Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba)

Artpoint 22 Mar 2021 13:49 660 11
    Artpoint
    Level 7  
    Witam.

Mam problem z niszczarką taką jak w temacie. Fotodiody działają, jednak odwrotnie od tego jak powinny. Gdy jest ich połączenie niszczarka działa bez przerwy (nie powinna tego robić). Jednak jak między diodami cokolwiek się pojawi to niszczarka przestaje mielić. Dokładnie odwrotność tego co powinna robić. Fotodiody wysyłające wymieniłem ale bez poprawy. Jakieś pomysły? Zapraszam do dyskusji.
    websafe
    Level 1  
    Mamy dokładnie ten sam problem z niszczarką Shredstar x13. Analogiczne zachowanie. Udało Ci się może problem rozwiązać?
    edz
    Level 13  
    HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba) HSM SHREDSTAR X6PRO niszczarka - Problem z fotodiodami (chyba)

Witam Kolegów, szczególnie tych zdolniejszych ode mnie :-)

Niszczarka Fellowes 53c ten sam problem, jak u Kolegów powyżej "Fotodiody działają, jednak odwrotnie od tego jak powinny. Gdy jest ich połączenie niszczarka działa bez przerwy (nie powinna tego robić). Jednak jak między diodami cokolwiek się pojawi to niszczarka przestaje mielić. Dokładnie odwrotność tego co powinna robić"
    wymieniłem fotodiody (mimo że wyglądały na sprawne), fototranzystory (mimo że wyglądały na sprawne), scalaczek LM358N (mimo że wyglądał na sprawne), tyrystorek MCR100-8F04 (mimo że wyglądał na sprawne), sprawdziłem pojemność kondensatorów (wyglądają na sprawne), sprawdziłem diody (wyglądają na sprawne)... co tu zdechło???

Jest tu jeszcze tranzystorek sterujący przekaźnikiem, ale założyłem (może błędnie???) że jest sprawny, gdyż włącza i wyłącza przekaźnik, z tym że, jak napisałem powyżej "działają, jednak odwrotnie od tego jak powinny".

Proszę o pomoc...
    kaz69
    Level 33  
    Jak możesz wstaw fotki sterownika.
    edz
    Level 13  
    "Witam Kolegów, szczególnie tych zdolniejszych ode mnie :-)
    Proszę o pomoc..."

Zdolni Koledzy, proszę rozwikłajcie tę zagadkę... 8-O
    kaz69
    Level 33  
    Czy niszczarka zatrzymuje się tylko gdy blokujesz fotokomórkę w otworze do niszczenia papieru czy w otworze do niszczenia CD?
    edz
    Level 13  
    Oba czujniki opto działają identycznie! To znaczy... identycznie źle!

Ale zauważyłem dodatkowy błąd działania. Otóż przy prawidłowej pracy powinno być tak że po załączeniu czujnikiem opto, silnik powinien pracować tak długo, jak długo światło diody IR jest przesłonięte = nie oświetla fototranzystora + jeszcze kilkanaście sekund!!! (czas na przemielenie resztek papieru, oczyszczenie noży tnących)... Czyli dodatkowo taki wyłącznik czasowy opóźniający wyłączanie silnika!

Natomiast tu, nie ma tego opóźnienia wyłączania silnika! Czyli fototranzystor oświetlony = silnik natychmiast kręci, światło przesłonięte = silnik natychmiast zatrzymuje się! Nie ma tego opóźnienia wyłączania silnika.
    edz
    Level 13  
    kaz69 wrote:
    Spróbuj podmienić C2.

Zamieniłem na nowy (przed zamontowaniem sprawdziłem pojemność, mimo że to nowe kondensatory) C2 = brak zmian, następnie wymieniłem kolejno (testując po każdej wymianie) C3 = brak zmian, następnie wymieniłem C4 = brak zmian, następnie wymieniłem C8 = brak zmian!!!

Wszystko nieskuteczne, brak zmian! Nie wymieniłem tylko C7 (sprawdziłem pojemność kondensatora, jest ok) bo nie mam takiego. Czy można tu wstawić, chociaż na próbę, zwykłego elektrolita (22u/25V)?
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    Jakie parametry mają fotodiody zamontowane w miejsce fabrycznych? Montowałeś nowe diody, czy "odzysk"? Zwróciłeś uwagę na ich biegunowość przy wymianie?
    Podmieniałeś żółty kondensator obok bezpiecznika?
    Pozdrawiam
    edz
    Level 13  
    Dydelmax wrote:
    Podmieniałeś żółty kondensator obok bezpiecznika?

Podmieniony (zamieniony) z innego urządzenia, druga niszczarka (inny model) działa na tym kondensatorze, a ta... na żadnym nie działa prawidłowo!

Dydelmax wrote:
    Jakie parametry mają fotodiody zamontowane w miejsce fabrycznych? Montowałeś nowe diody, czy "odzysk"? Zwróciłeś uwagę na ich biegunowość przy wymianie?

Na próbę wymieniłem dioda + optotranzystor 1. para z innego sprawnego urządzenia, 2. para nowych elementów (jakie wcześniej używałem do napraw). Nie mam ich parametrów, ale stosowałem i zawsze działały, w różnych modelach niszczarek.

Panowie, pytanie z innej beczki, czy są różne rozwiązania optotranzystorów? tzn. jedne takie, gdzie po oświetleniu zwierają wyjścia, a inne takie, gdzie bez światła są zwarte, a po oświetleniu robią przerwę? czyli działające odwrotnie. Bo tak kombinuję... aby to g... zaczęło działać, nawet bez tego opóźnienia wyłączania na oczyszczenie wałków tnących.
    edz
    Level 13  
    Panowie, czy znajdzie się Ktoś, zdolny i chętny, aby przeanalizować, ze zrozumieniem, jak to cudo jest skonstruowane, i dlaczego tak świruje?