Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer włącza się za drugim razem (po wciśnięciu przycisku restart)

Corde18 26 Mar 2021 13:05 174 3
    Corde18
    Level 1  
    Cześć!

Przeczytałem już podobne tematy na tym forum, ale nadal nic nie pomogło.

Miałem uszkodzony port USB w panelu przednim obudowy swojego komputera. Po włączeniu komputera ciągle wywalało komunikat: USB Device Over Current Status Detected! System Will Shut Down After 15 Seconds!

Ponieważ nosiłem się ze zmianą komputera to wymieniłem obudowę, płytę główną, procesor i do tego dodałem jeszcze cooler (wszystko ma kilka dni). Teraz zestaw wygląda następująco:

01- Płyta główna Z490 Phantom Gaming 4, wersja BIOS: P1.50
    02- Procesor: Intel Core i7-10700F 2,9GHz (8 rdzeni, 16 procesorów logicznych)
    03- Pamięć: 2x Pamięć Kingston HyperX, DDR4, 4 GB, 2133MHz, CL14 (HX421C14FB/4) – okazało się, że pamięć nie jest na liście kompatybilnych kości RAM na stronie Asrocka. Kości wsadzone w sloty A2 i B2 piszczą (nie piszczą natomiast, kiedy są obok siebie, np. A1 i A2).
    04- Karta graficzna: Radeon (TM) RX 480 4GM (wersja oprogramowania AMD Radeon Software 21.3.1)
    05- Cooler be quiet! Dark Rock 4 (200 W)
    06- Zasilacz: Smart SE 530 W Thermaltake
    07- +3.42V/+5,13V/dla 12V nie ma podanych danych w trial version AIDA
    08- Pł.gł-29°C/proc.28°C/GPU 47°C/HDD (w trial version AIDA nie ma podanych danych)
    09- System operacyjny: Windows 10 Home (Wersja: 10.0.19041) 64-bity
    10- Brak antywirusa (tylko Windows Defender)

Jaki jest problem? Komputer po naciśnięciu przycisku power nie włącza się (pali się dioda VGA), ale załapuje, gdy naciśnie się przycisk restart.

Żeby pozbyć się tego problemu próbowałem następujących rzeczy:

• Przywróciłem BIOS do ustawień początkowych (nie pomogło)
    • Wyjąłem baterię z płyty głównej (nie pomogło)
    • Odłączyłem dwa dyski HDD i zostałem tylko przy systemowym SSD (nie pomogło)
    • Zainstalowałem na nowo system Windows 10 na czystym dysku SSD (nie pomogło)
    • Podmieniłem zasilacz 550W od szwagra (nie pomogło)
    • Podmieniłem kartę graficzną na GeForce GTX 1050 Ti (zadziałało)

To, co ciekawe, to że moja karta graficzna, tj. Radeon (TM) RX 480 4GB działał u szwagra na komputerze bez większych problemów – system właczał się i wyłączał bez problemu. Tak samo moja karta graficzna, nawet u mnie na komputerze jak się udało włączyć system, działała na takich grach jak Doom czy Pro Evolution Soccer 2021. Jedyny problem był na Horizon Zero Dawn, gdzie gra się crashowała i wywalało mnie do pulpitu (Przekroczenie limitu czasu przez sterownik amd).
    Macie może pomysł, jak to rozwiązać?

PS. Na końcu wrzucam zdjęcia z Crystal Disk Info dla dwóch dysków, które mam aktualnie podpięte

Jakby potrzeba było podać więcej informacji lub cokolwiek, to pokierujcie proszę!

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc!

Komputer włącza się za drugim razem (po wciśnięciu przycisku restart) Komputer włącza się za drugim razem (po wciśnięciu przycisku restart)
    safbot1st
    Level 43  
    Raczej nie. Resetem nie da się włączyć pc.
    Corde18 wrote:
    - Pamięć: 2x Pamięć Kingston HyperX, DDR4, 4 GB, 2133MHz, CL14 (HX421C14FB/4) – okazało się, że pamięć nie jest na liście kompatybilnych kości RAM na stronie Asrocka. Kości wsadzone w sloty A2 i B2 piszczą (nie piszczą natomiast, kiedy są obok siebie, np. A1 i A2).

Zobacz piny w socketcie, bo z tego co piszesz masz uszkodzony 1 kanał IMC.
    Ewentualnie uszkodzona płyta.
    lisek
    Service technician RTV
    Prawdopodobnie uszkodzona płyta
    - problem z RAM obsada > opisano w manualau Link
    -problem z komunikatem
    Spoiler:
    wywalało komunikat: USB Device Over Current Status Detected! System Will Shut Down After 15 Seconds!

Pamięci są kompatybilne z płytą Link

p.s
    Filmik Link_od 4:50 pokazuje instalkę DDR4

Płyta b.cienka, delikatna (gnie się łatwo) w montazu , łatwo ulega uszkodzeniu
    -przy osadzaniu cpu/coolera lub DDR4