Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kit wskaźnika wysterowania LM3915

ArturAVS 25 Mar 2021 14:21 2664 24
  • Tym razem coś prostego do poskładania w kilkanaście minut czyli wskaźnik wysterowania oparty o LM3915.

Za kilka złotych kit wskaźnika możemy nabyć na znanym portalu, nie ma on żadnych "wodotrysków" i w zamyśle konstruktorów ma pełnić jedynie funkcję do jakiej został przeznaczony LM3915. W zestawie otrzymamy niezbędne elementy oraz schemat wraz z listą elementów w języku producenta;

W opakowaniu znajdziemy PCB oraz elementy wraz z instrukcją;

Zbliżenie na PCB;

Schemat wskaźnika został maksymalnie uproszczony;

I schemat aplikacyjny z DS;

Nie zastosowano żadnego prostownika sygnału wejściowego (pół lub pełno-okresowego) zalecanego przez producenta w DS;

Półokresowy;

Pełno-okresowy;

Odbija się to na wizualnym aspekcie działania ale do tego jeszcze wrócę. Lista elementów jest stosunkowo krótka;

I zawiera;

• PCB
    • LM3915
    • Podstawka 18 pin DIL
    • dioda LED 2x5mm zielona 8szt.
    • dioda LED 2x5mm czerwona 2szt.
    • rezystor 10kΩ
    • rezystor 10Ω
    • rezystor 100Ω
    • rezystor 1kΩ 3szt.
    • rezystor 20kΩ
    • rezystor 2,2kΩ
    • kondensator ceramiczny 100nF
    • kondensator ceramiczny 50nF
    • gniazdo+wtyk z 10cm przewodami XH2,54-2P 2szt.
    • potencjometr montażowy wieloobrotowy 50k

PCB ma miejsce na zworkę lub doprowadzenie przełącznika trybu wyświetlania w postaci linijki (ang. Bar) i punktu (ang. Dot). Ja wlutowałem do testu fragment listwy goldpin i ustawienia zmieniałem zakładając jumper (zworkę). Po kilkunastu minutach zmontowałem kit nie obsadzając gniazd XH2,54;

Podłączyłem zasilanie (12VDC) oraz sygnał bezpośrednio z wyjścia liniowego i uzyskałem takie oto efekty;

Co do efektu drobnej modyfikacji widocznej w drugiej części filmu, jak wcześniej pisałem układ nie posiada na wejściu żadnego prostownika co widocznie wpływa na efekt wizualny i widać to na filmie. Dorobiłem prosty prostownik szczytowy z podwajaczem na dwóch diodach germanowych AAP153 i kondensatorze foliowym 1µF/50V;

Efekt pracy z prostownikiem na wejściu jest zdecydowanie lepszy co najlepiej widać w trybie pracy "Punkt". Sam moduł wskaźnika po rozbudowaniu o prostownik wejściowy może służyć po wyskalowaniu jako VU meter lub po zastosowaniu kilku-kilkunastu modułów i doposażeniu ich w filtry pasmowe jako analizator widma audio.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 11819 posts with rating 1856, helped 1387 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
  • TestoTesto
    ArturAVS
    Składając ten kit przypomniały mi się czasy na przełomie 80/90 gdy zbudowałem taki w wersji 2x 5LED całkowicie na tranzystorach i wbudowałem do mojego MK232P w wersji stereo (przerobiony na deck) :D.
  • TestoTesto
    M. S.
    Level 34  
    Na wejściu dodałbym kondensator uzyskując typowy podwajacz napięcia. Inaczej dioda podłączona anodą do masy będzie zwierać napięcie ujemne na wejściu o amplitudzie wyższej niż napięcie przewodzenia tej diody powodując zniekształcenia. No chyba, że wyjście sterujące ma już taki kondensator wbudowany.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    W sumie to sam LM3915 to naprawdę bardzo fajnie działający układ wskaźnika wysterowania, jednak w tym konkretnym wykonaniu (KiT'cie) nie sposób w żaden sposób tego zauważyć. Gdyby chociaż była to wersja proponowana do wykorzystania do sygnału audio (czyli z prostownikiem - nawet półokresowym) i (KONIECZNIE!) z układem opóźniającym opadanie słupka...
    Wtedy można by mówić o wskaźniku wysterowania - nieco prostego ale w pełni praktycznego w zastosowaniu. Bez prostownika, a nawet z prostą wersją jaką Autor wykonał to co najwyżej "migotka" dla małolatów chcących w ten sposób "uatrakcyjnić" swoje projekty.
    A co do opłacalności kupienia KiT'a dla samego scalaka... dla samego scalaka - nie bardzo (na Aliexpress za sztukę 70 groszy przy zakupie 10 sztuk). Dla scalaka i LED już ciutkę bardziej. Ja jednak wolałbym nie być skazany na prostokątne LED (nie zawsze pasują), a poza tym po co kupować całość skoro płytka do wyrzucenia?
    ArturAVS
    M. S. wrote:
    Na wejściu dodałbym kondensator uzyskując typowy podwajacz napięcia. Inaczej dioda podłączona anodą do masy będzie zwierać napięcie ujemne na wejściu o amplitudzie wyższej niż napięcie przewodzenia tej diody powodując zniekształcenia. No chyba, że wyjście sterujące ma już taki kondensator wbudowany.

