Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon analogowo-cyfrowy - Co kupić?

han1909 23 Mar 2021 09:36 705 10
 • #1
  han1909
  Level 5  
  Nie wiem czy piszę w odpowiednim dziale, jeśli nie, to proszę o przeniesienie.

  Chciałbym zakupić radiotelefon/skaner, w celu nasłuchu z racji pełnienia funkcji ratownika w OSP. Pożyczyłem kiedyś skaner od kolegi, dosyć mi się przydał, ponieważ mam zbyt daleko do jednostki i niekiedy z racji korków na drodze, nie byłem w stanie dojechać na wezwanie, a dzięki skanerowi mogłem się tego wezwania spodziewać.
  Jednak nasza i inne jednostki powoli będą przechodzić na system cyfrowy, na samochodach już są montowane analogowo-cyfrowe radiostacje.

  Możecie polecić coś konkretnego? Chodzi mi o ręczniaka, nie stacjonarne, w miarę rozsądnej cenie, ewentualnie mogę zakupić inną antenę. Myślałem nad Baofengiem, ale ciężko mi powiedzieć czy się będzie nadawał, ponieważ nie zdążyłem pogadać z gościem, który programował u nas radiostacje, jaki to system, co i jak. Analog jest prosty, nie wiem jak cyfra.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  JacekCz
  Level 39  
  han1909 wrote:
  Myślałem nad Baofengiem, ale ciężko mi powiedzieć czy się będzie nadawał, ponieważ nie zdążyłem pogadać z gościem, który programował u nas radiostacje


  i na tym pozostańmy

  Przypadkowo posiadam Bao 1801 analog/DMR, ale nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć.

  Prostota .... cyfra PO ZAPROGRAMOWANIU waszych parametrów POWINNA być prosta, choć to aparat amatorski, gdzie zawsze jest dużo dostępnych opcji - profesjonalny by miał to i tylko to, co potrzebujesz.
  W Bao nadmiaru opcji nie da się chować, co chyba się da w TYT linii amatorskiej (380,390), że nie wspomnę o dedykowanych Motorola i HYT.
  Gdyby brać TYT, wystarczy Ci jednopasmowy 380, nie musisz mieć dwupasmowego (380UV) - a na które pasmo, patrz punkt pierwszy.

  Moim kumplem jest facet, który obsługuje pod względem radiowym straże, i on (w naszych terytorialnych warunkach) by udzielił właściwej informacji - lokalny u ciebie na pewno też
 • #3
  han1909
  Level 5  
  Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Możesz jaśniej? Nie siedzę w tym profesjonalnie, skaner/radio potrzebuję jedynie do tego, że jeśli usłyszę w eterze np. o kolizji/wypadku, co zdarza się u nas dosyć często, mogę przewidywać, że dostanę wezwanie do akcji i być przygotowanym na to czy zdążę do wyjazdu, czy nie.
  A z serwisantem, który programował radia u nas nie zdążyłem pogadać, ponieważ byłem w pracy.
 • #4
  JacekCz
  Level 39  
  o co chodzi w czym?
  Które zdanie jest niejasne?

  Generalnie cyfra ma sporo ustawień, można na 95% założyć, że "jakieś" radio, np baofeng je ma, ale NIE WIEMY co tam u was piszczy.
  Nie wyobrażam sobie inaczej, żeby jednorazowego programowania nie dokonywał w/w facet.

  Z mojego Bao 1801 i pracy ręcznej w samochodzie nie jestem zadowolony, łapie multum syfu z elektroniki (nawet przed włączeniem silnika).
  Pewnych rzeczy nie da się zaklepać na odległość.
 • #5
  han1909
  Level 5  
  Rozumiem. Doczytałem teraz n/t tych skrótów, ogólnie kojarzę o co chodzi.
  Sęk w tym, że ja nie potrzebuję radia do samochodu, tylko, żeby sobie ładnie stało w domu i jeśli chodzi o ewentualną sytuację, miał minutkę więcej żeby się przygotować do wylotu z domu.

  Jeśli z tego Baofenga nie jesteś zadowolony, jesteś w stanie zaproponować coś innego, co by mi na takie zastosowanie wystarczyło?
 • #6
  JacekCz
  Level 39  
  Nie mam na tym etapie innego ręczniaka, ani DMR, ani analoga, wiec brak porównania.
  Z pracy analogowej "na parapecie" moje zadowolenie jest ograniczone, szum z komputerów i innych urządzeń to problem, aż do zatkania radia.

