statyczne IP
    ipbrakwyświetla bieżące IP
    mask maska jako A B C D ustawia maskę
    dns IP jako A B C D ustawia IP serwera DNS
    gw IP jako A B C D ustawia IP bramy domyślnej
    mac MAC jako A B C D E F ustawia adres fizyczny MAC urządzenia
    save brak zapisuje ustawienia w pamięci EEPROM
    scan brak wykonuje skan urządzeń na magistrali I2C i wypisuje ich adresy
    buzz brak wymusza dźwięk buzzera przez pół sekundy
    getalarmbrak wyświetla informacje o ustawionym alarmie (budziku)

Kości pamięci EEPROM na I2C
    Na płytce znajduje się 6 kości EEPROM na jednej magistrali I2C.
    Program automatycznie skanuje magistralę I2C na starcie systemu i wypisuję liste znalezionych urządzeń. Kod obsługi pamięci z mojego pliku memory.c wspiera zapis i odczyt z tych pamięci w dwóch tryb: pojedynczego bajtu i całej strony (page read/page write). Jedna z pamięci służą do przechowywania konfiguracji sieciowej, ustawień budzika oraz historii odczytów z czujników (data/godzina + wynik pomiaru).

Czujniki temperatury na I2C
    Magistrala I2C pozwala na podłączenie dużej ilości urządzeń korzystających z tego protokołu, w tym też czujników temperatury. W projekcie użyłem czujnika TC74:
    TC74 dostępny jest w wersjach o różnych adresach, co pozwala umieścić wiele takich czujników na jednej linii I2C jednocześnie:
    Na płytce jest jeden TC74 w obudowie SMD, ale on jest bardziej do testów, bo grzanie się w środku obudowy przekłamywałoby trochę wyniki. Ale na I2C można podłączyć też dodatkowe czujniki, nawet na dość długich przewodach (w zależności m. in. od zegara I2C). Tutaj jeden podłączony:
    Wyniki pomiarów z TC74 są liczbami całkowitymi. Płytka może wyświetlać historię temperatury na własnej stronie WWW (wyniki pomiarów zapisane są w jednej z pamięci EEPROM) oraz też może przekazywać je do Home Assistant.

Generowanie wykresu na PIC18F
    Do generowania wykresu użyta oczywiście jest zewnętrzna biblioteka CanvasJS i jej plik javascript nie znajduje się na PICu (choć mógłby, bo te rozwiązanie na pewne wady, jednak go nie ulepszam bo docelowo jednak będę używać sterownika stąd w połączeniu z Home Assistant).
    Poniżej zamieszczam kod strony (HTML + Javascript tworzący wykres) dla zainteresowanych:
    Code: html
    Log in, to see the code

Skrypt cc.js:
    Code: javascript
    Log in, to see the code

Te dataPoints są generowane proceduralnie, pomiary odczytywane są z EEPROM.

Własna strona WWW
    Ta strona postawiona jest w pełni na PICu. Pozwala sterować przekaźnikami, sprawdzać odczyt temperatury (teraz na WWW jest jeden wykres, ale można dać kilka), oraz ustawiać alarm.
    Strona główna:
    Wykres temperatury:
    Alarm:
    Dodatkowo zacząłem robić też prosty system plików (jego obsługę przez panel WWW oraz implementację na EEPROM), ale ostatecznie porzuciłem ten pomysł. Zrzut ekranu z ostatniej wersji jego panelu:

Wsparcie modułu rozszerzeń
    Na bazową płytke można dodać moduł rozszerzeń (np. z kolejnymi przekaźnikami), który opierać się będzie o expander pinów na I2C. Będzie to oczywiście wymagało zmiany obudowy, też jeszcze nie zadecydowałem która płytka będzie na górze a która na spodzie, ale PCB modułu rozszerzeń wygląda tak:

Kompatybilność z Tasmota HTTP
    Urządzenie obsługuje komendy Tasmoty wysyłane jako żądania GET na HTTP (po TCP) zgodne z następującym formatem:
    Code:

http://<ip>/cm?user=<username>&password=<password>&cmnd=Power%20On

Username/password nie jest w tej chwili używane, więc całość się upraszcza do np.:
    - http://192.168.0.111/cm?cmnd=State
    - http://192.168.0.111/cm?cmnd=Power%20On
    - http://192.168.0.111/cm?cmnd=Power2%20Off
    Urządzenie z PIC jest tutaj serwerem HTTP, klient wysyła do niego te żądania by je kontrolować.

