Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux ESL8336RO - błąd i30 - wyczyszczona nadal wylewa wodę na tacę.

sethtaca 22 Mar 2021 21:19 1383 7
Optex
 • #1
  sethtaca
  Level 9  
  Problem: w czasie pracy zmywarki (program krótki 30 min) po około 15 minutach zmywarka zatrzymywała się i wydawała dźwięk inny niż na końcu zmywania i dodatkowo mrugała czerwona dioda. Po otwarciu drzwiczek woda stała w zmywarce, na wyświetlaczu błąd i30. Wyłączaliśmy zmywarkę, włączaliśmy ją ponownie i program działał dalej, zmywarka kończyła program po ok 15 minutach. Wydawało się, że wszystko jest OK, ale problem z pikaniem i kończeniem pracy za wcześnie (plus błąd i30) pojawił się ponownie przy dłuższym programie zmywania.

  Po kilku dniach zabrałem się za naprawę - po wyjęciu zmywarki wyjęliśmy zbiornik na sól i wypłukaliśmy ten zbiornik z "czerwonym" płynem (komora obok soli) bo nad nim było pełno syfu. "Czerwony" płyn nie wyleciał, wyleciał tylko syf który był nad nim. Dodatkowo tyle ile mogłem wyczyściłem komorę za filtrem w zmywarce (okolice czujnika zmętnienia i hydrostatu) W czasie tych prac nie stwierdziłem wody na tacy pod zmywarką - zmywarka nie była uruchamiana od kilku dni. Po włączeniu zmywarki po ok 15 minutach zmywarka zaczęła pikać sygnalizując błąd, dodatkowo czerwona lampka mrugała i zobaczyłem że pod zmywarkę leci woda na tyle dużo że zaczynała już się wylewać na posadzkę (w zmywarce oczywiście dużo wody) - wyłączyłem zasilanie z gniazdka.

  Po wysuszeniu zmywarki i ponownym włączeniu zdiagnozowaliśmy, że woda leci tymi wężykami spod drzwi zmywarki - wszystkie objawy tak jak wcześniej tyle że teraz już bez przedniego panelu na dole zmywarki widzieliśmy że leci woda. Nie czekaliśmy czy zmywarka samodzielnie się zatrzyma bo nie wiedzieliśmy jeszcze jak działa zabezpieczenie w postaci styropianowego pływaka (ponownie wyłączyliśmy z sieci).

  Następnie osuszyliśmy tackę, zmywarkę przeczyliśmy na bok i posprawdzaliśmy połączenia węży i przeoczyliśmy je (nie były mocno zawalone). Zdjęliśmy hydrostat i też wyczyściliśmy ale jakoś mocno zaklejony nie był. Po złożeniu zmywarki wyczyściłem komorę za filtrami w środku zmywarki - zalaliśmy to sodą + octem + gorącą wodą (powtórzone 2 razy).

  Zrobiłem też reset zmywarki (przycisk 1 i 3, włączenie zmywarki, następnie przycisk 2, i czekałem aż przestało mrugać - chyba że tutaj trzeba coś kliknąć?). Po włączeniu zmywarki błąd pojawił się ponownie, woda nadal leciała na tackę. Nie czekaliśmy na to czy pływak zadziała w obawie przed zalaniem kabli. Sprawdziliśmy ręcznie, że podnosząc pływak (użyliśmy długiej płaskiej listewki) zmywarka wypompowuje wodę z komory zmywania - czyli przewody są drożne, pompa wypompowująca działa.

  Czyli z moich obserwacji wynika, że zmywarka w czasie mycia nie wie, że już jest dużo wody w środku i jej nie wypompowuje w odpowiednim momencie (lub leje jej za dużo?). I moje pytanie teraz brzmi - co jest odpowiedzialne za to, że zmywarka wie ile jest wody i czy należy ją wypompować czy dolać?
  Co wymienić najpierw? Hydrostat? Czujnik zmętnienia wody? Czy może coś jeszcze?

  Do opisu załączam zdjęcia:
  - hydrostat - czy można go jeszcze bardziej rozłożyć i coś w nim wyczyścić?
  - co to jest za dziurka oznaczona na zdjęciu 2 ?

