Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm

cynamonik 21 Mar 2021 21:44 1293 10
Ochrona Domu
    cynamonik
    Level 9  
    Był już jeden zbliżony temat, ale dotyczący mocy:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic3500094.html

Tym razem chciałem zapytać o Wasze doświadczenia z różnymi markami :)
    Wiadomo, że czasy dobrej jakości minęły a w konstrukcje coraz większe zaangażowanie mają ekonomiści. O tym, że nie warto produkować urządzeń wytrzymujących po kilkanaście lat pracy przekonało się wiele firm. Pierwsze zdaje się Volvo w latach 70/80... No ale do rzeczy.

Przez ostatnie.. 18 lat używałem amatorsko koło domu (średnio 1x / tydzień / po kilka-kilkanaście minut) 600 W szlifierki Nutool z marketu. Kosztowała ok 50-60 pln. Była wykorzystywana do: cięcia profili, prętów, płytek betonowych, glazury , najprzeróżniejszych tworzyw sztucznych; szlifowania stali, tworzyw sztucznych , drewna i szkła. Czyli jakiś tam standard majsterkowicza.
    Przez ten czas raz wymieniłem szczotki, oraz łożyska. Kilka razy czyściłem komutator oraz uzwojenia silnika. Przekładnie już coraz bardziej słychać. Jakość spasowania i tolerancji wewnętrznych elementów ruchomych słaba, jak nie mierna... a jednak nadal działa !

Czas rozejrzeć się za nowym sprzętem. Założenia, priorytet malejący:

- jak najlżejsza konstrukcja (częste prace precyzyjne jedną ręką; w planach przymiarka do rzeźbienia w kamieniu i drewnie ! )
    - dwustanowy włącznik (praca jedną ręką)
    - krótka i mała w obwodzie
    - łatwa i bez narzędziowa regulacja/ustawianie osłony tarczy
    - chętnie schowek w rękojeści, na klucz pazurkowy do tarczy... nic skomplikowanego, bardzo przydatne, a jednak nadal nie standard ! Wrr
    - dobra dostępność i umiarkowane ceny części zamiennych
    - regulacja obrotów (tworzywa sztuczne... )
    - łożysk igiełkowe w głowicy... podobno (Makita i Hitachi.. ale nie wiem czy Hikoki) takowe posiadają
    - gwarancja czym więcej tym lepiej
    - cena tak do 200-250 pln, choć nie jest to sztywne kryterium
    - obudowa z domieszką poliamidu, pokryta chociaż częściowo gumą
    - moc bez znaczenia, bo aktualnie chyba już wszystkie osiągają > 600 W

Wstępnie myślałem o akumulatorowej, ale podawanie wagi "bez akumulatora" zniechęciło mnie do przeglądania ofert. Podejście co najmniej dziwaczne i tajemnicze. Poza tym każde identyczne parametrami urządzenie z akumulatorem będzie cięższe od elektrycznego. Ostatecznie mój charakter pracy "raz w tygodniu" nie przysłużyłby się akumulatorowi.

Wpierw jakiś kanał YT:
    https://www.youtube.com/watch?v=W0BlE4ea0tg
    oraz artykuły google i setki najprzemyślniejszych opinii.

Później Allegro.. nie tylko pod wzgl cen, ale również b.przydatnych opinii o produktach !
    Okazało się, że w sprzedaży prowadzi legendarny niebieski Boscha. Tak, właśnie ta marka... którą już coraz rzadziej widywałem na budowach i w warsztatach, ale jakby wróciła. Cieszył mnie zawsze dokładny spis części zamiennych w instrukcji.