Kompatybilność z Tasmota Control
    Skoro wspieramy Tasmota HTTP, to mamy kompatybilność z aplikacją Tasmota Control z Google Play:
    W Tasmota Control wystarczy podać namiary na urządzenie i aplikacja od razu je wykrywa:
    Test przechodzi pomyślnie (sposób w jaki identyfikuje się urządzenie oczywiście mogę określić u siebie w kodzie, "Build Date Time" jest niepoprawna, wpisana na sztywno, te DS18B20 to też naprawdę nie jest DS tylko TC74):
    Główny panel sterowania (ilość przekaźników i to, że jest dostępna temperatura jest pobierane automatycznie przez Tasmota Control):

Kompatybilność z Home Assistant
    Kompatybilność z Tasmota HTTP zapewnia też nam kompatybilność z Home Assistant - a to dzięki bibliotece httas:
    https://github.com/JiriKursky/httas
    Niestety biblioteka ta w wersji z githuba nie będzie działać z najnowszym Home Assistant, ale o tym za chwilę.
    Jeśli interesuje was ogólnie czym jest Home Assistant to odsyłam do tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19247020#19247020
    W tym temacie użyłem swojego serwera Home Assistant postawionego na Banana Pi:
    Więc najpierw - instalacja httas dla Home Assistant. Nie robi się tego jednak przez Plugin Store, lecz ręcznie.
    Z repozytorium należy pobrać folder custom_components/httas:
    Folder ten umieszczamy w folderze konfiguracji Home Assistant. Można to zrobić przez FTP, lub przez SMB lub 'ręcznie' przez File Editor:
    Zawartość custom_components:
    Zawartość folderu httas po wrzuceniu (pliki wysyłamy przez tą ikonkę strzałki):
    Teraz trzeba dać namiary na urządzenia. W tym przypadku na mój sterownik, ale procedura jest taka sama dla każdego urządzenia kompatybilnego z Tasmota HTTP.
    Robi się to w configuration.yaml:
    Code: yaml
    Log in, to see the code

Sekcję "logger: default: debug" można pominąć, dopisałem ją w celu ułatwienia testowania.
    Niestety to nie wszystko, w takiej konfiguracji po uruchomieniu otrzymamy błąd:
    Quote:
    Logger: homeassistant.components.switch
    Source: core.py:176
    Integration: Przełącznik (documentation, issues)
    First occurred: 7:46:39 (2 occurrences)
    Last logged: 7:46:44

Error adding entities for domain switch with platform httas
    Error while setting up httas platform for switch
    Traceback (most recent call last):
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/entity_platform.py", line 315, in async_add_entities
    await asyncio.gather(*tasks)
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/entity_platform.py", line 506, in _async_add_entity
    await entity.add_to_platform_finish()
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/entity.py", line 530, in add_to_platform_finish
    await self.async_added_to_hass()
    File "/config/custom_components/httas/switch.py", line 200, in async_added_to_hass
    await self._do_update()
    File "/config/custom_components/httas/switch.py", line 193, in _do_update
    async_call_later(self.hass, scan_interval, self._do_update())
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/event.py", line 1179, in async_call_later
    return async_track_point_in_utc_time(
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/event.py", line 1133, in async_track_point_in_utc_time
    job = action if isinstance(action, HassJob) else HassJob(action)
    File "/usr/src/homeassistant/homeassistant/core.py", line 176, in __init__
    raise ValueError("Coroutine not allowed to be passed to HassJob")
    ValueError: Coroutine not allowed to be passed to HassJob

