Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MS Excel - warunkowe pobieranie danych z wielu arkuszy

zadisk8 29 Mar 2021 13:54 1362 9
 • #1
  zadisk8
  Level 9  
  Dzień dobry,

  Czy jest jakiś sposób, żeby pobrać dane z innego skoroszytu Excel z wieloma arkuszami na podstawie parametru?

  Chciałbym, zeby kod/funkcja przeszukała konkrenty zakres wierszy w danej kolumnie, i jeśli tam znajdzie się odpowiednie słowo, zwróciła mi odpowiednie komórki znajdujące się w tym wierszu.

  Konkretny przykład:

  W miesięcznym rozliczeniu mam arkusze na każdy dzień, w których wpisuje w danym wierszu: typ faktury (kuchnia, chemia, bar, inne itp.), dostawca, nr faktury, kwota brutto, kwota netto. Takich wierszy jest oczywiście kilka.

  W innym skoroszycie chciałbym, aby funkcja zwróciła mi: Data (konretna komórka w danym arkuszu), dostawca, kwota netto i brutto.

  Czy ogarnie się to samym funkcjami, czy trzeba użyć Power Query albo VBA? Wydaje mi się, że chyba trzeba użyć If oraz elseif, ale w programowaniu jestem słaby.
 • Helpful post
  #2
  mdove84
  Level 12  
  Da się formułami, wystarczy użyć formuły wyszukaj.pionowo, a adres komórki podaje się w formie:
  'E:\1\[Test.xlsx]Arkusz1'C3
  gdzie:
  E:\ - dysk/partycja, na której znajduje się plik Test.xlsx
  1 - folder w którym znajduje się plik Test.xlsx
  Arkusz1 - arkusz z którego pobiera dane
  C3 - komórka z której pobiera dane
  W przypadku gdy plik źródłowy jest w tym samym folderze co plik docelowy ścieżkę można zacząć od razu od '[Test.xlsx]Arkusz1'C3
 • #3
  zadisk8
  Level 9  
  To bardzo pomocna funkcja! Widziałem ją wcześniej, ale myślałem, że mi się nie przyda.

  Funkcja ta jednak ma dwa mankamenty, których chciałbym się pozbyć:

  Gdy danego parametru nie ma, zwraca #N/D!, a wolałbym, żeby nic nie zwracała;

  Przeszukuje tylko jeden arkusz naraz.

  Jak chciałbym to usprawnić?
  Mamy 3 parametry: kuchnia, bar, inne.
  Wyszukaj pionowo "kuchnia", jeśli jest - zwróć wartość danych komórek, jeśli nie ma -> szukaj kolejnego parametru "bar". To chyba da się zamknąć w pętli JEŻELI jeśli się nie mylę, ale i tak w końcu zwróci N/D, jeśli nic nie znajdzie.

  A potem to jeszcze zwinąć na wszystkie arkusze.
 • #4
  Prot
  Level 38  
  zadisk8 wrote:
  Funkcja ta jednak ma dwa mankamenty

  Wydaje się, że dla rozwiązania Twojego problemu funkcja wyszukaj.pionowo ma inny istotny mankament - wyszukuje tylko pierwsze wystąpienie poszukiwanej wartości :cry:
  Wszystkie mankamenty można w zasadzie obejść ale wszystko zależy od konkretnego układu danych źródłowych i wynikowych.
  Nie można nic precyzyjnie pomóc bez załączenia przykładowych plików z założonym układem danych :sm31:
 • #5
  zadisk8
  Level 9  
  Prot wrote:

  Wydaje się, że dla rozwiązania Twojego problemu funkcja wyszukaj.pionowo ma inny istotny mankament - wyszukuje tylko pierwsze wystąpienie poszukiwanej wartości :cry:


  Zauważyłem i rozwiązałem ten problem inaczej - WYSZUKAJ.PIONOWO stosuję osobno dla każdego wiersza, wraz z funkcą JEŻELI i zapętlam, aż skończa się parametry. Niestety wyrażenie robi się coraz bardziej skomplikowane, a rośnie lawinowo wraz z ilością parametrów. Wypadałoby go skrócić, abo jakoś uporządkować.

