Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy?

Expander444 25 Mar 2021 13:58 1545 8
    Expander444
    Level 10  
    Witam,

Bardzo proszę o pomoc w podłączeniu termostatu pokojowego.
    Pacjent-kocioł gazowy kondensacyjny firmy Viessman Vitodens 200 z comfortrol
    Płyta główna oznaczenie LGM 29
    Po rozwarciu styków na kostce X4 nie przynosi skutków "rozwarte styki grzejniki nadal grzeją".
    Czy w jakiś sposób trzeba zmieniać ustawienia w Comfortrol?

Przesyłam w załączniku zdjęcia mam nadzieję, że znajdą się jakieś wskazówki.
    Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy? Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy? Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy? Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy? Viessmann Vitodens 200 - jak podłączyć termostat pokojowy?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Gargamelektro
    Level 14  
    Szanowny Expander444,

zgodnie z załączoną Instrukcją (zdjęcie nr 2) piny x4.1 i x4.2 - służą do podłączenia sterownika zewnętrznego ale wyłącznie w przypadku sterowania pogodowego - patrz przypis 2 na Instrukcji. Ze zdjęcia wynika, że piny x6.3 i x6.4 dla czujnika temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe) są puste; ponadto trzeba wyjąć mostek - przypis nr 6 (na zdjęciu nic nie widać ale może jest w tyłu wtyczki).

Na załączonym schemacie są jeszcze piny x6.1. i x6.2 do podłączenia sterowania zewnętrznego (on-off).
    Expander444
    Level 10  
    Przesyłam zdjęcie w lepszej jakości i po wyjeciu wtyczek z płyty głównej,ja podpiąłem termostat pod styki X4 1-2 tam gdzie był seryjnie mostek niestety nie przyniosło to rezultatu.
    Gargamelektro
    Level 14  
    Szanowny Expander444,

czy czytałeś mój post wcześniej - podłącz regulator pod piny x6.1 i x6.2.
    Expander444
    Level 10  
    Kolego właśnie jestem przy kotle zrobilem tak jak napisałeś mostek wrocil na swoje miejsce x4.1-4.2 a termostat podpiąłem pod styki X6.1-6.2 na termostacie ustawione 5*C a nagrzal grzejniki może coś trzeba zmienić na sterowniku comfortrol?
    Gargamelektro
    Level 14  
    Szanowny Expander444,

1. czy zgodnie z Instrukcją podłączając regulator pod piny x6.1 i x6.2 zdjąłeś "mostek wtykowy X6";
    2. jak jest podpięty regulator pokojowy - czy pod styki NC-COM? - powinno być NO-COM. Czasami w regulatorze jest funkcja wyboru - czy grzanie - czy chłodzenie - wtedy inne styki.

Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

Szanowny Expander444,

znalazłem w Instrukcji serwisowej Vitodensa:
    1. podłączyć Regulator do pinów X4.1 i X4.2;
    2. przestawić adres kodowy "30:00" na "30:01" i "35:00" na "35:01".

W razie wątpliwości - patrz załącznik.
  • Helpful post
    Gargamelektro
    Level 14  
    Szanowny Expander444,

w nawiązaniu do mojego wcześniejszego posta - w uzupełnieniu - w załączeniu krótki wyciąg z instrukcji serwisowej Vitodensa z instrukcją kodowania ustawień. We wcześniejszym poście znajdziesz wartości i kody, które musisz zmienić aby umożliwić oddziaływanie regulatora pokojowego na kocioł.
    Expander444
    Level 10  
    A więc tak....

Chciałbym bardzo podziękować Gargamelektro za zainteresowanie się moim tematem, tak jak napisałeś tak zrobiłem i wszystko działa jak należy.

Podsumowując

1. W płycie VR 20 przekładamy mostek (patrz post wyżej zdjęcia)
    2. Tak jak pisał Gargamelektro
    Podłączyć Regulator do pinów X4.1 i X4.2;
    3. przestawić adres kodowy "30:00" na "30:01" i "35:00" na "35:01".

W moim przypadku przy sterowaniu Comfortrol przy kotle musiałem wejść w ustawienia

Przegląd glówny/instalacja/Nastawa specjalna
    Kod B-C-C-B

Zmienić adres kodowy

011:000 na 011:001
    Oraz
    027:000 na 027:001

Dziękuję jeszcze raz za pomoc Gargamelektro

Zamykam post

Pozdrawiam