  Ale z kolei jest wielu zadowolonych z tego modelu, ale nie mundurowi, tylko krótkofalowcy (wielu używa altenatywnego oprogramowania o większym możliwościach dłubania)

  W/w facet by ci powiedział, czy ucyfrowienie to szybka perspektywa. Bo obecność dwysystemowych aparatow w służbie czasem ma wymiar wieloletniego przygotowania na "dzień W"

  Oswajam się z myślą o poprawieniu cech radiowych przez zakup TYT - na podstawie wiedzy z netu, z tym ze mam cel bardziej analogowy niż cyfrowy. Ale to moje myśli nie mające dla Ciebie żadnego argumentu.
 • #7
  han1909
  Level 5  
  Heh, powiem Ci, że o cyfrze to już 10 lat temu mówili i dalej temat kuleje, tym bardziej, że tylko na dwóch najnowszych samochodach (2020 i 2016) mamy zabudowane Hytery. Na pozostałych dwóch są stare poczciwe motorolki gm360. Dokładnie taki sam podział jest z ręcznymi. Na nowych hytery, na starszych gp360.
  Ale jeśli faktycznie miałaby być akcja "cyfra" to wolałbym dwa razy kasy nie wydawać.

  Swojego Baofenga masz na fabrycznej antenie, czy coś kombinowanego? Jaki zasięg?
 • #8
  JacekCz
  Level 39  
  han1909 wrote:
  Swojego Baofenga masz na fabrycznej antenie, czy coś kombinowanego? Jaki zasięg?
  Zależny od położenia i nie uznaję innego merytorycznego mówienia o zasięgu.
  Nawet i 150 km - ale nie licz na to w normalnym życiu *)
  W praktyce tzw. "zasięg" w Baofengach zabijają zakłócenia, przed którymi odbiorniki tych radiotelefonów (bardzo) słabo się bronią. Trzeba być w jakiejś dziczy.

  Mam fabryczną i nieco dłuższą elastyczną, ale to ciągle typowa antena ręczna.


  *) albo nie ma "zasięgu" na odległości 1 kilometra.
 • #9
  han1909
  Level 5  
  Rozumiem. W aucie używam CB, no ale to jednak inny zakres fal, także różnie bywa. Przy tej samej antenie na trzydziestoletnim radiu potrafiłem czyściutko ściągnąć z nawet 40 kilometrów, jak była dobra pogoda. A jak była lipna, nieodpowiadająca propagacji, to bieda była czasem z 5 km ściągnąć, a radio było 8W.
  Niemniej, gdybyś miał jakichś znajomych którzy używają skanerów/radiotelefonów, będę wdzięczny za ewentualne info.
  Dzięki ;)
 • #10
  JacekCz
  Level 39  
  han1909 wrote:
  którzy używają skanerów/radiotelefonów


  Przede wszystkim wkurza mnie marketing sklepów radiowych (nie wszystkich), które radiotelefony np bao nazywają skanerami. To kłamstwo.
  Sądzę, ze prawdziwy skaner będzie miał lepszą odporność odbiornika, nie zabije go duża antena itd...
  Ale skanerów cyfrowych nie ma chyba

  Dodano po 59 [sekundy]:

  han1909 wrote:
  A jak była lipna, nieodpowiadająca propagacji, to bieda była czasem z 5 km ściągnąć, a radio było 8W.


  Pomyślałeś, że jakość odbiornika (tj "ściąganie") nie ma NIC wspólnego z mocą nadawania?
 • #11
  han1909
  Level 5  
  Tak, doskonale o tym wiem, ale działało to jednak w dwie strony. Jeśli chodzi o CB, kiedyś się interesowałem tematem, jeździłem z wielką cegłą, President Grant, a bat na aucie miał prawie 2 metry. Teraz niestety mam Presidenta Johny III i bata niecały metr. Różnica kolosalna.

  Ale jeśli chodzi o inne częstotliwości to jestem nieco zielony. Nadawać nie zamierzam, jedynie odsłuch. Nadawać to sobie będę podczas akcji, od tego mam "firmowe" radio.