Bład to ValueError: Coroutine not allowed to be passed to HassJob.
    Jest to jednak wina samej biblioteki. Autorzy Home Assistant jakoś w 2020 musieli zmienić system HassJob tak, że nie można dawać mu korutyn w formie argumentów.
    Trzeba to samodzielnie naprawić (chyba, że wkrótce autor biblioteki z githuba ją zaktualizuje).
    Winna jest m. in. ta linijka:
    Można to łatwo naprawić poprzez wydzielenie wywołania update do asynchronicznej funkcji:
    Tego samego typu poprawki trzeba zrobić jeszcze w kilku miejscach w kodzie.
    Dodatkowo poprawiłem tam jeszcze kilka innych rzeczy, np. nie podobał mi się ten fragment kodu (dodaje zbędny & gdy zmienne logowania są puste):
    To samo musiałem zrobić dla drugiego pliku - sensors.py.
    Tutaj zamieszczam pełną, ostateczną wersję componentu z moimi poprawkami:
    httas-fixe...210306.zip Download (6.91 kB)Points: 2 for user
    Poniżej ostateczna konfiguracja (4 przekaźniki + 1 sensor temperatury):
    Log in, to see the code

I prezentacja w Home Assistant:
    Oczywiście to '21°C' to też z mojego sterownika jest:
    A skoro Home Assistant ma dostęp zarówno do przekaźników jak i do odczytu temperatury z mojej płytki, to można łatwo w nim zrobić automatyzacje typu np. "włącz przekaźnik 2 gdy temperatura spadnie poniżej 15°C".

PIC18F67J60 i automatyzacje w Home Assistant
    Kompatybilność mojej płytki z Home Assistant umożliwia tworzenie różnego rodzaju automatyzacji pomiędzy nią i urządzeniami różnych producentów. Dla przykładu użyję tutaj czujnika otwarcia drzwi Aqara (MCCGQ11LM) i skonfiguruje go tak by 'otwarcie drzwi' włączało jeden przekaźnik:
    Czujnik miałem już wcześniej sparowany z Home Assistant poprzez CC2531 (gdyż z Home Assistant komunikuje się on poprzez Zigbee):
    Tworzenie automatyzacji:
    Niestety w celu podpięcia komponentu httas trzeba przejść do trybu edycji Yaml i tam sfinalizować tworzenie automatyzacji w ten sposób:
    Finalna wersja automatyzacji:
    Log in, to see the code

Dodatkowo (tylko na potrzeby prezentacji) zrobiłem podobną regułę ale wyłączającą przekaźnik jak 'drzwi' zostaną otwarte.
    Log in, to see the code

Rezultat działania na filmie:

Dioda LED połączona jest z pierwszym przekaźnikiem. Jak widać (i słychać) całość jest bardzo responsywna, nie czuć w ogóle opóźnień.

Drugi przykład automatyzacji - wyzwalanie przekaźnika odczytaną temperaturą
    Druga automatyzacja jaką tu pokażę będzie korzystać tylko z mojego sterownika - po prostu powiąże odczyt temperatury z TC74 ze stanem przekaźnika.
    Temperatura wyższa niż 22 stopnie będzie włączać przekaźnik.
    Odczyt temperatury już mamy:
    Teraz wystarczy dodać automatyzację w Home Assistant. Użyjemy wyzwalania poprzez numeric_state.
    Gotowy skrypt YAML:
    Log in, to see the code

Analogicznie możemy dodać wyzwalacz wyłaczający ("turn_off" oraz przykładowo "below: '20'").
    Sprawdzenie działania (z użyciem TC74 na płytce i lutownicy jako źródła ciepła).
    Przed:
    Po:
    Telefon z Tasmota Control obok pokazany tylko w celu wizualizacji (Tasmota Control często odpytuje HA o stan, a HA często odpytuje sterownik przekaźników, więc kolor przycisków szybko się aktualizuje).

