Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę

Ukaszsz79 22 Mar 2021 21:30 1344 20
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Witam, po skutecznej reanimacji pioniera u3, chce wejść poziom wyżej. Zbudować radio od podstaw. Wybrałem projekt radia ukf na lampach 12ż1ł z EP. Jednak zamiast płytki radio buduję na chasis. Prace montażowe idą sprawnie. Powoli zbliżam się do montażu głowicy. W projekcie jest głowica gloria chce ja zastąpić głowica od Jowita tj. typu GT-3. Tu moje z uwagi na małe doświadczenie mam pytanie jak "ożenić" głowicę z resztą odbiornika? Załączam schematy OR i głowicy. Co związane z tym jakie jest napięcie zasilania glowicy? W projekcie jest 9v. Drugim problemem jest zbyt wysoki prąd anodowy. Wstępne pomiary to ok 170v.

radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę

Dodano po 27 [minuty]:

miro.nasz
    Level 25  
    Witaj!
    Ja wybrał bym głowicę od lampowego odbiornika na lampie ECC85.Ponieważ napięcia anodowe by się zgadzały.W Twoim przypadku to trzeba zbudować zasilacz na 10v by zasilić głowicę tranzystorową.Dokładnie odizolować,ponieważ będziesz miał różną polaryzację, dobudować wzmacniacz p.cz.na 10Mhz a z niego dopiero po następnym stopniu wejść na niską.

Pozdrawiam Miro.Nasz
    cirrostrato
    Level 37  
    miro.nasz wrote:
    Witaj!
    Ja wybrał bym głowicę od lampowego odbiornika na lampie ECC85.
    Tylko najpierw trzeba ją przestroić (albo kupić zachodnią używkę na wyższe pasmo, najczęściej ograniczone od góry do 100MHz) a to nie taka prosta sprawa jak w podobnych tranzystorowych.
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Tak jak pisze kolega głowicę tranzystorową łatwiej ją przestroić. Tym bardziej poczatkujacemu, którym jestem. Czyli raczej czeka mnie budowa wzmacniacz p.cz.na 10Mhz. Może któryś z kolegów podrzucić link do gotowego wzmacniacza??

Mam głowicę UKF philips ale zdaje się niekompletną. Może lepiej ja wykorzystać?

radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Oczekując na głowicę, która ma być po świętach, pracowałem przy skrzynce radia. Projekt oparłem na mocno zniszczonym radiu, kupiony na portalu aukcyjnym za 30 zł. Z niego pochodzi chasis i skrzynka. Uprzedzam to była ruina kupiona jako dawcą. Skrzynka miała braki, w 70% brak forniru i niorginalne wstawki. Została obniżona i wyszpachlowana. Z nogi od krzesła dorobiona poprzeczka. Następnie pomalowana podkładem, dodatkowo wyszpachlowana i pomalowana. Dwie warstwy czarnego lakieru samochodowego i dwie kolejne bezbarwnego. Korekta lakieru i polerowanie. Na zdjęciach postępy prac.

radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę radio ukf na lampach 12ż1ł - Jak podłączyć głowicę 7
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Ponieważ brak jest glowic t10, kupiłem inna kst-F701VA4 z opisu sprzedawcy taka jak Gloria. Niestety w instrukcji nie opisano wszystkich wyprowadzeń. Podłączyłem po opisie ale bez arw i niestety radio milczy. Glosnik reaguje trzaskami na zmiany napięć przy pomiarach i sygnał z leżącego obok tel komórkowego. Nie wiem czy problem tkwi w podłączeniu głowicy czy jakimś błędzie w montażu. Zastanawiałem się nad podłączeniem sygnału fonii z innego urządzenia, żeby sprawdzić czy działa glośnik i wzmacniacz ??? Wtedy byłbym pewien, że problem tkwi w sygnale z głowicy. Zdjęcia podłączenia glowic kst od producenta i Gloria w odbiorniku.

Preskaler
    Level 39  
    Gratuluję pięknie odrestaurowanej skrzynki!
    Mam jednak spore wątpliwości co do tego schematu. Ja proponuję skorzystać nie z głowicy UKF tylko z takiego urządzenia:
    Jest to nie tylko głowica UKF ale cały odbiornik UKF, odtwarzacz MP3, odbiornik BT i w dodatku stereo. Układu tego poszukaj w "guglu" i zobacz, że można go nabyć za nieco ponad 20,- zł. (z "Smart"). Montaż jego jest bardzo prosty (jedynie przy przejściu z stereo na mono trzeba dołożyć 2 rezystory 1k, chyba, że zbudujesz dwa takie wzmacniacze lampowe i zrobisz stereo).
    Nie wiem czy. nie zostanę posądzony o reklamę ale reklamą to nie jest bo nie posiada żadnych cech indywidualnych.
    Tak mniej więcej może wyglądać podłączenie tego układu i stworzenie nie tylko odbiornika UKF.
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Dziękuję za docenienie prac przy skrzynce. Jak na 1 raz jest ok, ale wiem, że można zrobić to lepiej. Twój pomysł fajny i szybki fo realizacji. Miałem podobny, zbudować odbiornik fm na układzie tda7000. A w ramach rozwoju projektu odbiornik reakcyjny AM na tych samych lampach.

