Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wyciągarki, dobór silnika DC i mocy

29 Mar 2021 12:24 342 10
  • Level 9  
    Dzień dobry.

Potrzebuję pomocy i wskazówek. Chciałem zrobić automatyczną wyciągarkę do wiszących lamp.
    Tutaj rysunek poglądowy:

Szukałem gotowych rozwiązań ale niestety nic nie znalazłem - jedynie wyciągarki RC do resoraków (max ciężar jaki przyjmują to 2,5-3kg). Z racji że lampy z kloszami będą ważył łącznie ok 5kg chciałem sam zrobić takich mechanizm. Niestety pokonał mnie wybór i podstawowe prawa fizyki. Nie wiem nawet jaki rodzaj silnika będę potrzebował. Chcę zbudować coś na wzór

Zakładając że lampy ważą łacznie 5kg, potrzebuje je wciągnąć o 1m w ciagu np 5 sek: F = 5kg * 9,81m/s2 = 49,05 N
    P = 49,05 N * 1 m / 5 sek = 9,81 W

Tylko teraz nie wiem co dalej. Do silniczka będę potrzebował jakąś szpulę na którą będzie się nawijał sznurek/metalowa linka która podniesie lampy. Silnik wraz osprzętem będzie schowany w podwieszanym suficie.

Co pownienem jeszcze uwzględnić w obliczeniach?
    Jak dobrać silnik ?
    Czy do silnika można kupić sterowanie obrotami i np stoper? (tak aby lampy zatrzymały się przy określonej wysokości?) - coś na wzór podnoszenia ekranu czy rolet
    Proszę o wszelkie wskazówki. Chciałbym zrozumieć jakie obliczenia muszę zrobić.

Dziękuję i pozdrawiam forumowiczów !
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 13  
    Istotne też będą średnica bębna nawojowego rodzaj niezbędnej przekładni. A czy nie lepiej zaadoptować mechanizm wycieraczki samochodowej.
  • Level 9  
    pla20 wrote:
    Istotne też będą średnica bębna nawojowego rodzaj niezbędnej przekładni. A czy nie lepiej zaadoptować mechanizm wycieraczki samochodowej.

Czy przy takiej konstrukcji jest to istotne? Jak duża może być różnica? W końcu mamy raptem kilka kilo podnieść o 1 m.
    Co do przekładni... możesz rozwinąć temat ? Jak to policzyć?

Myślałem o gotowcach ale nie mogłem znaleźć nic odpowiednego. Mechanizm wycieraczki jest pewnie sporych rozmiarów. Szukałem też wśród wyciągarki do rolet.
  • Helpful post
    Level 13  
    Zakładam że raczej nie masz dostępu do tokarki i frezarki i chcesz wykonać projekt jak najprościej i najtaniej więc obliczanie przekładni i jej wykonanie jest bez sensowne. Pozostanę przy swojej sugestii adaptacji gotowej zwłaszcza że możliwości jest dużo. mechanizm z elektrycznej maszynki do mięsa miksera większej zabawki mechanicznej. I tak na koniec można zrobić ręczne podnoszenie coś na wzór podnoszenia rolet okiennych. Powodzenia.
  • Level 9  
    pla20 wrote:
    Zakładam że raczej nie masz dostępu do tokarki i frezarki i chcesz wykonać projekt jak najprościej i najtaniej więc obliczanie przekładni i jej wykonanie jest bez sensowne. Pozostanę przy swojej sugestii adaptacji gotowej zwłaszcza że możliwości jest dużo. mechanizm z elektrycznej maszynki do mięsa miksera większej zabawki mechanicznej. I tak na koniec można zrobić ręczne podnoszenie coś na wzór podnoszenia rolet okiennych. Powodzenia.

A jaką moc/napięcie/moment powinien mieć taki silnik ? A moze silnik z gotową przekładnią? Chodzi mi o zakres wartości.

Dodam tylko ze takie silniki będą chyba bardzo głośne :)
  • Level 13  
    Kiedyś były takie lampy podnoszone (opuszczane) na zasadzie zwijanej taśmy sprężynującej-podobnie jak w miarce zwijanej. W fabrycznych zestawach silnik-przekładnia wszystkie parametry są już dobrane.
  • Level 9  
    A czy można by wykorzystać gotowego silnika z przekładnią? Budowa wyciągarki, dobór silnika DC i mocy

Tu jeszcze większy moment za niecałą 100:
    https://botland.com.pl/silniki-dc-standard-z-...z-przekladnia-501-24v-200rpm-pololu-4683.html

Szpula do nawijania będzie zamontowana bezpośrednio na wale silnika. Zakładając że będzie ona miała np 2cm to możemy ją potraktować jak ramię i taki silnik dźwignie 6 kg ?

Silnik do wyciskarki wolnoobrotowej czy maszynki jest za duży do tego projektu.

Jedyne czego nie rozumiem jeszcze, to czemu mamy silniki 6V, 12V, 24V itd
  • Level 13  
    Czy podniesie?- na to pytanie sam potrafisz sobie odpowiedzieć (wyliczenia na początku). A napięcie pracy silników -no cóż różne urządzenia potrzebują różnych silników na różne napięcia
  • Level 9  
    A czy zatem w takim "urządzeniu" napięcie będzie miało znaczenie ?

Czy dobrze rozumuje że szpula na wale jest traktowana jak ramię ?
  • Helpful post
    Level 29  
    A co powiesz na silnik z przekładnią z wkrętarki? Małe, na różne napięcia, używane za grosze, i na pewno mają dużo więcej momentu obrotowego.
    Co do szpuli to traktowana jest jako ramię, ale w drugą stronę. Im większa średnica szpuli tym większy moment potrzebujesz. I pamiętaj, że krótsza szpula podczas nawijania na siebie materiału, będzie potrzebować coraz więcej momentu bo będzie rosła jej średnica.
  • Level 9  
    Shadowix wrote:
    A co powiesz na silnik z przekładnią z wkrętarki? Małe, na różne napięcia, używane za grosze, i na pewno mają dużo więcej momentu obrotowego.
    Co do szpuli to traktowana jest jako ramię, ale w drugą stronę. Im większa średnica szpuli tym większy moment potrzebujesz. I pamiętaj, że krótsza szpula podczas nawijania na siebie materiału, będzie potrzebować coraz więcej momentu bo będzie rosła jej średnica.

Hm to moze być ciekawa opcja ! Dzięki.