  Czy na początku awarii gdy nie wiedziałem jeszcze co się dzieje możliwe było, że na tacce pod zmywarką była woda? I wtedy po ponownym włączeniu została wypompowana? Bo tego nie sprawdziłem, a woda się po kuchni nie lała.

  Electrolux ESL8336RO - błąd i30 - wyczyszczona nadal wylewa wodę na tacę. Electrolux ESL8336RO - błąd i30 - wyczyszczona nadal wylewa wodę na tacę.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • Optex
 • #2
  kecajk49
  Level 33  
  Obejrzyj dokładnie to maleństwo bo w nim masz otworek przytkany zanieczyszczeniami, wystarczy ostrożnie oczyścić i powinno pomóc.
 • Optex
 • #3
  sethtaca
  Level 9  
  Czyli właśnie ten wskazany otwór odpowiada za włączenie wypompowania wody? A po czym poznać, że będzie odetkane? Powinno poruszać się góra / dół ? Co ciekawe ja całe to miejsce zalewałem sodą octem ciepłą wodą i to by nie przepłukało tego miejsca?
 • #4
  kecajk49
  Level 33  
  Napisałem o HYDROSTACIE czyli o tym co jest na pierwszej fotografii z lewej strony !
 • #5
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  sethtaca wrote:
  Po kilku dniach zabrałem się za naprawę - po wyjęciu zmywarki wyjęliśmy zbiornik na sól i wypłukaliśmy ten zbiornik z "czerwonym" płynem (komora obok soli) bo nad nim było pełno syfu.
  Czy Ty przypadkiem nie "wyczyściłeś" komory wymiennika złoża jonitowego?
 • #6
  sethtaca
  Level 9  
  Wyczyściłem górną część tego zbiornika - wyleciało z niego dość sporo czarnego syfu. Jeśli dobrze widziałem to w tym zbiorniku jest jakaś uszczelka gumowa lub coś podobnego co oddzielna dolną część zbiornika (z tym wymiennikiem) od górnej. A co by się stało gdyby się okazało że usunąłem cały ten wymiennik?
 • #7
  Piotr2608

  Level 40  
  Kod i30 : wykrycie błędu systemu Aqua Control:

  • Błąd występuje po wykryciu wody w dolnej tacy lub odłączeniu pompy opróżniającej lub wykryciu przerwy w uzwojeniu pompy.
  • Sygnał dźwiękowy i alarm wizualny, zależnie od konfiguracji urządzenia; po wystąpieniu tego warunku alarmowego program zostaje uruchomiony ponownie.
  • Po wystąpieniu tego warunku alarmowego uruchamia się pompa opróżniająca.
  • Limit czasu: 10 sekund

  Ten błąd wywołuje przepełnienie wodą lub jej wyciek, a niektóre z możliwych przyczyn zostały wymienione poniżej. Ze względu na obecność wody i jej kontakt z praktycznie wszystkimi elementami zmywarki należy pamiętać, że wyciek może wystąpić w obrębie każdego z elementów mających kontakt z wodą, które odgraniczają strefę zmywania od zewnątrz (łącznie z osadnikiem).
  1 – Woda w dolnej tacy (widoczny skutek, ale nie pierwotna przyczyna)
  2 – Problem z odpływem – instalacja odpływowa (nie działa zawór zwrotny), woda powraca.
  3 – Wyciek przez oświetlenie wnętrza
  4 – Wyciek przez uszczelkę drzwi
  5 – Wyciek przez zewnętrzne nakrętki systemu Comfort Lift
  6 – Woda lub zanieczyszczenia w czujniku poziomu/ciśnienia
  7 – Uchwyt czujnika w nieprawidłowym położeniu (zatrzaskowy)
  8 – Zmywarkę zainstalowano w taki sposób, że dolna taca jest naciskana w górę przez przedmiot lub nierówność podłogi.
  9 – Urządzenie z głównym układem elektronicznym PB200/300: pompa opróżniająca uszkodzona lub niepodłączona
 • #8
  sethtaca
  Level 9  
  Zmywarka "naprawiona". Tak naprawdę była już poprzednio naprawiona - teraz tylko ją prawidłowo zresetowałem. Po resecie ruszył krótki program (12 lub 15 minut nie pamiętam), zmywarka nie wylała wody na tacę, następnie włączyłem normalny program i też przeszło bez problemów.
  Więc podsumowując - wcześniejsze wyczyszczenie zmywarki wystarczyło.