Olkus
    Level 28  
    Miło by było zobaczyć jeszcze jakieś zdjęcia z postępu prac.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Preskaler
    Level 39  
    Mam kilka starych odbiorników lampowych i dylemat. Przestrajać głowicę UKF, stosować konwerter czy...? No właśnie!
    Zostawiam je nietknięte czyli 100% autentyczne i do tego stosuję adapter, właśnie na bazie tego mixera czy speacers'a (?). Zabudowuję go do jakiegoś pudełka i wkładam tam jeszcze zasilacz. W tym przypadku ładowarkę do jakiegoś tam historycznego telefonu bo plącze się tego chyba w każdym domu mnóstwo. Zaznaczyć muszę, że moduły tego speacers'a występują w kilku odmianach i m/in. z zasilaniem 7 - 15V lub 5V. Ja wybrałem wersję z zasilaniem 5V jako, że właśnie chciałem zagospodarzyć te stare ładowarki. Tak to wygląda:
    Radio w takim stanie jest jedynie połączone z adapterem kablem ekranowanym zakończonym wtyczkami bananowymi i wetkniętymi w wejście gramofonowe radia. Adapter natomiast oddzielnym kablem sieciowym jest połączony z siecią energetyczną. Radio ustawione z wciśniętym klawiszem "AD" odtwarza wszystko co przekazuje adapter. Można więc słuchać UKF-u w zakresie 88 - 108 MHz, można słuchać muzyki z pendrive lub z karty pamięci, można połączyć się przez BT z wszelkimi urządzeniami posiadającymi nadajnik BT (telefon, komputer, TV itp.). To wszystko może być sterowane z pilota dołączonego do tego modułu. Myślę, że jest to ciekawa alternatywa użyta jako głowica UKF, przestrajanie tejże czy stosowanie konwertera.
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Układ na TDA7000 uruchomiony. Plytka wykonana przy użyciu markera i środka do trawienia w proszku. Lutowanie proste i przyjemne. Do strojenia wykorzystuje kondensator chyba z radia Jowita. Radio zagrało ale... 1. Na transformatorze 1,5 grało cichutko. Poprawiło się na głośniku z Pioniera. 2. Nie pokrywa całego pasma ukf. Kombinowałem z cewkami i strojenie trymerem. W najlepszym momencie miałem 93 do 108 MHz. Myślę że to problem z cewkami albo użytym starym trymerem. Czeka mnie jeszcze trochę pracy.
    20210424_1..450.mp4 Download (41.5 MB)
    Olkus
    Level 28  
    Całkiem fajnie to wygląda, czekam na efekt końcowy.

Z tego co widzę masz tam użyty prostownik selenowy, one lubią się czasem zapalić.

Pozdrawiam.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Kiepsko to widzę. Fatalny montaż i wstawka beznadziejnego UKFu na scalaku do radia z anodowym prosto z sieci. Tylko skrzynka w miarę ładna.

Ukaszsz79 wrote:
    Ponieważ brak jest glowic t10, kupiłem inna kst-F701VA4 z opisu sprzedawcy taka jak Gloria. Niestety w instrukcji nie opisano wszystkich wyprowadzeń. Podłączyłem po opisie ale bez arw i niestety radio milczy. Glosnik reaguje trzaskami na zmiany napięć przy pomiarach i sygnał z leżącego obok tel komórkowego. Nie wiem czy problem tkwi w podłączeniu głowicy czy jakimś błędzie w montażu. Zastanawiałem się nad podłączeniem sygnału fonii z innego urządzenia, żeby sprawdzić czy działa glośnik i wzmacniacz ??? Wtedy byłbym pewien, że problem tkwi w sygnale z głowicy.
    Gdzie masz wzmacniacz posredniej czestotliwosci i demodulator FMu?
    Ukaszsz79
    Level 3  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Kiepsko to widzę. Fatalny montaż i wstawka beznadziejnego UKFu na scalaku do radia z anodowym prosto z sieci. Tylko skrzynka w miarę ładna.

Jak pisałem. Dopiero stawiam 1 kroki w elektronice i uczę się na wlasnych błędach. Tak, że wszystkie uwagi i rady są dla mnie cenne.

Gdzie masz wzmacniacz posredniej czestotliwosci i demodulator FMu?[/quote]

Brak. Według opisu z elektroniki praktycznej, gdzie był opisany odbiornik fm wynika, że zastepuje go detektor superreakcyjny. Ktoś miał już obiekcje do tego pomysłu. Nie jestem jego autorem i nie będę go bronił. Wybrałem go ponieważ wygladał na względnie prosty i w teorii pozwalał odbierać ukf, czyli był bardziej użyteczny na codzień niż fale długie. Tak jak wcześniej pisałem.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ukaszsz79 wrote:
    zastepuje go detektor superreakcyjny
    Zgadza się, a sąsiedzi będą zachwyceni, jak im radia na UKF będziesz zakłócał, bo detektor superreakcyjny de facto jest generatorem czyli nadajnikiem. A ten lampowy to już potężnym. Ale...skoro zacząłeś na lampach, to dokończ na lampach. Takie ,,hybrydy" nie bardzo zdają egzamin.
    Preskaler
    Level 39  
    Myślę, że na początek wystarczy takie rozwiązanie bo superheterodyna to jednak znaczne wyzwanie dla początkującego. Nie ma co przesadzać z tymi zakłóceniami. FM nie jest aż tak wrażliwy na zakłócenia. Z resztą wiele lat temu sam też zaczynałem od superreakcyjnych odbiorników AM i FM i jakoś nikt z sąsiadów mnie nie ukrzyżował. Z całą też pewnością "Ukasz 79" niezbyt długo będzie używał tej "SH" bo to kapryśny i niewdzięczny układ a jedyną jego zaletą jest prostota. "Hybryda" też nie jest czymś złym. Z powodzeniem była stosowana i w OR i OTV w czasach, gdy nie było jeszcze takich tranzystorów naszej rodzimej produkcji aby całe odbiorniki mogły być w pełni półprzewodnikowe.