Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić?

Rezystor240 28 Mar 2021 13:02 1545 10
Testo
 • #1
  Rezystor240
  Level 41  
  Witam.

  Potrzebuję zbudować miernik pojemności do ogniw 18650. Z tym że około 50, a lepiej jeszcze więcej na raz. Potrzebuję przebadać i opisać kilka tysięcy ogniw, to i tak dużo mniej niż cała bateria do tesli. Także zejdzie się z tym i tak dużo czasu.
  Myślę zrobić kopię jakiegoś miernika i przerzutnik pomiędzy poszczególnymi ogniwami ( w jednej serii 50 badanych). Pomiar pojedynczego ogniwa nie dokonuje się stale ale co kilkadziesiąt sekund, więc kiedy mikrokontroler miałby przerwę w dokonywaniu pomiaru, przerzutnik przełączał by kolejne ogniwo i w taki sposób mikrokontroler cały czas byłby wykorzystany. Taki mam pomysł, ale teraz co zrobić aby każdy pomiar był przypisany do konkretnego ogniwa?
  Może ktoś poda inny prosty sposób na pomiar tak dużej ilości ogniw jednocześnie. Na razie budżet nie ograniczony, teoretyzujemy jak to najlepiej najsprawniej zrobić.

  Jeszcze taki pomysł, tego typu mierniczki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3330328.html i z tych mierniczków zasilane by były moduły ładowarki 18650 Link I na takiej podstawie mierniczki by pokazywały ile faktycznie prądu pochłonęły akumulatorki.
 • Testo
 • Testo
 • #3
  adversus
  Level 32  
  Rezystor240 wrote:
  Potrzebuję zbudować miernik pojemności do ogniw 18650.

  Jakim prądem chcesz rozładowywać te ogniwa ? Ja polecam gotowe testery ogniw czy zasilaczy w stylu DP24.
  Była recenzja niedawno. Można ustawić zarówno prąd rozładowania jak i napięcie końcowe. Można badać nawet całe pakiety ogniw. Bardzo ciekawe urządzonko.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3784496.html

  Można kupić w zestawie z koszykiem na aku. Umozliwia pomiar 2 i 4 przewodowy.

  Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić?Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić? Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić? Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić?
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Rezystor240 wrote:
  Potrzebuję zbudować miernik pojemności do ogniw 18650. Z tym że około 50, a lepiej jeszcze więcej na raz.
  Ja bym zrobił tak, żeby układ na jedno ogniwo zawierał źródło prądowe na dwóch tranzystorach, załączane sygnałem z komparatora służącego do wykrycia spadku napięcia poniżej progu, mikrokontroler byś podłączył przez rejestry przesuwające 74HC165 do wyjść komparatorów, rejestrów można połączyć dowolną ilość w szeregu, zadanie mikrokontrolera było by uproszczone tylko do liczenia czasu dla poszczególnych kanałów i przeliczania na Ah, a wyniki wysyłał bym na konsolę w PC.

  Jest to rozwiązanie w dużym stopniu oparte na sprzęcie który odpowiada za stałość prądu i zakończenie rozładowania, co można uznać za wadę, ale za to jest łatwo skalowalne i soft jest banalny.

  Można też podejść odwrotnie, maksymalnie upraszczając sprzęt, mikrokontroler obsługiwał by tylko kilka kanałów, w każdym by miał wyjście do załączania rezystora przez tranzystor i wejście do wbudowanego ADC, ponieważ prąd będzie się zmieniał podczas rozładowania mikrokontroler musiał by wyliczać aktualną wartość i sumować (całkować) oraz zakończyć rozładowanie po spadku napięcia, ilość kanałów na jeden mikrokontroler była by ograniczona liczbą kanałów ADC, ale takich zastawów z mikrokontrolerami było by więcej musiały by przesyłać dane pomiędzy sobą i na końcu do PC
 • #6
  CosteC
  Level 35  
  Czyli potrzebujesz 50 obciążeń takich-jak-tam-chcesz + system akwizycji danych. Ten ostatni można kupić zamiast robić, i tak jest na 99% taniej i szybciej. Rigol albo bardziej profesjonalnie: Keysight, Keithley/Tektronix na przykład. Obciążenia koledzy też podpowiedzieli już.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Rezystor240 wrote:
  Odczyt wartości zmierzonych może być na wyświetlaczu. LCD, czy jakichś innych. Nie koniecznie na PC odczyt.
  Zaproponowałem w konsoli dlatego że łatwo wyświetlić 50 liczb, albo od razu zrzucać do pliku, bo przecież te dane z wyświetlacza i tak byś gdzieś przepisywał. W urządzeniu na sprzedaż wypadało by dać wyświetlacz, w prowizorce zbudowanej dla siebie do jednokrotnego użycia konsola to naturalny wybór.

