Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soundbar 5.1/3.1.2 do LG LED 32LM6300PLA

titeeek 28 Mar 2021 19:25 696 4
    titeeek
    Level 7  
    Dzień dobry,

Jestem posiadaczem telewizora LG LED 32LM6300PLA i od dłuższego czasu myślę nad zakupem soundbara w systemie 5.1, 3.1 lub 3.1.2 z obsługą Dolby Atmos na przyszłość. Mile widziany jest aktywny subwoofer i cena nie przekraczająca 2200 zł (w ostateczności, gdyż wolałbym wydać coś około 1500-1800 zł). Mój pokój ma ok. 11m2, zaś TV według specyfikacji obsługuje Dolby Digital i DTS wraz z HDR10. Posiada również złącze HDMI ARC i wejście optyczne. Początkowo rozważałem zakup soundbara LG SN8Y 3.1.2 w cenie ok. 1800 zł. Doczytałem, że pracuje on we wszystkich systemach oprócz Pro Logic II.

Teraz pada moje pytanie.. Mianowicie czy mój telewizor go obsłuży czy, np. będzie problem z dźwiękiem z dwóch głośników skierowanych na sufit? Pytam, ponieważ te głośniki dedykowane są dla systemu Dolby Atmos, którego nie ma w specyfikacji mojego aktualnego TV. W ostateczności myślę o zakupie JBL Bar 5.1, Samsunga HW-Q60T lub TCL TS9030. Rozwiązania stricte stereo oraz pełnokrwiste kina domowe składające się z wielu satelit mnie nie interesują. Wideo będę oglądał na platformach VOD typu Netflix, HBO GO (w przyszłości HBO Max), z serwisu YouTube oraz okazjonalnie komputera stacjonarnego. Wspominając o PC zastanawiałem się nad podłączeniem soundbara do niego w celu otrzymania systemu Dolby Atmos, jednakże nie posiadam w nim złącza ARC/eARC, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Bardzo proszę Was o szybką odpowiedź i wyrozumiałość w kwestii mojej wiedzy na temat tego typu urządzeń, ponieważ dopiero od niedawna zacząłem się tym interesować. Byłbym również rad za opinie na temat omawianych soundbarów. Liczę na Waszą pomoc :)
    sunrise84
    Level 42  
    titeeek wrote:
    wyrozumiałość w kwestii mojej wiedzy na temat tego typu urządzeń,

Witaj, no cóż widać jak na dłoni że niestety masz rację.
    Bo aby cieszyć sie pełnym dźwiękiem Dolby Atmos potrzebujesz to czego nie chcesz:
    titeeek wrote:
    Rozwiązania stricte stereo oraz pełnokrwiste kina domowe składające się z wielu satelit mnie nie interesują.

Więc pozostaje ci ta grająca rura PCV z głośnikami z TV kineskopowego + subwoofer aby to jakoś brzmiało za którą zapłacisz 2200zł.

Dlaczego?
    To są podstawy systemu dźwięku w kinie domowym.
    A ty chcesz jeszcze do tego mieć Dolby Atmos:

Tak to wygląda w prawdziwym Dolby Atmos.

Zastępczym do tego rozwiązaniem jest ta właśnie "grająca rura PCV".
    titeeek wrote:
    JBL Bar 5.1
    titeeek
    Level 7  
    Niestety jestem skazany na tą jak Ty nazwałeś "rurę PCV", gdyż na pełnoprawne kino domowe nie mam miejsca, a warunki blokowe jedynie zwaliłyby mi na głowę sąsiadów :P Mój krewny posiada cały system Dolby Atmos w postaci kina domowego i amplitunera, więc wiem, jakie są wrażenia z takiego odsłuchu. Tak czy siak soundbar również robi na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Czyli podsumowując mój TV nie obsłuży, żadnego soundbara w systemie Dolby Atmos mimo, że sam soundbar obsługuje również Dolby Digital i DTS obsługiwane przez mój telewizor? Jestem skazany jedynie na rozwiązania 5.1?

Patrzyłem również na JBL Bar 5.1 z odłączanymi bocznymi satelitami, jednakże cena +1000 zł za taką możliwość mnie odstrasza, gdyż w ostatecznym rozrachunku wyszłoby 3300 zł. Z całego zestawienia do 2200 zł ten JBL Bar 5.1 jest najlepszy? Chwalą również YAMAHA MusicCast BAR 400 w systemie 6.1.
    sunrise84
    Level 42  
    titeeek wrote:
    LG LED 32LM6300PLA

Skoro masz ten TV w domu to sprawdź w opcjach jakie audio oferuje.
    Jeżeli masz tam Netflixa to jest szansa że mając najwyższy abonament uzyskasz 5.1 lub Atmos.
    Ale TV to jedna sprawa a odtwarzacz np. BlueRay na którym można odtwarzać filmy z Atmos to drugie.
    Bo co ci po systemie Atmos jak nie masz źródła z sygnałem audio w systemie Atmos?
    titeeek
    Level 7  
    Aktualnie nie mam Netflixa Premium, ponieważ będę go odnawiał dopiero jak zakupię sprzęt audio. Czytałem, że Netflix oferuje już filmy w systemie Atmos i starszych, HBO GO w 5.1, HBO Max będzie w Atmosie, a Amazon ogólnie ponoć ma najnowsze technologie streamingu obrazu i dźwięku. Odtwarzacz BlueRay aktualnie nie jest na mój portfel, ale w przyszłości kto wie. Za pewne do kilku lat (2-3) będę zmieniał TV na jakiś LG 55" OLED z obsługą Dolby Atmos, dlatego właśnie myślę na przyszłość nad możliwością jego uruchomienia w zakupionym systemie audio. Nie mam za bardzo porównania jak gra JBL Bar 5.1, a jak taki LG SN8Y w systemie 3.1.2. Mogę jedynie podejrzewać, że Atmos będzie bardziej przestrzenny ze względu na głośniki sufitowe. Możliwość dokupienia w przyszłości tylnych satelitek do LG i sparowania z tym sprzętem także daje do myślenia.

Jak wszedłem w "ustawienia dźwięku DTV" to wyświetliły mi się następujące opcje:
    - MPEG
    - Dolby Digital
    - Dolby Digital Plus
    - HE-AAC
    - Auto

Po wejściu w "standardowe efekty dźwiękowe" mogę zaznaczyć opcję "Virtual Surround Plus".