Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inverter firmy MPP SOLAR typ PIP5048MG 64V

rezydent1 24 Mar 2021 18:56 3075 16
  • Tak jak obiecałem we wcześniejszej publikacji, opiszę inwerter, który u mnie pracuje.
    Jest to urządzenie firmy MPP SOLAR model PIP 5048MG 64V, zakupione 3 lata temu.
    W takim opakowaniu producent je wysyła i tak jest zapakowane.
    Inverter firmy MPP SOLAR typ PIP5048MG 64V Inverter firmy MPP SOLAR typ PIP5048MG 64V
    A tak wygląda:
    Wybrałem je na etapie projektowania całej instalacji.
    Poniżej jej schemat blokowy:
    Zalety tego konkretnego inwertera:
    1. Cena – 2600PLN z transportem,
    2. Możliwość pracy równoległej do 9 sztuk,
    3. Możliwość zdefiniowania własnego typu baterii (oprócz typów zdefiniowanych w pamięci urządzenia),
    4. Maksymalne napięcie ładowania baterii 64 VDC przy maksymalnym prądzie ładowania 80A (to był argument decydujący przy moich bateriach NiCd (NiOOH),
    5. Napięcie wejściowe z PV maksymalne 450 VDC minimalne 120 VDC (w nowszej wersji napięcie maksymalne to 500 VDC),
    6. Maksymalna moc wyjściowa 5000 W – z doświadczenia nawet przy 5200 W nie przechodzi w tryb by-pass, a chwilowo do 12 sekund radzi sobie z 6500 W,
    7. Łatwość naprawy uszkodzonych elementów – podczas testów uszkodziłem tranzystory i raz już wymieniałem je – niski koszt. W zasadzie „pada” tylko w przypadku przepięć.
    8. Wyświetlanie błędów na urządzeniu w postaci kodów, a w programie WatchPower na PC pełny opis ich w wyskakującym oknie,
    9. Możliwość ustawienia w parametrach oprogramowania na PC częstości odczytów i zapisu w bazie wszystkich parametrów urządzenia od 5 sekund do 1 minuty,
    10. Menu w języku polskim,
    11. Możliwość konfiguracji urządzenia z panela urządzenia albo za pomocą oprogramowania WatchPower.
    12. Maksymalne napięcie ładowania baterii akumulatorów 63,9VDC - co w przypadku moich akumulatorów jest idealnym rozwiązaniem. Większość inverterów pozwala ładować napięciem do 60VDC.
    Do wad zaliczyłbym:
    1. Głośne wentylatory – u mnie nie ma znaczenia, ponieważ urządzenie jest poza domem,
    2. Zbyt małe otwory do podłączenia przewodów zasilania z baterii – musiałem powiększyć pod 90 mm2,
    3. Brak ręcznego rozłącznika baterii,
    4. Brak ręcznego rozłącznika PV,
    5. W moim modelu odczyt danych tylko po RS232 lub USB – trzeba kupić konwertery na większe odległości pomiędzy PC a inwerterem. (w nowszej wersji mamy już do dyspozycji RS485 lub Bluetooth)
    6. Po roku użytkowania baza danych w WatchPower osiąga ponad 600MB, co powoduje, że na odczytywanie danych z archiwum trzeba trochę poczekać,
    7. W przypadku połączenia z PC poprzez USB zdarza się, że inwerter często gubi łączność z PC. Nie występuje to przy połączeniu poprzez RS232,
    8. W programie WatchPower pokazywana nie adekwatna pojemność baterii akumulatorów względem rzeczywistej pojemności – być może wynika to z faktu, że mam ustawiony typ baterii „user”.
    Kilka zdjęć wnętrza urządzenia:
    Główny moduł – widok z góry
    Główny moduł – prawa oraz lewa strona
    Inverter firmy MPP SOLAR typ PIP5048MG 64V Inverter firmy MPP SOLAR typ PIP5048MG 64V
    Dławiki
    Wentylatory
    Moduł PV
    Poniżej główne okno WatchPower
    Okno zmian parametrów pracy inwertera
    Jakie informacje archiwalne możemy uzyskać za pomocą WatchPower (są one dostępne także w postaci pliku xls)?
    Po wyborze urządzenia, a następnie daty (rok, miesiąc, dzień), mamy dostępne:
    - napięcie zasilania przychodzące z sieci elektroenergetycznej
    - częstotliwość napięcia sieci
    - napięcie otrzymywane z paneli PV
    - moc otrzymywana z paneli PV
    - wyjściowa moc wykorzystywana
    - napięcie baterii
    - pojemność baterii – w moim przypadku nie są to poprawne dane
    - wartość prądu ładowania
    - wartość prądu rozładowania baterii
    - wartość napięcia na wyjściu AC inwertera
    * każdy z wykresów można dowolnie powiększyć lub pomniejszyć
    * widać tutaj kiedy inwerter włączył by-pass i przeszedł na ładowanie z sieci elektroenergetycznej
    - częstotliwość wyjściowa z inwertera

