Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa grzałka w bojlerze wyzwala RCD.

monodi 24 Mar 2021 12:43 1392 35
Optex
    monodi
    Level 3  
    Użytkuję budynek z lat 80-tych, instalacja 2-przewodowa. Jakiś czas temu został zamontowany RCD na jednej z faz i doprowadzone do niego uziemienie z gruntu.
    Przed montażem RCD grzałka w bojlerze w kotłowni pracowała bez zarzutu. Po montażu RCD włączenie grzałki wywołało od razu wyzwolenie RCD.
    Wymieniłem grzałkę na nową, sytuacja bez zmian, od razu po jej włączeniu wyzwala RCD. Grzałka jest uziemiona osobnym uziemieniem gruntowym. nie ma przebicia, na obudowie bojlera 0V.
    Po przepięciu grzałki na drugą fazę, nie chronioną RCD, pracuje ona bez kłopotów.
    Czy należy drążyć temat i koniecznie zabezpieczyć pracę grzałki RCD, czy też można pozostawić ją bez tej ochrony? Czy podczas pracy bez RCD istnieje ryzyko porażenia podczas mycia garów w kuchni lub podczas prysznica? Bojler z grzałką jest w kotłowni.
  • Optex
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    monodi wrote:
    Przed montażem RCD grzałka w bojlerze w kotłowni pracowała bez zarzutu.
    Nie wiemy, czy była wtedy jakaś ochrona przed porażeniem, w przypadku uszkodzenia grzałki.
    monodi wrote:
    Po montażu RCD włączenie grzałki wywołało od razu wywolenie RCD.
    Wymieniłem grzałkę na nową, sytuacja bez zmian, od razu po jej włączeniu wyzwala RCD
    Widać, ze nieprawidłowo jest zrobiona instalacja z RCD.
    monodi wrote:
    nie ma przebicia, na obudowie bojlera 0V.
    A jak mierzone,?
  • Optex
    monodi
    Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Nie wiemy, czy była wtedy jakaś ochrona przed porażeniem, w przypadku uszkodzenia grzałki.

Żadnej ochrony, dwa przewody, nie było zerowania PE.
    stanislaw1954 wrote:
    A jak mierzone,?

Woltomierzem, na podłączonym zasilaniu, między L i N a obudową.

kkas12 wrote:
    monodi wrote:
    Jakiś czas temu został zamontowany RCD na jednej z faz i doprowadzone do niego uziemienie z gruntu.
    Weź no to kolego narysuj.

L1 z licznika do RCD i dalej "na dom".
    Uziemienie do RCD to tak właściwie na słowo elektryka, bo żeby to sprawdzić, musiałbym zdemontować całą tablicę rozdzielczą.
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    Uziemienie do RCD ...
    Kolego to właśnie jest kompetnie niezrozumiałe. Więc albo przedstawisz jak owe połaczenie faktycznie wygąlda, albo dalsze drążenie tematu jest bezsensowne. Nie można bowiem stawiać diagnozy opierając się na domysłach.

A to, że nie chce ci się czegoś otwierać nie jest żadną okolicznością łagodzącą.
    monodi
    Level 3  
    stanislaw1954 wrote:

Rozkręciłem to gniazdko, do którego podłączony był bojler, gdy powodował wyzwolenie RCD. Jednak jest tam zrobione zerowanie przewodu PE. Po usunięcie tego zerowania grzałka działa i RCD nie ma nic przeciwko.
    Po przemyśleniu tematu chcę podłączyć bojler pod inny obwód i inną fazę, teraz nie chronione przez RCD, i zamontować nowy RCD w kotłowni obok bojlera.
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    Jednak jest tam zrobione zerowanie przewodu PE. Po usunięcie tego zerowania grzałka działa i RCD nie ma nic przeciwko.
    Kolego, Na pewno nie ma tam "zerowania przewodu PE" lecz wykonano w nim zerowanie styku ochronnego gniazda. Normalna sytuacja w "starych" dwużyłowych instalacjach w których sposobem ochrony przed porażeniem było zerowanie.
    Nie wolno ci z tego sposobu rezygnować powierzając ochronę zawodnemu wyłacznikowi różnicowoprądowemu. Natychmiast należy owe usunięte połaczenie przywrócić.
    Wyłacznik robi to co do niego należy. Wyłącza obwód w którym wykrył upływność. Z jego "punktu widzenia" obwód lub odbiornik posiada uszkodzoną izolację, co nie jest oczywiście prawdą, gdyż bojler jest odbiornikiem uziemionym przez posadowienie. Jednak dla niego jest to wystarczające by nie pozwolić na podanie napięcia gdyż różnica pomiędzy prądami płynącymi w obu jego torach przekraczawartość prądu jego zadziałania.

