Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie nieznanego EEPROMu

kryj 21 Mar 2021 18:53 639 12
    kryj
    Level 8  
    Witam
    Popsiadam chip od kartridża od drukarki, a na nim dane do których chciałbym się dostać. Chip ma jakąś pamięć EEPROM, tylko że zalaną żywicą i nie wiem co to za układ. Czy da się jakoś taką pamięć odczytać? Poza tym chip ma interfejs I2C i 4 "głowne" wyprowadzenia od lewej kolejno GND, SCL, Vdd, SDA.
    Dałoby się ten EPROM odczytać bez wylutowywania?
    Zdjęcie chipa z tyłu:
    kryj
    Level 8  
    Widzę, że nie zadałem jeszcze jednego chyba najważniejszego pytania: jak taką pamięć w ogóle odczytać? W tej dziedzinie elektroniki jestem zielony i to jest moje pierwszy kontakt z nią. O ile już wiem jak odczytać pamięć z 8 nóżkami to jak odczytać coś takiego? Uda mi się to zrobić programatorem EZP2010? I I jak skorzystać z tej funckji? Rozumiem, że po podłączeniu do prgramatora dopiero.
    Edit:
    Wyczytałem, że EEZP2010 obsługuje I2C, teraz mam pytanie jak podłączyć chip do programatora?
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    kryj wrote:
    jak taką pamięć w ogóle odczytać? W tej dziedzinie elektroniki jestem zielony i to jest moje pierwszy kontakt z nią. O ile już wiem jak odczytać pamięć z 8 nóżkami to jak odczytać coś takiego?

W gruncie rzeczy pamięć jest pod coatingiem, a ta kość jest to raczej mcu odczytującym pamięć, obsługującym licznik stron na kasecie z tuszem i szacującym stan napełnienia. Pisałeś trochę wyżej o magistrali i2c. Skąd tę informację pozyskałeś. Jeżeli takie coś jest na opisie w drukarce to prawdopodobnie tyczy się tego MCU. Swoją drogą słabo widać numery. Mógłbyś podać oznaczenie układu?
    kryj
    Level 8  
    Układ to MSP430FR2433.
    Informacje o magistrali wziąłem z tego tematu na innym forum gdzie rozkodowali chip z kartridża. Co prawda z innego kartridża niż mój i z oryginalnego chipa, który ma samą pamięć, ale zakładam, że u mnie w drukarce oryginał tak samo działa. Dałem zdjęcia i próbuję się dostać do informacji na zamienniku, bo z resetowaniem oryginału jest dużo zabawy. Szczerze mówiąc nie za bardzo wiem jak zamiennik działa, ale skoro przy wymianie kartridża z oryginału na zamiennik w drukarce się nic nie modyfikuje to na "wyjściach" magistrali I2C musi działać tak samo.
    Oryginalny chip działa tak:
    1. Drukarka odczytuje z niego informacje czy wszystko ok (czy nadaj jest toner, chip nie jest zablokowany i jakieś inne informacje)
    2. Po wydrukowaniu strony zmniejsza licznik stron zapisany na chipie, które można jeszcze wydrukować i jeszcze aktualizuje pewne informacje na chipie

Z zamiennika chce zgrać informacje na nim jak jest pełny i po prostu jak już będzie się kończył wgrać od nowa te informacje. Z informacji, które am wynika, że powinno to działać. Dodam, że poziom tonera jaki wskazuje chip jest kompletnie nie zależny od poziomu tonera, który fizycznie jest w kartridżu i ten poziom fizyczny drukarki kompletnie nie interesuje.
    elektryku5
    Level 39  
    kryj wrote:
    Z zamiennika chce zgrać informacje na nim jak jest pełny i po prostu jak już będzie się kończył wgrać od nowa te informacje. Z informacji, które am wynika, że powinno to działać. Dodam, że poziom tonera jaki wskazuje chip jest kompletnie nie zależny od poziomu tonera, który fizycznie jest w kartridżu i ten poziom fizyczny drukarki kompletnie nie interesuje.

