Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki robot sprzątający do tysiąca złotych?

Yeti16 29 Mar 2021 22:24 2007 8
    Yeti16
    Level 4  
    Witam, noszę się z zamiarem zakupu robota sprzątającego i o ile zakup elektroniki nigdy nie był dla mnie problemem o tyle w przypadku tego typu gadżetów ciężko mi podjąć decyzję.

Budżet jakim dysponuje jest dość skromny. Planowałem przeznaczyć do tysiąca złotych. Aczkolwiek jeżeli wchodziłaby w grę dopłata 200-300 zł do lepszego sprzętu to byłbym chętny.

Robot miałby pracować na 55m2 - 2 pokoje, kuchnia, przedpokój i łazienka. Wszystko oddzielone od siebie futrynami. Pokoje są oddzielone od reszty pomieszczeń dwoma pełno-wymiarowymi schodami. W pokojach znajdują się panele, pozostałe podłogi wyłożone są kafelkami. Planuje zakup dywanu z krótkim włosiem, w odcieniach szarości (nie czarny, ale dość ciemny) z nieregularnym wzorem do większego pokoju - 20m2, myślę że dywan będzie miał 4-5 m2.

Poza oczywistym odkurzaniem od robota wymagam także funkcji mopowania. Dobrego zbierania z dywanów. Automatycznego powrotu do bazy. Mile widziana aplikacja, zdalne uruchamianie urządzenia, kilka trybów pracy (w tym cichy), co najmniej godzina pracy na pełnym akumulatorze.

Myślałem o modelu Xiaomi vacuum cleaner 1C. Widziałem kilka testów cleaner vs cleaner pro (ewentualnie byłby w zasięgu finansowym), ale po obejrzeniu postawiłbym na podstawowy model.

Proszę o sugestie odnośnie modeli wartych uwagi oraz odpowiedź na kilka pytań. Nie zależy mi na suchych danych technicznych, bo wiem z jaką mocą ciągną dane modele. Chciałbym zasięgnąć pomocy od osób, które znają się na tych sprzętach oraz tych, które posiadają takowe w swoim otoczeniu.

1. 2 pomieszczenia oddzielone są schodami. Jak w praktyce wygląda sprzątanie w takim wypadku? Puszczamy na dole. Następnie przenosimy, wczytujemy inną mapę i sprząta górę? Można w ogóle stworzyć i zapisać 2 mapy?

2. Jak wygląda proces skanowania pomieszczeń/tworzenia mapy? Przy pierwszym uruchomieniu robot jeździ i odbijając się od przeszkód zapisuje sobie mapę by następnym razem sprzątać bez kolizji ze stałymi, nieruchomymi elementami wyposażenia pomieszczeń?

3. Zakładając, że po "nauczeniu" nie będzie się obijał ściany/szafy czy komody to co z ruchomymi elementami jak np stolik kawowy, który jest przesuwany? Wiem że sprzęt ma zderzak, ale czy po regularnych dotknięciach przedmiotów jest je w stanie jakkolwiek uszkodzić? Czy uderzenie jest na tyle zamortyzowane, że nie ma się czego obawiać?

4. Słyszałem że roboty po wjechaniu na dywan potrafią automatycznie przełączyć się w tryb turbo. Czy dzieje się tak samo z funkcją mopa? Tj, czy po wjechaniu z automatu wyłączają dopływ wody?

5. Co z wjeżdżaniem na ciemny/czarny dywan? Macie jakieś doświadczenia?

Dzięki
    Trabi
    Level 36  
    Ja mogę powiedzieć, że miałem jakiś czas temu do czynienia z prostym odkurzaczem z ALDI: Medion, model MD18500, odkurzanie ale bez opcji mopa (choć takie też produkują ale to inny model) i chyba się jeszcze raz na niego zdecyduję.
    Dawał radę choć nie mapował pomieszczeń; po prostu po starcie za każdym razem objeżdżał pomieszczenia po krawędziach (pewnie w ten sposób wyliczał sobie powierzchnię) a potem brał się za sprzątanie "wewnątrz" obrysu. Potrafił zapamiętać przeszkody i skutecznie je omijał. Bramką IR można było mu zablokować miejsce gdzie miał nie wjeżdżać i tego się trzymał. Dywany - tylko z krótkim włosiem. Pracował ok. 80...90 minut po czym wracał do ładowarki i się podłączał. Pilot, więc można było go wybudzać i programować z dala, niestety bez możliwości sterowania aplikacjami a już w ogóle przez net czyli zdalnie.
    Koszt: ok. 350...450 zł.
    Yeti16
    Level 4  
    Dzięki za opinię, jednakże szukam czegoś bardziej zaawansowanego.

