Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel będzie produkował chipy dla start-upów, w tym projekty RISC-V

ghost666 30 Mar 2021 00:56 522 0
 • Intel będzie produkował chipy dla start-upów, w tym projekty RISC-V
  Intel rozpozął produkcję układów na zlecenia zewnętrzne. Produkować będzie chipy dla start-upów, w tym projekty oparte na architekturze RISC-V firmy SiFive. IFS jest częścią odświeżenia firmy Intel „IDM 2.0”, który obejmuje 20 miliardów dolarów inwestycji w nowe fabryki. Intel jednocześnie wypuścił również procesory Rocket Lake-S 11-tej generacji.

  Firma Intel oficjalnie uruchomiła usługi Intel Foundry Services (IFS), aby zaoferować usługi produkcyjne firmom rozpoczynającym działalność w USA i Europie przy użyciu architektur x86, ARM i RISC-V. Wiodący dostawca IP RISC-V, SiFive, ogłosił, że IFS pomoże klientom w produkcji procesorów opartych na architekturze RISC-V SiFive Core IP. To kolejna dobra wiadomość dla ekosystemu RISC-V wraz z przejściem MIPS na RISC-V i inicjatywą European Processor Initiative, która tworzy Linuksa dla własnego układu RISC-V.

  IFS będzie samodzielną jednostką biznesową kierowaną przez weterana branży Randhira Thakura, który będzie podlegał bezpośrednio firmie Gelsingera. Fabryka zapewni narzędzia projektowe zgodne ze standardami branżowymi (narzędzia EDA) i ścieżki pracy firm Cadence i Synopsys. Raport AnandTech mówi, że poprzednie wysiłki mające na celu wyłapywanie usług produkcyjnych Intela były utrudnione przez praktykę Intela polegającą na ograniczaniu dostępu klientów do jego złożonych, dedykowanych narzędzi programowych do procesu projektowania układów scalonych.

  Nowy dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger, ogłosił uruchomienie systemu IFS w ramach inicjatywy IDM (Integrated Device Manufacturing) 2.0. Nacisk IDM 2.0 będzie obejmował około 20 miliardów dolarów inwestycji w produkcję, w tym budowę dwóch nowych fabryk chipów w Arizonie.

  Intel będzie produkował chipy dla start-upów, w tym projekty RISC-V


  Firma Gelsingera ogłosiła również, że jej nowe fabryki będą produkować pierwszą popularną platformę procesorów 7 nm, zwaną Meteor Lake. (Zostanie to poprzedzone układem akceleratora 7 nm Ponte Vecchio dla superkomputera Aurora). Układy Meteor Lake nowej generacji zakończą proces weryfikacji projektu do końca drugiego kwartału tego roku. Sam układ będzie dostępny w ilościach komercyjnych w 2023 r. Chiplet obliczeniowy Meteor Lake będzie wykorzystywał technologię Intel Foveros.

  Intel będzie produkował chipy dla start-upów, w tym projekty RISC-V


  IDM 2.0: Intel mierzy się z TSMC

  Dzięki IDM 2.0 Intel będzie nadal wytwarzał większość swoich procesorów we własnym zakresie, mówi Gelsinger. Jednak Intel rozszerzy również swoje wykorzystanie fabryk innych firm z takimi producentami, jak TSMC, Samsung, GlobalFoundries i UMC. Niemniej jednak inwestycje we własne fabryki sugerują, że Intel planuje stopniowo uniezależnić się od TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), na którym w ostatnich latach w coraz większym stopniu polegał, aby nadrobić własne braki produkcyjne. Plan IDM 2.0 „ma na celu postawienie amerykańskiej firmy w bezpośredniej konkurencji z TSMC”, pisze Kurt Shussler z Bloomberga, zauważając, że zarówno akcje TSMC, jak i Samsung Electronics spadły na wartości po podaniu tych wiadomości.

  Analityk Bloomberg Intelligence, Charlesa Shuma, mówi, że jest mało prawdopodobne, aby Intel stał się bezpośrednim zagrożeniem dla TSMC, które do swoich klientów zalicza firmy taie jak AMD, Apple i Qualcomm. Tymczasem Yahoo Finance zauważa, że ​​TSMC wyda w tym roku około 28 miliardów dolarów na inwestycje, czyli dwa razy tyle, ile Intel wydał na technologię produkcji w zeszłym roku.

  Jednak inicjatywa Intel IDM 2.0 przyczynia się do pojawienia się wyzwań dla TSMC, do których należy niedobór wody na Tajwanie, który pogłębił globalny niedobór chipów, produkowanych przez TSMC. Innymi przyczynami niedoboru elementów produkowanych przez firmę, który jest szczególnie dotkliwy w przypadku chipów samochodowych, są problemy z łańcuchem dostaw i rosnący popyt spowodowany pandemią Covid-19.

  Ankieta przeprowadzona przez analityków Seeking Alpha po ogłoszeniu IDM 2.0 ujawniła ostrożne podejść, przy czym niektórzy analitycy zauważyli, że Intel ma przed sobą stromą ścieżkę. "Choć nowa strategia Intela może być odważna i imponująca, nadal ważne jest, aby pamiętać, że firma musi zrealizować tę wizję i odzyskać część prestiżu i zaufania, które straciła w ciągu ostatnich kilku lat" mówi Bob O'Donnell z Seeking Alpha. "W szczególności nadrobienie zaległości w zakresie technologii procesowej jest niezwykle trudnym zadaniem" dodaje.

  Zmiana dyrektora generalnego z Boba Swana na Gelsingera nastąpiła w lutym po tym, jak Intel ogłosił w zeszłym roku, że pozostaje w tyle ze swoją technologią produkcyjną 7 nm po podobnych opóźnieniach jak dla procesorów 10 nm. Przychody Intela wzrosły o 8% do rekordowego poziomu 77,9 miliardów dolarów w 2020 roku, częściowo dzięki wzrostowi zakupów komputerów z powodu trendów związanych z pracą w domu spowodowanych pandemią. Jednak w tym roku Yahoo News twierdzi, że analitycy przewidują, że sprzedaż Intela spadnie o 5%, co jest pierwszym spadkiem sprzedaży firmy od 2015 roku.

  Intel będzie produkował chipy dla start-upów, w tym projekty RISC-V


  W materiałach prasowych firmy Intel występuje sporo elementu patriotyczny w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych spada udział w biznesie procesorów w porównaniu z Azją Wschodnią ogółem, a zwłaszcza z Chinami. Intel prognozuje, że inwestycja w ramach IDM 2.0 o wartości 20 miliardów dolarów stworzy ponad 3000 "stałych, wysokopłatnych miejsc pracy w branży high-tech", jak również ponad 3000 miejsc pracy w budownictwie i około 15 000 lokalnych długoterminowych miejsc pracy. Firma Intel może ubiegać się o dofinansowanie rządowe, aby wzmocnić flagowy biznes chipów w USA.

  Jednak ekosystem technologiczny pozostaje globalnie ze sobą powiązany. Tajwańska firma TSMC rozważa również budowę fabryki w Arizonie, zauważa Yahoo Finance. Tymczasem Intel ma fabryki w Izraelu, Chinach i Irlandii, gdzie obecnie planuje podwoić powierzchnię produkcyjną i dodać 1600 miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/intel-to-fab-chips-for-startups-including-risc-v-designs/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10322 posts with rating 8606, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer ControlsComputer Controls