W zasobach internetu znalazłem forum „AEVA Forums The forums of The Australian Electric Vehicle Association”, na którym kilku użytkowników „rozpracowało” rożne typy inwerterów MPP SOLAR PIP 5048MG.
    Przykładowy link do ww. forum https://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php?f=64&t=5830

Instrukcja instalacji i serwisu inwertera dostępna stronie producentahttps://www.mppsolar.com/v3/pip-gk-series/

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    rezydent1
    Level 12  
    rezydent1 wrote 172 posts with rating 62, helped 0 times. Been with us since 2013 year.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    conisl
    Level 10  
    rezydent1 wrote:
    W przypadku połączenia z PC poprzez USB zdarza się, że inwerter często gubi łączność z PC. Nie występuje to przy połączeniu poprzez RS232,

Tylko skąd dzisiaj wziąć PC ze złączem RS232? To już przecież historia.
    chemik_16
    Level 25  
    rs232/USART/UART/etc jako taki był jest i będzie. To podstawowy interface komunikacyjny niemal każdego układu.

Co innego fakt, że użyte tu są baterie NiCd :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Elmo_pf
    Level 15  
    Czy kolega gdzieś opisywał swoją instalację?
    Z chęcią zapoznam się z każdą wartościową wiedzą.
    A opis inwertera bajka.
    rezydent1
    Level 12  
    Elmo_pf wrote:
    Czy kolega gdzieś opisywał swoją instalację?
    Z chęcią zapoznam się z każdą wartościową wiedzą.
    A opis inwertera bajka.

Jest opis baterii, które używam tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3755521.html
    Co do istalacji - co masz na myśli? - powiem tylko tyle, że odległość inwerter - laptop to 135m więc wszytko hula po światłowodzie - RS232 :)

Dodano po 1 [minuty]:

conisl wrote:

Jest wyjście USB w standardzie. Obecnie jest także bluetooth, a także WiFi

Dodano po 4 [minuty]:

chemik_16 wrote:
    Co innego fakt, że użyte tu są baterie NiCd

Można użyć dowolnego typu baterii, zapisane jakby z automatu są akumulatory tradycyjne kwasowe, AGM i Litowe. Urządzenie jest w miarę elastyczne. Warto popatrzeć co jest na forum do którego linka podałem wyżej :D Urządzenie zostało w miarę dogłębnie rozpracowane, a dodatkowo co niektórzy napisali poprawki do softu - co moim zdaniem jest rzadkością.
    Mark II
    Level 21  
    chemik_16 wrote:
    Co innego fakt, że użyte tu są baterie NiCd

Cała kolej takich używa w przekaźnikowniach.
    Większe zagrożenie niosą tysiące ogniw NiCd, które nadal zalegają w różnych elektronarzędziach.
    pawelr98
    Level 39  
    conisl wrote:
    rezydent1 wrote:
    W przypadku połączenia z PC poprzez USB zdarza się, że inwerter często gubi łączność z PC. Nie występuje to przy połączeniu poprzez RS232,