Wyłącznik RCD należy w tablicy usunąć, gdyż w tych instalacjach stosować go nie wolno!!!
    Aparat ten wymaga bowiem rozdzielonych żył PE i N.
    Więc jeśli RCD ma zostać to należy do bojlera doprowadzić nowy trójżyłowy przewód zawierający żyłę fazową, żyłe N i żyłę PE.
    Osoba, która ci go zamontowała nie ma zielonego pojęcia jak aparat ten dział.
    Ktoś_tam
    Level 34  
    monodi wrote:
    Po przemyśleniu tematu chcę podłączyć bojler pod inny obwód i inną fazę, teraz nie chronione przez RCD, i zamontować nowy RCD w kotłowni obok bojlera.

To jeszcze raz to przemyśl. Piszesz wcześniej, że masz instalację dwuprzewodową. W takiej instalacji nie może się znaleźć RCD. Co ty chcesz zrobić to jest mało istotne bo nie masz bladego pojęcia o ochronie przeciwporażowej. Jedyne co sam możesz zrobić a nawet powinieneś, to musisz znaleźć dobrego elektryka który tobie to ogarnie.
    monodi
    Level 3  
    kkas12 wrote:

Wyłącznik RCD należy w tablicy usunąć, gdyż w tych instalacjach stosować go nie wolno!!!
    Aparat ten wymaga bowiem rozdzielonych żył PE i N.
    Więc jeśli RCD ma zostać to należy do bojlera doprowadzić nowy trójżyłowy przewód zawierający żyłę fazową, żyłe N i żyłę PE.

Czyli potrzebuję pomocy innego elektryka, choć ten, który mi to montował, na takiego wyglądał.
    Teraz jednak chciałbym mieć możliwość jako takiej weryfikacji prac.
    Chciałbym pozostawić RCD. Rozumiem, że należy sprawdzić wszystkie gniazdka w obwodach zabezpieczonych przez RCD, usunąć ewentualne kolejne zerowania i do każdego takiego gniazdka doprowadzić przewód PE od uziemienia gruntowego?
    W przypadku bojlera to samo, ale jako że on będzie na innym obwodzie, bez RCD, należy zamontować kolejny RCD w pomieszczeniu obok bojlera?
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    ...usunąć ewentualne kolejne zerowania i do każdego takiego gniazdka doprowadzić przewód PE od uziemienia gruntowego?

Kolego, nikogo nie zweryfikujesz bo się na tym nie znasz i jak na razie to kostuchę do tańca zaprosiłeś likwidując zerowanie w gniazdku.
    Wiesz w jakim układzie pracuje sieć zasilająca twój bydynek?
    Nie wiesz.
    Dlaczego więc zakładasz, że SWZ musi być oparte na uziemieniu a nie na połączeniu części obcych i dostępnych z punktem N transformatora?

Uziemione połączenia wyrównawcze główne masz wykonane?
    Najprawdopodobniej nie.

A instalacja nadaje się do wymiany a nie do reanimacji. Bo trupa się nie reanimuje.
    CYRUS2
    Level 43  
    monodi wrote:
    Czyli potrzebuję pomocy innego elektryka, choć ten, który mi to montował, na takiego wyglądał.
    Teraz jednak chciałbym mieć możliwość jako takiej weryfikacji prac.

Amator po lekturze kilku postow na forum chce kontrolować fachowca ?
    Nie bęszdziesz miał takiej możliwości, bo się nie znasz i nawet nie potrafisz opisać tego co masz.
    monodi wrote:
    do każdego takiego gniazdka doprowadzić przewód PE od uziemienia gruntowego?
    Bzdura - nie wolno tego robić.
    monodi wrote:
    Po przemyśleniu tematu chcę podłączyć bojler pod inny obwód
    Z tego wynika, że tam nie było elektryka.
    monodi wrote:
    Użytkuję budynek z lat 80-tych, instalacja 2-przewodowa. Jakiś czas temu został zamontowany RCD na jednej z faz
    Elektryk by tego nie zrobił.
    Ktoś_tam
    Level 34  
    monodi wrote:
    Chciałbym pozostawić RCD. Rozumiem, że należy sprawdzić wszystkie gniazdka w obwodach zabezpieczonych przez RCD, usunąć ewentualne kolejne zerowania i do każdego takiego gniazdka doprowadzić przewód PE od uziemienia gruntowego?