  Załączam przykładowe pliki. RK zawiera faktury z danego dnia, Podliczenie zbiera je wszystkie razem.
 • Helpful post
  #6
  Prot
  Level 38  
  zadisk8 wrote:
  Wypadałoby go skrócić,

  Można tak :please: jak na zrzucie :spoko:
  MS Excel - warunkowe pobieranie danych z wielu arkuszyodwołan...PNG Download (40.96 kB)
  zadisk8 wrote:
  żeby pobrać dane z innego skoroszytu Excel z wieloma arkuszami

  Nie potrzebujesz żadnych funkcji wyszukujących wystarczy bezpośrednie odwołanie, możesz zastosować odwołania tablicowe, albo import całych tabeli (czy faktur ?).
 • #7
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Jeszcze nie do końca wyobrażam sobie oczekiwany wynik końcowy, ale na pewno te fragmenty skopiowane formułami można znacznie skrócić. Poprawiony fragment w pliku Podliczenie zaznaczyłem na zielono.
  Co miało być w lewym górnym rogu arkusza - trudno się zorientować, bo są tam na ogół błędy.
 • #8
  zadisk8
  Level 9  
  Prot wrote:

  Nie potrzebujesz żadnych funkcji wyszukujących wystarczy bezpośrednie odwołanie, możesz zastosować odwołania tablicowe, albo import całych tabeli (czy faktur ?).


  No tak, wystarczyłoby to po prostu zaimportować :D Problem polega na tym - o czym zapomniałem - że wartości te muszą być posegregowane wg. parametru. W innym przypadku mógłbym je faktycznie po prostu zaimportować. Czyli w nowym pliku potrzebuję mieć wszystkie faktury osobno z baru, osobno z kuchni itp. Możnaby zastosować funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO z jednym parametrem (np. bar) na wszystkie arkusza, ale ona zwraca #N/D, gdy nie znajdzie parametru. Chyba muszę znaleźć inne rozwiązanie. Gdybym umiał pisać makra, to napisałbym tak:
  Tabela BAR
  
  Dla danego arkusza:
     Jeżeli w komórkach A3:A8 znajduje się słowo "bar":
      zwróć inne komórki w tym wierszu (data, dostawca, kwota netto i brutto)
     jeśli nie ma słowa "bar", nie zwracaj nic
   Przesukaj inne arkusze
  


  Identyczne makra opisywałyby faktury kuchnia, chemia itp.
 • Helpful post
  #9
  mdove84
  Level 12  
  1. #N/D! - da się wyeliminować przez dodanie na zewnątrz formuły JEŻELI.ND albo JEŻELI.BŁĄD. Obie działają podobnie do funkcji JEŻELI, więc nie powinieneś mieć z nimi kłopotów
  2. Da radę przeszukać kilka arkuszy jednocześnie - wystarczy w zakresie podać adresy zakresów w poszczególnych arkuszach rozdzielone średnikami, np. Arkusz1!C1:C3;Arkusz2!B1:B3, itd.
  3. Jeśli w danej komórce formuła się zbytnio rozbudowuje (np. zaczyna mieć już kilka linii w pasku formuły) i chciałbyś tego uniknąć celem przejrzystości w poszukiwaniu ewentualnych błędów, można poszczególne formuły "wewnętrzne", zagnieżdżone zapisywać w osobnych komórkach, a potem w "zewnętrznych" formułach robić tylko odnośniki adresów komórek do tych formuł "wewnętrznych". Następnie komórki z formułami "wewnętrznymi" ukrywasz tak, jak ukrywanie kolumn czy wierszy. Dzięki temu łatwo się połapać co gdzie jest, a i łatwiej odnaleźć błąd, bo masz poszczególne "etapy" wyniku końcowego. Choć nie uważam się już za początkującego w Excelu to często tak robię, bo faktycznie jest łatwiej to ogarnąć. Czasem jak tego dużo, to przenoszę część formuł do osobnego arkusza, w którym mam same formuły, a ostateczną formułę mam w arkuszu głównym - tam gdzie dane wejściowe. Ukrywam arkusz lub arkusze pomocnicze i po kłopocie :)
  4. Jeśli potrzebujesz wyszukiwania wielokrotnego (WYSZUKAJ.PIONOWO faktycznie szuka aż do pierwszej napotkanej wartości) to bez makr czy skryptów da radę to zrobić tylko tak jak napisał kolega @Prot - odwołania tablicowe