Wyjście ma taki kondensator.

398216 Usunięty wrote:
    Bez prostownika, a nawet z prostą wersją jaką Autor wykonał to co najwyżej "migotka" dla małolatów chcących w ten sposób "uatrakcyjnić" swoje projekty.

Hmmmm... Wiesz dlatego ten prostownik dołożyłem aby pokazać różnice w pracy "gołego" kitu a wyposażonego w najprostszy nawet prostownik.
    398216 Usunięty wrote:
    Ja jednak wolałbym nie być skazany na prostokątne LED (nie zawsze pasują), a poza tym po co kupować całość skoro płytka do wyrzucenia?

Kształt LED to kwestia gustu :D , a samą płytkę można wykorzystać jako "nośnik" elementów. Co do reszty to się zgadzam, bez doposażenia w odpowiedni prostownik oraz niezbędnej kalibracji to tylko "mrugadełko".
    CosteC
    Level 32  
    Wiecie może czy LM3915 jest stary/oryginalny czy jakiś chińczyk to kopiuje? Mam ten element w baardzo starym projekcie i oryginał nie jest dostępny, co gorsze elementy do kupienia tu i ówdzie są ołowiowe.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    CosteC wrote:
    oryginał nie jest dostępny
    ??? https://sklep.avt.pl/uklad-scalony-lm3915n.ht...MIxIXAyqjO7wIVZwWiAx38gw9jEAkYByABEgIEn_D_BwE
    CosteC wrote:
    co gorsze elementy do kupienia tu i ówdzie są ołowiowe.
    ??????? A czy to w czymś przeszkadza? Brak znaczka ROHS???
    CosteC wrote:
    czy jakiś chińczyk to kopiuje?
    398216 Usunięty wrote:
    na Aliexpress za sztukę 70 groszy przy zakupie 10 sztuk
    varaktor
    Level 12  
    Widzę kolega to majsterkowicz. Otóż jak się robi sprzęt zawodowo, to nie można wszystkiego włożyć do środka (RoHS). Tak samo kupno części z podejrzanego źródła to kiepski pomysł ("Producent: nieokreślony"). Co będzie jak popsuje się 10 tysięcy sprzedanych urządzeń bo użyta została części wątpliwej jakości. Kto zapłaci za naprawy serwisowe?
    CosteC
    Level 32  
    Jak się robi zawodowo to się szuka u producentów, a nie Jabelu, który ma zero odpowiedzialności za produkt :)
    Zapewne te lm3915 są leżakami sprzed 20 lat.
    Podziwiam jednak kolegów myślących, że jak element jest w AVT to można go włożyć w projekt :) otóż nie, jeśli coś jest profesjonalne albo produkowane ma być przez lata.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    CosteC wrote:
    Jak się robi zawodowo to się szuka u producentów
    Producent nie będzie raczej zainteresowany wyprodukowaniem 10 tysięcy elementów (jeśli miałoby to oznaczać rozpoczęcie/wznowienie produkcji), a nawet jak byłby to i tak odeśle zainteresowanego do hurtowni.
    CosteC wrote:
    jak element jest w AVT to można go włożyć w projekt :) otóż nie, jeśli coś jest profesjonalne albo produkowane ma być przez lata.

Z tego co napisałeś wynika, że AVT handluje złomem, a przecież to, czy coś będzie czy, nie służyć przez lata - zależy od jakości całego produkowanego urządzenia. Poza tym; w obecnych czasach każdy sprzęt konsumencki ma wytrzymać do końca gwarancji, dalszy los urządzenia już nikogo nie obchodzi, nawet wielkie koncerny wymigują się od napraw pogwarancyjnych wszelkimi sposobami.
    Nie sądzę, by LM 3915 był stosowany w jakimś urządzeniu profesjonalnym - mimo wielu zalet jest to jednak układ o dość skromnej dokładności wskazań, więc raczej wątpię, by miał być składnikiem jakiegoś urządzenia, od którego zależy los świata... ;)
    djfarad02
    Level 18  
    398216 Usunięty wrote:
    CosteC wrote:

jak element jest w AVT to można go włożyć w projekt otóż nie, jeśli coś jest profesjonalne albo produkowane ma być przez lata.