Nie wiem z jakiej to dokładnie drukarki, ale np Samsung miał pamięć krypto, zmniejszenie bajtów licznika i włożenie takiego chipa do tej samej drukarki skutkowało nadpisaniem wartością starego licznika, który był też w samej drukarce, dopiero inny SN pozwalał na działanie po takim resecie.

Druga sprawa, jeśli chip jest zamiennikiem, to równie dobrze może być to mikrokontroler emulujący oryginalny chip i taki uC może być zabezpieczony przed odczytem.

Wspomniany układ to uC https://www.ti.com/product/MSP430FR2433 kwestia jeszcze co jest pod glutem.
    kryj
    Level 8  
    elektryku5 wrote:
    Nie wiem z jakiej to dokładnie drukarki, ale np Samsung miał pamięć krypto, zmniejszenie bajtów licznika i włożenie takiego chipa do tej samej drukarki skutkowało nadpisaniem wartością starego licznika, który był też w samej drukarce, dopiero inny SN pozwalał na działanie po takim resecie.

Wiem o tym. To chip od drukarki Lexmark MS510. Dlatego napisałem, że z oryginałem jest trochę zabawy. W oryginale na chipie jest zapisany licznik stron, w pewnym miejscu jest jeszcze suma kontrolna CRC16, gdy chip dobije do zera to blokowany jest numer seryjny i nie da rady z powrotem użyć, zawiera pewne obszary tylko do odczytu i chyba jeszcze jakieś trudności. Jak działa oryginalny chip zbudowany na samej pamięci wiem, tylko że oryginał został już zablokowany i próbuję jakoś do tego zamiennika się dobrać.

Edit:
    Oryginalny chip to pamięć eprom i interfejsem I2C z wyprowadzeniami jak w pierwszym poście. Niestety też zaklejona glutem. Jak podłączyć coś takiego do programatora?
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    Kontroler posiada jedno i2c. Jeżeli dobrze myślę to drukarka z płytką komunikuje się przez te 4 podłużne jedynie. Czyli musi to być właśnie to i2c. Pamięć może być na interfejsie SPI. W idealnej sytuacji lutujesz analizator stanów logicznych do wyprowadzeń okrągłych i identyfikujesz linie do pamięci.
    kryj
    Level 8  
    MOSFET - Serwis wrote:
    Jeżeli dobrze myślę to drukarka z płytką komunikuje się przez te 4 podłużne jedynie. Czyli musi to być właśnie to i2c.

Tak drukarka się tylko przez te 4 komunikuję i jest to to I2C, które ma pinout prawdopodobnie taki jak w 1 poście.
    MOSFET - Serwis wrote:
    W idealnej sytuacji lutujesz analizator stanów logicznych do wyprowadzeń okrągłych i identyfikujesz linie do pamięci.

Jak takie linie zidentyfikować, ew gdzie znajdę informacje na ten temat?
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    Po wpięciu analizatora wymuszasz komunikację poprzez uruchomienie drukarki. Sygnał SCK jest okresowy o stałej częstotliwości. MOSI zawiera rozkazy odczytu i adresy komórek pamięci, a MISO będzie nieregularne. Po takim odszukaniu wyprowadzeń samego eepromu lutujesz w isp programatora i autodetekcja.
    bart-projects
    Level 25  
    Macie na zdjatku uC, możecie poznać jego Datasheet...
    Żeby grzebać w zewnętrznęj pamięci jednocześnie zasilając i pamięć i uC usypia się uC podając RESET na uC. Takie podstawy...To po to by uC się nie wtrącał.
    MOSFET - Serwis
    Level 33  
    bart-projects wrote:
    Macie na zdjatku uC, możecie poznać jego Datasheet...
    Żeby grzebać w zewnętrznęj pamięci jednocześnie zasilając i pamięć i uC usypia się uC podając RESET na uC. Takie podstawy...To po to by uC się nie wtrącał.

Większość tego powiedziane było w postach wyżej. Komunikacja z pamięcią odbywa się prawdopodobnie po spi. Znaczna część programatorów ma identyfikację pamięci 25. Pozostaje tylko lutować się w isp.