Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Timer CD4541 gotowy do montażu

werde 21 Mar 2021 22:36 2493 3
  • Jako stosunkowo mało zaawansowanego elektronika, zainteresował mnie układ CD4541 dający bardzo szerokie możliwości sterowania czasami załączania lub wyłączania odbiorników. Próbowałem stosować aplikacje z zastosowaniem jednego 4541 jak również dwóch takich układów, co pozwala na wykonanie timera o działaniu cyklicznym. W tej drugiej dziedzinie mam nadal wiele wątpliwości, ale układ na jednym 4541 mam rozpracowany praktycznie, więc dzielę się z kolegami swoim doświadczeniem.
    Prezentowany układ pracuje przy zasilaniu 12 V / DC i przekaźnikiem z cewką zasilaną napięciem 12V / DC pobierającą prąd od kilkunastu do 50 mA. Może być zasilany z instalacji samochodu.
    Wszystko, co opisane poniżej zostało sprawdzone w praktyce, więc śmiało można przystępować do realizacji, byle tylko trzymać się instrukcji.
    Układ może być przydatny dla kogoś, kto chce zrealizować następujące funkcje :
    1 – Po podłączeniu zasilania układ natychmiast załącza przekaźnik (i urządzenie sterowane przekaźnikiem) na określony czas, a następnie rozłącza przekaźnik.
    lub
    2 – Po podłączeniu zasilania układ odmierza czas (przekaźnik pozostaje niezałączony), a następnie załącza przekaźnik.
    Zależnie od trybu, czas pracy po włączeniu, lub czas oczekiwania na wyłączenie, mogą być precyzyjnie regulowane w zakresie od poniżej sekundy do kilkunastu godzin.
    Układ nie działa cyklicznie. Po zakończeniu jednej z dwóch opisanych wyżej procedur pozostaje w stanie końcowym do momentu rozłączenia zasilania. Następny cykl – po rozłączeniu i ponownym załączeniu zasilania.
    Kolejne etapy i opcje realizacji poniżej na fotkach z opisem:

Schemat ideowy

Rozmieszczenie elementów na PCB od strony elementów

Płytka PCB > wydruk dla drukarki laserowej ; gdy stosowana jest metoda wykonania płytki metodą termotransferu jest w pliku PDF (Rys 3)
    Płytka PCB > gdy chcesz ją narysować flamastrem jest w pliku PDF (Rys 4)

Zmontowany układ w wersji testowej. Zamiast elementów Rt, C1 i Rs zostały zamontowane pojedyncze goldpiny, aby łatwo zmieniać wartości tych elementów. W wersji ostatecznej, po ustaleniu czasów, elementy te trzeba wlutować bezpośrednio w płytkę. Jak widać, zworki (jumpery) zostały w tym wypadku ustawione: pin 12 do plus czyli 1, pin 13 do plus czyli 1, pin 9 do masy czyli 0 i można je dowolnie przestawiać według potrzeb.
    Do obliczania czasu użyłem kalkulatora znajdującego się pod adresem:
    http://chemelec.com/Calculators/CD4541-Time%20Calculator.htm
    Należy wpisać wartość R (u mnie Rt) w kiloomah, wartość C (u mnie C1) w mikrofaradach, oraz w polu X wpisać jedną z wartości podanych nad tym polem. Następnie „calculate all” i odczytać wyniki podające czasy. Przy wpisywaniu wartości dziesiętnych używać kropki, bo z przecinkiem nie działa. Kompletną stronę kalkulatora można zapisać na dysku i używać offline.
    Piny 12 , 13 i 9 ustawiać według tabelki:

Czyli najdłuższe czasy uzyskujemy dla pin 12 i 13 połączone z plusem, a najkrótsze – pin 12 do plusa, a pin 13 do minusa. Precyzyjne strojenie – przez dobór Rt i C1.
    Istotę ustawienia wymaganego czasu najlepiej zrozumieć „bawiąc się” powyższym kalkulatorem i podstawiając różne parametry.
    Wartość Rs według noty powinna być przynajmniej dwukrotnie większa od Rt. Ja stosowałem Rs około 470k uniwersalnie i miało to niewielki wpływ na czas.
    Kondensator elektrolityczny C został umieszczony w niewielkiej odległości poza płytką w module stabilizowanego zasilacza.
    Rys 3.pdf Download (20.58 kB)
    Rys 4.pdf Download (13.82 kB)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    werde
    Level 9  
    werde wrote 145 posts with rating 27, helped 1 times. Live in city Częstochowa. Been with us since 2007 year.
    conisl
    Level 10  
    Projekt rzeczywiście prosty, ale na początek może być. Następne układy będą na pewno coraz bardziej złożone.
    werde
    Level 9  
    PablitoX wrote:
    Zdaje się, że coś podobnego da się zrealizować na jednym mosfecie

Czekam na schemat. Proponuję czas 7,5 godziny.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście 7,5 godziny działania przekaźnika, a nie czas na odpowiedź.