Wynika z tego co napisałeś, ze AVT handluje złomem.

Z postu @CosteC nic takiego nie wynika. Wynika natomiast, że AVT nie jest hurtownią, na której można oprzeć profesjonalną produkcję. Podpisuję się pod tym stwierdzeniem.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Gwoli ścisłości - AVT zaproponowałem w momencie gdy nie było wiadomo (bo Autor nie był wtedy łaskaw podać tej informacji), że chodzi o produkcję, w dodatku seryjną i to rządu 10000 sztuk.
    Dalej - z tego w jaki sposób Kol.CosteC napisał swoją opinię o AVT
    CosteC wrote:
    jak element jest w AVT to można go włożyć w projekt :) otóż nie, jeśli coś jest profesjonalne albo produkowane ma być przez lata.

Wynikać może (a w każdym razie takie wrażenie ja odniosłem z kontekstu tej wypowiedzi), że AVT sprzedaje niepełnosprawne elementy - może i sprzedaje, może sprowadza je z chin nawet (jak gros współczesnych sklepów i firm produkcyjnych - 90% wszystkich elementów elektronicznych pochodzi z fabryk w chinach - czy tego ktoś chce czy nie), nie mniej jednak można się spytać skąd sprowadzają do swojego sklepu? Nic o kupowaniu hurtowym z AVT nie pisałem - byłoby to zresztą co najmniej niemądre z mojej strony biorąc pod uwagę porównanie cen AVT v. Alieexpres. Zresztą tak samo jak z Jabel - a propo's - jeśli Jabel produkuje i sprzedaje swoje zestawy to chyba - jak wszyscy producenci - też musi przestrzegać ustaleń o nie stosowaniu elementów z ołowiem? - Jabel też gdzieś się zaopatruje i jak ktoś chce może popytać gdzie.
    CosteC
    Level 32  
    398216 Usunięty wrote:
    Wynika z tego co napisałeś, ze AVT handluje złomem. To czy coś będzie czy nie służyć przez lata zależy od jakości całego produkowanego urządzenia. Poza tym - w obecnych czasach każdy sprzęt konsumencki ma wytrzymać do końca gwarancji - o dalszym losie można powiedzieć, ze to już nikogo nie obchodzi. Nawet wielkie koncerny wymigują się od napraw pogwarancyjnych wszelkimi sposobami. Nie sądzę by LM 3915 był stosowany w jakimś urządzeniu profesjonalnym - mimo wielu zalet jest to jednak układ o dość skromnej dokładności wskazań, więc raczej wątpię by miał być składnikiem jakiegoś urządzenia od którego zależy los świata... ;)

Bez obrazy, ale dokładność nie zawsze jest potrzebna, nawet w profesjonalnych urządzeniach. Np mierniki Fluke rzadko są dokładne - tam się płaci między innymi za niezawodność a nie dokładność. A co to AVT: nie widziałem umów dystrybucyjnych z producentami, ani magazynu chociaż trochę nowoczesnego ani komponentów bardziej współczesnych... Przykro mi, ale to raczej sklep dla majsterkowiczów. Całkiem dobry zresztą.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    CosteC wrote:
    A co to AVT: nie widziałem umów dystrybucyjnych z producentami, ani magazynu chociaż trochę nowoczesnego ani komponentów bardziej współczesnych... Przykro mi, ale to raczej sklep dla majsterkowiczów. Całkiem dobry zresztą.
    Wyjaśniłem skąd wziął się AVT w moim poście. Nawet zacytowałeś to w swoim poście. Nadal chcesz się wymądrzać i jątrzyć? W celu?
    djfarad02
    Level 18  
    398216 Usunięty wrote:
    CosteC wrote:
    A co to AVT: nie widziałem umów dystrybucyjnych z producentami, ani magazynu chociaż trochę nowoczesnego ani komponentów bardziej współczesnych... Przykro mi, ale to raczej sklep dla majsterkowiczów. Całkiem dobry zresztą.
    Wyjaśniłem skąd wziął się AVT w moim poście. Nawet zacytowałeś to w swoim poście. Nadal chcesz się wymądrzać i jątrzyć? W celu?