Do 1c dorzucam model Dreame f9.

Bardzo proszę o opinię.
    Yeti16
    Level 4  
    ewoo wrote:
    A sierściuch w domu jakiś jest?

Póki co nie, ale nie wykluczam w najbliższej przyszłości.
    ewoo
    Level 29  
    Yeti16 wrote:

Pytałem bo są roboty zalecane przy siersciuchach w domu. Ja mam od trzech lat roomba 896 i ten typ ma dwa gumowe wałki zamiast szczotek. Dlatego taki bo mam psa i sierści wszędzie pełno. Sprawdza się idealnie nie owija na wałkach zbiera idealnie. Nie ma mopowania a co do tego jak robi mapę pomieszczenia to powiem że to jest totalny chaos. Jeździ jak chce i w którym kierunku mu się podoba, dojeźdza do przeszkody dotyka ją i jedzie w innym kierunku. Nie wiem jak inne zapamiętują pomieszczenie ale ten jeździ tak, że raz narwałem drobniutkich papierków i rozsypałem po pokoju bo nie wierzyłem , że wszędzie dojedzie. Po skończonej pracy, ku memu ogromnemu zdziwieniu w pokoju nie było ani jednego papierka. Ze schodów nie spadnie bo ma czujniki. Od trzech lat zero problemów, wymieniłem tylko wałki i raz na pewien czas filtr.
    Yeti16
    Level 4  
    ewoo wrote:
    Yeti16 wrote:

Pytałem bo są roboty zalecane przy siersciuchach w domu. Ja mam od trzech lat roomba 896 i ten typ ma dwa gumowe wałki zamiast szczotek. Dlatego taki bo mam psa i sierści wszędzie pełno. Sprawdza się idealnie nie owija na wałkach zbiera idealnie. Nie ma mopowania a co do tego jak robi mapę pomieszczenia to powiem że to jest totalny chaos. Jeździ jak chce i w którym kierunku mu się podoba, dojeźdza do przeszkody dotyka ją i jedzie w innym kierunku. Nie wiem jak inne zapamiętują pomieszczenie ale ten jeździ tak, że raz narwałem drobniutkich papierków i rozsypałem po pokoju bo nie wierzyłem , że wszędzie dojedzie. Po skończonej pracy, ku memu ogromnemu zdziwieniu w pokoju nie było ani jednego papierka. Ze schodów nie spadnie bo ma czujniki. Od trzech lat zero problemów, wymieniłem tylko wałki i raz na pewien czas filtr.

Mi własnie zależy na przecieraniu na mokro. Ale doceniam wskazówki odnośnie zwierząt.

Jest ktoś w stanie odpowiedzieć na pytania zawarte w pierwszym poście? Jest to dla mnie bardzo istotne.
    ewoo
    Level 29  
    Bratowa ma xiaomi z mopowaniem. Obejrzałem go i nie podoba mi się to. Jest tam ściereczka i mały zbiornik wody. Czy to jest mycie podłogi? Może mały i czysty obszar jest w stanie przetrzeć ale przy większej powierzchni to raczej rozmazywanie brudu. Trzeba by było często zdejmować ścierkę i ją płukać. U mnie robot sprząta na bieżąco to co z butów naleci ale mycie to mop viledy wiadro i jazda.
    Yeti16
    Level 4  
    Dlatego napisałem przecieranie a nie mycie :)

Oczywiście nie uważam, że robot umyje podłogi na błysk i raz w tygodniu powiedzmy trzeba będzie umyć je ręcznie.

Tak samo jak co jakiś czas trzeba odkurzyć/zamieść manualnie, bo robot nie poradzi sobie w miejscach trudno-dostępnych / narożnikach.