I tak po haśle "firma 125" (celowo podaję linki, bo są w nich modele):

BOSCH 228 pln na gotowo + 3 lata gwar. po rejestracji + 1,9 kg + najmniejszy obwód rękojeści (176 mm)
    allegro.pl/oferta/bosch-gws-7-125-szlifierka-katowa-125mm-3-tarcze-7811914066
    bosch-professional.com/pl/pl/products/gws-7-125-0601388108

METABO 209 pln + 3 lata gwar
    allegro.pl/oferta/metabo-w750-125-szlifierka-katowa-750w-8684846419

HIKOKI (dawne Hitachi) 174 pln + 2 lata gwar + 1,8 kg + tylko 258 mm długości / 197 mm obwodu + niska głowica + doskonałe zabezpieczenie przeciwpyłowe ? Ponadto poprawiona względem poprzedniczki G13SR3.. czyżby jakaś wpadka czy rzeczywiście progres ?
    allegro.pl/oferta/szlifierka-katowa-hikoki-g13sr4-125mm-730w-9471791896

MAKITA 210 pln, b. wysoka sprzedaż, jak Bosch ; + 2 lata gwar ; dwa pierścienie typu labiryntowego uszczelniają łożyska kulkowe i całkowicie chronią mechanizm przekładni oraz silnik przed pyłem i zabrudzeniami ? podobno marka oferuje najtańsze części zamienne ? Czym się różni poza mocą model GA5030R od 9558NBR ? Ktoś posiada legendę do symboli literowych w modelu ?
    allegro.pl/oferta/szlifierka-katowa-125mm-720w-makita-ga5030r-9886558512
  • Ochrona Domu
    sunrise84
    Level 42  
    Wydaje mi się że kup taką która najbardziej spełnia Twoje założenia.
    Bo skoro:
    cynamonik wrote:
    Przez ostatnie.. 15 lat używałem amatorsko koło domu (średnio 1x / tydzień / po kilka-kilkanaście minut) 600 W szlifierki Nutool z marketu. Kosztowała ok 50-60 pln. Była wykorzystywana do: cięcia profili, prętów, płytek betonowych, glazury , najprzeróżniejszych tworzyw sztucznych; szlifowania stali, tworzyw sztuczn. , drewna i szkła. Czyli jakiś tam standard majsterkowicza.
    Przez ten czas raz wymieniłem szczotki, oraz łożyska. Kilka razy czyściłem komutator oraz uzwojenia silnika. Przekładnie już coraz bardziej słychać. Jakość spasowania i tolerancji wewnętrznych elementów ruchomych słaba, jak nie mierna... a jednak nadal działa !

To znaczy że wiesz jak dbać o sprzęt i znasz jego przeznaczenie skoro po 15latach szlifierka za 60zł sprawuje się nadal dobrze.
  • Ochrona Domu
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    kierbedz4 wrote:
    Długowieczną mogącą konkurować z Boschem może być jeszcze Einhel dobrze sobie radzi pobrałem w firmie już używaną cztery lata nią pracowałem i tylko raz wymieniane były szczotki.Orginał koloru żóltego i nie chińska podróba.

Muszę kol. zmartwić bo nie ma podróbek Einhella ponieważ są właśnie produkowane w chinach.
    vorlog
    Level 38  
    Może śmieszna rzecz, ale kiedyś, potrzebowałem "na gwałt" taniej kolejnej szlifierki na tarczę 125 i kupiłem maszynkę "znanej koneserom" marki Nutool, seria Red, MPK125RG (aż polazłem do kotłowni przeczytać :P)- niezbyt lekka, ale fajnie leży w łapie, z softstartem, szybka zmiana położenia osłony tarczy- dostała w tyłek równo, ale działa bez zastrzeżeń. No i kosztuje teraz koło stówki
    https://www.obi.pl/szlifierki/nutool-szlifierka-katowa-125-mm-900-w/p/6384127
    A Einhela, zwłaszcza czerwonego lubię, fajne domowe sprzęciska.
    V.
    rafbid
    Level 33  
    Ja polecam mieć dwie jedna 125 kompaktowa do cięcia w trudno dostępnych miejscach(mam Hitachi 800 W nie do zajechanie) i drugą 125 większa z regulacją obrotów do cięcia precyzyjnego( mam 1200 W z biedronki).
    witoj
    Level 30  
    cynamonik wrote:
    - regulacja obrotów (tworzywa sztuczne... )

..więc takiej szukaj z regulacją obrotów np.Bosch GWS 9-125 S Professional
    sunrise84 wrote:
    To znaczy że wiesz jak dbać o sprzęt i znasz jego przeznaczenie skoro po 15latach szlifierka za 60zł sprawuje się nadal dobrze

..jestem takiego samego zdania
    cynamonik
    Level 9  
    Dzięki Koledzy !
    Faktycznie Nutool mogłem kupić kiedyś w Obi. Lubiłem te sklepy bo szczególnie narzędzia tam sprzedawane miały dobry stosunek jakość / cena.