Napotkane problemy i ich rozwiązania
    Opiszę tutaj kilka konkretnych problemów które napotkałem przy tworzeniu tego projektu.
    Dla urozmaicenia lektury rozwiązania tych problemów umieszczę w 'spoilerach', by czytający mogli spróbować się sami zastanowić co było nie tak.
    Problem 1:
    TC74, czujnik temperatury na I2C działał poprawnie i dawał dobre odczyty temperatury dopóki nie uruchomiłem modułu Ethernet z PICa. Sama inicjacja modułu Ethernet z poziomu kodu psuła odczyty temperatury z I2C. Temperatura zaczynała pływać i dawać nawet odczyty rzędu 80°C
    Rozwiązanie 1:
    Spoiler:

Okazało się, że zapomniałem dać większy kondensator elektrolityczny za stabilizator 3.3V. Miało być 22uF, a było 1uF + kilka odsprzęgających 100nF przy pinach. I to działało dopóki w kodzie nie uruchomiłem prądożernego Ethernetu. Sam Ethernet dobrze działał, ale jak widać TC74 jednak miał zakłócenia. Oczywiście swój wpływ pewnie też miał dłuższy przewód do zasilacza 5V i może sama jego jakość.
    (początkowo szukałem też rozwiązania w kodzie, że może zmieniam coś z pinami, oraz w erracie PICa, ale jednak to nie to)

Problem 2:
    Po zaimplementowaniu biblioteki Chart i wstępnym jej przetestowaniu na PICu nagle strona z wykresami zaczęła w nieskończoność się ładować i zawieszać przeglądarkę. Zauważyłem, że zawiesza się tylko wtedy, gdy ma podpięte wyniki pomiarów temperatur z pamięci I2C, te dane 'na sztywno' w kodzie działają.
    Rozwiązanie 2:
    Spoiler:

Okazało się, że ta biblioteka zawiesza przeglądarkę gdy dostanie dane na wykres z szerokiego zakresu czasu, a w pamięci EEPROM trafił się przez przypadek wynik pomiarów z niby roku 1970, obok niego był wynik już z 2021. Biblioteka więc zaczynała generować wykres, i zaczynała alokować pionowe kreseczki podziałki i próbowała utworzyć dość dużo tych podziałek, bo po jednej na każdą godzinę od 1970 do 2021... co skutkowało ostatecznie zawieszeniem przeglądarki.

Problem 3:
    Większe strony HTML (na przykład wykres pomiarów z dłuższego czasu) w ogóle się nie otwierały - otrzymywały brak odpowiedzi od PICa.
    Rozwiązanie 3:
    Spoiler:

Użyty PIC ma ograniczoną ilość pamięci RAM a tylko część z jego RAMu przeznaczona jest na pakiety. Protokół TCP na którym opiera się HTTP musi pamiętać cały pakiet ponieważ obsługuje on automatyczną fragmentację i retransmisję, gdyby pakiet nie był trzymany w RAM to PIC nie wiedziałby co wysłać ponownie w razie problemu. Problem rozwiązałem jednak nie poprzez zwiększenie przydziału RAMu dla Ethernet, lecz poprzez wydzielenie tworzenia danych wykresu do osobnego skryptu javascript który ładuje się osobno już po wczytaniu podstawowej strony wraz z CSS.

Dodatek - pakiety wysyłane przez HTTAS
    Tutaj jeszcze chciałbym informacyjnie zamieścić zawartość przykładowych pakietów używanych do komunikacji z Home Assistant. Może się ona przydać komuś kto próbuje sam zaimplementować ten protokół by sparować własne urządzenie z Home Assistant (mam wrażenie, że jest to prostsze niż MQTT a równie skuteczne).
    Pokazuję tu zawartość TCP pakietów, czyli też ich nagłówki HTTP.
    Konfiguracja Home Assistant:
    Log in, to see the code

Zapytanie Home Assistant wysyłane regularnie (pytanie o stan):
    Quote:

GET /cm?cmnd=POWER1 HTTP/1.1
    Host: 192.168.0.110
    User-Agent: HomeAssistant/2020.12.1 aiohttp/3.7.1 Python/3.8
    Accept: */*
    Accept-Encoding: gzip, deflate

Odpowiedź mojego urządzenia z PIC18F:
    Quote:

HTTP/1.1 200 OK
    Content-type: application/json

{"POWER1":"OFF"}

Zapytanie Home Asistant gdy chcemy zmienić stan przekaźnika:
    Quote:

GET /cm?cmnd=Power1%20Off HTTP/1.1

Quote:

HTTP/1.1 200 OK

{"POWER1":"OFF"}

Tak jak wyżej, ale teraz dla trybu czujnika temperatury.
    Konfiguracja YAML:
    Log in, to see the code