Chyba sobie żartujesz? Jak już zamierzasz przewody doprowadzać to czemu nie od razu 3x2,5 tylko jakieś sztukowanie, które i tak nie da pełnego zabezpieczenia? Ochroną przeciwporazeniową (i przeciwzwarciową) powinien zajmować wykwalifikowany elektryk, który będzie również umiał sprawdzić efekt swojej pracy. Jak będziesz szukać elektryka to nie takiego co również będzie umiał płytki położyć albo hydraulikę zrobić.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 37  
    monodi wrote:
    Wymieniłem grzałkę na nową, sytuacja bez zmian, od razu po jej włączeniu wyzwala RCD. Grzałka jest uziemiona osobnym uziemieniem gruntowym. nie ma przebicia, na obudowie bojlera 0V.

stanislaw1954 wrote:
    A jak mierzone,?

monodi wrote:
    Woltomierzem, na podłączonym zasilaniu, między L i N a obudową.

I już w tym momencie widać problem. Między L a metalową obudową 0V jest czymś nieprawidłowym.
    monodi wrote:
    Rozkręciłem to gniazdko, do którego podłączony był bojler, gdy powodował wyzwolenie RCD. Jednak jest tam zrobione zerowanie przewodu PE. Po usunięcie tego zerowania grzałka działa i RCD nie ma nic przeciwko.

Karygodne!
    monodi
    Level 3  
    Jeżeli u mnie, jako osoby pytającej, są jakieś braki lub uchybienia w przekazywanych informacjach, to nie ze złej woli. Przyszedłem tutaj, aby zasięgnąć opinii i uzyskać informacje. To nic złego, kto pyta, nie błądzi, zazwyczaj. Niestety, merytoryczne, wyważone i kulturalne wypowiedzi omijają ten wątek.
    Kolego kkas12, jeżeli nazywasz trupem instalację elektryczną w moim budynku, to jesteś dla mnie autentycznie niepoważny.
    Usunięcie zerowania było chwilowe celem testu, nie ma co tego tak roztrząsać.
    Czy 0V między L a obudową jest czymś nieprawidłowym? Nowa grzałka raczej nie powinna być uszkodzona. Zasilanie w chwili pomiaru było z pominięciem RCD, trzema przewodami L, N i PE bezpośrednio z uziomu.
    Reasumując, jak na razie jedynym uchybieniem w tej mojej instalacji jest montaż RCD, jednak oprócz tego, że w obecnej sytuacji ochrona przez RCD jest iluzoryczna, czy niesie to ze sobą jakieś zagrożenia? Wyrzucanie RCD zagrożeniem nie jest.
    stanislaw1954
    Level 43  
    monodi wrote:
    Czy 0V między L a obudową jest czymś nieprawidłowym? Nowa grzałka raczej nie powinna być uszkodzona. Zasilanie w chwili pomiaru było z pominięciem RCD, trzema przewodami L, N i PE bezpośrednio z uziomu.
    Tak, 0 Voltów przy pomiarze L do obudowy, jest nieprawidłowe, bo masz fazę na L , a, jak sam piszesz-PE bezpośrednio z uziomu. Pomiar powinien pokazać pełne napięcie sieci, czyli 230 V
    Ktoś_tam
    Level 34  
    monodi wrote:
    1. Czy 0V między L a obudową jest czymś nieprawidłowym?

...

2. Reasumując, jak na razie jedynym uchybieniem w tej mojej instalacji jest montaż RCD, jednak oprócz tego, że w obecnej sytuacji ochrona przez RCD jest iluzoryczna, czy niesie to ze sobą jakieś zagrożenia? Wyrzucanie RCD zagrożeniem nie jest.