  CosteC wrote:
  Ten ostatni można kupić zamiast robić, i tak jest na 99% taniej i szybciej. Rigol albo bardziej profesjonalnie: Keysight, Keithley/Tektronix na przykład.
  Gdyby miał robić uniwersalny,szybki i dokładny, tak jak fabryczne to pewnie by było taniej kupić. Nawet w przypadku taniego Rigola i tak mówimy o zakupie za 2k€, zakupie sprzętu którego 99% możliwości nie zostanie wykorzystanych, a sam sprzęt przestanie być potrzebny, po jednokrotnym użyciu. Nawet w przypadku nieograniczonego budżetu, nie jest to wydatek racjonalny.
  Wymagany jest "pomiar" ośmio-bitowy albo nawet karta wejść cyfrowych 1 bit na jeden kanał, częstotliwość próbkowania <1Hz lub w 99% można to taniej zrobić niż kupić.
 • #8
  adversus
  Level 32  
  Pytanie podstawowe jak u kolegi jest z elektroniką? Poradzisz sobie z budową układu na procesorze choćby Arduino czy Bascom ? Generalnie nie jest to trudne ale jeśli ogarniasz układy cyfrowe i do tego wspomniane systemy programowania to spokojnie zbudujesz a tu na pewno znajdziesz pomoc.

  W #2 poście masz linka do gotowego projektu gdzie na raz możesz testować pojemność 20 ogniw na raz . W zasadzie masz wszystko podane jak na tacy, wsad do procka, projekt pcb itd. Po co wyważać otwarte drzwi skoro możesz skorzystać?

  Można jeszcze skorzystać z prostych układów pomiaru pojemności akumulatora opartych o chińskie moduły jak ten, tzn ZB2L. Moduł jest tani na Allegro ok 25pln u chińczyka 10-15 pln. Pytanie czy masz czas czekać. Możesz wtedy skorzystać z 10 czy 20 modułów co pozwoli badać pojemność tylu akumulatorów. To takie naj najprostsze rozwiązanie, a ten moduł był chyba nawet tu na Elce opisany... i prościej i szybciej zrobić już się nie da.
  proszę link do temat tu na Elektrodzie
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3435150.html
  mowa o tym mierniku pojemności:

  Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić? Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić? Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić?

  Jest jeszcze druga kolejna opcja zupełnie bez grzebania, zakup ładowarki z pomiarem pojemności (pokazuje nawet rezystancję wewnętrzną ogniwa w miliomach).
  Ja używam Litokali Lii-500. Na raz testować ładować można 4 ogniwa. Cena też nie jest wygórowana bo jak dobrze trafisz to już 80 pln można dostać (w zasadzie to nawet wychodzi korzystniej niż 4 testery ZB2L z Allegro) a u chińczyka oczywiście taniej.
  Miernik pojemności ogniw 18650 - jak to zrobić?

  Z wyliczeń ceny do ilości ogniw wychodzi od 10 do 25 za testowanie 1 ogniwa, przemnóż razy ile w rzeczywistości potrzeba na raz i jaki masz budżet i w zasadzie masz do podjęcia prosta decyzję co się najbardziej kalkuluje.

  Ładowarka Lii-500 jest o tyle fajna że testuje w taki sposób że ładuje do pełna, później rozładowuje i mierzy pojemność i znowu rozładowuje. Możesz też wybrać prąd ładowania/rozładowania. Więc w jej przypadku tylko wkładasz ogniwa i uruchamiasz proces bez kombinowania i ładowania w innej ładowarce ogniw. Jedynie potrzeba kilka czy kilkanaście ładowarek aby proces przyśpieszyć i usprawnić jak masz tak dużo ogniw.
 • #10
  E8600
  Level 40  
  Moduł ZB2L3 jest chyba najtańszą opcją do pomiaru pojemności. Pomiar pojemności ogniw wysokoprądowych będzie mocno przekłamany przy niskim prądzie rozładowania w czasie pomiaru.
  Od siebie dodam, że pojemność to nie wszystko, prócz pojemności warto mieć coś co mierzy również rezystancje wewnętrzną ogniwa.
 • #11
  ay56
  Level 28  
  Witam posiadam zb206 i jestem z niego zadowolony.dokupiłem drugi.

  co prawda nie jest tani ale wart tych pieniędzy.
  https://pl.aliexpress.com/item/10050036042961...=%7B%22sku_id%22%3A%2212000026461959910%22%7D
  szybki pomiar rezystancii wewnętrznej.