Zapytanie wysyłane przez Home Assistant:
    Quote:

GET /cm?cmnd=status%208 HTTP/1.1

Quote:

HTTP/1.1 200 OK

{"StatusSNS":{"Time":"2021-01-10T19:27:53","DS18B20":{ "Temperature":14},"TempUnit":"C"}}

Dodatkowo - ogólne zapytanie o stan:
    Quote:

GET /cm?cmnd=status HTTP/1.1

Quote:

HTTP/1.1 200 OK

{"Status":{"Module":0,"DeviceName":"Tasmota","FriendlyName":["Tasmota","Tasmota2","Tasmota3","Tasmota4"],"Topic":"tasmota_EC3F8F","ButtonTopic":"0","Power":0,"PowerOnState":3,"LedState":1,"LedMask":"FFFF","SaveData":1,"SaveState":1,"SwitchTopic":"0","SwitchMode":[0,0,0,0,0,0,0,0],"ButtonRetain":0,"SwitchRetain":0,"SensorRetain":0,"PowerRetain":0},"StatusFWR":{"Version":"0.1(pic18f)","BuildDateTime":"2020-11-07T11:57:45","Boot":6,"Core":"0","SDK":"0","CpuFrequency":80,"Hardware":"ESP8266EX","CR":"367/699"},"StatusNET":{"Hostname":"tasmota_EC3F8F-8079","IPAddress":"192.168.0.50","Gateway":"192.168.0.1","Subnetmask":"255.255.255.0","DNSServer":"192.168.0.1","Mac":"5C:CF:7F:EC:3F:8F","Webserver":2,"WifiConfig":4,"WifiPower":17.0},"StatusSNS":{"Time":"2021-01-10T19:27:53","DS18B20":{ "Temperature":16},"TempUnit":"C"},"StatusSTS":{"Time":"2021-01-10T19:27:54","Uptime":"0T00:41:19","UptimeSec":2479,"Heap":24,"SleepMode":"Dynamic","Sleep":50,"LoadAvg":37,"MqttCount":0,"POWER1":"OFF","POWER2":"OFF","POWER3":"OFF","POWER4":"OFF","Wifi":{"AP":1,"SSId":"5G_FULL_POWER","BSSId":"30:B5:C2:5D:70:72","Channel":9,"RSSI":98,"Signal":-51,"LinkCount":1,"Downtime":"0T00:00:03"}}}

(jeśli chodzi o powyższą zawartość pakietu, to pewne informacje tam mogą być nieaktualne bo tworząc firmware na swojego PICa kopiowałem odpowiedzi oryginalnej Tasmoty z ESP i część z nich jest w kodzie na sztywno, np. te 'SSId' oczywiście nie jest używane, pewnie można by usunąć i pakiet byłby krótszy, ale też nie wszystko można tu sobie dowolnie zmienić, bo inne urządzenia muszą "myśleć", że to jest Tasmota/ESP bo z nią mają kompatybilność).

Podsumowanie
    Wychodzi na to, że względnie łatwo jest zrobić 100% własną płytkę która będzie kompatybilna z Home Assistant i z gotowymi aplikacjami takimi jak Tasmota Control. Zrobiłem to w oparciu o protokół HTTAS, który opiera się na HTTP (które z kolei działa na TCP). Następnym krokiem teraz będzie dodatkowa implementacja MQTT, bo to też się przyda, ale nie jest niezbędne - system radzi sobie dobrze bez tego.
    Trochę zabawy z projektem było - przy samodzielnej implementacji tego typu systemu trzeba nawet zaprogramować obsługę znaków specjalnych z zapytań HTTP, chociażby słynnego %20 (spacji) czy też %3A (dwukropek, tutaj używany przy ustawianiu alarmu).
    Projekt cały czas się rozwija. Możliwe, że wkrótce dam na forum rozszerzoną wersję (dodatkowe przekaźniki) i przy okazji ulepszę kod oraz wygląd strony (tak by prezentowała się lepiej np. na urządzeniach mobilnych, większe przyciski). Oczywiście potrzebna też będzie większa obudowa, ale w czasach drukarek 3D to żaden problem.

