Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z komputerem, ma這 fps w grach i lagi

Dudziikk 25 Mar 2021 22:52 1077 55
    marcin878787
    Level 22  
    Podaj loga z hwinfo, ale zapisanego podczas problematycznej gry. Podczas testu zostaw w陰czony msi afterburner ( Rivatuner Statistics Server ), aby zapisa fps-y w logu. W ustawieniach hwinfo zak豉dka general pozycja global ustaw na 200 ms - > set.

Rozumiem, 瞠 wcze郾iej by這 znacznie lepiej?
    safbot1st
    Level 43  
    Spada napi璚ie rdzenia GPU i jego taktowanie.
    Myslalem, 瞠 to ju ustalili鄉y. Jak wida ju w po軼ie #12.
    @marcin878787 propozycje jak z tym walczy?
    Dudziikk
    Level 4  
    Co myslicie aby sprawdzic napiecie zasilacza miernikiem? Czy to w ogole nie ma znaczenia w tym przypadku? :D
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Obin szczeg馧y w grze. Sprawd ponownie.

Z tym spadaniem taktowania i napi璚ia GPU chyba oczywiste, w momencie gdy GPU nie jest w pe軟i wykorzystywane jest to normalne zjawisko. Karta obni瘸 zegary i napi璚ie zapewniaj帷 tyle wydajno軼i ile jest w stanie podo豉 reszta sprz皻u. Dziwne 瞠 tobie z takim dorobkiem na forum trzeba takie rzeczy t逝maczy...

Post #11 wida to go造m okiem (niskie u篡cie GPU), jednak w logu #16 GPU jest w pe軟i wykorzystywane i problemu jakby nie by這.

Log z postu #32 wida zdecydowanie skoki CPU do blisko 100% i "problem" niskiego u篡cia GPU. Wygl康a na to 瞠 CPU nie daje rady.
    Nale篡 sprawdzi w menad瞠rze zada czy tylko gra obci捫a CPU, jeszcze raz screen z CPU-Z zak豉dka memory.
    sylweksylwina
    Nic sie nie zmieni這. No tak... p造ta na B150 i ograniczenia intela... Pozostaje wolne 2133MHz. Mo積a pr鏏owa wy陰czy XMP i schodzi r璚znie timingami, mo瞠 da si zej嗆 poni瞠j obecnego CL16.
    safbot1st
    Level 43  
    sylweksylwina wrote:
    Z tym spadaniem taktowania i napi璚ia GPU chyba oczywiste, w momencie gdy GPU nie jest w pe軟i wykorzystywane jest to normalne zjawisko. Karta obni瘸 zegary i napi璚ie zapewniaj帷 tyle wydajno軼i ile jest w stanie podo豉 reszta sprz皻u. Dziwne 瞠 tobie z takim dorobkiem na forum trzeba takie rzeczy t逝maczy...

No tak, ale jak ma by "niewpe軟i wykorzystywany" jak loga robi podczas grania w gr? Mia wyra幡ie zalecone aby zrobi loga w trakcie spadk闚. Wi璚 zrobi. Spadki wida.
    Na pewno m鎩 dorobek na forum wzro郾ie jak rozwiklam te spadki, bo to ju 3 temat takiego typu bez rozwi您ania.
    Nie wiem co ma wsp鏊nego ze spadkami na rdzeniu GPU pami耩. Mo瞠 obci捫enie CPU tak, ale nie widz w logu 瘸dnego zwi您ku obci捫enia CPU ze spadkami na rdzeniu GPU...
    Je郵i jest oczywiste wyja郾ienie to poprosz mnie o鈍ieci. :)
    sylweksylwina
    By karta dzia豉豉 w pe軟i swoich mo磧iwo軼i musi dostawa dane z okre郵on szybko軼i. CPU, czy nawet szybko嗆 pami璚i RAM lub pami璚i masowej mo瞠 to ogranicza. Bezpo鈔ednie powi您anie ma r闚nie, spos鏏 w jaki gra zosta豉 napisana/zoptymalizowana.