  Edit.
  Wracając do 1. Jeśli nie chcesz by cokolwiek wyświetlało w komórce (np. w przypadku błędu wstawiłeś sobie zero, ale chcesz by wyglądała ona na pustą), to robisz tak:
  - w formule w miejscu gdzie wpisujesz co ma wyświetlać w przypadku błędu, podajesz jakąś dziwną wartość, tzn. taką której na pewno nie uzyskasz, np. 2,5 przy ilości zwierząt.
  - obszar z tymi danymi gdzie może się pojawić N/D zaznaczasz i stosujesz formatowanie warunkowe
  - w opcjach formatowania warunkowego wybierasz "tylko komórki zawierające" i jako parametr podajesz Twoją fałszywą wartość, czyli te 2,5 podane wyżej, a jako działanie które formatowanie ma wykonać zmieniasz kolor czcionki na taki jakie jest wypełnienie (czyli domyślnie na białą) :D
  Dzięki powyższemu trikowi nie widać że "tam coś jest", na wydruku nic się nie pojawia i nie drażni i co najważniejsze nie ma N/D ;)

  Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

  Hmmm... Po dłuższym namyśle stwierdziłem, że chyba już wiem co ostatecznie chce osiągnąć autor tematu :) Kiedyś spotkałem się z tym, że nie można przekroczyć kwoty zakupu od jednego sprzedawcy, ponieważ wtedy wejdzie się w procedury przetargowe. W związku z tym konieczne było liczenie kwoty zakupu w danym roku każdego kontrahenta z osobna. I tak też na chwilę obecną rozumiem Twój problem zadisk8 :)
  Wystarczy zmienić konwencję zapisu pliku RK (Raport Kasowy?) na taki jaki jest w załączniku, czyli mamy dodatkową kolumnę o nazwie "Data" i kasjerka(?) wpisuje dane artykuły z faktury, obojętnie kiedy (nie musi być chronologicznie) i obojętnie w którym wierszu. Ważne by pierwszy wiersz był nagłówkiem tabeli, a każda kolumna miała swoją unikalną nazwę.
  Do tego mamy plik Podliczenia2, w którym tworzymy tabelę przestawną :)
  Do obszaru wiersze dodajemy "Typ" i "Dostawca", do obszaru Filtr dajemy "Data", a do obszaru Wartości dajemy "Netto" i "Brutto", ale zmieniamy tam ustawienia pola wartości na Suma zamiast licznik. W opcji filtrowania po dacie (jak już tabelka nam się wyświetli) wybieramy "Zaznacz wiele elementów" i wtedy możemy wybrać wiele dat, np. od 1 do 31 marca, jak zależy nam na raporcie miesięcznym.
  Nic nie stoi na przeszkodzie by tabelę przestawną umieścić w osobnym lub nawet tym samym arkuszu pliku RK2, ale rozumiem, że chodzi o to że jedna osoba wpisuje surowe dane z faktur, a inna podlicza zestawienia, a w sieci nie da się ustawić uprawnień do pracy kilku osób na jednym pliku, albo chcemy by każdy był odpowiedzialny za swoją działkę ;)
  W razie pytań, pisz :)
 • #10
  zadisk8
  Level 9  
  Super! Dokładnie o to chodziło! Tabela przestawna rozwiązuje sytuację.

  Ale żeby ją utowrzyć, trzeba mieć zbiorczo podsumowane wszystkie faktury, bez pustych wierszy. Jak to zrobić automatycznie dla wszystkich arkuszy?

  Żeby było tak jak na screenie :)

  MS Excel - warunkowe pobieranie danych z wielu arkuszy

  EDIT: nie trzeba mieć pustych wierszy - wystarczy w tabeli przestawnej ukryć puste pozycje. Nie umiałem napisać makro, które by mi kopiowało wszystkie te faktury ze wszystkich arkuszy więc zrobiłem to na piechotę. Dziękuję za pomoc!

  EDIT2: Jednak napisałem makro, które kopiuje tylko komórki z wartościami ze wszystkich arkuszy. Zostawiam kod dla potomnych :)
  Code: vbscript
  Log in, to see the code