1. Tak, jest czymś nieprawidłowym.

2. Czy to jest jedyne uchybienie to jako nieelektryk nie możesz tego stwierdzić.
    Tak, RCD w instalacji dwuprzewodowej niesie spore niebezpieczeństwo. W wielkim skrócie RCD w tej chwili nie chroni ciebie PRZED porażeniem a dopiero W CHWILI porażenia i to pod warunkiem, że jest sprawne oraz prąd rażeniowy osiągnie wymaganą wartość. Dlatego jeśli układ sieci na to pozwala to metaliczne zwarcie (mostek w gnieździe) jest lepszy, chroni on wtedy PRZED porażeniem.
    monodi
    Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Pomiar powinien pokazać pełne napięcie sieci, czyli 230 V

To jest moja pomyłka niestety, przepraszam. To napięcie wynosi 230V. Między PE a N zaś pokazuje 1.8V.
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    Jeżeli u mnie, jako osoby pytającej, są jakieś braki lub uchybienia w przekazywanych informacjach, to nie ze złej woli.
    Kolego, największym twym uchybieniem jest to, że wsadzasz łąpki tam gdzie ich wszadasz nie powinieneś a wręcz nie masz prawa. Uzurpujesz sobie również prawo do oceniania innych mimo iż twój stan wiedzy ci na to nie pozwala. To kolejne "uchybienie".

Ponadto wbij sobie do głowy, że dziś instalacji w takiej postaci jaka istnieje u ciebie wykonywać nie wolno. I tylko (mam nadzieję) niedopatrzeniu ustawodawcy nie określono jeszcze terminu śmierci technicznej tych egzystujących z kostuchą za pan brat śmiercionośnych staroci. Ja jestem jednak przekonany iż to niedopatrzenie zostanie naprawione bo twego wychwalania trupa nikt poważny pod uwagę brał nie będzie.

Nie grzeb człowieku sam w instalacji bo krzywdę zrobisz sobie lub bliskim, gdyż pojęcia o tym nie masz.
    Skontaktuj się z kumatym elektrykiem, który wykona prace tak jak należy a bezpieczeństwo tego co wykonał parafuje protokołem.

stanislaw1954 wrote:

Jak mu wskaże 230V skoro zerowanie skasował?

P.S.
    Cudujesz, mierzysz autorze wątku a wyniku zinterpretować nie potrafisz.
    To kolejny dowód byś definitywnie zakończył "przygodę" z elektryką.
    monodi
    Level 3  
    Ktoś_tam wrote:
    Tak, RCD w instalacji dwuprzewodowej niesie spore niebezpieczeństwo. W wielkim skrócie RCD w tej chwili nie chroni ciebie PRZED porażeniem a dopiero W CHWILI porażenia i to pod warunkiem, że jest sprawne oraz prąd rażeniowy osiągnie wymaganą wartość. Dlatego jeśli układ sieci na to pozwala to metaliczne zwarcie (mostek w gnieździe) jest lepszy, chroni on wtedy PRZED porażeniem.

Czyli defacto w tej instalacji RCD nie niesie żadnego niebezpieczeństwa - jest natomiast znacznie gorszym zabezpieczeniem niż mostkowanie, rozumiem. Czyli w przedmiotowej sprawie należy usunąć RCD i pozostawić grzałkę w bojlerze zabezpieczoną przez zerowanie - co daje mi 100% ochronę przeciwporażeniową, tak?

Przenosząc się na inne obwody, nie we wszystkich gniazdkach jest mostkowanie, urządzenia tam podłączone pozostają wtedy bez żadnej ochrony, w takiej sytuacji zastosowanie RCD ma sens, bo daje jakieś szanse na ochronę, mam rację?
    stanislaw1954
    Level 43  
    kkas12 wrote:

stanislaw1954 napisał:

Jak mu wskaże 230V skoro zerowanie skasował?
    W momencie pomiaru autor miał podłączone PE do obudowy bojlera, przynajmniej tak zrozumiałem jego tłumaczenie.
    kris8888
    Level 36  
    monodi wrote:
    Grzałka jest uziemiona osobnym uziemieniem gruntowym. nie ma przebicia, na obudowie bojlera 0V.