Nie zauwa篡sz zwi您ku jakiego oczekujesz. W ostatnim logu jak pami皻am u篡cie GPU oscylowa這 w granicach 50% Nie by這 sta貫, a 瞠 taktowanie sobie sterownik sam dobiera: mo瞠 by wy窺ze przy u篡ciu np.bli窺zym 60% a ni窺ze bli窺zym 50%. Mo瞠 sobie skaka jak sterownik zadecyduje.

Mo積a ograniczy lub usun望 dodatkowy soft zar闚no do p造ty jak i karty graficznej, przeinstalowa sterownik GPU. Sprawdzi aktualizacje u篡wanych gier, przygotowa list kilku tytu堯w w kt鏎ych si to dzieje, mo瞠 w jakim tytule to zjawisko nie wyst瘼uje, sprawdzi jak si zachowa komputer np w te軼ie 3dmark firestrike. Spr鏏owa zmniejszy/zwi瘯szy rozdzielczo嗆/szczeg馧y w grach i obserwowa zmiany FPS czy jest pogorszenie czy poprawa.

Na koniec mo積a sprawdzi DPC latency czy jest na akceptowalnym poziomie, czy mo瞠 jaki np stary sterownik np. audio nie powoduje zbyt du篡ch op騧nie.
    safbot1st
    Level 43  
    sylweksylwina wrote:
    By karta dzia豉豉 w pe軟i swoich mo磧iwo軼i musi dostawa dane z okre郵on szybko軼i. CPU, czy nawet szybko嗆 pami璚i RAM lub pami璚i masowej mo瞠 to ogranicza.

Zgoda, ale jak wida w logu obci捫enie CPU jest maksymalne na 80%. U篡cie pagefile =0.
    Dodam, 瞠 obci捫enie jest za pomoc CSa, kt鏎y g堯wnie obci捫a CPU.
    Prosz sp鎩rz na GPU clock w kom鏎ce 23.
    Jak wida spada.
    Wynika z tego, 瞠 nie ma bottleneck ani na CPU, ani na GPU.
    Co nas w takim razie ogranicza?
    Zak豉daj帷 granie na monitorze 140Hz przyda這by si 300FPS wychodz帷 z koncepcji 2FPS na 1Hz monitora (nowy koncept, kt鏎y pozna貫m wczoraj).
    Wymy郵i貫m racjonalne rozwi您ania:
    -ustawi wysok wydajno嗆 w panelu NVidia.
    -wy陰czyc V-sync, Gsync, FreeSync.
    -zainstalowa st康:
    https://pl.msi.com/Motherboard/support/B150M-PRO-VDH-D3#down-driver&Win10%2064
    Intel Chipset Driver
    Intel Management Engine

Przecie tak nie mo瞠 by, 瞠 gra si zacina, a CPU i GPU nawet nie s obci捫one na 100%...
    Chocia widz, 瞠 wcze郾iej w HWmonitor by這 100% CPU.
    Nie wiem, dlaczego w logu jest max 80%.
    Autorze mo瞠 spr鏏uj sterowniki od MSI te 2 podane zainstalowa
    Zaktualizuj bios, masz jak捷 dziwn wersj:
    https://pl.msi.com/Motherboard/support/B150M-PRO-VDH-D3
    Dudziikk
    Level 4  
    Zmieni na wydajno嗆 w nvidii i pobior te sterowniki jak wr鏂 do domu i dam zna. W ka盥ej grze tak mam. Lol, fortnite to ju w og鏊e masakrycznie chodzi. Na najni窺zych jakie si da ustawieniach (pr鏏owa貫m na wy窺zych itd ale nie ma r騜nicy a wr璚z przeciwnie jeszcze gorzej) I w cs:go r闚nie s ma貫 fps i du瞠 spadki. Testy s w豉郾ie z tej gry

Dodano po 41 [sekundy]:

Zmieni na wydajno嗆 w nvidii i pobior te sterowniki jak wr鏂 do domu i dam zna. W ka盥ej grze tak mam. Lol, fortnite to ju w og鏊e masakrycznie chodzi. Na najni窺zych jakie si da ustawieniach (pr鏏owa貫m na wy窺zych itd ale nie ma r騜nicy a wr璚z przeciwnie jeszcze gorzej) I w cs:go r闚nie s ma貫 fps i du瞠 spadki. Testy s w豉郾ie z tej gry
    sunrise84
    Level 42  
    https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-6500/GeForce_GTX_1060_3GB/0FV0Vwlu/16/100

Wed逝g symulacji to nie masz tam 瘸dnego w御kiego gard豉.

Grzebanie gdzie w ustawieniach nvidi to pisanie palcem po wodzie.

安ie篡 system, sterowniki producenta, aktualizacje microsoftu i TO MUSI DZIAx.

Dodano po 2 [minuty]:

Za du穎 jest tutaj szukania i doszukiwania si pierd馧.
    Sk豉dasz komputer instalujesz to co niezb璠ne i dzia陰.
    Od grudnia jad na i9-10850K plus GTX1050Ti 4GB i nie ma gry w kt鏎ej na 鈔ednich/wysokich mia豚ym takie jazdy.
    Fakt 瞠 jest to 50-60 fps (zale積e od gry i akcji) ale mam tylko 75hz monitor.
    I nic tam nie grzebie nigdzie.
    Pow陰czane wsz璠zie V-Sync + free sync od IIyama G2530HSU i 鄉iga a mi這.

Dodano po 31 [minuty]:

Jeszcze niech kolega @Kolobos tutaj zajrzy.
    Mo瞠 masz co na grzebane w systemie i w rejestrach.
    marcin878787
    Level 22  
    Jaka jest sytuacja w cs go czy lol w trybie single player? Czy wcze郾iej by這 znacznie lepiej?
    safbot1st
    Level 43  
    sunrise84 wrote:
    Grzebanie gdzie w ustawieniach nvidi to pisanie palcem po wodzie.

Wr璚z przeciwnie. Ba豉gan w tych ustawieniech i ich niezrozumienie to "trauma na ca貫 篡cie"(m這do嗆) :D
    sunrise84 wrote:
    Pow陰czane wsz璠zie V-Sync + free sync od IIyama G2530HSU i 鄉iga a mi這.

Ja rozumiem, 瞠 jak sprz皻 sprawny to "mi這".
    Tymczasem niewykluczona jest usterka u Autora tematu.
    A i co sprz皻 to inny problem. Nie por闚nywa bym.
    sunrise84
    Level 42  
    safbot1st wrote:
    Ba豉gan w tych ustawieniech i ich niezrozumienie to

I w豉郾ie o to mi chodzi這.
    Pisanie palcem po wodzie taka metafora :D

Dodano po 4 [minuty]:

safbot1st wrote:
    Zak豉daj帷 granie na monitorze 140Hz przyda這by si 300FPS wychodz帷 z koncepcji 2FPS na 1Hz monitora (nowy koncept, kt鏎y pozna貫m wczoraj).