Kto tu się jątrzy :)
    Jak na razie to wyjaśniłeś, że wydawało Ci się, iż @CosteC wyraził jakąś tam opinię na temat AVT (że handlują złomem, niepełnowartościowymi elementami), co oczywiście nie miało miejsca.
    CosteC
    Level 32  
    Wyrażam opinię: AVT nie jest dostawcą do zastosowań zawodowych dla mnie: ani nie ten asortyment. ani nie ta jakość ( w sensie oryginalności, powtarzalności, ilości itd.). Obrażonych nie przeproszę, ale FPGA od Xilinxa nie dostanę tam, podobnie jak szybkich przetworników od AD.

Liczyłem, że może ktoś zna producenta zamienników funkcjonalnych LM3915, LM3914, ale niestety nie tędy droga (przez elektrodę) :). Jakbym miał producenta to mógłbym poczytać datasheet czy dobre to jest. Testowałem już elementy z "gray market'u" podobnego do AVT, (bez pewnego łańcucha dostaw) i wyszło, że dobrze, że testowałem: dużo było odrzutów.
    ArturAVS
    CosteC wrote:
    może ktoś zna producenta zamienników funkcjonalnych LM3915, LM3914,

Obawiam się że ze względu na masowe wejście mikrokontrolerów do użycia możesz nie znaleźć zamienników. Prościej jest programowo przy wykorzystaniu ADC zrobić po prostu. Producentem LM'a użytego w kicie jest HLF z Guangdong, China np. tu możesz spojrzeć na profil produkcji; https://www.made-in-china.com/showroom/chaida...a-Hlf-Agent-for-Logical-IC-74lsxx-CD40xx.html Nota której fragmenty wkleiłem pochodzi od TI z marca 2013 i nie zauważyłem wzmianki o zaprzestaniu produkcji, może warto z przedstawicielem Texas'a na Europę porozmawiać lub poszukać informacji na stronie; https://www.ti.com/
    varaktor
    Level 12  
    ArturAVS wrote:
    Nota której fragmenty wkleiłem pochodzi od TI z marca 2013 i nie zauważyłem wzmianki o zaprzestaniu produkcji, może warto z przedstawicielem Texas'a na Europę porozmawiać lub poszukać informacji na stronie; https://www.ti.com/

TI twierdzi, że LM3914 nie jest wycofany ("active"):
    https://www.ti.com/store/ti/en/p/product/?p=L...PB&keyMatch=LM3914&tisearch=search-everything
    Ale nie w DIP. W Mouser mają LM3914 (ale nie LM3915; nie wiem czym się różnią, nie chce mi się czytać).
    ArturAVS
    varaktor wrote:
    W Mouser mają LM3914 (ale nie LM3915; nie wiem czym się różnią, nie chce mi się czytać).

LM3914 ma skalę liniową a 3915 logarytmiczną, zaś 3916 jest dedykowana do VU metrów i ma jeszcze inne skalowanie; https://elportal.pl/pdf/k01/02_08.pdf
    CosteC
    Level 32  
    ArturAVS wrote:
    CosteC wrote:
    może ktoś zna producenta zamienników funkcjonalnych LM3915, LM3914,

Obawiam się że ze względu na masowe wejście mikrokontrolerów do użycia możesz nie znaleźć zamienników. Prościej jest programowo przy wykorzystaniu ADC zrobić po prostu. Producentem LM'a użytego w kicie jest HLF z Guangdong, China np. tu możesz spojrzeć na profil produkcji; https://www.made-in-china.com/showroom/chaida...a-Hlf-Agent-for-Logical-IC-74lsxx-CD40xx.html Nota której fragmenty wkleiłem pochodzi od TI z marca 2013 i nie zauważyłem wzmianki o zaprzestaniu produkcji, może warto z przedstawicielem Texas'a na Europę porozmawiać lub poszukać informacji na stronie; https://www.ti.com/

Dzięki za pomoc. LM3914 rzeczywiście dalej da się kupić. Podzielam opinię jeśli chodzi o powody wycofania układu z produkcji, natomiast mam na utrzymaniu stary produkt (20+ lat?) z LM3915 i nie wymienię tego na mikrokontroler. Dla zdziwionych czemu:
    - Konieczność przeprojektowania PCB
    - Konieczność napisania softu i jego utrzymywania
    - Konieczność przeprowadzenia kompletu testów EMC i funkcjonalnych
    - Konieczność przygotowania nowej dokumentacji produkcyjnej: instrukcje programowania, montażowe, fikstury testowe, etc.