Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozlutownica DIY "LU-1" na bazie kolby ZD-8917

Kuki520 26 Apr 2021 11:46 4617 34
 • #31
  398216 Usunięty
  Level 43  
  JarekPrzybyl wrote:
  dzięki za pomysł z pompką od centralnego. Jak z jej wydajnością, nie jest za mała?
  Obejrzyj film to się dowiesz.
  JarekPrzybyl wrote:
  Co do płyt czołowych jeszcze - mocno polecam sposób z zaprojektowaniem całej płyty czołowej łącznie z napisami i ewentualną grafiką w dowolnym programie graficznym i potem wydrukowanie najlepiej na samoprzylepnej folii (są do drukarek chyba każdego rodzaju, przezroczyste, białe, srebrne...) albo w bieda wersji nawet na zwykłej kartce papieru, potem zalaminowanej. Taką wydrukowaną czołówkę potem się nakleja na oryginalny plastik i ma się płytę czołową prawie jak fabryczną :)
  A wkręty - jedyne wkręty dopuszczalne na płycie czołowej to najwyżej jakieś estetyczne z ładnymi łbami, równo rozłożone w narożnikach. Żadnych innych nie powinno być widać. Mogą być kryte (wkręt z łbem stożkowym, chowający się w fazowanym otworze i zakryty wspomnianą czołówką
  Bardzo mi miło, że Kolega czytał moje posty:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19339321#19339321
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19339345#19339345
  JarekPrzybyl wrote:
  wada: demontaż możliwy tylko po zerwaniu czołówki) albo tej plastikowej płyty czołowej nie używamy do mocowania, jedynie jako maskownica, co najwyżej wyświetlacz może na niej wisieć, mocowany do wsporników klejonych od wewnątrz.
  Najwidoczniej Kolega czytał i tyle. Szkoda, że nie pomyślał. Przecież mocowanie może być na słupkach montażowych przykręconych do płyty czołowej śrubkami z łbem wpuszczanym, a to co mamy do przymocowania (płytka , wyłącznik itp) przykręcony do słupków. W pierwszym linku wyświetlacz tak właśnie jest mocowany - przykręcony do słupków, które z kolei są przykręcone do czołówki.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #32
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  Nie, wyobraź sobie, że nie czytałem twoich postów. Wiem, straszne niedopatrzenie, od nich wręcz powinienem zacząć, nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, może tylko tyle, że przeglądając wątek skupiałem się na samym wynalazku, nie na każdej odpowiedzi z osobna, twoją przeoczyłem.
  Oczywiście, że z wadami krytych śrubek pod klejoną opisówką można sobie poradzić, na wiele sposobów (twój z dystansami może być źródłem niemiłej niespodzianki, gdy coś do dystansu dokręcisz ciut za mocno i potem przy demontażu poluzuje się nie ten koniec, co trzeba), ja w takich miejscach raczej kleję plastikowe wsporniki i rzeczy typu LCD przykręcam do nich, ale nie musimy tutaj drobiazgowo roztrząsać każdej strony zagadnienia, jak zamontować wyświetlacz.

  Co do pompki - tak, widziałem film. I na filmie widziałem, że odsysacz daje radę z odsysaniem na płytce bez metalizacji otworów (tej od myszy) i dosłownie kilka rozlutów na płytce, na której metalizacja chyba jest, ale nie jestem pewien. Stąd pytanie, czy po miesiącu używania autor nadal uważa, że taka pompka wystarczy, czy lepiej szukać solidniejszej.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #33
  398216 Usunięty
  Level 43  
  JarekPrzybyl wrote:
  Nie, wyobraź sobie, że nie czytałem twoich postów.
  No masz... a mnie się wydawało że wręcz zastosowałaś metodę "kopiuj-wklej", bo wręcz identyczna treść... :)
  Nie mniej jednak - nie wiem jak Ty, ale ja staram się najpierw zapoznać się z tematem zanim coś napiszę - przynajmniej unika się w ten sposób powtarzania takich samych treści - zresztą i Regulamin forum niezbyt przychylnie podchodzi do takich praktyk.
  JarekPrzybyl wrote:
  twój (pomysł - dopisek mój) z dystansami może być źródłem niemiłej niespodzianki, gdy coś do dystansu dokręcisz ciut za mocno i potem przy demontażu poluzuje się nie ten koniec, co trzeba
  Jest coś takiego co się nazywa "Klej do gwintów". Ewentualnie dowolny inny klej - kropla na śrubkę przed jej wkręceniem w słupek i po problemie. Wystarczy pomyśleć... Poza tym - o czy mówimy? O permanentnym demontażu/montażu elementów do płyty czołowej, czy o jednorazowym montażu z ewentualnością jedynie (w razie "W") demontażu podzespołów?
  JarekPrzybyl wrote:
  nie musimy tutaj drobiazgowo roztrząsać każdej strony zagadnienia, jak zamontować wyświetlacz.
  No to chociaż tyle.
  JarekPrzybyl wrote:
  pytanie, czy po miesiącu używania autor nadal uważa, że taka pompka wystarczy, czy lepiej szukać solidniejszej.
  Myślisz, że pompka straci moc po miesiącu? Wydaje mi się, że podobny pomysł (z pompką od zamka centralnego) był już wykorzystany w jakimś wcześniejszym projekcie...

  Aha - ironiczne teksty zostaw proszę dla siebie.
 • #34
  JarekPrzybyl
  Level 15  
  398216 Usunięty wrote:
  zresztą i Regulamin forum niezbyt przychylnie podchodzi do takich praktyk.


  Więc zamiast pisać elaboraty, po prostu zgłoś do moderacji, że ktoś śmiał pisać coś podobnego do twojego wpisu. Bo serio, niepotrzebnie bałagan tu robimy.

  398216 Usunięty wrote:
  Myślisz, że pompka straci moc po miesiącu?


  Myślę, że po miesiącu autor pomysłu może mieć o miesiąc większe doświadczenie z używaniem swojego wynalazku (w tym z rozlutowywaniem płytek z metalizacją otworów, oryginalnie lutowanych w RoHS, czyli czegoś co generalnie się dość ciężko rozlutowuje) i patrzeć nań już z ciut innej, bardziej obiektywnej perspektywy. I o to w zasadzie pytam, nie o to, czy po miesiącu się pompka nie zepsuła.

  398216 Usunięty wrote:
  Aha - ironiczne teksty zostaw proszę dla siebie.


  Ale widzisz, to tak po prostu działa: Ty z tekstami "zjadłem wszystkie rozumy i porozstawiam wszystkich po kątach", ja w odpowiedzi z ironią. Nie będzie jednego - nie będzie i drugiego, obiecuję.