Aktualnie:
    obi.pl/szlifierki/einhell-szlifierka-katowa-te-ag-115-720-w-115-mm/p/2511061
    1,88 kg, (netto 1,75 kg) ale tarcza tylko 115 mm , za to jest w promocji już niestety tylko w wybranych sklepach za 60 pln :) wydaje mi się, że osłona nie "przyjmie" tarczy 125 mm, która jest mi niezbędna
    na witrynie producenta:
    einhell.pl/produkt/tc-ag-125-szlifierka-katowa/
    jest model z tarczą o większej średnicy, ale nie wiadomo dlaczego większej wadze netto (zakładam, że bez tarczy i osłony) 2,02 kg . Wyglądają identycznie. Można by do 115-ki zamontować osłonę od 125-ki, ale nie wiem czy producent sprzeda w tak dziwnej konfiguracji.
    Poza tym są dość duże w obwodzie przy przełączniku, czyli tam gdzie się "trzymie"* pracując jedną ręką:
    einhell.pl/produkt/tc-ag-115-szlifierka-katowa/
    Wyższy model:
    obi.pl/szlifierki/einhell-szlifierka-katowa-tc-ag-125-850w-125mm/p/6235659#BVRRContainer
    cenowo zbliża się do Hitachi i waży 2,22 kg

Myślę o:
    obi.pl/szlifierki/nutool-szlifierka-katowa-125-mm-900-w/p/6384127
    sklep podaje 2,2 kg, ale producent już 1,9 kg
    nuair.pl/sklep/elektronarzedzia/232-szlifierka-katowa-nutool-900w-125mm-5900652444113.html
    wygląda na dość smukłą, no i aktualna promocja 99 pln
    Z tej samej firmy mam kompresor bezolejowy:
    www.nuair.pl/sklep/nuair/238-kompresor-bezole...531367.html?search_query=kompresor&results=68
    który wzorowo służy już też z 10-15 lat.

* słownictwo PL majstra :)
    cynamonik
    Level 9  
    Od 2 miesięcy używam Nutool MPK 125 RG:
    nutool.pl/pl/elektronarzedzia/471-szlifierka-katowa-125mm-.html
    dotychczasowe wrażenia:

+ cicha praca przekładni i silnika
    + czuć moc i wysokie obroty
    + brak wibracji w pracy z ulubioną tarczą 125x1,0 (sprawdzę jeszcze z grubszymi i listkowymi)
    + staranne wykonanie urządzenia
    + nadlewy zabezpieczające korpus przed uszkodzeniami od podłoża w trakcie spoczynku
    + świetna cena zakupu 125 pln (allegro) stosunek jakość/cena; jest sporo ofert "w stanie jak nowa" z lombardów za ok 80-90 pln

- niewygodny / delikatny / niepewny i podatny na uszkodzenie włącznik (jestem przyzwyczajony do suwakowych, jakie były kiedyś)
    - brak zapasowych szczotek silnika w opakowaniu
    - oryginalny karton, pomimo iż solidny uniemożliwia przechowywanie z zamontowaną osłoną..
    - korpus nieco śliski i dość dużej średnicy (brak pewności chwytu w mniejszej dłoni ;szkoda, że nie jest pokryty gumą)
    - przewód zasilający zbyt krótki
    - brak schowka na klucz w rękojeści... ale można wepchnąć kawałek gąbki, co jako tako go unieruchomi

Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm
    cynamonik
    Level 9  
    Trochę cieplej na zewnątrz i smar przeszedł w fazę ciekłą.. :)

Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm Elektryczna szlifierka kątowa 125 mm

Zjawisko po kilkuminutowej lekkiej pracy, co by było w temp 30 stopni...

Niebawem być może odpalę dość mocno sfatygowaną ale "szczupłą" szlifierkę Makita. Ale wpierw muszę sprawdzić co w niej nie gra...