Cool! Ranking DIY
  • MetalWorkMetalWork
    Chivo
    Level 23  
    Cześć,

Kolejny ciekawy i udany projekt. Gratuluję. Cieszę się, że swoje projekty realizujesz na mało popularnych układach PIC. Jeśli szukasz kogoś do pomocy przy realizacji kolejnych pomysłów pisz. Mam trochę wolnego czasu i chętnie poświęcę go na coś ciekawego.

Pozdrawiam, Rafał
  • MetalWorkMetalWork
    Seba_smd
    Level 15  
    Chivo wrote:
    Cześć,
    Cieszę się, że swoje projekty realizujesz na mało popularnych układach PIC.
    Pozdrawiam, Rafał

Czemu mało popularnych ?. Sporo firm z takich korzysta Nalazek, Proxima i wiele innych.
    metalMANiu
    Level 18  
    @p.kaczmarek2 Jak zwykle potężna dawka informacji.

Czy dobrze rozumiem, że to wszystko zadziała tylko lokalnie?
    Czy trudne jest umożliwienie bezpiecznej kontroli nad naszymi urządzeniami spoza sieci lokalnej?
    Wiem, że najprostsze jest przekierowanie portów w ruterze, ale czy jest to najbezpieczniejszy sposób?

Używam od jakiegoś czasu "smartSwitchy" itp., którymi steruję przez aplikację smartLife. Podoba mi się możliwość ich kontroli przez internet.
    Ale z drugiej strony chciałbym użyć zaprogramowanych przeze mnie ESP8266.
    Ale z trzeciej strony :) wystarczające jest dla mnie używanie obcych serwerów - nie zależy mi na postawieniu HA poprzez Raspberry czy maszynę wirtualną.
    Co byś mi najbardziej polecił w moim przypadku?

Pozdrawiam
    Mariusz
    ditomek
    Level 21  
    Bardzo fajny projekt. Szacunek za post tych rozmiarów i tej zawartości. Pewnie pisanie go pochłonęło sporo czasu.
    Nasi przyjaciele z Aliexpress sprzedają bardzo fajne moduły przekaźnikowe które mają także zintegrowane wejścia. Całość widziana po modbusie i w naprawdę dobrych cenach.
    Osobiście wykorzystałbym te moduły i zrezygnowałbym z przekaźników. Lampki na urządzeniu wykonałbym z adresowalnych LEDów - mniej połączeń, rezystorów.
    Od razu w tej cenie masz też wejścia. Jedyny minus to ta obsługa modbusa ale jak zrobić to raz to projekt nabiera nowego wymiaru.
    Płytke zaprojektowałbym do jakiejś gotowej obudowy (np z kradexu) na szynę DIN. Na front jakiś niewielki OLED i kilka przycisków. Nawet jeśli teraz nie za bardzo miałbym dla nich jakieś zastosowanie to kiedyś mogą okazać się potrzebne. Może kilka bezpośrednich wejść tak aby do urządzenia podłączyć czujniki, styki i inne takie.
    Ale ja tu piszę mój przepis na to urządzenie ...
    Jeszcze raz:
    Świetna robota!
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    ditomek wrote:

Nasi przyjaciele z Aliexpress sprzedają bardzo fajne moduły przekaźnikowe które mają także zintegrowane wejścia. Całość widziana po modbusie i w naprawdę dobrych cenach.

Wiem, choc nie preferuję używania gotowych modułów (przez tą plagę projektów zrobionych 'z klocków' przez osoby które nie rozumieją ich wewnętrznego działania) ale z tym modbusem (swego czasu go implementowałem) to dobry pomysł. Poleciłbyś jakiś konkretny moduł?

metalMANiu wrote:

Czy dobrze rozumiem, że to wszystko zadziała tylko lokalnie?