Jeśli grzałka jest uziemiona uziemieniem gruntowym a jednocześnie jest wykonane zerowanie w gniazdku to wiadomo że RCD będzie wyzwalał bo część prądu zasilającego grzałkę zamiast wracać przewodem zerowym wraca poprzez uziom gruntowy. Co jest oczywiście sytuacją niedopuszczalną, niezależnie już czy jest zamontowany ten RCD czy nie.
    To tak w ramach wyjaśnienia autorowi co jest przyczyną zadziałania RCD.
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    Czyli defacto w tej instalacji RCD nie niesie żadnego niebezpieczeństwa
    W tej instalacji RCD stosować nie wolno!!!
    Nie wolno bo przerywana jest ciągłość żyły ochronno-neutralnej!
    A jeśli skasujesz zerowanie w gniazdach to może zaistnieć sytuacje, że w przypadku uszkodzenia odbiornika w I klasie ochronności na jego obudowie będzie się utrzymywało długotrwale napięcie. Będzie się utrzymywało do czasu aż człowiek tej obudowy dotknie. Pod warunkiem, że RCD wtedy zadziała.
    Jest to niedopuszczalne!!!!
    Organizm człowieka nie może być traktowany jak zastępczy przewód ochronny!

Dodano po 45 [minuty]:

kris8888 wrote:
    Jeśli grzałka jest uziemiona uziemieniem gruntowym a jednocześnie jest wykonane zerowanie w gniazdku to wiadomo że RCD będzie wyzwalał bo część prądu zasilającego grzałkę zamiast wracać przewodem zerowym wraca poprzez uziom gruntowy. Co jest oczywiście sytuacją niedopuszczalną, niezależnie już czy jest zamontowany ten RCD czy nie.
    Niestety nie jest to prawdą, bo gdy nie będzie RCD (a w tej instalacji nie ma prawa on się znajdować) to wszystko jest jak najbardziej w porządku.
    tyqva
    Level 31  
    monodi wrote:
    ...
    Kolego kkas12, jeżeli nazywasz trupem instalację elektryczną w moim budynku, to jesteś dla mnie autentycznie niepoważny.
    ...

Instalacje dwużyłowe nie są wykonywane od dawna, około 30 lat.
    W wykonywanych oraz modernizowanych instalacjach po tym terminie jest obowiązek stosowania RCD.
    Każda modernizacja powinna być wykonana wg współczesnych przepisów i standardów.
    Jeśli ktoś, tzw. "elektryk" zastosował RCD w instalacji, która przy tej modernizacji powinna być wymieniona na trójżyłową, to przypudrował trupa technicznego, na dodatek tworząc zagrożenie.
    Dla elektryków nazwanie takiej instalacji trupem jest oczywiste.

pozdrawiam
    Ktoś_tam
    Level 34  
    monodi wrote:
    Czyli defacto w tej instalacji RCD nie niesie żadnego niebezpieczeństwa

Niesie i to śmiertelne zagrożenie.

Sprawami ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej powinien zajmować się wykwalifikowany elektryk, który swoją pracę potrafi sprawdzić przy pomocy wiedzy, doświadczenia i odpowiednich mierników. Spełniasz te wszystkie wymagania? Jeśli nie, to możesz jedynie wprowadzić jeszcze większe zagrożenie niż masz obecnie.
    Tak na marginesie, instalacje domowe powinny przechodzić przegląd nie rzadziej niż 5 lat. To też majątku nie kosztuje a potrafi wykryć nieprawidłowości zanim dojdzie do tragedii.

monodi wrote:
    Przenosząc się na inne obwody, nie we wszystkich gniazdkach jest mostkowanie, urządzenia tam podłączone pozostają wtedy bez żadnej ochrony, w takiej sytuacji zastosowanie RCD ma sens, bo daje jakieś szanse na ochronę, mam rację?

Kompletnie nic nie rozumiesz, czemu się tym chcesz zajmować nie rozumiejąc w ogóle tematu?

Pomijając to że kompletnie nie rozumiesz tego kiedy można używać RCD oraz jakie są inne środki ochrony to nie można podłączać urządzeń wykonanych w I kl ochronnosci do gniazda które nie jest wyposażone w czynny kołek ochronny.

Przegląd instalacji wykonanej przez elektryka to jedyna słuszna rada w twojej sytuacji zanim dojdzie do tragedii.
    kris8888
    Level 36  
    kkas12 wrote:
    Niestety nie jest to prawdą, bo gdy nie będzie RCD (a w tej instalacji nie ma prawa on się znajdować) to wszystko jest jak najbardziej w porządku.