Zdziwiłby się kolega, nowe płyty główne bardzo często mają wyprowadzone złącze do podłączenia takiego gniazda.
    Zobaczy kolega choćby taką całkiem świeżą MSI Tomahawk B450.
    Producent się tym nie chwali na głównej stronie, ale w instrukcji znajdzie kolega wspomnienie o porcie "JCOM1" czyli właśnie porcie szeregowym.
    Starczy kupić śledzia z gniazdem za te parę złotych i podłączyć, lub jeśli ma to być chwilowe to można i wpiąć się bezpośrednio.
    W moim Asrocku X99 Extreme 4 również mam takie gniazdo. Brat w swojej płycie X570 również takowe gniazdo szeregowe posiada.
    Trzeba po prostu... czytać instrukcję, a nie narzekać na coś co nie stanowi problemu.
    Karol966
    Level 30  
    Mam bardzo podobny falownik (w czerwonej obudowie) Płyta główna jest w 90% taka sama. Mój ma opcję dobierania energii z sieci (tak deklarował sprzedawca - sprawdzę to za kilka dni) a jak jest u Ciebie?
    rezydent1
    Level 12  
    Karol966 wrote:
    Mam bardzo podobny falownik (w czerwonej obudowie) Płyta główna jest w 90% taka sama. Mój ma opcję dobierania energii z sieci (tak deklarował sprzedawca - sprawdzę to za kilka dni) a jak jest u Ciebie?

U mnie jest to ustawiane w inwerterze. Mogę mieć 6 trybów pracy.
    Pierwsza kolumna to priorytet ładowania baterii:
    - sieć,
    - pierwsze z PV,
    - sieć i PV,
    - tylko z PV
    Druga kolumna to priorytet zasilania wyjścia :
    - baterie, PV, sieć
    - sieć,
    - PV
    Ja mam ustawione sieć, PV i baterie, PV, sieć.
    rezydent1
    Level 12  
    _johnny_ wrote:
    5kW w takich małych indukcyjnościach? Czy jest ktoś w stanie coś więcej powiedzieć o sposobie przekształcania energii?

Wiesz nie znam dobrze się na tym ale radzę prześledzić posty z linka https://forums.aeva.asn.au/viewtopic.php?t=6007
    według mnie nie ma sensu kopiować informacji tam zawartych, a jest tam ich sporo jak na inwertery tego producenta. Nie znalazłem jak dotąd tak opisanego innego inwertera na forach.
    Uważam że informacje tam zawarte mogą się przydać osobom które konstruują lub serwisują podobne urządzenia. Uważam także że kupiłem coś (urządzenie) z w miarę kompletnym opisem, a w razie niemca, można to naprawić, bo wiadomo gdzie czego szukać.
    W załączniku service manual
    rezydent1
    Level 12  
    Do końca kwietnia zamierzam podłączyć równolegle drugi taki sam inwerter (stosując odpowiednie moduły do inwertera i kable połączeniowe). Zamieszczę zdjęcia po wykonaniu instalacji. Drugi inwerter będzie miał na wejście PV podłączoną małą elektrownie wiatrową 2,5kW mocy maksymalnej.
    Zastanawia mnie tylko jaką pojemność zamontować i jaki typ kondensatora aby to podziałało długo. Nie wiem czy kupić gotowy mostek trójfazowy, czy może lepiej zastosować diody Schottkiego. Dodam że przy znamionowej prędkości obrotowej napięcie będzie wynosiło 250VAC (pod obciążeniem) około 350VDC, a częstotliwość 50Hz - teoretycznie.
    Czy ktoś w Was już stosował takie rozwiązanie?
    Vatras
    Level 12  
    Jakie tranzystory są użyte w module falownika? IGBT czy MOSFET? Jeśli to możliwe to model tych tranzystorów bym prosił :)
    PS. Spokojnych i przede wszystkim zdrowych Jajkowych Świąt:)
    rezydent1
    Level 12  
    Vatras wrote:
    Jakie tranzystory są użyte w module falownika? IGBT czy MOSFET?

Dwa posty wyżej masz dokumentację, wszystko tam jest opisane w service manual.
    A także proponuję skorzystać z linka którego podałem, ludzie stosują zamienniki o lepszych parametrach - wszystko opisane.
    Vatras
    Level 12  
    Dzięki wielkie! Właśnie buduje mały falownik i materiały od Ciebie będą mi mega pomocne!