Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne samodzielny montaż

poldeczek1 30 Mar 2021 12:20 1362 17
    poldeczek1
    Level 9  
    Witam wszystkich jestem na etapie zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych bardzo chciałbym to zrobić we własnym zakresie i chciałbym prosić o pomoc doświadczonych użytkowników
    Na mój dach zmieści się 17 paneli o rozmiarze 168 x100 cm
    Mam na oku panele
    DAH Solar HCM60X9-340W 9BB
    Falownik Sofar Solar 5.5KTL-X
    Mam kilka pytań
    Jak podłączyć te panele najpierw myślałem żeby podzielić strony na dwa stringi
    Lewa 11paneli string 1
    Prawa 6 paneli string 2 tylko czy takie połączenie będzie i czy 6 paneli to nie za mało na jeden string ?
    W jaki sposób połączyc panele że soba aby było optymalnie i nie było pętli o której czytałem
    Bardzo proszę o poradę za którą serdecznie dziękuję
    Panele fotowoltaiczne samodzielny montaż[/url]
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    theo33
    Level 27  
    Jeżeli to dwie różne połacie to 1 stringu z sofarem nie zrobisz a takich 340 gdzie napięcie ok 33 V to 6 szt jest za mało
    Cytro12
    Level 26  
    Jaka orientacja dachu? Jeśli wschód zachód to instalacje trzeba przewymiarować żeby osiągnęła założoną wydajność.
    theo33
    Level 27  
    To tu jednego stringu nie da rady, ja bym tak nie robił, do południa będzie pewnie zacieniona lewa a po południu prawa strona
    theo33
    Level 27  
    Pewnie bym instalował bez opty, przesunął jak najbardziej w lewo az do krawędzi i odgromową przeniósł
  • Helpful post
    theo33
    Level 27  
    Dlaczego bez? bo moim zdaniem diody w modułach i włączenie skanowania załatwi problem z zacienieniem które i tak w środku lata zaniknie.

Myśle że skoro piszesz o pętli to widziałeś jak prowadzić przewody, ja dodam że na całej trasie (+ i - ) mają być prowadzone razem i blisko siebie
    poldeczek1
    Level 9  
    Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie
    Optymizatory planowałem dać tylko na zacienione panele podobno to wystarczy
    Ale czy mój falownik SOFAR SOLAR 5.5KTL-X ma opcje skanowania?
    Czy mógłbym cię prosić abyś narysował jak te panele śpiąc tzn jak te kable miały by iść?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    PS
    Panele będą na tyle blisko piorunochronu nie bardzo gdzie mam go przenieść nawet jeśli bym go przesuną na drugą stronę bliżej jaskółki to i tak był by za blisko paneli czy w związku z tym mogę je uziemić do niego czy to kiepski pomysł?
  • Helpful post
    toolpusher
    Level 22  
    Co do opcj skanowania jest to wytłumaczone w instrukcji Sofara:

 Skanowanie MPPT
    Wybrać “19. Skanowanie MPPT" i nacisnąć "OK", aby uzyskać dostęp do odpowiedniego menu, z którego można włączyć funkcję “MPPT Scan”,, tzn. możliwość ustawienia okresowego wyszukiwania punktu maksymalnego poboru mocy (Maximum Power Point). Wprowadzić hasło "0001" za pomocą przycisków "Do góry" i "W dół", aby wybrać cyfrę i "OK", aby przejść do następnej i potwierdzić. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się komunikat "Error, spróbować ponownie!", nacisnąć przycisk "Do tyłu" i ponownie wprowadzić
    hasło. Gdy wprowadzone hasło jest poprawne, można uzyskać dostęp do menu. Za pomocą przycisków "Do góry" i "W dół" można wybrać pomiędzy Set Scan Paras” i “Scan Test”. Dla każdego z tych dwóch elementów można ustawić opcję "1. Włącz" i "2. Wyłącz" za pomocą przycisków "Do góry" i "W dół" i wybrać za pomocą przycisku "OK". Po wejściu do menu, jeżeli wybierzemy opcję "1.
    Włącz", możliwe będzie wybranie opcji "Scan Freq", czyli przedziału czasu, w którym będzie wyszukiwany nowy MPPT (wartość czasu wyrażona w ** min); dzięki tej funkcji produkcja fotowoltaiczna będzie resetowana co ** minut i powróci do aktualnego punktu maksymalnej mocy. Na wyświetlaczu pojawi się napis "OK", jeśli ustawienie zostanie pomyślnie wprowadzone; w przeciwnym razie na wyświetlaczu pojawi się napis "Error". Drugi element "Scan Test" umożliwia natychmiastowe wykonanie testu w celu wyszukania aktualnego MPPT, tak aby falownik przeszedł do warunków maksymalnej mocy. Funkcja ta może być stosowana w przypadku rozległego zacienienia paneli, które zmniejsza ich wydajność i produktywność; w optymalnych warunkach funkcja ta nie jest jednak zalecana, ponieważ ograniczyłaby produktywność falownika.
    poldeczek1
    Level 9  
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi choć nie na wszystkie pytania
    Jak więc podłączyć panele lewa strona string 1
    Prawa strona string 2 plus Optymizatory na zacienione panele
    Czy górne nie zacienione panele nie zacienione string 1
    Dolne panele zacieniane szczególne wiosna czy jesienią string 2?
    wnoto
    Level 33  
    A teraz kontrowersyjnie: :)
    Bardzo zwracam uwagę na estetyke PV. Powniewaz wielu instalatorów pakuje na maxa paneli na dach a nie zwraca uwagi na wygląd potem takiego dachu, który potrafi istotnie zmienić wycenę domu przy ewentualnej odsprzedazy (obnizyc nawet o kilkadziesiąt tysięcy (dużo zalezy od ceny wyjsciowej domu).

Zastanów się dodatkowo:
    1. Czy potrzebny ci bedzie dalej komin widoczny na dachu - jego likwidacja pozwoli zrobić ładny string paneli wzdłuż całego dachu. Będą wysoko i nic ich nie zasłoni. Moze komin da sie przenieść w inne miejsce na druga połac dachu.
    2. Kolektory wodne - zdaje sobie sprawę że ich instalacja pewnie sporo kosztowała, ale likwidując je możesz odzyskac cześc kasy ze sprzedaży ich komuś. A może tylko przesunać je w bardziej niekorzystne miejsce - sa mniej wrazliwe na cień niż PV.
    3. Jak wygląda dach jaskółki ? To tez może być dobre miejsce dla kolektorów.

Pamiętaj że to instalacja na 30lat. Codziennie będziesz je widział .... Twoja Żona równieź.
    toolpusher
    Level 22  
    Twoje tezy są dość kontrowersyjne szczególnie z tym kominem.
    poldeczek1
    Level 9  
    Lol nie spodziewałem się iż ktoś zaproponuje przeniesienie solarow a co dopiero komina przecież są to duże koszta

Kwestia estetyczna też odpada ponieważ wejście do domu jest z drugiej strony i nie będę widział paneli

Solary również sam montowałem jakieś 7 lat temu i działają z powodzeniem do dziś grzeją 300l wody

Dodano po 4 [minuty]:

Wyczytałem że kiedy umieszcza się panele blisko piorunochronu należy całą konstrukcje paneli podłączyć uziomem do instalacji odgromowej i traktować panele konstrukcje jako jej część
    Panele fotowoltaiczne samodzielny montaż
    poldeczek1
    Level 9  
    Peletem
    Co do komina to załączylem zdjęcia i tylko z samego rana zasłaniał by tylko mała część jednego panela
    Panele chce ponieważ place 400 zł miesięcznie za prąd to wcale nie malo
    Więc założyłem ze jeśli sam je założę wyjdzie mnie ok 12- no może 13 tys po odjęciu dotacji 5tys i odliczeniu dochodowego wyjdzie mnie ok 5 tys więc zwrot powinien być w miarę szybki
    Możliwa utrata wartości mnie nie interesuje ponieważ nie zamierzam sprzedawać 🙂

Jeśli chodzi o demontaż solarow to również wydaje się być nieopłacalne ponieważ zamontował bym dodatkowo 5 paneli więcej co ma się nijak do zysków bo ogrzanie pradęm 300l wody potrzebne jest ponad 15kw od temperatury początkowej 7 stopni do ok 60
    A Solar potrafi mi zagrzać wodę do ok 80 stopni jak jest lampa