Z tego co mi wiadomo to w instalacjach TN-C czy TN-S nie powinno się stosować w tych samych pomieszczeniach obwodów z zerowaniem i uziemieniem, a instalacje te powinny być uziemiane tylko w jednym punkcie w rozdzielni.
    Nie wiemy co autor ma jeszcze w tym pomieszczeniu, czy ma inne urządzenia w I klasie ochronności też uziemione czy tylko zerowane.
    kkas12
    Level 43  
    Dobrze ci wiadomo, ale dotyczy to sytuacji gdy jeden odbiornik w I klasie ochronności jest zerowany a drugi w tym samym pomieszczeniu i w tej samej I klasie ochronności jest uziemiony.
    Taka sytuacja jest niedopuszczalna.
    Mam nadzieję, że wiesz dlaczego?

A uziemienie żyły PE czy zerowej jest jak najbardziej wskazane i dobrze jest by wykonywać je jak najczęściej, a co więcej jest praktycznie nie do uniknięcia w przypadku odbiorników (z racji swej budowy czy montażu) uziemionych przez posadowienie.
    monodi
    Level 3  
    Nie dokonywałem samodzielnie żadnych przeróbek instalacji, proszę mi tu nic nie imputować. O darowanie sobie frazesów typu "trup" już prosiłem. Instalacja jest wykonana prawidłowo i odebrana z zachowaniem wszelkich obowiązujących w dniu odbioru norm i procedur.
    Rozmawiałem dziś z elektrykiem z uprawnieniami, który montował mi RCD, i w rozmowie potwierdził on poprawność obecnej instalacji. Wg niego nie należy demontować RCD, wykonywał podobne przeróbki identycznych instalacji wielokrotnie.
    Pięknie się doradza wymianę instalacji w piętrowym budynku z kilkunastoma pomieszczeniami, znakomicie, ale to są potężne koszty. Tylko po to, żeby dołożyć trzeci przewód? Obecne 2 przewody są w doskonałej kondycji i muszą wystarczyć.

Poniżej szkic obecnej instalacji - grzałka w bojlerze nie jest podłączona i użytkowana:

Poniżej zmiany proponowane przez pana elektryka (podłączenie bojlera):

Niestety w takim układzie faktycznie w pomieszczeniu z bojlerem znajdą się jednocześnie obwód z zerowaniem i obwód z uziemieniem.
    Ktoś_tam
    Level 34  
    "Rozmawiałem dziś z elektrykiem z uprawnieniami, który montował mi RCD, i w rozmowie potwierdził on poprawność obecnej instalacji. Wg niego nie należy demontować RCD, wykonywał podobne przeróbki identycznych instalacji wielokrotnie."

Widziałeś jego "uprawnienia"?
    kkas12
    Level 43  
    monodi wrote:
    Rozmawiałem dziś z elektrykiem z uprawnieniami, który montował mi RCD, i w rozmowie potwierdził on poprawność obecnej instalacji. Wg niego nie należy demontować RCD, wykonywał podobne przeróbki identycznych instalacji wielokrotnie.
    Powiedz mu, że naprawdę powinien się doszkolić by nie wciskał ludziom kitu i nie wprowadzał zgrożeń za które ludzie mu płacą. To jest oszustwo i naciąganie.
    monodi wrote:
    Niestety w takim układzie faktycznie w pomieszczeniu z bojlerem znajdą się jednocześnie obwód z zerowaniem i obwód z uziemieniem.
    A miało być tak poprawnie. Ale tak to bywa gdy niedouczonego "eksperta" traktuje się jak alfę i omegę.
    monodi wrote:
    ...ale to są potężne koszty.

Pogrzeb pewnie tańszy zwłaszcza, że ZUS przecież w jego kosztach partycypuje.

Dodano po 12 [minuty]:

I na dodatek okazuje się że tych "kwiatków" jest więcej niż jeden.
    CYRUS2
    Level 43  
    monodi wrote:
    Tylko po to, żeby dołożyć trzeci przewód? Obecne 2 przewody są w doskonałej kondycji i muszą wystarczyć.
    Zamknij temat i nie zawracaj głowy kolegom na forum.
    Należy zastosować metody ochrony adekwatne do tych 2 przewodów.
    monodi wrote:
    Nawet kolega nie rozumie o czym pisze.
    Ryzykowne jest udzielanie jakichkolwiek rad.
    monodi wrote:
    To niech ten elektryk doprowadzi to do porządku. Zapłacono mu za montaż RCD.
    Dlaczego tego nie zrobi ?????

Nie wierze w tego elektryka - że istnieje.
    Podstawy wiedzy - jest zakaz montowania RCD w TN-C.