Ogólnie te pytania o działanie lokalne z reguły nie dotyczą samej użytej usługi tylko tego jak jest to zorganizowane w sieci, bo pakiety nie "wiedzą" dla kogo/jakiej uslugi dane niosą, ale jak wystawię do internetu mojego Home Assistant to oczywiście z automatu będę mógł sterować też przez niego moją płytką z PIC18F. Jeśli z kolei pytasz o sytuacje kiedy PIC18F mój moduł jest w innej sieci niż Home Assistant, to wtedy Home Assistant musi być w stanie nawiązać połączenie z PIC (bo tutaj HA je inicjuje), więc PIC18F musi być dla niego widoczny.

metalMANiu wrote:

Używam od jakiegoś czasu "smartSwitchy" itp., którymi steruję przez aplikację smartLife.

ile tych smartSwitchy masz? Wiem, co napisałeś poniżej, ale Home Assistant wspiera je bez zmiany firmware:
    więc naprawdę aż by się prosiło to wypróbować, bo sprawdzając jak to działa nie stracisz bieżącej konfiguracji i w razie czego będziesz mógł się wycofać.
    Jeśli chodzi o dostęp z internetu to:
    https://www.home-assistant.io/docs/configuration/remote/
    https://www.nabucasa.com/config/remote/
    A czy Twoje podejście wynika z tego, że chcesz koniecznie mieć dostęp z internetu do urządzeń, czy z tego, że nie chcesz specjalnie dla Home Assistant stawiać u siebie serwera?

Chyba, że pytasz bardziej z ciekawości i/lub chcesz się pobawić. Przypomniało mi się jak swego czasu zrobiłem sobie proste sterowanie z internetu przy zerowym koszcie i bez przekierowania portów/tuneli. Potrzebne mi to było do włączania starego komputera z dowolnego miejsca w terenie, oczywiście komputer za kilkoma routerami (mój, ten od ISP...) więc wake on lan nie przeszło. Rozwiązałem to tak:
    Spoiler:

Po stronie komputera przekaźnik wpięty w linię uruchamiającą system. Przekaźnikiem steruje mikrokontroler z Ethernetem. Dodatkowo ten sam mikorkontroler regularnie wysyła zapytanie o swój stan do serwera WWW w sieci (użyłem jednego z darmowych hostingów WWW PHP, wtedy były popularne te 24tm, hostinger, friko, cba, ale one się z czasem popsuły i nie oferują już darmowych planów, chyba...). I już na tym hostingu w internecie panel sterowania i system logowania oraz ustawiania stsanu urządzenia. A mikrokontroler jedynie wysyła co krótki odstęp czasu GETa do skryptu z zapytaniem jaki ma mieć stan i go ustawia sobie, GET zwraca najlepiej czysty tekst content type, nie oczywiście całą stronę by nie robić długich pakietów zbędnie.
    To bardzo proste, ale działa. Czas reakcji przekaźnika na zmianę na stronie WWW zależy od częstotliwości odświeżania (zapytań). To samo oczywiście można zrobić normalnie na UDP/TCP nieco bezpieczniej i wydajniej ale raczej serwera dedykowanego za darmo nie dostaniesz.
    metalMANiu
    Level 18  
    p.kaczmarek2 wrote:
    A czy Twoje podejście wynika z tego, że chcesz koniecznie mieć dostęp z internetu do urządzeń, czy z tego, że nie chcesz specjalnie dla Home Assistant stawiać u siebie serwera?

Chyba, że pytasz bardziej z ciekawości i/lub chcesz się pobawić. Przypomniało mi się jak swego czasu zrobiłem sobie proste sterowanie z internetu przy zerowym koszcie i bez przekierowania portów/tuneli

Witam ponownie.
    Często wyjeżdżam z domu na kilka dni. Priorytetem jest więc dostęp z internetu.
    Serwera HA też chciałbym uniknąć, ale nie mówię stanowczego "nie". Najwyżej kupię jakąś malinkę za 330zł, która będzie serwerem.

Celem na dzień dzisiejszy jest dla mnie monitorowanie temperatury i wilgotności w każdym pomieszczeniu w moim domu.
    Kolejnym celem jest sprzężenie 15-letniego kotła gazowego, aby móc go załączać na pół dnia przed moim powrotem.

W tej chwili używam do tego esp8266-01 + DHT22 oraz aplikacji Blynk. Ale nie podoba mi się to, ile trzeba płacić za "energię" w Blynk.
    Pozdrawiam Mariusz