BxGAM CI nie pisz tego nigdy wi璚ej !
    Bo si utrze MIT 瞠 do gry w Fortnite lub CS:GO trzeba mie MINIMUM 300fps aby by kr鏊em mapy.
    Ju jedna fala amator闚 CS:GO przesz豉, niezadowolonych z 200fps na 60hz monitorkach/wy鈍ietlaczach u siebie.
    safbot1st
    Level 43  
    S逝chaj jest to koncept Linusa z LTT, wi璚 nie bylekogo.
    Czyli 120FPS dla 60Hz i 280FPS dla 140Hz.
    I CS jest tutaj wyj徠kiem jako silnik g堯wnie "posilaj帷y" si procesorem g堯wnym.
    Z Fortnite nie wiem jak jest. Powy窺z tez odnosz wy陰cznie do CS'a. Nie wiem czemu tak jest, by mo瞠 chodzi o tryb v-sync off gdzie w miejsce jednej rozszarpaniej klatki pojawia si nast瘼na w tym samym cyklu od鈍ie瘸nia ekranu.
    Nie pytaj mnie, testy robili na kamerze nagrywaj帷ej w zwolnionym tempie. Materia jest dost瘼ny na YT.
    Dudziikk
    Level 4  
    Wiec tak zmienilem na wydajnosc
    pobralem te sterowniki
    i to nic nie dalo.
    kalkulator waskiego gardla pokazuje 12% gdyz kolega u gory da wersje z 3gb a ja mam 6gb. Ale czy to az tak bardzo by blokowalo? mam 250fps i nagle spada do 130 i potem 70 nawet.
    Moge cos nagrac jesli bedzie potrzeba, lecz bede sie odzywal dopiero w Niedziele gdy nie bedzie mnie w domu.
    Moge pograc rowniez nowego windowsa ale czy to cos da? Wersje biosu mam z 2018r. Ale tez sprobuje zaaktualizowa na ta wersje ze strony ponownie.
    Pozdrawiam i dzi瘯uje za pomoc do tego momentu, lecz problem nadal NIE rozwiazany.
    marcin878787
    Level 22  
    Odpowiedz na pytania z postu 45.
    Dudziikk
    Level 4  
    Odpowiedz na post #45.
    Tak kiedy by這 znacznie lepiej. Mia貫m duzo wi璚ej fps i nie mia貫m spadk闚 oraz lag闚.
    Je郵i ci chodzi o tryb single w csie czyli na moim serwerze z botami albo co to mam to samo. W lolu r闚nie.
    marcin878787
    Level 22  
    Czy wyst徙ienie spadk闚 mo瞠sz powi您a z jak彗olwiek ingerencj w systemie? Czy w tym czasie by造 instalowane aktualizacje systemu, jakakolwiek aplikacja, sterownik itp.

Mo瞠sz poda logi z frst. By mo瞠 uda si powi您a date wyst徙ienia problemu z jakim dzia豉niem w systemie.
    Podaj od kiedy dok豉dnie masz te spadki fps.

Mo積a oczywi軼ie zrobi formata, tylko wtedy nikt nie dowie si jaka by豉 ewentualna przyczyna problemu. A poza tym zostanie taki troch niedosyt dla zaanga穎wanych w ten temat.
    safbot1st
    Level 43  
    marcin878787 wrote:
    Mo瞠sz poda logi z frst.

Mo積a.
    marcin878787 wrote:
    poza tym zostanie taki troch niedosyt dla zaanga穎wanych w ten temat

Nie mam nic przeciwko formatowi. Gorzej jak problem jest sprz皻owy.
    Dudziikk
    Level 4  
    Aktualizacja.

Przeinstalowa貫m system. Zaktualizowa貫m sterowniki. I z ciekawo軼i kolega przyni鏀 identyczna kart graficzna, ale wszystko na niej dzia豉這 tak samo.
    Powracaj帷. Po przeinstalowaniu systemu. W cs go jest troch wi璚ej fps lecz nadal s spadki z 300 do 100 w pewnych miejscach. P騧niej zobacz jak w innych grach bo narazie jeszcze nie pobra貫m.
    Czy wys豉 zrzut ekranu z jakiej aplikacji po zainstalowaniu nowego systemu?

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

A i dodam jeszcze ze zobaczylem ze jest zepsuty jeden pin (zacisk) przy chlodzeniu cpu. Mozliwe ze ch這dzenie nie przylega dobrze i przez to b璠zie ta ca豉 sprawa?

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

Wys豉 jeszcze ss z jakiego programu? Czy ju nikt nie pomo瞠? :D Pozdrawiam
    marcin878787
    Level 22  
    Sprawd inne gry, ale koniecznie w single player. Najlepiej na czas gry od陰cz neta.
    Na potrzeby testu zainstaluj t sam gr na hhd i ssd.
    Sprawd czy b璠zie r騜nica.